Kočka na rozpálené plechové střeše

• USA Cat on a Hot Tin Roof (více)

Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě. (Česká televize)

PlayEasy

Slavné klasické převedení divadelní hry Tennesseeho Williamse na filmové plátno je opravdu výjimečné drama, kterému stačí jeden dům a téma "rodinných potíží", aby ani minutku nenudil a ohromil vás svými skvělými slovními přestřelkami a hádkami. Mistrovský film plný skvělých hereckých výkonů - ovšem na Paulův (v každém případě oscarový) herecký projev již nikdy nezapomeneme! ... 100% ()

0verseer

“I've got the guts to die. What I want to know is, have you got the guts to live?” Mimoriadne podarený prenos divadelnej hry na filmové plátno. Teatrálnosť, ktorú tu viacerí snímku vyčítajú mi vôbec nevadila. Prakticky všetci predstavitelia vo svojich rolách skvelí a dostatočne autentickí. Emociálnu vypätosť cítiť od prvej minúty, po zlomovej konfrontácii Big Daddy-ho s Maggie a Brick-om sa spustí kolotoč konfrontácií, ktoré nemôžu nechať diváka chladným... ()

PlysovyMacko

Postavene na dialogoch, ktore ani chvilu nenudia, drzia vas v napati kam to cele povedie. Pacila sa mi scena ked povedia big daddymu pravdu a zmierenie v pivnici. ()

Filmfactorem

Miluju Butche i Léto, ale tohle je za mě nejlepší Newmanův film i výkon. Všichni herci jsou parádní, krásně hrají komorní příběh na pomezí divadla a filmu. Opravdu silný námět i zpracování rodiny v krizové situaci, která má už roky problémy s komunikací. A tato krize postupně spouští erupci. Jednotlivé interakce, výměny slov i pohledů, úžasný. Na zážitku určitě přidalo, že jsem se v tom trochu viděl. V naší rodině to není tak vyostřené a nemáme takové kostlivce ve skříni, ale asi každá rodina má do jisté míry s komunikací problémy. Tenhle film má tedy i ohromnou hodnotu přenesené zkušenosti – pučení. Sděluje nám, že nemusíme dělat stejné chyby, můžeme být lepší. ()

PetrJulian

Tak nějak bych se podepsal pod hodnocení uživatele Cival. Zpočátku mi vadila divadelnost - vše se odehrávalo v jednom prostředí a bylo založeno jen na dialozích. Nicméně psychologická témata mám rád, navíc když se to v půlce slušně rozehrálo. ()

Jack.Pott

Zajímavý rojezd, slibné zápletky a vpravdě strhující, ohnivé finále. Dusivá atmosféra zazobané famílie připomíná marxisticko-freudovské romány Alberta Moravii, jenomže zde se dočkáme sálavé katarze. Fakt jsem vůbec nečekal tak upřímnou a bolestnou dekonstrukci harpagonovské povahy přes mrtvoly se valícího amerického kapitalismu. Ještě mě napadá Protestantská etika a duch kapitalismu - klasická sociologická studie od Maxe Webera - ovšem Kočka na rozpálené plechové střeše je pochopitelně konkrétnější a umělecky působivější. ()

Kapikova

Elizabeth a Paul ve filmu utvářejí jeden z nejlepších párů, jaké jsem kdy ve filmu viděla. Pohledy, které si mezi sebou vyměňují, jsou plné vášně, nenávisti, pohrdáním, lásky, zoufalosti a neuvěřitelným jiskřením. Atmosféra filmu je strhující. Když se na něj dívám, cítím horko z onoho parného odpoledne na plantážích, to snobství rodiny, i ten chlad při nadcházející bouři, i ty nevyřešené a bolestivé vztahy. Co se mi na filmu ale také velmi líbilo, byl český dabing, kdy skoro otravný hlas Elizabeth Taylor vyměnili za podmanivý, procítěný a vášnivý hlas Ljuby Krbové. A Paul Newman je i jako chladný alkoholik přesně tak žhavý, jako ta pomyslná rozpálená plechová střecha. ()

lulu37

Už chápem prečo ženy v 50-tych rokoch a aj desaťročia potom umierali z Paula. Ja by som umierala tiež :) Samozrejme mu kontrovala aj Elizabeth Taylor. Takéto divadelnodramatické chuťovky s vyhrotenými dialógmi ja môžem a iba jednej veci nerozumiem - prečo tej Madeleine Sherwood nedal nikto cez držku? ()

kubilov

Však tohle už je taky takový kult. Tvrdohlavý zraněný alkoholik Paul Newman, afektovaná a bezmezně zamilovaná manželka Elizabeth Taylor, cynický "big daddy" Burl Ives, upištěná manželka, chamtivý švagr, švagrová a jejich 5 malých zrůdiček bez krků. Krásné obsazení, bezpečně zinscenovaná / zfilmovaná divadelní hra aneb konverzačka která jde až na kost, ať už emocí nebo odhalovaných tajemství. ()

Chocolole

Filmová klasika s Paulem Newmanem v životní roli. Jako nejhodnotnější vidím poslední část filmu, ve které je příjemně představena filosofie o přednosti lásky nad bohatstvím. Žádné (jakkoliv drahé) krámy pro své děti se nemohou vyrovnat lásce "velkého šéfa" ke svému tuláckému fotrovi. Idea vhodná dvacátého století trvá dodnes a bohužel jen málo občanů jí přijme za svou. ()

SuzukiZ

Naprosto dokonale herecke vykony Newmanna a Taylor.. Pribeh? Na jednicku:) co se mi ale na starych filmech libi, je, ze herci maji trochu jiny prizvuk v anglictine nez dnes, kvuli kteremu jsem si zamilovala filmy z te doby:) (i v cestine ve filmech z 30. let maji trochu jiny prizvuk - hodne je to slyset v pisnickach, kde je styl zpevu naprosto odlisny od toho dnesniho) ()

Laci

Celkom dobre na to, že je to nakrútené podľa divadelnej hry. Ale k dokonalosti tomu hodne chýba. Mne vadila absencia akejkoľvek hudby, príšerne monotonné dialógy a ksicht Madeleine Sherwood. ()

B3njamin

Proč něco neřekneš lásko? tak jo: Drž hubu ! :D co se vše může stát když se mezi rodinou řeší majetek * * * * ()

Desmi

Jsou filmy, kterým stačí naprosto průměrné herecké výkony a přesto jim nelze nic vytknout. Pak jsou ale filmy, jako je tento, které čerpají právě z absolutně bezchybného projevu herců. Výkon Paula Newmana je něco, co se vidí málokdy a za vidění to určitě stojí. S ním padá a stoupá celý film. Po 50 letech je to stále film, který má co nabídnout. Lačnost a nenažranost příbuzných po majetku připomíná slet supů na mršinu. Ze začátku filmu je to až k nevydržení. =) ()

bmx6

U tohoto filmu jsem si uvědomil spousty důležitých věcí.......A to na plný počet hodnocení stoprocentně stačí.Plus ještě úžasný Paul Newman a ještě úžasná a překrásná Elizabeth Taylor. ()