Hlubina

Dobrodružný / Mysteriózní / Thriller
USA, 1977, 123 min

Životu nebezpečná cesta za bohatstvím potopené lodi. Americký film podle dobrodružného románu Petera Benchleyho.  Milenci David Sanders a Gail Berkeová (Nick Nolte a Jacqueline Bissetová) tráví dovolenou snů na jednom z bermudských ostrovů. Při potápění objeví vrak válečné lodi Goliáš a náhodou najdou cestu dovnitř jeho trupu. To okamžitě vzbudí pozornost místního mafiána Henriho Cloche (Louis Gossett), neboť Goliáš se potopil i s obrovským nákladem morfia, určeného původně pro zdravotnické účely. Morfium, jak známo, je hlavní surovinou pro výrobu heroinu. David a Gail se spojí s místním cestovatelem a dobrodruhem Romerem Treecem (Robert Shaw), aby Clocheovi za peníze vyzvedli morfiové ampulky. Ve skutečnosti jim však jde o něco jiného. David totiž zjistil, že pod vrakem Goliáše leží zbytky mnohem starší lodi, která ztroskotala v osmnáctém století i s pokladem španělského krále Filipa. Získat toto bohatství však může být životu nebezpečné, neboť někteří lidé jsou při honbě za pokladem dravější než žraloci… (oficiální text distributora)

tron

„Oceán vás vždy dostane.“ V čase uvedenia do kín ambiciózna vec. Atraktívna výprava, slávne herecké obsadenie, uznávaný režisér (BULLITOV PRÍPAD), určite nie malý rozpočet... Bohužiaľ, nezaujalo ma to. O filme som toho veľa nevedel a kvôli naštudovaniu zlých zdrojov som si myslel, že to bude horor (snímka vznikla podľa knihy Petra Benchleyho autora Čeľustí, podieľal sa na scenári a scéna v potopenom vraku s murénami je hororová, ale to je asi tak všetko), takže dvojhodinové šarvátky dvoch skupín, naťahujúcich sa o „niečo tam dole“, ma nudili. Najviac som sa tešil na to, čo predvedie môj obľúbený Robert Shaw (PODRAZ, ČEĽUSTE) a po polhodine som sa zmätene pýtal, kde trčí. Netušil som, že sa naňho už niekoľko minút pozerám – skvelý Shaw si totiž oholil svoju známu bradu... a zo skvelej mužnej charizmy zostalo desivé torzo. ()

Malarkey

Podvodní záběry na jedničku, které fungují i jako schopný napínák. K tomu příběh jak z pera Indiana Jonese a je tu Hlubina. Více dobrodružný a mysteriozní než horor, ale hlavně opravdu povedený film, který mě od začátku do konce bavil. A to nejenom příběhem, ale také pohledy na Jacqueline Bissetovou nebo na sympatické herecké výkony Nicka Nolteho nebo Roberta Shawa. ()

genetique

V sedemdesiatych rokoch, a hlavne po filme 'Jaws' sa s filmami, ktoré si mrazivo zobrazujú temné zákutia a nástrahy oceánu, akoby roztrhlo vrece. A aj keď tento film využíva hrôzy oceánu len okrajovo, bolo sa na čo pozerať a nemalý podiel na tom mala aj Jacqueline Bisset. Príbeh má okrem podmorskej hladiny zaujímavú zápletku aj mimo nej, dokonca dvojitú, na ich rozlúsknutie by však stačilo o pár minút menej. O originalitu niet núdze, niektoré scény z podmorského dobrodružstva sú atraktívne dodnes a film ako celkom napokon tiež. 75%. ()

T2

Rozpočet $9miliónovTržby USA $47,346,365Tržby Celosvetovo $-║ Na to že tento film sa opieral o knihu od autora Čeľustí Petera Benchleyho sa to celkom podarilo, zo začiatku to vypadalo že asi pôjde o nejakú variáciu práve na megahit Čeľuste ale nakoniec sa z toho vykľula príjemná dobrodružná dráma o hľadaní pokladu, podaná skôr vo vážnejšom prevedení. Aj keď nie je vo formáte zrovna veľkolepom ale skôr v tom komornejšom, je vo svojom šikovnom prevedení dosť pútavá(hlavne potešia dobre zostrihané zábery z podmorského dna, pri nich občas aj zmrazí, hlavne keď útočí medúza) a rovnako tak spravili svoje aj herci ako Nick Nolte, Robert Shaw, slizák Eli Wallach a sympatická "v mokrom trošku občas pobehujúca" Jacqueline Bisset. /75%/ ()

Jara.Cimrman.jr

"Oceán není obchod se šperky." To mohu potvrdit, protože já jsem byl v Černém, Jaderském i Středozemním moři nejméně deset metrů od břehu a nic vzácného jsem nenašel. A to jsem byl vybaven zánovním šnorchlem. Jsou však šťastlivci, kteří našli a pak si museli trošku zabojovat o poklad či o život. Dříve mě to bavilo i napínalo, ale projekce po letech mi odhalila, že na můj vkus Hlubina obsahuje množství nekonečných podvodních scén a dramatická linka skoro vůbec nefunguje. Zejména proto, že největší drama je pomalování těla slepičím pařátem. To bych se asi uřehtal k smrti, ale Miss mokré tričko Gail přitom vypadala skutečně vystrašeně. Oni vlastně všichni ti voodoo násilníci byli hrozně směšní, ale Gail mě prostě přinutila, abych vydržel do konce. A tak jsem vydržel a nakonec jsem se naučil, jak na někoho poštvat žraloky, takže to příští rok na Balatonu určitě zkusím. ()

• Natáčelo se v podmořském ráji na Panenských ostrovech. (Stoka)
  • Vrak, k němuž se hrdinové filmu potápějí, byla skutečná loď Královské lékařské společnosti, která ztroskotala v roce 1867 u Britských Panenských ostrovů a rozlomila se na dvě části. (Cherish)
  • Jedná se o devátý kasovně nejúspěšnější film roku 1977 a nejúspěšnější film studia The Columbia Pictures. (dokec)