Taková zvláštní rodinka

Taká zvláštna rodinka

The Royal Tenenbaums

Komedie / Drama

USA, 2001, 109 min

Jedná sa o nádherný príklad, že aj v rámci stereotipmi obliehaného žánru akým je americká komédia sa dá vytvoriť niečo originálne, nekonformné no popritom aj svosjky zábavné s hviezdnym obsadením. Bizarná rodinka Tenenbaumovcov plná tých najzvlástnejších postavičiek od zlomeného profesionálneho tenistu, po vraha z blízkeho východu so záľubou v špionáži slúžiaceho v dome plnom Tenenmaumovcov. Je úžasné koľko známych tvárí sa podarilo tvorcom zlanáriť, no asi to bol jeden z tých kvázi pro bono imiďžových filmov, ktoré by mali hercov posunúť niekam vyššie, čo sa aj väčšine darí. Jedine Bill Murray mi pripadal nevýrazný, aj keď to bude asi tím, že mu nebol poskytnutý taký veľký priestor. Problém je ale v tom, že kým si zvyknete na extravagantne absurdno čierny štýl humoru, je už film vo svojej polovici. Ale vonkoncom by som ho neodpisoval treba si pozrieť a podľa nálady možno zaujme mnoho viac. Z podobného súdka odporúčam I hearth huckabees alebo Live aquastic with Steve zissou, a to hlavne ten prvý. veľmi silných 3,5*(27.1.2007)

Anderson je prostě borec, který mě (při dalším a dalším odhalování) nepřestává udivovat svojí kreativitou a nápady - jak těmi režisérskými, tak i scénáristickými. Navíc zde mu sekunduje vymazlené obsazení a extrémně pohodový soundtrack. Už se těším na další shlédnutí - tohle je instantní kultovka! 85 %(20.5.2010)

Jak napsalo mnoho lidí předem mnou, je to hodně zvláštní komedie, která nerozesměje, drama, které nerozpláče. Rodina Tenenbaumových, plná svéhlavých osobností, se po letech opět sejde celá a náhle se odkryjí propasti, které se mezi nimi za oněch 22 let rozevřely. Vyplouvá na povrch, že Richie miluje svou nevlastní, vdanou sestru Margot; že tato Margot podvádí svého muže s rodinným přítelem Elim, který ze všeho nejvíc touží po úspěchu a příjmení Tenenbaum; že Chas svému otci nehodlá odpustit odstrkování v dětství a že otec Royal svou ženu stále miluje. *** Zábavné výkony podala většina zúčastněných herců, v čele s bratry Wilsonovými, protože Lukeův ublížený nepřítomný výraz a Owenovo zoolanderovské pohazování kadeří bylo prostě boží. Gwyneth Paltrow zase umělým prstíkem ťuká o stůl a předvádí, že i ona je schopná kamenného ksichtu.(3.2.2008)

1034. hodnocený film: Už to tak bývá, že se rád koukám snad na všechny filmy s Owenem Wilsonem a tak jsem i tentokrát neudělal výjimku. Film je to ale dost zvláštní. Owen Wilson jako totálně ujetej syn, kterej si začne se svou sestrou (Gwyneth Paltrow), která tajně kouří. Jejich bratr (Ben Stiller) pak nemůže překousnout svého otce (Gene Hackman), kterého tak dlouho neviděl a navíc jejich matka si začne s černochem. Film je to opravdu hodně zvláštní a dost postavenej na hlavu. Pokud budete nevěřícně krouti hlavou nad tím, co vidíte, pak byl záměr tvůrců filmu úspěšně splněn. 3* si ale tenhle film zaslouží, i když to není žádná pecka. 3*(12.5.2011)

Tajně jsem doufal, že to bude větší jízda, ale vyloženě zklamání nepřišlo. Film mě pobavil, přestože humoru tam nebylo zas tak moc. Na několik vtipných hlášek či situací si však divák příjde. No a k tomu na hodně kvalitní herecké obsazení, nejvíc mi asi sedl starý Tenenbaum v podání skvělého Hackmana, dobrá byla i "adoptovaná" Gwyneth Paltrow, zklamalo mě ale obsazení Billa Murraye, komediální potenciál mého oblíbence byl absolutně nevyužitý. Směrem ke konci pomalu začala filmu docházet šťáva a nakonec těch 109 minut bylo skoro až moc (přibylo vážných scén, které mě už nebraly). No, po Takové zvláštní rodince jsem se rozhodl, že od pana Andersona zkusím ještě nějaký film a dle zdejšího trendu jsem sám moc zvědavý, jestli se zařadím mezi nechápavé kritiky nebo hysterické obdivovatele. Tento jeho počin vidím na průměr. "Zachránil mi život, víte. Před 30 lety mě na bazaru v Kalkatě bodli nožem. Odnesl mě do nemocnice na vlastních zádech." "Kdo tě bodnul?" - "On."(12.2.2012)

• - Před domem Tenenbaumových můžete při svatbě Etheline (Anjelica Huston) a Henryho (Danny Glover) v odrazu oken červeného auta vidět kameramana. (hansel97)

• - Nápad se ztrátou prstu Margot byl zamýšlen do předchozího Andersonova filmu Rushmore. (HellFire)

• - Na začátku filmu říká vypravěč, že Margot Tenenbaum (Gwyneth Paltrow) utekla z domova poprvé ve 12 letech, a že podruhé utekla o 4 roky později, kdy také ztratila polovinu prstu. Logicky by jí tedy mělo být v době úrazu 16 let, ovšem když Margot vypráví svým synovcům o této události, řekne, že jí bylo 14 let. (hansel97)