poster

Barton Fink

 • USA

  Barton Fink

Komedie / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 1991, 116 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • SoolenJV
  *****

  Film, který je promyšlený do takového detailu, do poslední tečky na scénáři, do poslední kapky krve v něm prolité. Sevřený příběh i jedinec (Barton) sevřený v malém, rozpadajícím se hotelovým pokojem, jediným únikem je hypnoticky dlouhá chodba, ovládaná dvojicí podivných portýrů. Studie tvůrčí krize, film o psaní, v němž je po většinu času jediným psaným textem první obraz neexistujícího filmu. Pečlivý obraz klasického hollywoodu. Lynchovské finále s krabicí neznámého obsahu. Coeni, co jste to vlastně natočili? Pozn. Repete nutné.(8.1.2013)

 • choze
  ****

  SHINNING: COEN´S EDITION. Rozlehlý liduprázdný hotel a v jednom z jeho pokojů se horkem i strachem z uzávěrky potí ambiciózní scenárista nad béčkovým scénářem, zápolíce s tvůrčím blokem, pochybami o sobě, izolovaností i směšností a děsivosti továrny na sny. Krásně vyplesknutý i zapálený John Turturro, znepokojivá atmosféra a celkově pěkná filmařina od detailu symbolicky velkých bot po scénu požáru hotelové chodby.(22.4.2018)

 • Radek99
  ****

  Stěžovat si na hlučného souseda v hotelu se nevyplácí... Hodinu a půl dlouhá expozice k strhujícímu finále, při níž se skvěle maskují indicie a bratři umně odvádějí pozornost od skutečné podstaty příběhu, který má ovšem tak coenovsky bizarní rysy... Tahle kafkovsko-camusovská variace na noir detektivku vykazuje i přes své mimikry všechny poznávací znaky onoho typického coenovského tvůrčího rukopisu - retro stylizace, panoptikum bizarních postaviček (jejichž party opět rozehrává ustálený ansámbl coenovských dvorních herců), synkretický mix vlivů a témat, podvratná scenáristická motivace bratrského dua, odkrývání buranské tváře Ameriky a amerického snu (dokonalá postava majitele hollywoodského studia), všudypřítomný černý humor, skrytý ovšem tak nějak do druhého plánu... K tomu bratři navíc přikládají zasazením příběhu do klasického Hollywoodu ve 40. letech zajímavou reflexi filmu v kontrapunktu k divadelní scéně postižením klasického stereotypu (z Broadwaye do Hollywoodu), přičemž těžko říci, kdo vlastně vychází z tohoto srovnání se vztyčenou hlavou. Stejně jako reflexe fenoménu války - stereotyp kladné vítězné mocnosti bojující proti nacismu je poněkud podvratně podkopáván antisemitskými náladami části obyvatel a fraškovitou scénou přerodu bohatého majitele filmového studia v amerického jestřába. Zajímavá reflexe krize elit. O podvratnosti záhadného obsahu neotevřeného balíčku asi netřeba ani hovořit... :-)(22.7.2014)

 • sepp
  *****

  Demonictejsi a nevysvetlitelnejsi film nehledejte. Barton Fink je dokonala, psychedelicka hra s divakem - kdyz jdete shlednout tento snimek a za nazvem BF nic nevidite, sledujete ho s cistou hlavou. Cim dele ho sledujete, tim vice upadate do chaosu a stavu nechapavosti a bezradnosti. Na konci si clovek uz neni nicim jist a je z toho takrikajic "uplne blbej". Zadny jiny film nedokazal u me vyvolat tolik otazek, smyslenek a spekulaci. A ona krabice zustane asi naveky nejvetsi filmovou zahadou...(14.9.2003)

 • RHK
  *

  Coenovic filmy se mi buď naprosto líbí, nebo mne zcela minou. Pravděpodobnost je tak 50 na 50. Jenže zde? Panoptikum bizarních postav, slabá první půlka, slabší druhá půlka. To už máme dvě holé půlky, a pro celek obsahující holé půlky má čeština zcela jiné pojmenování, než zní název filmu. ( . ) Trailer: http://www.metacafe.com/watch/4217696/barton_fink_movie_trailer/(22.8.2012)

 • - Barry Sonnenfeld, který stál za kamerou při třech předchozích filmech Coenů, se objeví na začátku filmu v restauraci jako vyvolávač. (MrCreosote)

 • - Pták, který se v závěru filmu ponoří do moře, nebyl ve scénáři. (MrCreosote)

 • - V čase 34:30, kdy jde Barton Fink (John Turturro) za Billem Mayhewem (John Mahoney) na pokoj číslo 15, tak při odchodu jsou na ceduli pokojů čísla 37 až 49. (SniperG1)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace