Dovolená u moře. Na pláži filozofují po prohýřené noci doktor Rosťa s přítelem Petrem o podstatě člověka. Jejich vzrušenou debatu o tom, zda je člověk Bůh nebo Ďábel, přeruší vpád naháče z vedlejší nudistické pláže Paradiso. Muž zoufale hledá lékaře, protože jeho malý syn asi snědl něco, co neměl. Nyní však vychází najevo, že dosavadní příběh byla fikce a že doktor je současně i režisér jakéhosi experimentálního dokumentu. Smyslem filmu je analyzovat, čím se nahý člověk liší od opice. "Materiálem" k tomuto bádání jsou dobrovolníci, nudisté, které zlákaly peníze, zvědavost nebo touha po exhibici. Ti však nejsou o podstatě experimentu pravdivě informováni, aby se v situacích, které jim filmový štáb nastraží, chovali co nejpřirozeněji. Celý projekt financuje zbohatlický ruský producent Igor. Naivně věří, že se mu podaří potlačit filozofické ambice tvůrců a na lascivní komedii o naháčích pak slušně vydělá. Kromě toho chce mít ze své rozmazlené dcery Lenky herečku. Natáčení provází řada konfliktů, vztahy mezi protagonisty se vyhrocují, ponižovaní nudisté se bouří a za režisérem přijede nečekaně manželka, známá hvězda, řešit i s dětmi rodinné problémy. Situace na pláži Paradiso spěje nevyhnutelně k dramatickému konci.

Režisérka Věra Chytilová se opět po hořké komedii PASTI, PASTI, PASTIČKY vrací ke svému zásadnímu celoživotnímu tématu - morálce, svobodě, hledání smyslu existence. Princip "filmu ve filmu" umožňuje nahlédnout téma z různých úhlů a v několika významových rovinách. "Náš příběh hledá odpověď na to, jestli člověk dokáže být šťasten, když k tomu má možnost. Zda není zahlcen malichernostmi a dovede se dívat na život z ptačí perspektivy. Nahota je ve filmu chápána obrazně jako určitý druh osvobození. Nedovoluje nic předstírat, zbavuje nás předsudků. Ten příběh ale není o nahotě, ale o lidské hlouposti a nepoučitelnosti," míní režisérka. Spoluautor scénáře a představitel hlavní role Bolek Polívka říká:"Vyhnání z ráje je také o manipulaci a tvůrčím šílenství. Náš film - to jsou drobná pozorování lidského chování, která mají svůj patos i svoji velikost. Pojednává o lidských citech, vášních a vztazích, i o temné primitivní stránce naší přirozenosti."

Věra Chytilová chtěla natočit podobenství o tom, jak filmaři natáčejí podobenství, o nahotě jako základu přirozenosti, o nahotě jako rajském stavu odkazujícím až něm k Adamu a Evě. A také o tvůrčí posedlosti, která nevnímá hrozící důsledky. Ale vyšla jí pitvorná skrumáž po sobě se válejících naháčů, jednou s postavami dobře rostlými, jindy s těly obézními, ochablými, s nestvůrně vyvalenými břichy. (oficiální text distributora)

insurgentes

Aby tolik známých ksichtů běhalo před kamerou s pindíkama do prostóru, za to má chytilová jednu chvězdu. Ale opravdu jen za to a za nic jiného. ()

brooklyn73

Neco takoveho jsem jeste nevidel natoceno,zpusob jakym byl tento film vytvoren a udelan,pro mne skvela myslenka. Dalsi fajn dilo Pani reziserky Chytilove,ktere mi jen dotvrzuje jak moc je talentovana . Kdyz nic jineho, tak kazdy kdo alespon trochu dovede ocenit krasu, jakehokoliv lidskeho tela, at uz maleho, velkeho,stareho ci mladeho by toto mel videt. Musim pripomenout jeden zaber, kde byla kamera uplne fantasticka, v okamziku kdy Bolek Polivka sestupuje z piskoveho vrchu a kamera zabira jeho boty, jak pomalu klouzou dolu piskem, to bylo vazne mistrovske."V raji neni zizen,proto to je raj".Jenom si preji aby se brzy objevil mezi nasimi filmotvurci nekdo jako ona,ci pan Svankmajer,Zeman nebo Vlacil. ()

klúčik

Nevydarený film.. Neviem čo chceli tvorcovia vyjadriť, lebo to je neurčité, zlé ... U nás sa hovorí " ani koza, ani cap " 15% ()

klukluka

Věra Chytilová byla mimořádná režisérka, žena a osobnost a já věřím, že tenhle film, který má na ČSFD bezmála 20 let od svého uvedení do kin pouhých 22%, v sobě ukrývá nějaké zásadní poselství, nějakou nelichotivou zprávu o naší civilizaci, o našem živočišném druhu, o našem světě. Mám ale tu smůlu, že jsem k tomu neobjevil ten správný kód. Takže jsem viděl hlavně tu tlupu naháčů, kteří hrají ve filmu, ze kterýho chce mít producent porno a režisér se scénáristou artový film. Už jsem ale třeba nepostřehl, že byl režisér nějaký enormní zvrhlík á la Harvey Weinstein. Jestli to tak Věra Chytilová tehdy myslela, tak možná mohla trochu přitlačit na pilu. Celkově bych byl rád, kdyby to bylo trochu víc opisné. Ten prostor pro vlastní imaginaci a výklad mi nevyhovuje, nemám na to čas. ()

Theraphosa

Doteď nechápu, co v tomto filmu dělají jména jako Polívka nebo Pecha. Herci jejich formátu by se podobným paskvilům měli vyhnout. Film samotný je bez jakéhokoliv děje či zápletky a paní Chytilová zřejmě vsadila na mužskou část publika, která se určitě dodívala:o) ()

wosho

Na jedné straně Sedmikrásky,Panelstory a Kalamita s Dědictvím vs toto,ovoce stromů..Pasti..hra o jablko a pak zbytek.jako tvůrce mě dokáže vždy překvapit,její rozporuplnost mě vždy nutí nedočkavě čekat na její další film,byť vím že nejlepčí léta má za sebou-to mě nutí k názoru,že Chytilová jako tvůrce potřebuje cenzůru,papaláše co jí hází klacky pod nohy a na truc jim natočí FILM,ale ve svobodě a bez boje jí to nejde. ()

Paity odpad!

Naprostý škvár od patrně duševně choré Věry Chytilové. Tahle paní už by to měla vzdát a vykašlat se už na filmařinu. Vyhnání z ráje je toho důkazem. ()

Adramelech

Věra Chytilová natočila pár špičkových a řadu dobrých filmů. Přesto nepatřila k těm šťastlivcům, jimž se povede všechno, na co sáhnou. Mám zde na mysli hlavně její kritikou i diváky velmi vlažně přijatý film Vyhnání z ráje (2001). Je zajímavé, jak skvělé filmy dokázala vytvořit za socialismu, a to navzdory cenzuře, s níž neustále zápasila, zatímco v období relativní tvůrčí svobody, jaká existovala v roce 2001 (všechno to LGBT, multikulturalismus a další neomarxistický hnůj se lidem tehdy ještě nevnucoval; dnes by jí natočení tohoto filmu možná zatrhli kvůli tomu, že se tam ukazují nahaté děti) vyprodukovala dílo tak slabé. Že by šlo o úpadek jejích tvůrčích schopností? To si ani nemyslím. Podle mého názoru byla Chytilová vizionářka, která tímto snímkem chtěla symbolicky poukázat na to, do jakého srabu se v dalších letech propadne česká kinematografie. ()

kaygen.it

S chybami, ale i tak se dá ve Vyhnání najít mnoho zajímavého, co odkazuje na starší tvorbu Chytilové. Ne tak kritické jako dříve, trochu otupělé, ale stále působivé. ()

Wishkah odpad!

Tohle existenciální, náznakové drama, které reflektuje stav naší společnost je absolutní kravina. Divím se že to má až dvacet procent. Upřímně bych se raději díval na Playgirls než na tuhle rádobyuměleckou zhovadilost. Film je příšerně nudný, stupidně natočný, déčkově zahraný a o režii se tuším nedá ani mluvit. Nevím co měla paní Chytilová za záchvat, když tohle točila, ale měla by si promluvit s lékařem a výměně léků a už by to asi neměla brát. Kdyby ten film měl aspoň nějakou pointu, ale to bych chtěl přeci jen příliš. ()

Radim odpad!

Chytilová se vyznačuje zvláštní schopností i v dobrých hercích zahlušit jakoukoli přirozenost. Film naprosto o ničem, nic neřešící, nic nepřinášející. Příšerné. I přes to, že občas se dalo na někoho dívat, jednoznačně odpad. ()

Oyer odpad!

Mám rád Chytilovou (pokud jí po nerozdejchání tohoto filmu nezavrhnu), mám rád Polívku, Šteindlera. Ale ani jednoho jsem tu nemohl poznat. Totálně bezpředmětná kravina nakazila svou stupiditou i výkony obou protagonistů. Děj o ničem. Ani komedie, jen malý náznak dramatu a pár pinďourů a koz, který se tu byli k vidění- zrovna moc erotična také nepřidaly. Jeden velký omyl, jeden velký trapas. Dvouhodinové nic a prázdno. ()

mira007

Zajímavý pokus o cosi, ale člověk tam může ocenit jenom tu nahotu... možná kdyby tam nehrál bolek tak by vyznění toho filmu mohlo být o čtvrt hvězdy lepší. ()

Oxymoron

Chytilová se dočista zbláznila! Jestli si myslela, že stačí českému divákovi jakákoliv kravina, ve které budou 90 procent času pobíhat nazí "herci" včetně trochu těch známějších, tak se šeredně mýlila. Ani podobný styl točení a osvědčená jména, se kterými zvítězila v Dědictví, jí tady nepomohly (a co si budem povídat, když si odmyslíme Polívkův životní výkon, díky kterému Dědictví za něco stálo, tak je její divácky nejúspěšnějí film vlastně taky pěknej brak). Jediné, za co dávám tu jednu jedinou hvězdičku, je full frontal obnažená herečka Zita Morávková, pro kterou mám slabost už od shlédnutí Špačkovy Etikety a díky které jsem se opravdu vyloženě proslintal (je fakt nádherná) až na úplný konec. ()

no2

4/10 - Vyhnání z ráje mě jen nudilo, občas jsem (ne)hercům nerozuměl a hledat metafory apod. mě v tom prostě nebavilo, ale na rozdíl např. od Bestiáře jsem při tomto filmu nezažíval pocity trapnosti, což je jeden velký klad. Proto hodnotím lépe než poslední film Pavláskové a netroufám si film jednoznačně odsuzovat, jelikož si uvědomuji, že při prvním zhlédnutí Dědictví aneb Kurvahošigutntág jsem také nechápavě kroutil hlavou a po letech je to jedna z mých nejoblíbenějších českých komedií. Takže zatím hodnotím takto a třeba za pár let svůj názor přehodnotím... ()

Gore

Klobouk dolů před Věrou Chytilovou a všemi herci a neherci, že se zhostili tak složitého úkolu a světe div se, ono to drží pohromadě. Ono točit film o natáčení filmu je samo o sobě dost složité. Zde sledujeme dvě roviny příběhu a to samotné natáčení a to vše okolo. Vyskytují se zde všechny sváry, které pociťuje režisér při natáčení, hlavně když se nemůže naladit na stejnou vlnu se scénaristou, do toho všeho prudí producent, docházejí mu nápady, snaží se dát tomu nějakou vizi a doto otravná manželka s dětma. Vím o čem mluvím, protože jsem při minulém natáčení zažíval to samé a mě navíc herečka části odehrála nahá, a pak odmítla nahá pokračovat. Proto s tím filmem plně souhlasím. Navíc nahý scény jak různých žen tak chlapů jsou dnes běžnou součástí evropské produkce, proto v tom nevidím žádný hnus jako většina z komentovaných. ()