Rázovitý vesnický chlapík Bohuš Stejskal žije sám v rozpadající se chalupě, pracuje jako dřevař, většinu času tráví s kumpány popíjením slivovice. Jeho život se změní, když mu advokát Ulrich oznámí, že zdědil obrovský majetek. Druhý den mu tetka ze sousedního domu oznámí, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodne uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády, navlečené do svátečních šatů, odveze do brněnské luxusní restaurace, kde parta způsobí ostudu. Večer Bohuš navštíví s kamarádem Košťálem masážní salón, kde je tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčí, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, je však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování. I když je pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustí. Bohušovi se podaří přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatí celé vesnici zavedení plynu. Všichni mu závidí a každý něco chce. Když se objeví zuřivý Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, odvrátí se od něj kamarádi, Vlasta i ostatní. (TV Nova)

GrooteLulu

V 15 letech, cca. kolem 97roku jsem to ještě ani neviděl a už jsem od pár spolužáků při třídním výletu znal snad všechny hlášky. Takhle to bylo na moravě oblíbený. Musím uznat, že pro mě je to nesmrtelná klasika. Bohuš se musel panu Polívkovy hrát sám od sebe :) Nelze napodobit tu dobu těch let, proto si myslím, že pokračování nemělo šanci na úspěch. Nemám rád, když ty hlášky vykládá každej druhej podnapilej, ale nelze jim to upírat. Nejlepší je: ''Však vašu piču jsem taky neviděl a věřím, že ji máte''. Nebo - ''Doleva, doleva'', (objeví se Meciar naladěný na satelitu), to leknutí a ''Tolik zas né'', nebo to je moc, už si to přesně nepamatuji apod. Prostě logický fóry, ty já rád. Po Panelstory pro mě nejlepší film od Chytilové. ()

