Reklama

Reklama

On byl drsný právě tak jako příroda kolem, ona křehká s netušenou vnitřní silou. Snímek Nevěsta pro Zandyho natočil v USA švédský režisér Jan Troell podle literární předlohy Lillian B. Rossové Cizinka. Zavede nás do krásné oblasti Big Sur na severu Kalifornie nedaleko pobřeží Tichého oceánu roku 1870. Zandy Allan, chovatel dobytka na divokém pobřeží severní Kalifornie, drsný jako příroda, která jej obklopuje, čeká v městečku na příjezd své nevěsty Hannah. Odpověděl na její inzerát s nabídkou sňatku a zaplatil jí cestu dlouhou dva tisíce mil. První setkání není ani pro jednoho příjemné. Útlá blondýnka, která v dopisech zatajila svůj věk, je podle Zandyho pro drsný život v horách příliš křehká. Muž se jí hned první večer proti její vůli zmocní. Ve štíhlé a něžné ženě však roste vzdor a netušená síla... Se smyslem pro detail a bez mnoha slov sleduje režisér postupně se měnící vztah obou protagonistů. V příběhu o prvním bouřlivém roce jednoho manželství na inzerát vytváří podrobnou studii dvou rozdílných osobností. Připomeňme jen hvězdné obsazení – ústřední dvojici ztvárňují Gene Hackman a Liv Ullmannová. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Skôr by som tento film označkoval ako historický a nie ako western. Kdeže saloony, prestrelky a drsňácke pózy. Iba tvrdosť a beznádej ubíjajúceho života v rozvíjajúcej sa Amerike a dokonale prepracované charaktery. Herecký koncert oboch hereckých legiend, ktoré dávajú do filmu celý svoj bezhraničný um. Nedocená dráma, ktorá by si zaslúžila oveľa väčší záujem verejnosti. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Předělat chlapa, který celý život tvrdě dře na svém ranči a nikdy nebyl ženatý, je pro ženu nesnadný úkol. Vytrpět si musí opravdu mnoho a naopak honák Zandy musí pochopit, co je pro jeho dobro nejlepší. Tento western je vcelku slušnou podívanou, kde stojí za zmínku herecké výkony ústřední dvojice a samotný děj. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zandy toho o manželstve veľa nevie. Iba to, čo pochytil od svojich rodičov, a to sa ukáže ako celkom nevyhovujúce pre jeho novú manželku nájdenú cez inzerát. A jej pohnútky k takémuto manželstvu a manželovi sú najskôr celkom nepochopiteľné. Už úvodné zoznámenie je z dnešného pohľadu emancipovanej doby na facku a dovi dopo. Ale takto sa to neriešilo a nakoniec sa ukáže, aký to má všetko význam, a ako sa zo Zandyho môže stať človek hodný syna. Chce to ale trpezlivosť a zápas jeho ženy Hanny o zmenu, zápas väčší ako zápas s medveďom, ktorý nám Zandy predvedie. –––– Slušná, dosud svobodná žena, rodilá Američanka by se ráda provdala na západ. –––– Kde jsou šňůry na prádlo? – Žiju bez kudrlinek. Nikdy tady žádný nebyly. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Cosi jako "Zkrocení zlého muže" po americku ... ovšem oproštěné od humorných momentů, neboť život není peříčko - přičemž ON je ženské duše neznalý samotář, kterého nahrubo opracovalo drsné prostředí, v němž vyrostl. ONA je naproti tomu bytost napohled křehká, leč ve skutečnosti velice hrdá a takřka nezlomná. Přichází bez velkých očekávání ... snad jen s trochou iluzí, které jí zůstaly - a kterých se nehodlá jen tak vzdát. Věrná a oddaná ... vzpurná a zásadová ... skromná a praktická. Do pohody i nepohody ... pravá žena pro pravého muže. ()

progression 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si po mnoha letech znovu zopakoval tento film z mládí a zjistil jsem, že vůbec nezestárnul ani nevyprchal, což asi také svědčí o jeho kvalitách. Western to tedy není ani náhodou, spíše Zkrocení "zlé" ženy anebo Zkrocení zlého muže nikoliv podle Shakespeara ale podle "švédsko-amerického obrazu" Divokého Západu. Oba hlavní představitelé v podání Gene Hackmana a Liv Ullman podávají vynikající výkony. Není divu, film byl točen v dobách jejich největší slávy. Zajímavé je jak se geny i rodinné prostředí vědomě či podvědomě dědí na potomky (Zandyho tatínek). Abych nezapomněl samozřejmě se to může týkat i maminek (Teorie tygra) a neplatí to zdaleka jen ve filmu, ale i v reálném životě - vždyť naprostá většina hrdinů i antihrdinů má samozřejmě předobraz v reálném životě. To by se jinak scénáristi museli zbláznit a samozřejmě některé věci, vlastnosti i osudy ani náhodou nevymyslíš :-) Při sledování filmu se mi vybavil ještě jeden "majstrštyk" podobně tématicky zaměřený, který je ještě starší, ale zrovna tak (tedy jen podle mého názoru) vůbec nezestárnul ani neztratil svou působivost. Jedná se o film Zálesák s zrovnatak vynikajícími Oliverem Reedem a Ritou Tushingham. ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama