Barton Fink

Barton Fink

Komedie / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 1991, 116 min

Podivněji se Coenové projevili snad jenom v Záskoku. Barton má celou dobu neurčitě krásnou atmosféru, přičemž děj ubíhá jako na běžícím páse. V průběhu filmu vám pak dojde, že se na Finka musíte dívat spíše skrze pocity, než přes rozum, a že Coenové ztvárnili svoji vlastní autorskou krizi tím nejtvořivějším možným způsobem. 8/10(12.10.2014)

Excelentně obyčejný socialistický pisálek John Torturo a naprosto úžasný, "ďábelský" John Goodman tvoří tandem, na kterém je tahle Coenovic alegorie postavená. A stojí pevně. Na poměry Coenů solidní nadprůměr, v širším kontextu vynikající snímek, žánrově spadající někam mezi thriller a psychologický film s nepopsatelným Coenovským cejchem. 80%(18.6.2006)

Vítejte v (Coenovském, tj. (černo)humorném, nadhledem i ironií sobě vlastní(m)) Hollywoodu, kde uchovat si (svojí) tvář, je věc čím dál tím těžší, ne-li přímo nemožná. Žádný div, že potom (ne)jeden spisovatel „zamrzne“ hned u první věty a následně podlehne sžíravým existenciálním mukám, že nejedno (kafkovské) srdíčko musí (radostí) bušit jako o (životní) závod. To uživ. Gilmour93. Dobrej pokus, leč těsně vedle. Nikoliv lepidlo na tapety, nýbrž Raid byl v oné krabici. Možná bych ještě uznal i repelent..... p.s. při „mýchání nezbytných ingrediencí pro poctivej zápasnickej trhák“ mi (po)řádně cukalo v (obou) koutcích úst. Jak výstižné. Přesto si pohádky typu Rocky, Warrior.... (jednou za čas) dopřeji s chutí a rád. Stejně tak oba (Coenovic) bratry. Well done. 85%(17.12.2012)

• RHK

Coenovic filmy se mi buď naprosto líbí, nebo mne zcela minou. Pravděpodobnost je tak 50 na 50. Jenže zde? Panoptikum bizarních postav, slabá první půlka, slabší druhá půlka. To už máme dvě holé půlky, a pro celek obsahující holé půlky má čeština zcela jiné pojmenování, než zní název filmu. ( . ) Trailer: http://www.metacafe.com/watch/4217696/barton_fink_movie_trailer/(22.8.2012)

• Renton

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Tak nějak mne ten plakát, kde má Fink stín komára na čele roky nelákal. Tušil jsem nějakou podivnost. Lynč. Odolávat nešlo věčně, ale předtucha se naplnila. Atmosféra nejasnosti a tvůrčí proces ve spárech Hollywoodu.(28.9.2009)

• - První hlas, který ve filmu uslyšíme, patří Johnu Turturrovi. (MrCreosote)

• - Podle slov bratrů Coenů byl hlavní inspirací pro Bartona Finka Polanského Nájemník, jenž se také odehrává převážně v jednom bytě. (MrCreosote)

• - John Turturro, hrající Bartona Finka, představoval v předchozím snímku bratří Coenů postavu, která potkala muže v domě s názvem "The Barton Arms." (MrCreosote)