100 pušek

• USA 100 Rifles (více)
TV spot

Svobodu nebo smrt! Na sklonku šedesátých let se bouřlivá společenská atmosféra přelévala i do filmů. Nejen do těch současných, ale i do tak klasického žánru, jakým je western. Film 100 pušek (1968), který vznikl z finančních důvodů ve španělských exteriérech, se odehrává na počátku 20. století v Mexiku, kde tamní vládní jednotky bojují s indiány kmene Yaqui. Poloviční indián Yaqui Joe (Burt Reynolds) za peníze z bankovní loupeže zakoupil titulní zbraně, aby se primitivně vyzbrojení Yaquiové mohli bránit programovému vyhlazení. Po jeho stopě se ovšem vydává černý zástupce zákona Lyedecker (Jim Brown) a už tak výbušnou situaci mezi oběma muži ještě zkomplikuje přitažlivá indiánská vdova Sarita (Raquel Welchová). Vedle spravedlivého boje proti genocidě (narážka na vietnamský konflikt) se do popředí ještě dostává silný rasový podtext (intimní sblížení mezi Lyedeckerem a Saritou bylo jednou z prvních rasově smíšených milostných scén v hollywoodském filmu). Tvůrci snímku ani na chvíli neskrývají, kde leží jejich sympatie, neboť v čele mexických jednotek stojí arogantní generál Verdugo (Fernando Lamas), což ve španělštině znamená kat. Bývalá televizní hvězda Burt Reynolds se teprve prosazovala ve filmu na rozdíl od někdejší fotbalové hvězdy Jima Browna, který své nesporné herecké nadání prokázal už ve westernu Rio Conchos (1964). Režisérem byl televizní veterán Tom Gries, z jehož tvorby známe jiný western, příběh honáka Will Penny (1967). (Česká televize)

Hapretor

Ano, dobrý western. Nezklame, pobaví. Nechybí tu trocha vtipu, trocha napětí a ani trocha erotiky - díky Raquel Welch. Reynolds hraje dobře - kukuč mazaného lišáka i přitroublého neviňátka. Přestřelky hromadné, přehledné a pro mě tudíž dobré. A demolice na konec taky stojí za to. K westernovému orgasmu však u mě nedošlo. ()

Richie1

Docela zajímavý western. Moc jsem od toho nečekal, ale nakonec jsem nebyl zklamán. Burta Reynoldse moc rád nemám, ale tady se mi docela líbil. A Raquel byla jako vždy nádherná. Ve filmu si zahráli Lamas starší i jeho syn Lorenzo Lamas (toho jsem si ale nevšiml, škoda). ()

ostravak30

Ke 100 pušek mám hned několik poznámek. Tak předně je dle románu Roberta MacLeoda, od kterého jsem již viděl Grošáka. Hlavním hrdinou je Marlon Brando, který se rozhodne zúčtovat s partou zloduchů. I zde figuruje jedna krásná žena. M. Brando dostává dost na zadek a v těchto detailech si je film podobný právě s tímto. I zde Joe a Lyedecker mají co dělat, aby se zachránili, ale spíše jsou zachráněni. A pak tu máme scénáristu Claira Huffakera, od něhož jsem zase viděl Rio Conchos a Comancheros. V druhém jmenovaném jsou též dva protivníci - zástupce zákona a ten, který ho přestoupil a také jde o zbraně. Prvně jmenovaný se odehrává v Mexiku a také tu máme magorského plukovníka. A také zde hrál Jim Brown. Opět hodně podobný scénář. Jenže v tom jednom hrál alespoň John Wayne. Nevím na kolik byla hvězdou už Raquel Welch, já ji poprvé zaznamenal ve filmu Zvíře, či Burt Reynolds, ale zrovna J. Brown zde na mě působil jako pěst na oko. A navíc...v ddobě do které je snímek situován, by jistě nemohl černoch dělat šerifa. Snímku nedominuje žádný herec a děj není špatný, ale také nenadchne. Navíc je konec předvídatelný. ()

Fíma

Zábavný western trochu jiného typu. Možná až tak trochu válečná film :-) No padouch byl opravdu padoušský, Raquel opravdu krásná, takže vše, jak se na western sluší a patří. A hlavně je dobré vědět, že když se sejdou čtyři Mexičani, je jeden z nich generál. ()

PTuranyi

Western stavajúci proti sebe netradičnú zmes hrdinov. Žiadny z nich totiž nie je odvážny pištoľník či udatný indiánsky náčelník. Bankový lupič jeho prenasledovateľ a vodkyňa indiánov sa musia postaviť nemilosrdnému mexickému generálovi Verdugovi. Interakcie medzi postavami vytvárajú určité napätie, pretože ich zámery sú rozdielne. Napriek tomu je prevedenie pomerne naivné keďže Yaqui Joe sa nesnaží Lyedeckerovi vôbec uniknúť a nechať indiánov po víťazstve ožrať sa tiež nie je veľmi strategicky prezieravé. Produkcia pôsobí tak trocha lacno ale herci roly zvládajú dobre. Trpké záverečné víťazstvo nie je až také prekvapivé. 65% ()

whitewater

Dnes jsem film viděl snad počtvrté (poprvé už za hlubokého socialismu, byl to jeden z mála antiwesternů, který soudruzi pustili do kin), a zvedám hodnocení na 5*. Jistě, Peckinpah (Divoká banda (1969)) je jenom jeden, Leone (Kapsy plné dynamitu (1971)) taky, ale tento film nezaostává. Nádherná Raquel není jen na ozdobu, Burt Reynolds i Jim Brown v pohodě - zkrátka Tom Gries se vůbec nemá za co stydět. ()

milos.bradik

Vzhledem k tomu, že mám raději westerny americké než spaghetti, tak se mi líbí hlavně to, že zde není takové to parodické ladění z italských westernů. Navíc Raquel Welch je opravdu krásná. ()

Sejkorka

Hit z klukovských let. Hlavně kvůli krasavici Raquel Welch. Kamarád byl v kině o den dřív a už hlásil "ukázala mu kozy a pak do něj zabodla takovej klacek". RW byla naším idolem, s odstupem času si člověk uvědomí, že jako herečka byl v nejlepším případě průměrná. ()

Andrmen221

Souhlasím plně s uživatelem Enšpígl. Raquel Welch je zde dechberoucí, hlavně scéna se sprchou, díky ní jsem přidal hvězdičku druhou. Jako pes na westerny byl toto slabší kousek. ()

Zemřela herečka Raquel Welch

Zemřela herečka Raquel Welch