Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stal se obětí nesmyslné války a nyní musí dokázat svoji nevinu. Nick Nolte ve vynikající filmové adaptaci slavného románu Kurta Vonneguta Jr.  O knihách Kurta Vonneguta Jr. se říká, že jsou nezfilmovatelné. A je pravda, že na předělávání textů tohoto autora už si vylámala zuby pěkná řádka režisérů. Nikoli však Keith Gordon, kterému i díky skvělému obsazení vzešla z rukou možná nejlepší vonnegutovská adaptace vůbec. Hlavním hrdinou posmutnělého špionážního dramatu s příměsí černé komedie je (Nickem Noltem excelentně ztělesněný) Howard W. Campbell - americký dramatik, který od mládí vyrůstal v Německu a žije v něm i teď, po nástupu nacismu. Popravdě mu, coby zcela apolitickému člověku, který se zajímá především o svoje psaní a o milovanou choť Helgu, příchod Hitlera ani nijak moc nevadí. S hákovými papaláši se schází jen když to vyžaduje společenská etiketa, žije si tichým životem ve svém vlastním světě. Jednoho dne za ním ale přijde agent americké rozvědky Frank Wirtenan (legendární komediální herec John Goodman) a předestře Cambellovi zajímavou nabídku: potřebuje spolehlivého člověka, který by se infiltroval do nacistického propagandistického vysílání pro americké vojáky, vynášel odtamtud interní informace, vkládal naopak coby moderátor do svých slov šifrované vzkazy a v případě nouze byl schopen i menší diverze. Cambell se mu přitom zdá jako ideální kandidát. A spisovatel kupodivu přijímá. Jen svoji novou práci pojímá až příliš přesvědčivě. Patnáct let po válce, kdy už žije v New Yorku, pak jistý bulvární plátek znovu vytahuje jeho příběh na povrch. Jen s tím rozdílem, že už nežije nikdo, kdo by mohl Campbellovi dosvědčit, že nebyl skutečným nacistou a fanatickým přívržencem Třetí říše. Ve vedlejších rolích se objevují Alan Arkin, Sheryl Leeová, mladičká Kirsten Dunstová a na pár vteřin i sám Kurt Vonnegut Jr. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (33)

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Tenhle film me nadchl. Nick Nolte v adaptaci románu Kurta Vonneguta. Mrazive, depresivni, plne ironie osudu, presto je tam i nekolik vtipnych momentu. Skvele zahrane, Nolte me v te roli tragickeho hrdiny, co se az prilis dobre ztotoznil se svou "svinskou misi" paradoxne ve jmenu dobra, hodne moc bavil. Dost veci je tam moralne diskutabilnich, film zobrazuje spoustu svinstva a poklada komplikovane otazky. To, co dela tenhle film vyjimecnym, je uzasnej az brutalni scenar. Pro me velky zazitek z filmu s koulema, zaverecne "fakof" osudu je pak dustojne-pusobivou teckou... ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Bezkonkurenčně nejlepší adaptace románu Kurta Vonneguta. Mimořádně silný snímek se zajímavým námětem, chytrým scénářem a hvězdným obsazením. Pro mě nejlepší role s Nickem Noltem. Film, a možná ani nemá cenu přidávat slovo "kupodivu", na americkém filmovém trhu beznadějně propadl a nijak zvlášť ho neocenila ani filmová kritika. Jde o tragikomický příběh muže, který obětoval celý svůj život, svou minulost i budoucnost a vlastně i osobní identitu ve jménu vyššího cíle, tzn. vítězství ve válce, a nakonec na to ironií osudu doplatil. Celkový dojem: 90 %. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Rozhlasová inscenace opatřená pohyblivými obrázky. 1) Tak jako nelze oddělit světlo od tmy a dobro od zla (dovolil jsem si parafrázi Mefistotela z Goethova Fausta - odtud i název knihy a filmu), nelze posoudit přínos Howarda W. Campbella, posledního Američana...pro Třetí říši či americkou rozvědku. Tím spíše ne, když nám autor vedle působivé protižidovské propagandy nabízí na druhé straně jen mlhavé šifry, které snad něco znamenaly, ale možná také ne. 2) A tak nevíme, jestli Campbella motivoval smysl pro spravedlnost anebo spíše snaha najít sama sebe a svou roli ve společnosti. Hrdina prožívá svá hvězdná léta ve službách zvrhlé ideologii a další roky se s touto smlouvou s ďáblem vnitřně vypořádává. Co na tom, že původním podnětem byla podivná nabídka ještě podivnějšího zámořského plukovníka. Jediné, co Campbella občas podrží, je láska k osudové ženě, ale i tady se dožije různých překvapení. Hrdina, mravně i emocionálně vyhořelý, marně hledá smysl svého života. Zpověď a závěrečná scéna je katarzí, kterou vrcholí Campbellova frustrace z peripetií, které mu život připravil. 3) Opakovaně tu čtu, že jde o nejlepší filmovou adaptaci Vonnenguta. Možná je to pravda. Bohužel však film sám moc dobrý není. Asi třetinu tvoří hluchá místa. A vlastně ani nejde o film, spíše o jakou rozhlasovou inscenaci doprovázenou hezky nasnímanými pohyblivými ilustračními obrázky, abychom si jako tedy uměli lépe představit, co autor popisuje. Výborné herecké výkony, poněkud laciné použití Vivaldiho ani černý haarlémský Fuhrer už na věci nic nezmění. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Americký špión ve funkci příliš přesvědčivého antisemitského komentátora v rozhlase hitlerovského Německa. Kurta Vonneguta mám rád a tento jeho příběh je silný scénárisicky, herecky i režijně. Tragicky složitý osud muže, který sloužil zároveň Rooseveltovi i Hitlerovi stojí za shlédnutí, i když celkové vyznění filmu je lehce rozpačité a nejednoznačné. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=WbdizJq2QBI ()

F.man 

všechny recenze uživatele

Tak tady jsme se s panem režisérem vyloženě nepotkali. Pro mě pomalých 109 minut bez smyslu, pointy, jakéhokoli bodu zájmu, prostě bez ničeho. Nebýt vynikajícího Nicka Nolteho asi jdu ještě níže. Yes, I've changed. People should be changed by World Wars or what are World Wars for. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Ve scéně, kdy Howard Campbell (Nick Nolte) spytuje svědomí při chůzi po newyorském chodníku, míjí jej autor předlohy Kurt Vonnegut Jr. (Looka)

Reklama

Reklama