Reklama

Reklama

On byl drsný právě tak jako příroda kolem, ona křehká s netušenou vnitřní silou. Snímek Nevěsta pro Zandyho natočil v USA švédský režisér Jan Troell podle literární předlohy Lillian B. Rossové Cizinka. Zavede nás do krásné oblasti Big Sur na severu Kalifornie nedaleko pobřeží Tichého oceánu roku 1870. Zandy Allan, chovatel dobytka na divokém pobřeží severní Kalifornie, drsný jako příroda, která jej obklopuje, čeká v městečku na příjezd své nevěsty Hannah. Odpověděl na její inzerát s nabídkou sňatku a zaplatil jí cestu dlouhou dva tisíce mil. První setkání není ani pro jednoho příjemné. Útlá blondýnka, která v dopisech zatajila svůj věk, je podle Zandyho pro drsný život v horách příliš křehká. Muž se jí hned první večer proti její vůli zmocní. Ve štíhlé a něžné ženě však roste vzdor a netušená síla... Se smyslem pro detail a bez mnoha slov sleduje režisér postupně se měnící vztah obou protagonistů. V příběhu o prvním bouřlivém roce jednoho manželství na inzerát vytváří podrobnou studii dvou rozdílných osobností. Připomeňme jen hvězdné obsazení – ústřední dvojici ztvárňují Gene Hackman a Liv Ullmannová. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

progression 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si po mnoha letech znovu zopakoval tento film z mládí a zjistil jsem, že vůbec nezestárnul ani nevyprchal, což asi také svědčí o jeho kvalitách. Western to tedy není ani náhodou, spíše Zkrocení "zlé" ženy anebo Zkrocení zlého muže nikoliv podle Shakespeara ale podle "švédsko-amerického obrazu" Divokého Západu. Oba hlavní představitelé v podání Gene Hackmana a Liv Ullman podávají vynikající výkony. Není divu, film byl točen v dobách jejich největší slávy. Zajímavé je jak se geny i rodinné prostředí vědomě či podvědomě dědí na potomky (Zandyho tatínek). Abych nezapomněl samozřejmě se to může týkat i maminek (Teorie tygra) a neplatí to zdaleka jen ve filmu, ale i v reálném životě - vždyť naprostá většina hrdinů i antihrdinů má samozřejmě předobraz v reálném životě. To by se jinak scénáristi museli zbláznit a samozřejmě některé věci, vlastnosti i osudy ani náhodou nevymyslíš :-) Při sledování filmu se mi vybavil ještě jeden "majstrštyk" podobně tématicky zaměřený, který je ještě starší, ale zrovna tak (tedy jen podle mého názoru) vůbec nezestárnul ani neztratil svou působivost. Jedná se o film Zálesák s zrovnatak vynikajícími Oliverem Reedem a Ritou Tushingham. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Nevidim tento western az tak vysoko ako ostatni. Jednak v 60. rokoch doslo k westernovej inflacii, kedy sa tocila 100 -ka westernov rocne / a najotrepanejsim klise bola kradez koni, vacsinou len nudne zivacky/. Tuna drsny kovboj Gene Hackman sa pokusil zit so zenskou v podani Liv Ullmann, sak ved seks a manzelstvo musi byt len hetero. To tento film splna, akurat ako namet na western sa mi to video hodne vycpele a v 70. rokoch uz westerny vo velkom ustupovali, svoje najlepsie roky mali davno za sebou. Keby Hackman s Ullmann aspon zachranili stado krav pred zahubou, hned bych poskocil, takto je to len nudna westernova zivacka : 60 % ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Presne takto si predstavujem bravúrne zvládnuté vykreslenie charakterov jednotlivých postáv a ich postupný rozvoj a zmenu. A to v závislosti jeden od druhého. Na druhú stranu treba ale uznať, že hlavná kostra dejovej linky nebola ktovieako pútavá, ani makové ani orechové ako sa vraví. Možno by sa tu hodilo aj viac konfliktných situácií, aby divák počas relatívne dlhších nezáživnejších pasáží nestrácal pozornosť. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

solskjaer 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděl asi tak před 5 - 6 lety kolem půlnoci na ČT2 či ČT1 a čekal jsem od toho totální propadák, ale již v titulkách, kde jsem narazil na jméno Hackmana jsem zbystřil, neboť u mě vždy platil za super herce. Nezklamal. Ba právě naopak, film mě dostal téměř ve všem, i když byl trochu drsný hlavně pro ženy, ale myslím si že takhle to prostě dříve chodilo. Každopádně film mě dostal a od té doby ho sháním, kde jen mohu. Neboť je to opravdu nádherný film. Film by si zasloužil 4,5 hvězdičky ale to tady nejde , dám ale 5 protože film má zde nedoceněnné ohodnocení. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zandy toho o manželstve veľa nevie. Iba to, čo pochytil od svojich rodičov, a to sa ukáže ako celkom nevyhovujúce pre jeho novú manželku nájdenú cez inzerát. A jej pohnútky k takémuto manželstvu a manželovi sú najskôr celkom nepochopiteľné. Už úvodné zoznámenie je z dnešného pohľadu emancipovanej doby na facku a dovi dopo. Ale takto sa to neriešilo a nakoniec sa ukáže, aký to má všetko význam, a ako sa zo Zandyho môže stať človek hodný syna. Chce to ale trpezlivosť a zápas jeho ženy Hanny o zmenu, zápas väčší ako zápas s medveďom, ktorý nám Zandy predvedie. –––– Slušná, dosud svobodná žena, rodilá Američanka by se ráda provdala na západ. –––– Kde jsou šňůry na prádlo? – Žiju bez kudrlinek. Nikdy tady žádný nebyly. ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama