Dovolená u moře. Na pláži filozofují po prohýřené noci doktor Rosťa s přítelem Petrem o podstatě člověka. Jejich vzrušenou debatu o tom, zda je člověk Bůh nebo Ďábel, přeruší vpád naháče z vedlejší nudistické pláže Paradiso. Muž zoufale hledá lékaře, protože jeho malý syn asi snědl něco, co neměl. Nyní však vychází najevo, že dosavadní příběh byla fikce a že doktor je současně i režisér jakéhosi experimentálního dokumentu. Smyslem filmu je analyzovat, čím se nahý člověk liší od opice. "Materiálem" k tomuto bádání jsou dobrovolníci, nudisté, které zlákaly peníze, zvědavost nebo touha po exhibici. Ti však nejsou o podstatě experimentu pravdivě informováni, aby se v situacích, které jim filmový štáb nastraží, chovali co nejpřirozeněji. Celý projekt financuje zbohatlický ruský producent Igor. Naivně věří, že se mu podaří potlačit filozofické ambice tvůrců a na lascivní komedii o naháčích pak slušně vydělá. Kromě toho chce mít ze své rozmazlené dcery Lenky herečku. Natáčení provází řada konfliktů, vztahy mezi protagonisty se vyhrocují, ponižovaní nudisté se bouří a za režisérem přijede nečekaně manželka, známá hvězda, řešit i s dětmi rodinné problémy. Situace na pláži Paradiso spěje nevyhnutelně k dramatickému konci.

Režisérka Věra Chytilová se opět po hořké komedii PASTI, PASTI, PASTIČKY vrací ke svému zásadnímu celoživotnímu tématu - morálce, svobodě, hledání smyslu existence. Princip "filmu ve filmu" umožňuje nahlédnout téma z různých úhlů a v několika významových rovinách. "Náš příběh hledá odpověď na to, jestli člověk dokáže být šťasten, když k tomu má možnost. Zda není zahlcen malichernostmi a dovede se dívat na život z ptačí perspektivy. Nahota je ve filmu chápána obrazně jako určitý druh osvobození. Nedovoluje nic předstírat, zbavuje nás předsudků. Ten příběh ale není o nahotě, ale o lidské hlouposti a nepoučitelnosti," míní režisérka. Spoluautor scénáře a představitel hlavní role Bolek Polívka říká:"Vyhnání z ráje je také o manipulaci a tvůrčím šílenství. Náš film - to jsou drobná pozorování lidského chování, která mají svůj patos i svoji velikost. Pojednává o lidských citech, vášních a vztazích, i o temné primitivní stránce naší přirozenosti."

Věra Chytilová chtěla natočit podobenství o tom, jak filmaři natáčejí podobenství, o nahotě jako základu přirozenosti, o nahotě jako rajském stavu odkazujícím až něm k Adamu a Evě. A také o tvůrčí posedlosti, která nevnímá hrozící důsledky. Ale vyšla jí pitvorná skrumáž po sobě se válejících naháčů, jednou s postavami dobře rostlými, jindy s těly obézními, ochablými, s nestvůrně vyvalenými břichy. (oficiální text distributora)

ssarka

Paní Chytilová,klaním se hluboce,docílila jste toho,že půlka Brna lítá 2 hodiny po plátně nahá...gratuluju a narovinu jsem se fakt bavila...když si představím,jak se musel Bolek bavit,když jakože režíroval masu naháčů...jak nastoupil Peca a otočil se prdelí na Bolka...a Liška-kterého nemám běžně ráda- a jeho "rýma gentlemanů" to už jsem šla do kolen...lidi zkuste si přestat hrát ne yntelektuály a uvolněte se...jediné co tomu vytýkám je stopáž,dvě hodiny je o půl hodiny dýl,než mě udrželo u tv.....poznámka ke komentu Columbus: Taky tě to čeká :D tohle je totiž typická česká postavička..takže budeš taky blee :D ()

Producer

Nebyl bych tak kritický, schválně se na to zkusím podívat za pár let. Chytilka má úžasnou schopnost vidět problémy doby v momentě kdy se dějí. Takový Kurvahoši byly v době svého vzniku taky strašnou sračkou, pak pár led zdrojem bezva fórů a teď když jsem to viděl tak jsem zpětně jen zíral jak tu dobu vystihla. Takže kdo ví, na vyhnání se koukat dá, pár scén je vyloženě dokonalých - viz vynořování. Pokud někomu vadí nevzhledná nahota ať si koupí módní časopis, zajde do fitcentra, nakoupí v tescu, zapne Novu a na hlavu si dá nápis "vymyto" ()

Venutra odpad!

Tak tady na tomto filmu je úplně všechno špatně! Námět, scénář, režie i samotní herci. Bez myšlenky, bez nápadu, bez vtipu. Docela dlouho po zhlédnutí filmu jsem nevěřila, že zrovna tohle natočila Věra Chytilová. Proč zrovna ona? Obdivuji sama sebe, že jsem to 120 minut vydržela :). P.S. – Co má proboha znamenat ten strašný plakát? Jak říkám, všechno špatně. ()

ricous odpad!

Kdyby všichni zúčastnění natočili pouze tohle, tak se měli doživotně vyhnat od kamery. Chytilová snad řekla "kurrrňa Bolku, všichni svlíknout, kamerrra a něco dělejte, já nevim co..." Zkoušel jsem se na film dívat vícekrát a s odstupem času, ale vážně to nejde. Je mi líto - 0% ()

prskvik odpad!

Tak nejdříve bych chtěl připomenout, že tento film byl natočen za podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj kinematografie, jak jsem si přečetl v závěrečných titulcích. Paní Chytilová natočila v minulosti pár dobrých filmů, ale tohle je brak první velikosti. Jediné co mi přijde jako přínos je pocit naprosté normálnosti při pohledu na nahotu. Dobrý pro všechny puritány. ()

JSYSMHJF

Ne, nedívá se na to hezky, tak to často u Věry Chytilové je, provokovat, odhalovat (tady doslova), rozčilovat, pobuřovat, ...Homo sapiens v celé své ubohé nahotě, stádovitosti, manipulace a manipulovatelnosti. Sama nejsem lepší, ťakže pořádná facka egu. Ltuju, že jsem se stádovitě dala ovlivnit všeobecnými názory a nezkoukla ten film dřív. Myslím, že tolik "Odpadu" nezaslouží. ()

trulda odpad!

Poprvé viděno (až) 26. května 2015 na CS filmu. Nikdy jsem nebyl a už asi (určitě) nebudu příznivcem Věry Chytilové. Jejím, zejména raným filmům se však nedá upřít jistá poetika (Sedmikrásky, Hra o jablko) a originální styl vyprávění (Kalamita). Co však chtěla sdělit tímto dílkem a taky jaký si zvolila způsob, nad tím mi zůstává rozum stát... Ostatně ono mi trvalo poměrně dlouho, než jsem její asi nejznámější (nikoliv nejlepší) film Dědictví aneb KHGT, vzal na milost... ()

RozaF odpad!

Tak na tohle se hodí chatovací zkratka WTF? Odpověď mi zřejmě nikdo nedá, ale ani na ni nečekám. Tohle jsem prostě nepochopila! ()

rass

Ty vole! Co to je??? Buď jsem absolutně nepochopil, co tím chtěla autorka říct, nebo se prostě jen na sklonku své filmařské kariéry regulérně zbláznila…asi by to chtělo přečíst si knihu D.Morrise, pak by možná člověk i pochopil, ale nechce se mi do toho. Kdyby byl tento film natočen někdy v 70.letech, bylo by asi hlavním lákadlem množství nahatých rozkroků, prsou a bimbasů a absenci smysluplného děje by nikdo neřešil. Ale v roce 2001? To ne, to nemůže fungovat… Tohle je bohužel velká černá kaňka na jinak velice zajímavé tvorbě V.Chytilové. ()

vlcekmirek odpad!

Po pravdě, byl jsem na ten film v kině jen pár dní po premiéře a už tenkrát bylo kino skoro prázdné. Sedělo nás tam asi 30. Po prvních minutách filmu jsem si říkal, že nesmím dát najevo, že jsem takový idiot, který nechápe, o čem to je. (O hovně, co si budem povídat? O červeném hovně na pláži to je) A tak jsem seděl s otevřenou pusou a čuměl na plátno. Asi po půlhodině si kamarádi začali vedle šuškat a pak mi pošeptali, ať se koukám, když mě to tak zaujalo a oni na mne počkají v hospodě. V tu chvíli jsem byl rád, že nejsem jediný, kdo to nebere a odešel jsem s nimi na pivo. Mimochodem, holky si tenkrát potřebovaly odskočit, a než se z wecka vrátily, odešlo z kina dalších asi 20 lidí. Dodnes nevím, jestli to ten večer vůbec dopromítali. Jestli měli komu... Po letech jsem ten film viděl ve výprodeji na DVD za 10,- Kč, tak jsem si řekl, že bych to snad mohl dokoukat. Abych aspoň věděl, co tím autorka zamýšlela. Spletl jsem se. Nedokoukal jsem to ani na druhý pokus a ani nahotinky mne u obrazovky neudržely. Prostě sra-čka. Holt, film pro náročné diváky. Zbytečně vyhozených 10 kaček. (Lístek do kina jsem tenkrát tuším dostal... ) ()

Gmisiycs odpad!

Po revoluci bylo žádané téma NAHOTA. Fajn. Máte to za 0, jestliže jste na to studovali a stejně to neumíte použít. Asi nebude na škodu pročeřit témata okolo školného. Vážně by to mohlo zamezit dementům přístup ke zdrojům. Pouvažujte. PS: Nejlepší komentář: KevSpa. PS2: A to mám rád porno. ()