Tragikomický příběh stařenky Tusji, která ve svém pokročilém věku zůstane bez opory svých nejbližších. Poté, co odkáže dům vnukům, je odvezena k sestře Anně, kde však najde azyl jen do chvíle, než si Anna zlomí krček. Problémy s nalezením nového domova se bezprizorné Tusje vracejí. Ve výstižných zkratkách sledujeme portréty jejích příbuzných, z nichž jeden je povaleč a opilec, druhý bezohledný zbohatlík. Jistou naději slibuje neteř Líza, která pracuje v Moskvě jako úspěšná novinářka, ale i pro ni by stařenka byla zátěží. Tusja se nastěhuje k vnukovi, kterého poznamenala válka v Čečensku a sám je v nesnázích. Jeho dcera Olja ztratila při výbuchu řeč. Ještě než hrdinka odejde do mrazivé noci, uskuteční zázrak, který celé vyprávění z posttotalitního Ruska posouvá k žánru pohádky. Režisérka filmu nezastírá, že film natočila z potřeby osobního pokání. (MFF Karlovy Vary)

GrooveJump

Babička s sedící s kočkou na zápraží, pestrobarvné ruské koberečky, očím ladící roubenky, obyčejné jahodové sušenky vážené a koupené v magazínu, břízy pokryté podzimní námrazou, světnice vonící dřevem, na stole mísa čerstvých domácích pirohů. To je jen málo z toho co "Nový Rusové" nemůžou nikdy komplexně a zdravě ocenit a Noví Češi v místních "asocialistických" podmínkách vlastně také ne.... ()

geklon

Tak nesmlouvavě všeříkající o vztahu mládí k podzimu života. Tak pravdivě naléhavé svou autentičností. Tak smutné. Jdu zavolat všem babičkám na světě, že je miluji. ()

Master19

Film oplývá jakýmsi povznášejícím smutkem. Několikrát jsem ho chtěl vypnout, ale nedokázal jsem to. Vždy jsem si vzpomněl na repliku z pohádky Byl jednou jeden král: "Ty jsi taková hezká babička..." - která ji tam zajišťovala, že se k ní všichni chovali pěkně. Jenže to je pohádka... ()

dANo

Moja uctivá poklona patrí pani režisérke, ktorá aspoň takouto formou vyriešila (predpokladám, že asi v skutočnom živote sa jej to nepodarilo) problém jednej milej starenky, ktorú už nikto nechcel zobrať k sebe, aby tam mohla dožiť svoj končiaci sa život. Tie postavy, ktoré autorka v tomto filme opísala, sú absolútne tragikomické a aj keď som sa miestami na nich dobre zabával, tak z väčšiny z nich mi bolo v konečnom dôsledku celkom zle. Ináč, ten záver je fakt silný... ()

davidek

Ještě hodinu jsem byl takovej nějakej rozhozenej. Přitom jsem neviděl ani náznak sentimentu či něčeho podobného. Nádherně a konkrétně bez obalu. Super ()

Kalidor_

Tak to mě fakt dojalo, nenásilně silné city kdy ruskou bábušku dospělé děti nechtějí ač jim dala když byli malí veškerou svou lásku. ()

Bernhardiner

Noví Rusové si staví své překrásné podnikatelsko-barokní či jinak dokonale stylové vilky a ti staří Rusové dožívají kdesi ve dřevěných chalupách. A většina příbuzných jedné staré bábušky by se také ráda počítala mezi nové Rusy, a proto tahle stará paní se jim v jejich bytě nehodí. Houby platné, že pro ně udělala první poslední. Jen ti, kteří jsou na tom opravdu zle ji dokážou přijmout. A ona jim dokáže poděkovat... Krásná sonda do duší těch nových moderních Rusů, která dokáže některým z nich pořádně sáhnout do svědomí. 95% ()

mohamedsfinger

Moc pěkný, citlivý, tragikomický, ale také smutný snímek, který v sobě ukrývá jistou sociální kritiku. A určitě by nebylo od věci vědět, kolik lidí, kterých se tento příběh dotkne vídá ve svém okolí něco podobného každý den a nevšímá si toho (asi ani já nebudu vyčnívat z řady). Ale ten závěr byl poněkud předvídatelný, i když asi jiný být ani nemohl. Další z velmi pěkných ruských filmů, které mají co říct. ()

klukluka

Některý herecký výkony zaváněly ochotnictvím. Na druhou stranu Viťkova úvodní motolice po opici byla oscarová. Příběh smutný, jednoduchý, ale silný. Ta vysoká procenta připisuji tomu, jak výmluvně se režisérce podařily zachytit specifika života na ruském venkově. Momentálně je to pro českého diváka “úzký” a proto atraktivní ethno profil. Pouštět nám to za komárů, tak to 86% mít nebude. ()

Rozjimatel

Smutný príbeh priamo zo života o ľudskosti ale aj odľudštení v súčasnom svete. Hoci to je príbeh univerzálny a mohol by sa v podstate odohrávať kdekoľvek, v tomto prípade je zasadený do ruských reálií. Sledujeme tak spôsob života v oblastiach, v ktorých akoby sa zastavil čas (drevenice, pradávne ľudové zvyky, všadeprítomný folklór) a mimo iného je tu poukázané na enormné rozdiely v životnej úrovni medzi bežnými ľudkami a "novými Rusmi". Celé je to obalené do dosť pochmúrnej nálady a aby toho nebolo málo, nad všetkým sa ešte vznáša démon alkohol, ktorý to celé ešte zhoršuje. Koniec koncov, nemierne chľastanie taktiež akosi patrí k tradičným ľudovým zvyklostiam, a to zďaleka nie iba v Rusku. ()

Ollie235

Provinční Rusko - chudoba, alkoholismus, stesk, tvrdá práce. A jedna babička, kterou si vlastní rodina přehazuje jako horký brambor. Nesmírně reálně působící film, který si na nic nehraje a ač působí nenápadně, ve výsledku takřka rozpláče. Svou lidskostí a skutečností jedno z nejsmutnějších filmových děl, co jsem za poslední dobu viděl. ()

junxi91

Dost nepříjemně rusky depresivní a ponurý film. Stará bábuška by se pro všechny rozdala, je skromná, do nikoho se nesere a sama o sebe se postará. Její nevděčné děti a vnoučata o ní však nestojí a chtějí se jí za každou cenu zbavit. Dokonce se modlí k Bohu, aby si ji už konečně vzal k sobě. Až mi někdo bude tvrdit, že bych měl mít rodinu, protože se o mě bude mít kdo postarat na stará kolena, tak ho zaprvé pošlu do prdele a zadruhé ho odkážu na tento film. Když jsou vaši potomci nevděční a sebestřední parchanti, starají se jen o svou kariéru a nedokážou se s respektem chovat ke svým předkům, tak je nakonec asi lepší rodinu nemít a vyhnout se zklamání. Do toho ty ruské reálie, chudoba, válka v Čečensku a vzpomínky na Velkou válku. Nevím, zda se na takový a podobné filmy někdy podívám znovu. ()

Freemantle

Potřeba osobní katarze režisérky. Ždímačka citů. Za oběma pojmenováními se skrývá "Babka". Sympatická babička, kterou si vlastní rodina přehazuje jako horkou bramboru, zaujme minimálně už tím, v jak pokročilém věku se vydává před kameru, střihnout si svou "malou velkou" roli. Zajímavý námět a tragikomická ukázka života na ruské vesnici. Tím u mě klady bohužel končí, zbývají negativní, spíše však neutrální pocity z celého snímku. Určité scény mi přišly příliš "přecitlivělé", málo vykreslené a nudné. Pohádkový konec celému snímku nasadil pověstnou korunu. ()

Jenda1

Já prostě mám rád realistické a uvěřitelné filmy a to tenhle bezesporu je. Ve filmu je pár komickejch situací, ale je to spíše smutný obraz morální devastace celého národa a nemylme se asi né tak brutálně ale u některých lidí u nás to nebude určitě lepší. Doporučuji zhlédnout minimálně pro zamyšlení ()

FISSSH

Zdaleka jsem to celé neviděla, neměla jsem na to sílu. Ale z toho, co jsem zahlédla...takové strašně tísnivé to bylo. ()

Sebien

Takové nenapádné, pomalu plynoucí, jakoby jen tak mimochodem sdělující zásadní myšlenky a emoce. Konec pak všechno podtrhne a dodá tomu tu správnou sílu. Velice uvěřitelný příběh a skvělé herecké výkony způsobily, že tenhle film si budu dlouho pamatovat. ()

LiDoOp

KVIFF 2009 Dost smutný příběh staré paní, která se ostatním rozdala a samotné ji nezbylo nic, než naděje, že se nakonec někdo slituje a vezme ji k sobě. U filmů běžně nebrečím, ale přiznám se, že tentokrát mi slza ukápla. ()

wick

Jeden z ruských filmů, který stojí za vidění...a na rozdíl od většiny made in USA ve vás vzbuzuje reálné emoce. ()