Jirkacek

Dnes už legendární československou komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntág z roku 1992 jsem viděl poprvé sotva pár měsíců po jejím natočení a okamžitě jsem si ji zařadil mezi mé oblíbené filmy. Tento počin režisérky Věry Chytilové mne opravdu velmi bavil, že jsem se na Dědictví zanedlouho podíval podruhé a brzy znovu. V době mých bouřlivých let jsme s kamarády při kecání v hospodách ale i jinde často zmínili nějakou tu hlášku, kterých se podle mého mínění ve filmu objevilo velmi mnoho, že by to zdravý člověk na prstech obou rukou nespočítal, natož takový truhlář, ten by potřeboval i obě nohy. Přitom o nějaké kvalitě děje velmi pochybuji, protože po umělecké stránce na něm nic zajímavé nikdy nebylo. Anebo tomu bylo právě naopak ? Pravda byla, že hlavní postavu filmu Bohumila Stejskala geniálně ztvárnil Boleslav Polívka, dokonce jsem měl vždy dojem, že ani moc hrát nemusel ! Zaujal mne také fakt, že i když ve filmu hrálo několik brněnských herců, bylo v něm i docela dost místních obyvatel Olšan u Vyškova. Mezi ně patřila také Bohušova teta, kterou si zahrála Anna Pantúčková a jenž dokonce žila přímo v domě, kde se natáčelo. Zajímavý byl po uvedení filmu do kin osud herečky Šárky Vojtkové alias Irenky, která se musela odstěhovat do Itálie a žila tam dlouhých 20 let. Lidé si ji totiž jednoduše zafixovali jako prostitutku, masérku a herečku. Nicméně i tento smutný fakt jen potvrzoval, že se lidem tato dnes už kultovní komedie vryla do paměti naprosto dokonale a sám jsem nikdy neměl problém v rozhovoru občas použít nějakou tu hlášku, aniž by mi ten druhý či druhá nerozuměli. Film samotný poznamenal i herce Polívku, který v Olšanech provozoval farmu či ranč, kde jsem jej mimochodem jednou potkal osobně, ale bohužel střechu nad hlavou musel později prodat, protože se dostal do velkých dluhů. Ale vraťme se k filmu, který pojednával o obyčejném vesnickém svobodném chlapíkovi jménem Bohuš Stejskal, který žil sám v rozpadající se chalupě, pracoval jako dřevař, většinu času trávil s kumpány popíjením slivovice a povalováním v trávě. Jeho vcelku spokojený život se změnil v okamžiku, když za ním přijel advokát Ulrich (Miroslav Donutil) s oznámením, že zdědil obrovský majetek. Bohuš byl pochopitelně nadšený a hned si jel prohlédnout část svého majetku. Mezi ně patřil hotel, v němž vyhodil v legendární scéně vrchního, několik domů v Brně, přičemž při jejich obhlídce potkal Karla Gotta a zval ho na skleničku a zajel se podívat také na cihelnu, kde ho rozčilovala špatná pracovní morálka zaměstnanců, takže je upozornil, že v cihelně se bude kouřit jenom z komína. Další den mu tetka ze sousedního domu (Anna Pantůčková) oznámila, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodl uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády z práce a hospody, navlečené do svátečních šatů, odvezl do brněnské luxusní restaurace. Hostiny se zúčastnili mimo jiné Lojza (Pavel Zatloukal), Francek (Břetislav Rychlík), Jura (Pavel Brichta), starý pan Košťál (Jozef Kroner), hajný (Ján Sedal), Arnošt (Arnošt Goldflam), nádražák (Martin Dohnal). Parta vesnických buranů nejdříve pohrdla nabízenými specialitami, což rozlítilo vrchního (Jaromír Dulava) a pak se mezi sebou dokonce pobili. Nesmím zapomenout na to, že hostiny se zúčastnil taky doktor Ulrich se svou manželkou (Ivana Chýlková) , což způsobilo, že ve filmu zazněla jedna z největších hlášek, co jsem kdy slyšel. K těm se však vrátím ještě později. Po nepovedené hostině Ulrich, který zatím financoval všechny Bohušovy výstřelky ze svého, se ho snažil přesvědčit, aby cihelnu prodal Japoncům s pomocí doktora Širokého (Leoš Suchařípa), což se slovy že mají hajzl na chodbě, Bohuš odmítl. Večer Bohuš navštívil se starým Košťálem masážní salón, kde byl tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčil, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, byla však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování a nadšena nebyla ani z dárku k narozeninám, což byl pštros. Irenka nějako dobu žila s Bohušem a musela tak soupeřit s jeho bývalou milenkou a hospodskou v jedné osobě Vlastou (Dagmar Havlová). I když byla Irena pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustila. Bohušovi se pak podařilo přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatil celé vesnici zavedení plynu. Vůbec jsem se nedivil, že mu všichni záviděli a každý něco chtěl, třeba děti kolotoč. Ke konci filmu se objevil naštvaný Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, takže se od něj odvrátili i jeho kamarádi, Vlasta i ostatní. Potom se však v hospodě, kde si od Bohuše odsedli, objeví doktor Strážný (Jiří Pecha) s další překvapivou zprávou a byl konec. Oněch 118 minut, což na české filmy byla poměrně dlouhá stopáž, mne velmi pobavilo, jelikož v něm zaznělo mnoho hlášek. Třeba Irenka přišla k bazénu a k ní Vlastička, která řekla Bohušu, řekni něco! Bohuš: Irenko, to je Vlastička. Irenka: My máme služku, Bohoušku? Vlastička: Kdo je u tebe služka? Já dobře vím, co jsi. Jsem si to nechala zjistit. Kurva si. V luxusní restauraci proběhlo zmíněný rozhovor - Bohuš Stejskal: Paní doktorko, vy jste doktorka? paní doktorka: Ano. Bohuš Stejskal: A věříte v Boha? doktorka: Já? Ne. Nechápu, jak vůbec může někdo věřit. Bohuš Stejskal: Proč by nemohl? paní doktorka: Však nejsou důkazy. Nikdo ho nikdy neviděl. Bohuš Stejskal: Vaši piču jsem taky neviděl a věřím, že ju máte. Když teta uviděla na Irenčiných narozeninách pštrosa, zeptala se - A co to žere? Bohuš: Nebojte se teta, vás ne. A stejná scéna jen o pár vteřin dříve - Irenka: Pštros? Bohuš: Irenko, to je pro tebe k narozeninám. Irenka: Na co pštros? Bohuš: Takovýho ptáka ještěs' neviděla! Při procházce Brnem se v restauraci Bohuš seznámil s dvojicí černochů a odjel s nimi chlastat za město - Bohuš: (k černochům) Odkaď ste, hoši? černoch: Já jsem z Prahy. A tenhle můj bratranec z Afriky. Bohuš: Divaj se na Pražáka. Tož to je hlavní město, ne? Tam se musí fachčit, že su všeci černí. Jen o pár minut dříve proběhla scéna v restauraci na zahrádce, když si Bohuš s advokátem objednávali u vrchního - Tak, co to bude, pánové? Bohuš: Dva sifony. vrchní: A dál? Bohuš: Co dál? Nic dál! Dva sifony. A pro změnu o pár minut později byl už vrchní vytočen - Neznáte mapu, neznáte mapu, pane. Já můžu odejít kdykoli. Kdykoli! Bohuš Stejskal: Tož běž! Běž! Běž! Val! Val! Už sa nevracaj! Takové lidi já tady nepotřebuju. vrchní v restauraci: Nová doba, host vyhazuje vrchního. Já odcházím! Já odcházím! Nová doba! No a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Pro mne co zaznělo ve filmu, byla prostě automaticky hláška a tato komedie se mí líbila i při čtvrtém nebo pátém shlédnutí, kdy jsme si doma film pustili, abych mohl napsat zasvěcený komentář a správně jej ohodnotit. Suma sumárum, komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág ode mne po právu získala pět zděděných hvězdiček *****. () (méně) (více)

Karzelek

Co se týče "děje" tak tady asi není moc o čem mluvit, v podstatě je to o ničem. Ale při každém dalším shlédnutí tohohle filmu člověk zjišťuje, že Bohušovy hlášky používá skoro dennodenně při každé druhé příležitosti. A to z filmu dělá legendu. ()

Vlasak900

Věra Chytilová coby režisérka tohohle, troufnu si říct, již kultovního filmu, dokázala přesně vylíčit chování obyčejného vesničana, opilce, který se z minuty na minutu stane milionářem. Polívka, který hraje "Bohuša", ho hraje tak dobře, člověk občas zapomíná, že to je jen herecký výkon. Skvěle ho doplňuje právník v podání Miroslava Donutila. Nesmíme však zapomenout i na ostatní herce. První dámu Dagmar Veškrnovou, hrající servírku v místní hospodě, a také nádhernou Irenku, v podání krásné Šárky Vaculíkové. Jen co se stane Bohuš milionářem, začne se i tak chovat. Utrácet peníze, koupí "koňa", kolotoč, bazén, pštrosa, třikrát stejný oblek a všude se pohybuje pomocí taxíku... Když mu jednoho dne umře koza, pozve své kamarády na smuteční hostinu. Velkolepě jedou dvoupatrovým autobusem do luxusní restaurace v centru Brna, kde si polovina jeho kumpánů objedná "guláš s pětěma knedlama". Legendární scéna z hotelové restaurace, kdy "host vyhazuje vrchního" je nezapomenutelná. Obecně je film dle mého názoru velice populární, dokonce i na Slovensku. Hláškami se jenom hemží a některé i zlidověly. Pokud chcete vidět Bolka Polívku v jeho životní roli, pusťte si tento film. Věřím, že se budete skvěle bavit, tak jako já. ()

OtokPag

Bohuš mě neskutečně bavil ještě před dvaceti lety. Teď už se to vážně nedá. Z nostalgie nechávám staré hodnocení  🤕🤕🤕🤕🤕 ()

Verbudrak

Známá věc je, že tento film měl nejen dva scénáristy, ale vlastně i dva režiséry. Se divím, že si to Chytilka dala líbit. Ale dobře tak. Bolek tomu mohl aspoň dát ještě víc svůj otisk. I jako herec se vyřádil. Je to jeho životní role. Ale nenechte se mýlit, že tu jde o kdovíjaký herecký koncert, on tu totiž hraje prostě jen sám sebe. Což ostatně platí skoro pro všechny postavy=herce, zejména pro Vlastičku a Irenku. Casting je teda božskej, to sedlo. Film je každopádně kult, alespoň tedy u nás v Brně. Ale spíš ta první polovina, u druhé spousta lidí odpadla, jak jsem takhle porůznu slyšel. Každopádně: "Irénko, dyť já ťa mam rad aj bez peněz!" je nejdokonalejší hláška v dějinách filmu. ()

Typek45

"Neznáte mapu pane!" Z mého pohledu nejlepší česká komedie z hlediska hlášek. Co hláška, to perla. Spojení Chytilová-Polívka-Donutil funguje skvěle a zejména Bolek/Bohuš je fenomenální. Scény s vrchním, v cihelně nebo luxusní restauraci jsou prostě dokonalý a právem patří do zlaté pokladnice české kinematografie. Film, který rozesměje i po letech a X shlédnutím a který bych měl rád i bez peněz. ()

horskejvlk

Kultovní film, nastavil zrcadlo 90’ tkám jak jsme se snažily dohnat západ a žít jak v kapitalismu i mentálně na úrovni a přitom za tím honěním západu jsme si nechtěli připustit že mentálně jsme podobní Bohoušovi. ()

