Nevěsta pro Zandyho

Zandy's Bride

Nevesta pre Zandyho

Western

USA, 1974, 97 min

Tento film jsem viděl asi tak před 5 - 6 lety kolem půlnoci na ČT2 či ČT1 a čekal jsem od toho totální propadák, ale již v titulkách, kde jsem narazil na jméno Hackmana jsem zbystřil, neboť u mě vždy platil za super herce. Nezklamal. Ba právě naopak, film mě dostal téměř ve všem, i když byl trochu drsný hlavně pro ženy, ale myslím si že takhle to prostě dříve chodilo. Každopádně film mě dostal a od té doby ho sháním, kde jen mohu. Neboť je to opravdu nádherný film. Film by si zasloužil 4,5 hvězdičky ale to tady nejde , dám ale 5 protože film má zde nedoceněnné ohodnocení.(11.3.2004)

Mnohokrát hraný příběh o tom, jak se sejdou dva naprosto rozdílní lidé a klopotně k sobě hledají cestu, až ji najdou. Filmu velmi pomáhá netypické obsazení hlavních rolí - Hackman a Ullmanová. Malinko mi vadila značná schématičnost obou osobností, nicméně je to moc příjemný film, rozhodně však ne western(6.7.2010)

Cosi jako "Zkrocení zlého muže" po americku ... ovšem oproštěné od humorných momentů, neboť život není peříčko - přičemž ON je ženské duše neznalý samotář, kterého nahrubo opracovalo drsné prostředí, v němž vyrostl. ONA je naproti tomu bytost napohled křehká, leč ve skutečnosti velice hrdá a takřka nezlomná. Přichází bez velkých očekávání ... snad jen s trochou iluzí, které jí zůstaly - a kterých se nehodlá jen tak vzdát. Věrná a oddaná ... vzpurná a zásadová ... skromná a praktická. Do pohody i nepohody ... pravá žena pro pravého muže.(12.4.2017)

Kde je ta mez, nebo kde jsou ty meze, ke kterým může muž klesnout nebo stoupnout, chce-li ještě zůstat mužem, chce-li ještě hýčkat ideály, o kterých se domnívá, že k němu patří? Jo, to kdybychom věděli. Lákadel k jejich opomínání, zanedbávání a pomíjení je mnoho. Manželský život a touha po dětech (synech) je samozřejmě tím nejhybnějším. A tak nakonec záleží na ženě, co s tím udělá, co s tím hodlá udělat, a co je schopna pro to udělat. Pokud je jejím cílem "přestěhovat se do tepla paneláku" a tam oprašovat dekorativní předměty, pak moc šancí nemá. Zandy je člověk citlivý, spíš ješitný než vyloženě hrubý, má svůj "systém" a ten musí být (a nakonec je) zachován (za každou cenu). Když zjistí, že ostatní jeho "vlastnosti" jsou jen balastem, pak je vyhráno. Ale řekněte přece, místo kude táhne dobytek, není vhodné pro zelinářskou zahradu... "Zandyho problém", pardon "Zandyho nevěsta" rozhodně není zábavnou povídačkou ze západu, je to problém každého muže/ každé ženy; dříve vždy, teď často, možná občas, v budoucnu asi už ne - už dnes to řeší EU svými omezeními, příkazy a zákazy. Pozn.: Včera jsem byl ve městě a chtěl jsem si někde sednout, dát si panáka a vykouřit si doutník. To se mi za celé odpoledne nepodařilo. Připadal jsem si jako idiot. Jak by si připadal Zandy, jak by to řešil?(5.1.2017)

Vcelku komorná dráma z westernového prostredia, v ktorej dominuje zvláštny vzťah novomanželov "naslepo". Cesta k tomu druhému je ukrytá v ňom samom. Jednoduché pravdy prenesené do tvrdého a realisticky pôsobiaceho vizuálu. Troell nesklamal. Ústredná dvojica hercov to skvelo zvláda a dobre napísaný príbeh zasa zaujme napriek vlažnejšiemu tempu.(24.4.2017)