Svět podle Daliborka

• angličtina The White World According to Daliborek (festivalový název) (více)

Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, kterého štáb Víta Klusáka sledoval po dobu dvou let (2015 - 2016). Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je radikální neonacista. Blíží se mu čtyřicítka, ale doposud neprožil plnohodnotný vztah se ženou, bydlí totiž stále se svojí matkou Věrou (63). Nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. Nesnáší svůj život, ale neví, co změnit. Natáčení obrazů ze života nácka s uměleckými ambicemi započalo ve chvíli, kdy se Daliborova matka seznámila přes Facebook se Slovákem Vladimírem (47), který s oblibou říká, že by "z cikánů udělal asfalt". Tragikomický vhled do světa "obyčejných slušných Čechů", kterým se stýská po Adolfu Hitlerovi. (Bontonfilm)

bllm

Tohle se mi stalo asi podruhý v životě, ta naschopnost se rozhodnout mezi odpad nebo 5*. (takže ty 3 jsou jakože uprostřed) Rozhodně největší bizár, co jsem letos viděla. Asi bych mělat trochu přitvrdit s výběrem filmů. ()

Majkak

Skutečného Daliborka objevíte v záblescích mezi aranžovanými scénami. Ty jsou důkazem pouze toho, k čemu se Dalibor nechá přemluvit, nikoliv toho, jaký doopravdy je. Bez ženské s matkou na krku, která mu nedá vydechnout a jejíž servis je supr a současně trochu na zabití, protože mu neumožní být dospělý. Daleko nepříjemnější postavou je ovšem matčin přítel, v němž se skrývají sklony, z kterých zamrazí. Je natolik přizpůsobivý, že si dokáže notovat s nácky i muslimy, anebo se skutečně dopustil činů, kterými se chvástá? Ta scéna, kdy zabíjí kapra? Není dobré smát se Daliborovi, on si svůj osud nevybral. Mohl a může ho změnit, má ale na to? Povýšený smích je nejhorší, čím na Daliborka reagovat. ()

Karala

Pokud nedáváte ani 5 minut seriálu Ulice, tak vás skoro 2 hodiny sociálního výplachu nekompromisně poznamenají. Z Vladimíra mám noční můry! ()

Ombak▼Penari

Neuvěřitelný vhled do rodiny jednoho neonacisty, kde neskutečná bizarnost celého prostředí a příběhu bohatě dostačuje k tomu, aby se dokument dal hltat jedním dechem. Těžko ale říct, jestli by dokument, kterému na autentičnosti ubírá fakt, že jsou některé části a situace doslova nahrané (údajně jen opakují reálné situace), obstál i při volbě jiného tématu a jestli není na místě vytýkání a kritizování. Autenticita celého dokumentu je ale i vzhledem k popremiérovým vyjádřením poněkud sporná. Nicméně z mého pohledu to byl poměrně silný zážitek, který ve mě vyloženě vzbudil touhu vědět, jak se Daliborův příběh bude vyvíjet dál. Protože i přes jeho absurdní a ohavné názory, založené na hloupém papouškování radikálních blábolů, které tak ostře kontrastují s jeho mírnou povahou, to ve své podstatě je hodný kluk a případná sebereflexe po natáčení by s jeho životem mohla i zajímavě pohnout. Svět podle Daliborka je skutečně pozoruhodný dokument. ()

JakeG

Ano, je to klusákovsky tendenční, jak tady mnozí kritiici vyčítají, ale je otázkou, nakolik jen nevyužil touho po sebepropagaci hlavních aktérů. Místama je to tedy dost smutné, ale to že se naučil dělat řízky po telefonu, budiž Dádovi ke cti. Každopádně bych to nepovažoval za dokument, ale jistý pohled na věc. ()

owwidius

Neni lahke ohodnotit, ked to vlastne neni ani jednoznacny dokument. Tazko povedat, kolko vystupov bolo uplne autentickych. Ale natocene je to zrucne, urcite zaujimave pozeranie. Sice trochu ako do panoptika. Daliborek nebyt jeho nazorov a zalub, neni vobec nesympaticky, dokonca prekvapivo vtipny. Zaver mi vobec nevadil. Bohuzial aj takuto dobu, a s podobnymi ludmi zijeme. [#10/2018] ()

zelda82

Dalibora mi po vetsinu stopaze bylo predevsim lito a chvilemi jsem to chtel vypnout, ze to vlastne nikam nevede. Lec finale v Osvetimi (pokud je tedy autenticky a nearanzovany), ja naprosto neuveritelny. ()

Folky odpad!

Klusák spatřil možnost jak zaujmout a tak vzal pár tupých existencí, občas je nechal improvizovat a občas jim řekl, co mají dělat, aby se to tam víc hodilo. A vznikl tak patlanec u kterého jsem se buď nudil, nebo si říkal jak je to trapné. Kdybych to bral jako komedii nebo reality show, dal bych jednu hvězdičku, ale když se na to mám koukat jako na dokument, jiné hodnocení než odpad! nepřipadá v úvahu. ()

Olík

Ano, není to sranda…žijí mezi námi. Mohou volit, mohou řídit automobil, mohou svobodně chodit po ulicích, mohou používat vidličku a nůž, dokonce se mohou i rozmnožovat…tak to prostě je. Nevěříte? Navštivte třeba nějakou internetovou diskuzi příznivců SPD…možná se pobavíte, možná nebudete věřit, možná dostanete trochu strach. Ale co dál? O čem nebo o kom je tento dokument? Čeho je to obraz? Daliborek není typický neonacista, není typický xenofob, není typický lúzr ani nic jiného typického….možná ještě tak typický mentálně méně obdařený jedinec. Takže proč se jím a postavičkami, které se proplétají jeho bytím, vůbec zabývat? Vypovídací hodnota nula. Vybrat si smutnou existenci a nechat jí exhibovat před kamerou….bez prostoru, pochopit souvislosti….no, nevím. ()

odpadlik123 odpad!

