Reklama

Reklama

On byl drsný právě tak jako příroda kolem, ona křehká s netušenou vnitřní silou. Snímek Nevěsta pro Zandyho natočil v USA švédský režisér Jan Troell podle literární předlohy Lillian B. Rossové Cizinka. Zavede nás do krásné oblasti Big Sur na severu Kalifornie nedaleko pobřeží Tichého oceánu roku 1870. Zandy Allan, chovatel dobytka na divokém pobřeží severní Kalifornie, drsný jako příroda, která jej obklopuje, čeká v městečku na příjezd své nevěsty Hannah. Odpověděl na její inzerát s nabídkou sňatku a zaplatil jí cestu dlouhou dva tisíce mil. První setkání není ani pro jednoho příjemné. Útlá blondýnka, která v dopisech zatajila svůj věk, je podle Zandyho pro drsný život v horách příliš křehká. Muž se jí hned první večer proti její vůli zmocní. Ve štíhlé a něžné ženě však roste vzdor a netušená síla... Se smyslem pro detail a bez mnoha slov sleduje režisér postupně se měnící vztah obou protagonistů. V příběhu o prvním bouřlivém roce jednoho manželství na inzerát vytváří podrobnou studii dvou rozdílných osobností. Připomeňme jen hvězdné obsazení – ústřední dvojici ztvárňují Gene Hackman a Liv Ullmannová. (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Předělat chlapa, který celý život tvrdě dře na svém ranči a nikdy nebyl ženatý, je pro ženu nesnadný úkol. Vytrpět si musí opravdu mnoho a naopak honák Zandy musí pochopit, co je pro jeho dobro nejlepší. Tento western je vcelku slušnou podívanou, kde stojí za zmínku herecké výkony ústřední dvojice a samotný děj. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Skôr by som tento film označkoval ako historický a nie ako western. Kdeže saloony, prestrelky a drsňácke pózy. Iba tvrdosť a beznádej ubíjajúceho života v rozvíjajúcej sa Amerike a dokonale prepracované charaktery. Herecký koncert oboch hereckých legiend, ktoré dávajú do filmu celý svoj bezhraničný um. Nedocená dráma, ktorá by si zaslúžila oveľa väčší záujem verejnosti. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Mnohokrát hraný příběh o tom, jak se sejdou dva naprosto rozdílní lidé a klopotně k sobě hledají cestu, až ji najdou. Filmu velmi pomáhá netypické obsazení hlavních rolí - Hackman a Ullmanová. Malinko mi vadila značná schématičnost obou osobností, nicméně je to moc příjemný film, rozhodně však ne western ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Presne takto si predstavujem bravúrne zvládnuté vykreslenie charakterov jednotlivých postáv a ich postupný rozvoj a zmenu. A to v závislosti jeden od druhého. Na druhú stranu treba ale uznať, že hlavná kostra dejovej linky nebola ktovieako pútavá, ani makové ani orechové ako sa vraví. Možno by sa tu hodilo aj viac konfliktných situácií, aby divák počas relatívne dlhších nezáživnejších pasáží nestrácal pozornosť. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Gene Hackman jako neotesaný machistický farmář s minimálním vzděláním i zkušenostmi se ženami, který navíc i z pohledu tehdejší společnosti žije v zapadákově, kde lišky dávají dobrou noc, a Liv Ullmann jako chudá služka bez sebemenšího věna, která je ve věku, když už má nejvyšší čas založit rodinu. Ani jeden z nich si nemůže partnera příliš vybírat, zkrátka na sebe zbyli. Příběh se odehrává na nejzazším americkém západě, vlastně až u pobřeží Pacifiku, ale typické westernové prvky byste v něm hledali marně. Je to místy opravdu hořká studie konfliktního partnerského vztahu naprosto odlišných lidí, která je zbavená jakékoli romantiky. Ti dva spolu musí nějak vyjít, protože ostatní varianty jsou přece jen o něco horší. Líbí se mi střízlivost scénáře, který nepřipouští žádné kotrmelce a melodramatické zvraty. Účast velkých hereckých osobností povyšuje tohle historické drama na čtyřhvězdičkovou záležitost. Celkový dojem: 75 %. ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama