Hájnikova žena (TV film)

Československo, 1971, 85 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

+ Samuel Adamčík, Hana Meličková, Daniel Králik(31.7.2016)

Slabá výprava :-), dobrí herci, prekvapivo drsné finále...(15.1.2006)

Dramatizácia eposu P.O.Hviezdoslava nie je ani tak dramatizáciou, ako skôr ilustráciou k písanému textu. Ten doslova prerozprávavjú postavy na obrazovke v pôvodnom znení. Že sa pri čítaní knihy môžeme zastaviť, popremýšlať nad textom a pochopiť jeho krásu a film naopak ide neúprosne ďalej a my ani nedokážeme dešifrovať, o čom sa hovorí, je obeťou za tento vysoko umelecký prístup. Neviem, či záberovanie, keď Adamovič niečo rozpráva a jeho hlava je do polovice obrazu je tiež súčasťou filmovej reči, alebo len čisto odfláknutou amatérčinou. Takisto pri rozhovoroch Turzonovovej s Dočolomanským je ohnisko záujmu kameramana sústredené na drevené trámy v hornej polovici záberu. Je to škoda, herci totiž odviedli fajn prácu a ten kontrast medzi ich profesionalitou a režijnou odfláknutosťou o to viac bije do očí.(8.9.2014)

• baruss

Fakt ma zaujíma koho napadlo natočiť film v staroslovienčine, alebo ký fras to bol. Klobúk dole pred hercami že zvládli tie mohutné monológy s takou kadenciou. Mal som 100 chutí to vypnúť, lebo som musel byť vyslovene sústredený na to aby som zachytil čo i len zopár slov. Nechal som to plynúť a pozeral len obraz. Mohol to byť dobrý film.Takto s odretými ušami za **.(2.2.2019)

Keby kameraman menej pil, alebo sa poriadne sústredil na svoju prácu, mohli to byť aj štyri hviezdy. Hviezdoslav by si to zaslúžil, pričom aj herci sa výborne vyrovnali s tými ťažkými textami, snáď najťažšími v slovenskej literatúre vôbec. Nefalšovaný súdny proces s retrospektívami vo veršoch je medzi slovenskými inscenáciami skutočnou raritou.(6.9.2014)

• pukjus

No proste taký ehm... film. Jednoducho raz ujo vstal od džúsiku a napitý sadol do traktora. Strčil kľúč do zapaľovania, nestlačil spojku, zaradil rýchlosť( alebo lepšie povedané odpísal prevodovku), vystúpil z traktora, sadol na konárik a začal písať...napísal jedno z ... diel, aké som kedy videl. Po pár rokoch sa režisér napil vody a z tohto diela vytvoril film... Ešte sa potom čudoval že musel spojku predať aby si mohol pohár kúpiť(18.12.2014)

veľmi kvalitné herecké výkony, kulisy na tú dobu tiež nie sú najhoršie a celkový dojem je viac než dobrý :)(23.6.2014)