Matka noc

Mother Night

Matka noc

Drama / Psychologický

USA, 1996, 109 min

Rozhlasová inscenace opatřená pohyblivými obrázky. 1) Tak jako nelze oddělit světlo od tmy a dobro od zla (dovolil jsem si parafrázi Mefistotela z Goethova Fausta - odtud i název knihy a filmu), nelze posoudit přínos Howarda W. Campbella, posledního Američana...pro Třetí říši či americkou rozvědku. Tím spíše ne, když nám autor vedle působivé protižidovské propagandy nabízí na druhé straně jen mlhavé šifry, které snad něco znamenaly, ale možná také ne. 2) A tak nevíme, jestli Campbella motivoval smysl pro spravedlnost anebo spíše snaha najít sama sebe a svou roli ve společnosti. Hrdina prožívá svá hvězdná léta ve službách zvrhlé ideologii a další roky se s touto smlouvou s ďáblem vnitřně vypořádává. Co na tom, že původním podnětem byla podivná nabídka ještě podivnějšího zámořského plukovníka. Jediné, co Campbella občas podrží, je láska k osudové ženě, ale i tady se dožije různých překvapení. Hrdina, mravně i emocionálně vyhořelý, marně hledá smysl svého života. Zpověď a závěrečná scéna je katarzí, kterou vrcholí Campbellova frustrace z peripetií, které mu život připravil. 3) Opakovaně tu čtu, že jde o nejlepší filmovou adaptaci Vonnenguta. Možná je to pravda. Bohužel však film sám moc dobrý není. Asi třetinu tvoří hluchá místa. A vlastně ani nejde o film, spíše o jakou rozhlasovou inscenaci doprovázenou hezky nasnímanými pohyblivými ilustračními obrázky, abychom si jako tedy uměli lépe představit, co autor popisuje. Výborné herecké výkony, poněkud laciné použití Vivaldiho ani černý haarlémský Fuhrer už na věci nic nezmění.(21.5.2010)

,,JÁ, HOWARD W. CAMPBELL, JR., JSEM AMERIČAN SVÝM PŮVODEM, NACISTA SVOU POVĚSTÍ A ČLOVĚK BEZ NÁRODNOSTI SVÝM CÍTĚNÍM....“ /// Myslel si, že není politická osoba a válka se měla obejít bez něj. Teď sedí ponechán osudu v izraelský cele. Osud člověka, jakej může vymyslet jen život (a taky tajná služba a válka). ,,SVĚTOVÝ VÁLKY BY ČLOVĚKA MĚLI ZMĚNIT. K ČEMU BY JINAK BYLY?“ Býval to úspěšný muž. Teď je jen vyhořelej přebytek 2. světový, zmítanej raněnou duší a z rukama potřísněnejma krví z německý propagandy, vo kterej je ovšem enormní zájem. Zvláštní, komorní (zase? Čumíš ty na něco jinýho?) příběh, sonda do hlavy i duše člověka, kterýho nesouží strach ze smrti, ale ubíjí ho tesknota nemilovaného muže. ,,JSME TO, CO PŘEDSTÍRÁME, ŽE JSME, A TAK MUSÍME BÝT OPATRNÍ NA TO, CO PŘEDSTÍRÁME, ŽE JSME“. Fandit mu asi nebudete, ale odsuzovat? VĚCI SE PROSTĚ NĚJAK VYVÍJEJ. Zajímavej filmovej zážitek! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal v roce 1961 Kurt Vonnegut číst nebudu. 2.) Sedím na patře s Ádou Eichmannem. 3.) Přepadla touha, zase si užít trochu nadšenejch projevů plnejch židovský nenávisti. 4.) Thx za titule ,,bubobubo0“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(29.9.2012)

Hodne zvlastni film, do dneska nevim, i kdyz ho vidim po nekolikate, co si o nem myslet. Neni to ten typ filmu, ktery vas okamzite placne pres oblicej. Ani ony "strhujici herecke vykony", jez jsou zde zminovane, jsem nepozoroval. Ale ve svem celku, jde o film unikatni a svym zpusobem podivny. Nejak cloveka zasahne, resp. dotkne se ho, ale takovym zpusobem, ze to ani nepostrehnete. Rikate si, ze si z nej nic neodnesete, ale presto - pokazde, kdyz ho vidim v tv programu, musim na nej koukat znovu a zkoumat ho. A presto preze vsechno, pres nekolikere shlednuti, stale presne nevim, co si o nem myslet. A to je svym zpusobem uzasne, ale i (jaksi ) nenaplnujici. Nekde mezi 3 a 4*.(19.9.2010)

Tenhle film me nadchl. Nick Nolte v adaptaci románu Kurta Vonneguta. Mrazive, depresivni, plne ironie osudu, presto je tam i nekolik vtipnych momentu. Skvele zahrane, Nolte me v te roli tragickeho hrdiny, co se az prilis dobre ztotoznil se svou "svinskou misi" paradoxne ve jmenu dobra, hodne moc bavil. Dost veci je tam moralne diskutabilnich, film zobrazuje spoustu svinstva a poklada komplikovane otazky. To, co dela tenhle film vyjimecnym, je uzasnej az brutalni scenar. Pro me velky zazitek z filmu s koulema, zaverecne "fakof" osudu je pak dustojne-pusobivou teckou...(22.6.2012)

Naprosto mimořádné drama, z něhož je cítit síla literární předlohy. Žádný dobrý skutek se neobejde i bez negativních dopadů jeho stinných stránek a na druhou stranu na každou vinu lze pohlédnout i z úhlů, které ji zeslabují. Při hodnocení toho, co by mělo převážit ti nepomůžou žádné soudy, chlácholení ani odsudky tvého okolí. Tenhle počet si musí spočítat každý sám v sobě. Nick Nolte je zde zcela dokonalý.(12.6.2010)

• - Ve scéně, kdy Howard Campbell (Nick Nolte) spytuje svědomí při chůzi po newyorském chodníku, míjí jej autor předlohy Kurt Vonnegut Jr. (Looka)