100 pušek

100 pušiek

Western / Válečný / Dobrodružný

USA, 1969, 110 min

• monolog

Nudný, ale opravdu nudný, western, který nenabízí naprosto nic novýho ani zajímavýho. Indiáni mají klasický sveřepý pohled indiánů zobrazovaných v kanibalských horrorech z Itálie a když je mexičtí vojáci střílí, padají v ladných piruetkách a se vzletnými gesty k zemi. Raquel sice mohla být v nejlepších letech, ale co? Neviděl jsem někdy hezkou ženskou? Viděl a tak mi žádným extra kladem nepřijde. Příběh je vlastně jen předlouhým vařením z vody, kdy se vykrádá kdejaký nejstarší motiv westernových sešitových braků. O ničem a to i v případě, že by pro mě byl western totéž co vzduch a voda. Exteriéry jsou vlastně jako obvykle vyprahlý, hlášky (a to jak humorný tak drsný) nejsou žádný a hlavní představitelé jsou do jednoho nesympatičtí. Ztráta času. Jo, ještě drobnost nakonec. Zajímalo by mě, koho jako prvního napadlo, že indoši mají kulturistikou vypracovaný bicáky a vůbec horní půlu těla jak vykrajovanou z perníku.(26.11.2006)

Méně známý ale přesto zajímavý western z mnoha povedenými leč vynalézavými akčními scénami. Historickou předlohou snímku je vlastně osvobozenecký boj Yaquíů proti mexické vojenské diktatuře, k němuž došlo někdy a počátku tohoto století. Jako mnoho amerických filmů té doby se i tento snímek věnuje a to sice "demonstrativně" zejména stinným stránkám dějin Spojených států. Na mě jako na diváka však působil svěže, místa mi sice trochu nudný a rozvleklý, ale přesto v sobě spojoval jak akční scény tak romanticko- milostný příběh a to sice mezi charismakterickým Burtem a krásnou Raquel co by jeho partnerkou. "Sprchující" Raquel na nádraží byla úžasná, vyzařovalo z ní tolik sexappealu, přesto že byla jen lehce oděná. A ta bitka natom již zmíněném nádraží poté co Raquel k sobě svými vnadami přilákala jednoho vojáčka z plného vlaku, a poté co ho puškou zastřelila se ztrhlo a rozpoutalo doslova krvavé peklo. Indiáni zakopaní v hlíně, jndiánský míšenec Burt schovaný v nádrži na vodu, těžký kulomet, hromady padajících mrtvol atd. To vše nemělo chybu. Na vynalézavosti a hravosti tvůrců filmu smekám..Meze se zde jak se říká nekladly.(27.11.2006)

Keď som to videl začiatkom 70 tych rokov, bol som nadšený akčnými scénami, rovnako ako Raquel Welchovou.. V televízii uvádzaný film bol abnormálne zostrihaný, rovnako aj celá sexi scéna Welchovej s Brownom ... Film nestratil ani po rokoch svoje čaro a patrí k vrcholným westernom krásneho obdobia 60 tych rokov, keď tento žáner ľudia milovali a odreagovali sa od šedivého obdobia sovietskch filmov....(24.2.2009)

Někdo tu zmínil, že film je nudný. Ptám se, kde teda ta nuda byla? Já jsem totiž žádnou nepostřehla. A že film vaří z velmi ohraných propriet? Tak to mi taky nevadilo, protože bylo na co se dívat. Burt Reynolds byl skutečně sympaťák. Raquel Welch byla hodně sexy a svých předností samozřejmě náležitě využívala, ale tak tu roli měla napsanou.(17.4.2011)

Western, který se tváří značně sebevědomě, ale ve skutečnosti je to jen póza, kterou se snaží zakrýt své nedostatky - a vady na kráse svých hrdinů. Koho tady vlastně máme ? Našel by se jeden mírně natvrdlý strážce zákona (nebo spíš lovec odměn, chcete-li), který usiluje o stálé zaměstnání. Dalším v pořadí je úspěšný bankovní lupič, který s ukořistěnými penězi naložil poněkud netradičním způsobem - a zpočátku to vypadá, že se navzdory své proklamované chytrosti nechává chytit při každé vhodné i nevhodné příležitosti. Pak se tu vyskytuje hrdá a odbojná mladá dáma, která je stejně krásná jako schopná ... téměř všeho - a oba výše jmenované hravě strčí do kapsy. Následuje větší počet místních obyvatel - indiánů určených k likvidaci ... jak jinak. Na opačné straně barikády se pak nachází krajně nesympatické vojenské uskupení, o kterém se nehodlám nijak zvlášť rozepisovat. Za prvé mám pocit, že mi za to nestojí - a za druhé jeho globální inteligence prostě nemůže převýšit zprůměrovanou inteligenci našich hrdinů ... to aby byly síly alespoň v něčem vyrovnané. Důležitou úlohu hraje pochopitelně i oněch 100 funkčních pušek, o které jde - a které se nemůžou dočkat nějaké větší akce, kde by mohly předvést své dovednosti. Zápletku tudíž není třeba blíž představovat. Vyvíjí se vcelku podle očekávání - i když závěr byste si možná představovali jinak. Jenomže pokud nejste scénáristé ani režiséři, máte smůlu. Musíte se spokojit s tím, co vymysleli a následně natočili jiní. Slabé 3*(7.7.2014)