Barton Fink

Barton Fink

Komedie / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 1991, 116 min

Bizarní oddechovka z pera bratří Coenů. Brilantní propojenost, propracovaná charakterisitka, nečekané zvraty a temný humor. Jak jinak. Přesto se domnívám, že "později" jim to šlo lépe... Každopádně Barton Fink své tvůrce nezapře, jen jejich um podtrhne... (Řekla bych, že celý jejich tvůrčí záměr dokonale vystihuje poslední scéna na pláži.)(30.1.2009)

• Renton

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Tak nějak mne ten plakát, kde má Fink stín komára na čele roky nelákal. Tušil jsem nějakou podivnost. Lynč. Odolávat nešlo věčně, ale předtucha se naplnila. Atmosféra nejasnosti a tvůrčí proces ve spárech Hollywoodu.(28.9.2009)

Nejpodivnější Coenové. Jak udělat nápaditý film o zoufalství nad impotencí autora? Velmi snadno. Viděl jsem jen jednou. Budu muset vícekrát, protože tenhle film toho nabízí tolik. Jedna obrovská metafora s mnoha malými uvnitř. Více jak hodinu jsem pouštěl některé scény znovu a projížděl internet po dalších a dalších informacích. Trvalo to, než jsem pochopil, že tohle nejen, že nesmím brát jako typickou komedii, ale dokonce ani jako typickou Coenovskou komedii. Líbilo a rozhodně neviděno naposledy, ovšem zatím jsem nezažil film od bratrů, který by mi jednou stačil. Fink je procházka peklem jinak.(24.1.2010)

Asi moje nejoblíbenější Coenovka. Tentokrát mi pomalé tempo a zvláštní scénař sedl lépe než u jiných filmů. John Turturro v roli scénaristy exceluje a neméně dobře hraje i zabiják John Goodman. Film je taky docela solidní makačka na bednu.(16.5.2010)

• nascendi

Tak s týmto filmom nemám najmenšie problémy. Tie skončili pri záverečných titulkoch. Bolo ozajstným problémom tento film dopozerať do konca a vôbec nemám chuť sa zamýšľať nad ukrytými symbolmi, podobenstvami, náznakmi, šiframi. Film ma okrem hereckých výkonov oboch protagonistov ničím nezaujal a nad zhliadnutím ďalšieho filmu od bračekov budem uvažovať o čosi dlhšie.(24.12.2010)

• - Během psaní scénáře k Millerově křižovatce utrpěli bratři Coenové - stejně jako Barton Fink - tvůrčí blok. A rozhodli se o tom natočit film. (MrCreosote)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 3. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pták, který se v závěru filmu ponoří do moře, nebyl ve scénáři. (MrCreosote)