Velice kontroverzní dokument. To teda jo, až z pera České televize, či se pletu? V reálu to znamená - zapšklá agitka. A pokud jde o ten "dokument"... Funguje dobře. Nejeden student vysoké školy, který to se mnou viděl, dle reakcí považuje kus skutečně za dokument o jednom neskutečně pitomém rádobynáckovi, co se chce předvést. Tu druhou rovinu, tedy fakt, proč je to o něčem takovém, že je to o něčem takovém záměrně a že autenticita vypadá o dost jinak, ten vůbec nevidí. Takže co nám chce autor zvěstovat? Protagonisté jsou z jeho pohledu omezení, primitivně žijící, znalí tak facebooku a věřící faktům tam. I buďme k podobným lidem shovívaví, pokynuje nám autor. Nemají moc pestrý život, když jejich jedinou radostí je surfování po sítích (matka protagonisty) nebo dokazování si výjimečnosti (protagonista), když vůbec ničím zajímavý není, plus je navíc neschopný a neochotný osamostatnit se. Takové ale tyhle vrstvy jsou, buďme k nim shovívaví, dí autor. Co to vyvolává za reakci? Útrpnost a posměch diváka směrem k nim. O někom takovém by se měl natočit dokument tak pro zábavu, usoudí divák. A někdo tak vezme i tuhle věc. Ať se nenechá zmýlit, tohle není žádná legrace pro zábavu, je to vážná věc. O čem? O neonacistovi? Tak to zrovna ne. Ale autor ví, co dělá. Problém má jen drobný - ryze autentická postava Daliborka ve skutečnosti neexistuje. Jak pak točit dokument? Není nic snazšího. I toho někoho napadlo natočit hraný film. Byl to někdo, u koho jsem kdysi dávno, po jeho Českém snu (nevěda, že jím nic nemyslel, a rozhodně nic dobrého.) očekávala potenciál a zajímavě kritický přístup. Kritický, to teda je. K falešnému náckovi s dobromyslnou povahou se v našem "dokumentu" nastěhuje skutečný nácek. K čemupak tato postava? Tak třeba, aby nám mohla trvale hystericky sdělovat do kamery, jak v devadesátých hrdě rozkrádal republiku, jak za tím byl Klaus a jak to bylo fajn, čím více, tím lépe, k tomu hrstě skazek o rasismu, nacismu, fašismu, které podporuje a schvaluje. Rozumějte, postava Daliborka je (jakože) slaboch a zoufalec a potřebujeme někoho, kdo by nás, tedy diváky, navedl správným směrem. Jakým? Jací jsou negativní hrdinové? Naše "správná" (protagonistická a tedy špatná) strana se buď nedrží svých rádobynázorů, nestojí si za svým, a má jen na to buď mlátit pantem a nic nedělat, nebo jiné očkovat, aby něco spáchali, ale sami nedělat nic, respektive nejsou schopni svou stranu ani jít podpořit k volbám. Jsou to ubožáci. Ale buďme k nim shovívaví, chce nám sdělit autor. K tomu přidejme ještě něco k útlaku Romů. Jistě, jen být politicky korektní, do příběhu pustit jednoho malého, utlačovaného, astmatického, z práce vykopnutého Roma a na druhou stranu okované boty omezených bílých obyvatel. V této fázi filmu si cvičně vysypejme popelnici na hlavu a styďme se za to, že jsme Češi a bílí, a můžeme pokračovat. Neb ty úplně nejhezčí scény filmu jsou věnovány rodinným večerům, kdy se projevuje primitivnost těchto vrstev, a s nimi tedy podprahově primitivnost, omezenost, slabošství, sebedůvěra a sebeklam všech, kteří nesouhlasí s migračními kvótami. Nezodpovědná matka ani neví, o čem mluví, a stará se jen o své fotky na facebooku, přičemž čas od času přispěje rasistickou poznámkou. Syn přizvukuje a podporuje, ale sám je evidentně bez názoru. A starý nácek, který by rád všechny zabil, a který byl dle vlastních slov i v Itálii a viděl, jak to tam vypadá. Jinými slovy - v "dokumentu" postava tohoto radikálního nacisty popisuje svým rasistickým a nechutným popisem svým nechutným a rasistickým kolegům, jak hnusné a hrozné to tam bylo. Udělejte, prosím, negaci. Ve výsledku potom vidíme (tedy musíme vidět, je to záměr "nekorektního dokumentu") tuhle osobu jako bestii, a fakt, že je to tam, v Itálii, zlé, vezmeme tedy jako jeho lež! Muslimové, černoši, Romové, Asiati, pavouci, nejlépe plivat ze strany protagonistů na všechny, házet hesly jako všechny vybít, rozmazat jim hlavy, rozdupat okovanýma botama... tím se nikdy nešetří, i jen houšť, houšť, ať my, diváci, vidíme, jak omezení jsou (jsme?). A taky - cože je imho moc dobrý tah - se nezapomene ani na epizodu s mrtvým, utonulým dítětem. Podívejme se na ni blíže: (Odpusťte tenhle pitomý komentář, kdo pochopil, o čem tenhle film je a o co tu jde, ať tohle zbytečně nečte a neodsuzuje mě. Ale chci to rozebrat takto, aby třeba někdo z těch ostatních, co to mají za dokument, ještě zapřemýšlel.) Takže realita mimo dokument z naší země a skoro současnosti: Co bylo ve zprávách? Upravované údaje ve prospěch migrace, dojímavé záběry a kauzy ubohých dětí. Neřeším, kdo je tam topil, neřeším teď nic, tohle se ukazovalo ve zprávách. Co se pak stalo v reálu? Nejeden člověk poukázal na to, že naše televize (a zpravodaj EU celkově) záměrně upravuje fakta, údaje, fotky, videa, výpovědi, všechno, jen, aby zařídil naši náklonnost k okupaci. To je problém, prasklo to. Ale snadná pomoc. Jestliže na to někdo přijde, je ihned třeba přispěchat s trikem "otočka o 180 stupňů". V tomhle "dokumentu" se tedy zobrazuje co? Pravda. Nejomezenějším, nejzlejším, nejnásilnějším, ctitelům tradic Adolfa Hitlera (sic, pochopitelně v hraném dokumentu. Předpokládám, že protagonisté jsou v civilu zcela normální) se vkládá do úst tahle pravda. Když rodinka sedí u televize, nadává na uprchlickou kauzu s tím, že ji (vynechám-li všechny rasismy a násilnosti) komentuje pravdivě. Údaje poskytované divákům české televize a čtenářům našeho tisku opravdu nejsou pravdivé, prokazatelně! Jestliže to (= jak jsou záběry zfalšované atp.) ale v "dokumentu" pokřikují tihle, ti, kteří se posléze zacvičují, jak rozkopat Romovi hlavu proto, že je Rom, výsledek je následující - nepřemýšlející divák si vezme, že jsou zlí a omezení, a že jejich názory jsou ovlivněné rasismem a nepravdivé, takže v celkovém, autorem pečlivě zamýšleném, výsledku dojde takový divák k tomu, že ČT přece měla pravdu, že to s námi přece myslí dobře, že zaplavení Evropy uprchlíky je prospěšné a v efektu si ještě řekne, jaký že je Klusák odvážný autor, že zavítal mezi takovouhle strašlivou hordu strašlivých lidí s tak strašlivými názory. Jo, to se to zavítává, když jim ty názory sám píše... A, koukám, ještě nám svou statečnost v závěru "nehraně" předvede přímo v dokumentu. Pět hvězd za úspěšnou agitku by to jistě sneslo, leč v žánru tu stojí "autetnický dokument", a z toho to, bohužel, nemá ani procento. Prosím, ať se každý zamyslí, na co to vlastně koukal, a zhodnotí, co je tu hrané a jaký byl opravdový důvod vzniku tohohle díla. Představit nám kontroverzní extremistické směry a jejich kulturu patrně ne. Pan Klusák je prodejná krysa a je jistě ten pravý pro seznam.cz. Zda svou propagandu dělá prvoplánově je věc názoru, podle mě jo, ale chytlo se mu na to lidí dost. Jako agitační a maniplační film skutečně výborně zpracováno, a toho si móc cením. () (méně) (více)

AnanAss

Daliborek je věčný snílek a romantik s velkým srdcem, kterému však sudičky při narození do vínku příliš rozumu nedaly. Mezi jeho záliby patří hlavně tvorba naučných instruktážních videí a psaní poezie, kterou poté zcela sám prezentuje do podoby nesmírně chytlavých songů. Dále bravurně ovládá pokročilé úpravy fotografií v uživatelsky náročných programech (Malování) a tvorbu skic, při kterých by blednul závistí i Kája Saudek. Je však také pouze jenom člověk a má i nějaké ty neřesti, mezi které patří alkohol, cigarety a nadměrné zvedání pravice. Má milující nezaměstnanou maminku Věru, která si i přesto, že všechen svůj drahocenný čas naplno věnuje úpravám profilu na sociálních sítích a sledováním telenovel, najde chvíli a s láskou svému synovi připravuje vydatné labužnické snídaně v podobě chlebu s klobásou. Jeho pracovní, umělecky i společensky bohatý životní stereotyp, trávící nejraději v okruhu stejně inteligentních tvorů, se kterými vede bouřlivé a obohacující diskuze, se změní ve chvíli, když mu do života vstoupí dvě osoby. Tou první je mámin nový přítel, podnikatel Vláďa s perfektní artikulací a vkusem pro módu, který Dalibora zásobuje historkami z jeho úchvatného a prospěšného života. Druhou je Daliborova nová láska, sympatická slečna Jana, která oplývá podobně bohatou a vytříbenou slovní zásobou a díky níž se v něm začnou probouzet zvířecí pudy a zvýšený zájem po sexuálním životě. Popravdě, člověka až děsí, co za individua se mezi námi volně pohybují. ()

Mara97

Těšil jsem se na to a nebyl jsem zklamán. V první polovině vtipné, postupně se vyvíjející v nechutnou záležitost, kdy jsem musel kroutit hlavou - jako celek je ovšem dokument velmi upřímný, poučný a ukazuje současný stav některých jednodušších členů společnosti, kteří tady prostě jsou a myslí to vážně. Možná něco bylo dotočeno jen tak, aby film vypadal celistvěji, srozumitelněji či vtipněji, původní myšlenka ale zůstává a svět těchto lidí je vystižen více než dobře. A závěrečná scéna všemu dala onu korunu, vstoupení režiséra do filmu bylo v pravý moment. Z čeho jsem byl ale nejvíce znechucen, je postava Slováka Vladimíra, kterého bych jako osobnost hodnotil ještě hůře než Dalibora. Taková přetvářka, nestálost, pokrytectví a snaha se zalíbit v každé situaci, to se jen tak ve filmu, natož v dokumentu s reálnou osobou, běžně nevidí. Nechutný, ale hluboký zážitek. ()

Jajar

​Velmi zajímavý a zároveň velmi problematický film. Vít Klusák se rozhodl natočit dokument o neonacistovi z Prostějova, který má mnoho osobních problémů (neuspokojivá práce, rodinný život), a je konfrontován se současným světem internetu, kde je možné dočíst se cokoli a následně uvěřit čemukoli. Svět podle Daliborka je tématicky originální snímek, který ale neustále lavíruje někde mezi dokumentem a hraným filmem. Divákovi tak není jasné, do jaké míry jsou jednotlivé scény stylizované, kdy se dílo ocitá za hranicí autentičnosti a jak moc jsou jeho aktéři tlačeni do toho, co dělají před kamerou. Klusák porušuje všechny pravidla žánru a nechává mě na pochybách, kolik takových lidí jako Daliborek se mnou v jednom státě žije. ()

bif

Režijně totálně nezvládnutý obsah, který mohl být velmi zajímavý. Škoda, že tvůrci vsadili na surovost a nebyli schopni podat divákovi jakoukoli výpravu či vysvětlování (nebo aspoň titulky...). ()

gazogazo odpad!

Tak předně je to skvěle zahraný. Ten Vladimír je dobře bizarní postava . No a taky je to mrdka. Strašná . Epilog je opravdu jiný film a jenom utvrzuje v řídké stávce. ()

Biopler

Od Pelíšiek som sa na žiadnom filme tak schuti nezasmial, doporučujem ako veľmi vydarenú komédiu. Zároveň výborná trefa ako vystríhať pred nacizmom, jeho bludy zosmiešniť. Samotný Dalibor je mierumilovný nácek, ktorý by neublížil ani muche, len reči a výstupy pôsobia nebezpečne. Výraznou vyrážkou snímky je záver, ktorý zaúčinkuje vstupom režiséra na scénu neprofesionálne. Sám rejža sa dosť oprie do Dalibora a spucuje ho ako malého chlapca. ()

PEZ

Trošku kontroverzné, pretože režisér objektívne manipuluje. Nebyť toho, že natočil fakt blbých ľudí, nikdy by sme nemohli vidieť "na kameru" takéto výjavy a vyjadrenia. Na druhú stranu, nie je dobré sa tváriť, že takíto ľudia neexistujú. V tomto má dokument svoju váhu a dáva nám možnosť nahliadnúť do života jedného (resp. troch) z nich. Záver vykalkulovaný, ale nie bezozmyslu. V podstate je to smutné pozeranie, no popretkávané nečakane vtipnými momentami, ono totiž Daliborek je v jadre dobrý človek a dokonca vtipný! :) Dokument nie úplne autentický, no i tak s výpovednou hodnotou. (IFF Bratislava 2017) ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července