Leira

Třicet let jsem odolala. Dnes mě přiměli se na to podívat. Kde se berou ta vysoká procenta, je mi záhadou. Permanentně ožratý Bohuš, tristní napodobenina čehosi mezi moravštinou a pražskou rádobyslovenštinou, většinu času jsem strávila zavrtaná v sedadle a hlubocec jsem se styděla. Tak trochu Mr.Bean, akorát ne tak  vtipný, jen nekonečně trapný. Díkybohu je to za mnou, nikdy více. ()

yaximan

vtipné a  zábavné svědectví doby a současně výstižný lexikon českých devadesátých let v kostce. dnes oprávněně v kategorii "kult" a pro mne současně jediný film, kde není ani o jedno sprosté slovo navíc.  a že jich tam je... :) ()

Benny6

Na to,že komédie nemusím,ujde.Ale za mnohými českými  komédiami ,ja ich nazývam s komédie s poslaním,to zaostáva o parník. ()

Matteo_

Věra Chytilová je u mnohým velmi nedoceněnou režisérkou a scénáristkou. Film není třeba dlouze představovat. Dnes už je z něj prakticky kult a jeho hlášky zazní v nejedné hospůdce u dobré a uvolněné konverzace. Netřeba ve filmu hledat hlubší smysl, stačí se jen bavit. Ansábl herců je skvělý - Bolek Polívka spolu s Miroslavem Donutilem předvádějí herecký koncert, objeví se zde také Josef Kroner, Arnošt Goldflam  a samozřejmě skvělá Dagmar Havlová. Sranda od začátku až do konce. Pro klidné a nenáročné páteční večery ideální. ()

MarsMartin

Film, který byl ve své době nepochopen. Věra Chytilová natočila podobenství o naší společnosti v době porevoluční euforie, kdy jsme naslouchali Klausovi a někteří se těšili na "jistotu desetinásobku", zatímco jiní chtěli návrat ke slušnosti nebo k tradicím. Toto podobenství je podáno formou lidové zábavy, ale kdo chce, v něm nalezne mnohem víc. Dobová kritika film úplně ztrhala, Chytilová po premiéře ani nepřišla mezi novináře, protože věděla, že jsou apriorně proti filmu. Klaus se dal slyšet, že je to nebezpečný film. Bolek Polívka jako Bohuš Stejskal ukazuje průměrného obyvatele ČR, podobně Dagmar Veškrnová jako hospodská a jeho milenka, která je vždy připravená se přidat tam, kde je to výhodné. Miroslav Donutil jako úslužný advokát, který si nechá všechno líbit do té doby, než zjistí, že klient je švorc. Jeho blbá manželka v podání Ivany Chýlkové, která si, jako doktorka se specializací na plastickou chirurgii, evidentně myslí, že snědla Šalamounovo ho... Potom galerie místních vesnických buranů a dvě nezapomenutelné postavy Jozefa Kronera a Arnošta Goldflama. Šárka Vojtková jako prostitutka a zlatokopka a konečně v epizodní roli Karel Gott jako Karel Gott. Film nikomu z účinkujících nepřinesl štěstí - o trampotách Chytilové viz výše, Polívkovi bylo vyčítáno, že "exhibuje" a od té doby byl zařazen do kategorie vesnického burana, Veškrnová si stěžovala, že musela přibrat 10 kg a že to pak dlouho shazovala, Vojtková namísto úspěšného startu herecké kariéry byla na veřejnosti považována za lehkou holku, až raději odešla do Itálie, neherečce Anně Pantůčkové zůstala na zahradě díra po bazénu a Karlu Gottovi při natáčení ukradli auto. Dnes diváci oceňují již i jiné kvality filmu a chápou jej jako nadčasové podobenství, podobně jako Hoří, má panenko. Kultovní film. ()

freebob

Kultovní česká komedie a excelentním Bolkem Polívkou.Film který v roce 1993 kritici strhali jako buranskou komedii, dozrál jako víno a stal se uznavajicim kultem jak lidu tak i artovych snobů. ()

Zemřel zpěvák Karel Gott

Zemřel zpěvák Karel Gott

02.10.2019

Ve věku 80 let zemřel nejznámější a nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Gott se na hudební scéně pohyboval od roku 1958, kdy se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků. Právě tady započala jeho… (více)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů