Stal se obětí nesmyslné války a nyní musí dokázat svoji nevinu. Nick Nolte ve vynikající filmové adaptaci slavného románu Kurta Vonneguta Jr.  O knihách Kurta Vonneguta Jr. se říká, že jsou nezfilmovatelné. A je pravda, že na předělávání textů tohoto autora už si vylámala zuby pěkná řádka režisérů. Nikoli však Keith Gordon, kterému i díky skvělému obsazení vzešla z rukou možná nejlepší vonnegutovská adaptace vůbec. Hlavním hrdinou posmutnělého špionážního dramatu s příměsí černé komedie je (Nickem Noltem excelentně ztělesněný) Howard W. Campbell - americký dramatik, který od mládí vyrůstal v Německu a žije v něm i teď, po nástupu nacismu. Popravdě mu, coby zcela apolitickému člověku, který se zajímá především o svoje psaní a o milovanou choť Helgu, příchod Hitlera ani nijak moc nevadí. S hákovými papaláši se schází jen když to vyžaduje společenská etiketa, žije si tichým životem ve svém vlastním světě. Jednoho dne za ním ale přijde agent americké rozvědky Frank Wirtenan (legendární komediální herec John Goodman) a předestře Cambellovi zajímavou nabídku: potřebuje spolehlivého člověka, který by se infiltroval do nacistického propagandistického vysílání pro americké vojáky, vynášel odtamtud interní informace, vkládal naopak coby moderátor do svých slov šifrované vzkazy a v případě nouze byl schopen i menší diverze. Cambell se mu přitom zdá jako ideální kandidát. A spisovatel kupodivu přijímá. Jen svoji novou práci pojímá až příliš přesvědčivě. Patnáct let po válce, kdy už žije v New Yorku, pak jistý bulvární plátek znovu vytahuje jeho příběh na povrch. Jen s tím rozdílem, že už nežije nikdo, kdo by mohl Campbellovi dosvědčit, že nebyl skutečným nacistou a fanatickým přívržencem Třetí říše. Ve vedlejších rolích se objevují Alan Arkin, Sheryl Leeová, mladičká Kirsten Dunstová a na pár vteřin i sám Kurt Vonnegut Jr. (oficiální text distributora)

PetrPan2

Skvělý film, poněkud schizofrení špionážní drama se smutným hlavním hrdinou, jenž je pro své přesvědčení a snahu pomoci smýkán osudem a hrou mocných... Nick Nolte podává svůj životní herecký výkon. ()

Hanys_

Nick Nolte jako Howard W. Cambell v schizo - kafkovském příběhu o tom, že bychom měli být opatrní v předstírání toho, kým jsme, protože pak se lehce může stát, že se staneme tím, co jsme předstírali, že jsme...Úplně spokojen nejsem - prostě tuším, že spousta scén mohla být vygradována lépe. Naštěstí herecky to je brilantní a to dojem hodně napravuje. Kromě Nolteho, který nesleze z obrazovky a ždíme ze sebe opravdu maximum, je výtečný i Alan Arkin jako soused do nepohody a mladičká Kirsten Dunst, která se ve 3 minutovém vstupu neskutečně vryje do paměti...7/10 ()

lucijelucije

Mother Night - špionážní drama, na které se těžce dívá. Tenhle žánr musíte mít rádi a hlavně byste měli znát i některé historické podklady. Ono je složité obětovat svůj život pro dobro své vlasti, ve které ani nežijete, a stát se špionem v zemi, kde vlastně vyrůstáte a proti které zničeho nic máte bojovat, ač jste se nikdy politicky nijak neangažovali. A aby toho nebylo málo, nikdo vám nedosvědčí vaši skutečnou identitu a váš skutečný záměr zůstává utajen. Jednoduše, všechno musí být naprosto věrohodné. A pak věřte svým skutečným ideálům. Mám smíšené pocity. Cítím nevděk a zlobu zároveň. Ztrácíte sami sebe pro něco vyššího a nakonec se vám dostává jen opovržení. ()

dawe787

Tak za ten excelentně vydařený a uzavřený konec hvězdičku navíc, ale asi jsem čekal více. Nejlepší scény byly pro mě z války. ()

deepspace101

"Tady je Howard W. Campbell Jr., poslední svobodný Američan..." uvádí Nick Nolte své rozhlasové vysílání a předvádí nejlepší herecký výkon kariéry. Sheryl Lee v "Říši pro dva" září v červených šatech a na kratičký okamžik se vrací záblesk Laury Palmer. Mother Night velmi, velmi věrně adaptuje knižní předlohu. Liší se nepatrně v detailech – například na vlastní uši uslyšíme, co Campbell pouštěl do éteru – a v přidané hodnotě lidštějšího a méně chladného a odtažitého dojmu díky přítomnosti živých, dýchajících herců. Vonnegut rozehrál ďábelskou hru o svědomí, která se na filmovém plátně jeví stejně nemilosrdná jako na stránkách knihy. ()

mdouglas

Howard W. Capmbell Jr. (Nick Nolte) narozen v Americe, žijící polovinu svého života v nacistickém německu a pak opět ve Spojených státech, je hlavní postavou adaptace Vonnegutova románu Matka noc. Howard se jako malý chlapec dostane do Hitlerem ovládaného Německa kde vyroste, započne svoji kariéru spisovatele, zamiluje se a ožení se. Později je kontaktován pracovníkem americké vlády (John Goodman) s nabídkou práce špiona. Všechno ale nedopadne tak jak by mělo, vlastně vůbec nic. Howard je namísto hrdiny považován za zrůdu hodnou trestu smrti. Namísto uznání se k němu svět zkrátka otočí zády a sám nemá jak dokázat svojí nevinu. Hodně zajímavý snímek s výborným hereckým obsazením. Nick Nolte ve své, alespoň pro mě, nejlepší roli, tradičně výborný John Goodman či mladá Kirsten Dunst se svou krátkou, ale profesionální rolí. Všem, kteří mají rádi Kurta Vonneguta Jr. tento snímek doporučuji, jelikož se jedná o hodně zdařilé zpracování knižní předlohy. 90%. ()

Rodin

Mám slabost pro Kurta Vonneguta, mám slabost pro Nicka Nolteho, mám slabost pro tento film. Plně souhlasím s gadaulinem a nepřidávám ani čárku navíc. ()

Looka

80% Dokud se jedná o seriózní drama je film excelentní, bohužel nástupem 3 neonacistů, z nichž jeden exne hned na schodech vstupuje do filmu i rušivý komický prvek. ()

xpaja

Životní výkon Nicka Nolteho a rozhodně nejlepší adaptace Kurta Voneguta. I když musím přiznat, že síla předlohy táhne formu zpracování nahoru. Howard W. Cambell jenž pracuje jako americký špion, ale svou agitátorskou činností udělá pro třetí říši více užitku než by kdy mohl přinést špionáží Spojeným státům. Muž jehož jediným pozitivem v životě byla jeho životní láska, kterou záhy ztratil a jenž je všemi považován za někoho jiného, než kým ve skutečnosti je. Muž který je vláčen osudem a místo aby byl oslavován jako hrdina, je stíhán ranou za ranou. Závěrečná scéna je jednou z těch na které nelze zapomenout. Za slabší pasáže dávám ---== 90% ==--- . ()

Dupac

Znáte ten pocit, když po přečtení skvělé a nezfilmovatelné knížky vidíte film, který nejen, že se knížky drží úplně věrně, ale zkratka, na kterou jí zredukuje je nejen únosná, ale zachová jejího ducha a poetiku (v tomhle případě dost mrazivou)? A všechno ostatní včetně castingu (jako by to Vonnegut psal Nicku Noltemu přímo na tělo), výpravy, muziky a dalších komponent je ÚPLNĚ V POŘÁDKU? Co na tom, že bez čtenářského zážitku by to bylo asi za čtyři.. 90 % ()