Ve filmu, natočeném dle úspěšné divadelní hry (Pulitzerova cena), exceluje v hlavní roli James Stewart. Vystupuje zde jako Elwood P. Dowd, dobrosrdečný člověk ve středních letech, jehož nejlepším přítelem je šest stop vysoký králík Harvey, kterého vidí pouze on. Jeho sestra, které se nelíbí, že jí dělá ostudu, se rozhodne umístit ho do ústavu pro choromyslné, ale v tu chvíli začíná ohňostroj komických situací a zvratů... (Javert)

farfalla

Čierno-biely film, konverzačná komédia ´Harvey´ je adaptáciou rovnomennej hry Mary Chaseovej z roku 1944, ktorá sa zamýšľa nad tým, či má človek rezignovať na svoju podstatu odlišnosti, alebo sa radšej prispôsobiť chladnej, netýkavej spoločnosti. Elwood P. Dowd (James Stewart) má za najlepšieho priateľa Harveya, bytosť v angličtine nazývanú 'pooka', jednoducho dobro aj zlomyselné strašidlo. Je to biely, vysoký králik, ktorý hovorí, ale vidieť a počuť ho môžu len niektorí ľudia. Ostatní ľudia si myslia, že sa dotyčný zbláznil. Harvey má rád ľudí, ktorí chcú byť svojskí, iní než väčšina. Elwwodova sestra Veta (Josephine Hull) si nie je istá, či Elwoodova posadnutosť Harveyim je spôsobená jeho pitím alebo psychickou poruchou. Pre istotu sa ho snaží dostať do miestneho sanatória doktora Williama Chumleya (Cecil Kellaway). Elwood takto vysvetlil doktorovi Chumleymu svoju filozofiu života: 'Years ago my mother used to say to me, she'd say, "In this world, Elwood, you must be" — she always called me Elwood — "In this world, Elwood, you must be oh so smart or oh so pleasant." Well, for years I was smart. I recommend pleasant. You may quote me.' Keďže všetci a všetko nasvedčuje tomu, že Harvey neexistuje, jeho prejavy sú nečakané, preto trochu strašidelné. Niet sa čo čudovať doktorovi Chumleymu. Josephine Hull získala za svoju postavu Oscara. Film má zatiaľ päť remakov. ()

Mikino00

Paráda, skvělá vtipná konverzační komedie s velice milou a úsměvnou zápletkou a naprosto excelujícím Stewartem v hlavní roli. Opravdu okouzlující atmosféra dýcha z tohoto filmu. Čekal jsem jestli se Harvey během filmu neobjeví, protože namalovaný na obraze vypadal skvěle. ()

Chřástal

Jeden z těch filmů, u kterého by víc než u jiných stálo za to před zhlédnutím nevědět nic o ději. Čekalo (by) mě postupně hned několik překvapení – jak se to má s Elwoodem, jak vypadá Harvey a co je vlastně zač. Některé z těch informací jsou sděleny jakoby mimochodem, a přitom jedna z nich vrhá na Harveyho světlo, které jako by do tohohle žánru ani nepatřilo... Opravdu originálnímu příběhu a dvěma hlavním postavám celkem slušně sekundují i další jako sympatická sestra nebo rázný zřízenec ústavu („Pan Wilson je velmi dynamická osobnost“). Není to komedie, kde by mě vtipy (párkrát vyloženě nečekané) sestřelily z gauče, ale je to film, kde si hrozně přejete, aby to skončilo tak, jak . A kde se - netuším jak - podařilo, aby nejvíc vašich sympatií získala postava, kterou celý film nevidíte a neslyšíte. ()

grerar

He is a Pooka. Hello, mister Wilson... :) Nezkazili to a nechali nás v tom plavat až dokonce - A Stewart zase trochu v jiné roli. Líbilo se mi to. 5* ()

mi-ib

Já u tohohle filmu měl asi problém, že jsem čekal úplně něco jinýho. To co je zde v žánru napsáno bych podtrh možná jen to fantasy. Myslím že myšlenka, která je ve filmu obsažena je tak hluboká, že pro děti moc není, takže vlastně ani pro celou rodinu. A komedie? Podle popisku jsem čekal, že se hodně nasměju, ale ejhle... je zde hodně vtipných situací, ale neřekl bych, že je jediná k popukání. Stále ve mě převládal ten pocit, možná až děsivý, z toho neviditelného králíka. Film se nachází na pomezí hodně žánrů, ale podle mě ani do jednoho zcela nezapadá. V tomhle snímku je hodně vidět to, že vychází z divadelní předlohy. Nevím, ale možná že v divadle by byl tento příběh mnohem příjemnější. ()

Gromit

Jimmy Stewart ztělesnil za svou kariéru celou řadu nezapomenutelných postav. A výstředního dobráka Elwooda P. Dowda označoval za svoji nejoblíbenější. Není divu. Tenhle chlapík je totiž ve skutečnosti mnohem chytřejší a citlivější, než by se na první pohled mohlo zdát. A proto je mnohým z nás tak blízký. Občas se můžete o nějakém filmu dočíst, že je "příjemně lidský" a že z něj čiší ryzí "člověčenství". O Harveym to platí víc, než o kterémkoliv jiném filmu. Schválně si ho pusťte, až budete smutní, uvidíte, že se na konci budete cítit lépe. A nekazte si radost tím, že za něj Jimmy Stewart Oscara nakonec nezískal. I když jej bezpochyby získat měl. ()

uodevr

Bejt to tak o hodinu kratší a mít to znatelně vtipnější scény (víc odvahy by tu taky bodlo), bylo by to super. Takhle se to ale šíleně táhne a na konci jsem vlastně vůbec nevěděl, jestli se děj od začátku tedy uráčil nějak někam pohnout. Ale výborní herci, skvělý koncept a slušivé ukončení tomu nechybí. ()

PlysovyMacko

Elwood ma imaginarneho priatela Harveyho, vysokeho kralika. Jeho rodina sa ho snazi dostat do blazinca ale omylom jeho pustia a zavru jeho sestru. Ked sa zisti omyl, vsetci sa vydaju hladat Elwooda, medzitym doktor zacne vidiet Harveyho a vysvitne, ze Harvey je ziva mysticka bytost. Je to komedia zo starej skoly postavena na dialogoch a  vtipnych situaciach. James Stewart je strasne roztomilý. ()

hejcoze

"...and how are you Mr. Wilson?" Skvělej film, James Stewart je zkrátka nepřekonatelnej. Fantastická zápletka, skvěle zahraný. Nádhernej film pro sobotní večer. ()

DuMonT

"šest stop vysoký králík Harvey" ? To musí byť nejaká šialenosť. A ono to aj bola, podarilo sa im dostať ma do úžasu :) ()

pollstro

Svojí myšlenkou a přínosem je Harvey na svoji dobu zcela nadčasovým a vynikajícím filmem, který staví na velmi úspěšné divadelní hře. Hlavní myšlenkou celého příběhu je poukázat na to, že být zcela normální a perfektní člověk, který je zařazen ve společnost i funguje dle společenských pravidel a je zcela oddán onomu systému, nutně neznamená výhru, ba naopak. Vidět svět očima Eldwooda, který má vedle sebe šest stop vysokého králíka Harveyho, kterého nikdo kromě něj nevidí, je právě ta výhra, která nás oddělí od onoho dokonalého světa a nabídne nám možnost vidět svět zcela jinak, mnohem veseleji a nádherněji. Přesně tohle každý z nás potřebuje, ať už to zní jakkoliv bláznivě a vy přesně potřebujete vidět tenhle film, protože i přes mnoho slabých míst a otravných vedlejších postav, je tenhle film něčím speciálním a kouzelným. Některé myšlenky jsou velmi silné a působivé a to by se neobešlo bez hereckého koncertu Jamese Stewarta, který je se svým neviditelným králíkem naprosto famózní. Spojitost s filmem Donnie Darko je vskutku obrovská a pokud jste se ptali, proč zrovna králík, tak zde najdete svoji odpověď. "Years ago my mother used to say to me, she'd say, "In this world, Elwood, you must be" - she always called me Elwood - "In this world, Elwood, you must be oh so smart or oh so pleasant." Well, for years I was smart. I recommend pleasant. You may quote me." a já to s radostí udělám. ()

Gor'seye

Nádherný, milý, jemný film, ktorý človeka nie len pobaví, ale možno aj trochu poučí, ako sa vysporiadať so životom. Nespomínam si na optimistickejší film, ako je tento. ()

brasek

Obvykle nemám rád komédie, desia ma... ale tento snímok by som si rád pozrel opäť, skvelý koncert Jamesa Stewarta! Páči sa mi nenásilné vnucovanie humoru a myšlienky celého príbehu. ()

mire.k

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Klídek, pohodička a neviditelný králík. Když to vidíte po čtvrté všimnete si jistých nedokonalostí (prkené herectví doktora a sestry), ale jinak nemá chybu. I hudba sedne jak zadek na hrnec. Nedovedu si představit remake, který se prý chystal. Bože chraň. ()

Z Enterprise za piáno

Z Enterprise za piáno

02.02.2010

A z Abramsových do Spielbergových rukou. Zachary „Spock“ Quinto minulý týden vyděsil všechny trekkies prohlášením, že má pronásledování fanoušky plné zuby a několik let nechce mít se Star Trekem nic… (více)

Halo žije – u Spielberga

Halo žije – u Spielberga

10.08.2009

Kolem Stevena Spielberga je poslední dobou neobyčejně rušno. I na čsfd jste četli, že hodlá produkovat adaptaci špiónských thrillerů o Mattu Helmovi a režírovat remake komedie Harvey. Je očividné, že… (více)