Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline žijí se svými dvěma syny a adoptivní dcerou ve velkém domě na Manhattanu a zdá se, že rodině vůbec nic nechybí. Ovšem jen do té chvíle, kdy Royal, velký milovník žen a života, rodinu opustí. To se stalo před dvaadvaceti lety. Teď je Royal bez peněz, a tak si vymyslí smrtelnou nemoc a apeluje na soucit svých bližních. Horší okamžik si ale pro svůj návrat vybrat nemohl. Etheline právě dostala seriózní nabídku k sňatku a již dospělé děti mají dost starostí samy se sebou... Proslulý filmový solitér Wes Anderson rozdělil děj filmu do jednotlivých kapitol, mapujících etapy života Tenenbaumových. Jde mu nejen o Royalovo pozdní prozření, ale i o reakci ostatních členů rodiny, protože návrat nezdárného otce vyvolává léta zasuté vzpomínky a traumata. Příběh nabitý břitkými dialogy a melancholickým humorem umocňují výrazná výtvarná stránka filmu a výborné herecké výkony. Ostatně Gene Hackman si za své ztvárnění svérázné hlavy rodiny odnesl prestižní Zlatý glóbus. (Česká televize)

josieaddms

Film se mi dost líbil z mnoha důvodů: Za prvé, originální příběh, za druhé, mám velmi podobnou rodinu, takže přesně vím o čem film vypovídá, za třetí, skvělé herecké výkony a nádherné obsazení. Nikdo tam nebyl pozadu, krásná Anjelica Huston, Skvělý Gene Heckman, o Stillerovi, Wilsonových, a Murrayovi nemluvě. Dokonce se mi tam líbila i moje jinak dost neoblíbené Patlrow. Možná na komedii málo vtipů. Jenže důležitý byl celý dojem filmu a myšlenka, kterou tím chtěl vyjádřit. A kdo v podobné rodině vyrůstal jistě to celé dobře pochopí. ()

kiril

Druhej film Wese Andersona ve dvou dnech. Po Rushmore přišel na řadu Royal Tenenbaums. A nebyl jsem zklamán. Možná jsem čekal víc zábavy. Místo toho jsem dostal sondu do světa neobyčejné rodiny. Chvíli mi trvalo si zvyknout, ale když jsem přijal Andersenova pravidla hry, bavil jsem se parádně... ()

1985lula

Andersonove filmy sú neni pre každého, ale ja mám naopak ten jeho svet a tie postavičky, ktoré vytvára vo svojich filmoch fakt rada. Veľmi príjemný film. ()

kraval

Neuvěřitelné lehké fantasy (nebo jako popsat Andersonův styl vyprávění za pomoci řady totálně divných postav, z nichž si ale musíte zamilovat i ty, které nechcete) plné do největších detailů promyšlených charakterů, s ještě ne tak vyhraněným vizuálem, jakým se tvůrce prezentuje ve svých novějších filmech, ale již s jasně čitelným rukopisem jednoho z nejoriginálnějších scénáristů současnosti. ()

mira.l

Aha.... vypadá to, že i Gene Hackman, Anjelica Huston, Gwyneth Paltrow, Ben Stiller, Luke Wilson, Owen Wilson, Bill Murray, Alec Baldwin, atakdále asi musí platit účty a z něčeho žít, protože vznik tohoto exempláře si jinak vysvětlit nedovedu. Ačkoliv možná dovedu: na scénáři se podílel Owen Wilson, no, to mě mohlo varovat už předem. Tohle byla kravina, ve které mě nezaujala ani Gwyneth, která to má u mě dobrý:) a dokáže ledacos leckdy zachránit. Červená teplákovka byla v tom panoptiku exotů možná to nejmenší, ale na mě v průběhu filmu začala působit asi jako hadr stejné barvy na bejka... V podstatě vlastně ani nevím, za co jsem tam plesknul tu jednu hvězdičku....tak teda asi za tu Gwyneth, i když jak už jsem uvedl,ani ona to nezachránila a tady mi ani nepřišla nějak extra sympatická. Ale nebýt tam ona, tak bych to asi ani nedokoukal. ()

neo93

Další z řady vystříbených originálních kousků od Wese Andersona. Znovu nám představuje několik podivuhodných postaviček, které pomalým až skoro rozvláčným tempem vsazuje do různých životních osudů a bizarních a až absurdních událostí. Sledujeme jednu zvláštní rodinku, která se po dvaceti letech sejde pohromadě, a to především proto, aby byla na blízku umírajícímu, nemocnému jako pes, otci Royal Tenenbaum. Jenže po takové nesmírné době vyplynou na povrch staré křivdy, tak i nové problémy a hrdinové, se ocitají v rozličných situacích. Většina z nich je spíše úsměvných, než přímo vtipných, tak jako když Chas se svými syni zkouší protipožární cvičení, Margot suše vypráví o tom, jak přišla o prst či, jak Richie skončil s tenisem. Úsměvné jsou také konfrontace otce Royala s budoucím manželem své bývalé ženy nebo dovádění Royala a jeho dvou vnuků od Chase. Celý tento příběhový rámec je rozdělen do několika kapitol, prologu a epilogu. Nejde neopomenout výbornou práci s kamerou tak i s mizanscénou, ve které si Anderson různě pohrává se všemi možnými, především výraznými barvami. Skvělý je též soundtrack filmu, který obsahuje několik výtečných songů. Závěrečný vpád Eliho v podání Owena Wilsna na svatbu a následná "akce", je už jen taková třešnička na dortu a naprosto vystihuje celý film. Pro lepší docenění snímku, je nutné vidět vícekrát, ale je pravda, že pokud se vám nelíbil hned na poprvé, na podruhé se vám taktéž nebude líbit. U mně zafungoval ale přesně opačně. ()

Psycho.R

Mnoho skvělých nápadů zabil průměrný, mnohokrát viděný příběh. Ale z těch charakterů se dala postavit dobrá komedie. ()

D.awi.d

Rozhodně to nebylo zas až tak zvláštní, jak se může z některých ohlasů zdát.A rozhodně jsem se nenudil! A rozhodně mi Danny Glover připomínal Samuela L. Jacksona a nemohl jsem se zbavit pocitu, že je to SLJ. ()

Bastinka

Podle hodnocení jsem čekala, že to bude větší pecka, ale bohužel... byla jak zklamaná a tento film musím ohodnotit jako film, který mi stačí vidět jednou...takže 70% je opravdu vysoké hodnocení. ()

Izz

Tak strašně nezvyklý a zvláštní film,až mi neskutečně nesednul.Anderson nikdy netočil konvenční snímky a pokud vám jeho styl jednou sedne,budete asi opravdu lapeni navždy,ale v případě Takové zvláštní rodinky nenacházím důvod,proč by se mi měla líbit.Není dost vtipná,nemá dost zajímavý příběh a herci jsou tady natolik mimo,že jsem měla chvílemi pocit,že museli být permanentně na drogách.A to asi musí být každý,kdo si tenhle film zamiluje. ()

Ewík

Nějak jsem Andersonově stylu nepropadla. Je to druhý jeho film, který jsem viděla a nemám pocit, že by mě to nějak víc oslovovalo. Vidím, že si s tím dost pohrál a ctím jeho smysl pro detaily, ale nic mi to bohužel neříká. ()

odvedle

pomalé a nudné, že až som to nedopozeral... a rád by som vedel, o akom humore tu poniektorí píšu, mne totiž vôbec nič neprišlo vtipné, no, neviem.. ()

MysakSim

Film pro náročnější diváky, který nelze zrovna označit za komedii. Skvělá hudba, velmi dobře obsazené, dobré herecké výkony. Zpočátku mi to přišlo trochu mdlé, ale děj se rozvíjel a nakonec musím uznat, že to stojí za to vidět. Další zajímavost je, že je film rozdělený do kapitol, což mě docela příjemně překvapilo. Přesto jsem docela zklamán protože New York Times film označil jako film roku, takže jsem očekával o dost více. 65 % ()

departed

Podivnost. A tentokrát bohužel v tom negativním slova smyslu. Bizarní až na půdu. Ale i přesto, že mi to úplně nesedlo, se i tak těším na další Andersonův film. Jsou jiné, a to v dobrém slova smyslu :) Snad je rodinka jen výjimka. ()

karlee

Andersonův charakteristický způsob vyprávění mě celkem baví, ovšem tomuto filmu celkem chybí obsah, žádná postava není pořádně rozpracovaná a je to nějaké kusé... ()

valkil

Docela zklamání. Nemá to žádný výrazný příběh, který by se vryl do paměti. Působí na mě spíš jako skrumáž minipříběhů, z nichž se mnohé ve velice krátké době vykouří z hlavy. Hodnocení: 2 a půl. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (více)