Taková zvláštní rodinka

Taká zvláštna rodinka

The Royal Tenenbaums

Komedie / Drama

USA, 2001, 109 min

Tahle komedie je pro Frat Pack hodně netypická. Plejáda hereckých hvězd v čele s Genem Hackmanem se vyžívá hlavně ve spoustě vynikajících dialogů, založených na ironii a hodně černém humoru. Problém je v tom, že je to takový dost nenápadný humor, takže člověk musí při sledování filmu dávat pozor. A to nemusí každému vyhovovat. Mě to každopádně vyhovovalo hodně. Richie: "I wrote a suicide note." - Chas: "You did?" - Richie: "Yeah, right after I regained conciousness." - Chas: "Well what does it say? Is it dark?" - Richie: "Of course it's dark, it's a suicide note." - Chas:" Can I read it?" - Richie: "No." - Chas: "Well could you at least summarize it for us?"(31.3.2008)

• TeeAge

|| Scenár: Wes Anderson, Owen Wilson | Hudba: Mark Mothersbaugh | Produkcia: Wes Anderson, Barry Mendel, Scott Rudin | Distribúcia: Touchstone Pictures | Rozpočet: 28 miliónov $ | Tržby: 52,307,676 $ ||(15.8.2011)

• genetique

Tak toto bola čistá rana pod pás. Mal som slzy v očiach, keď som videl, ako Anderson mrhá potenciálom sľubného náznaku zápletky a tejto hereckej elity. 25%.(7.6.2006)

Věděl jsem, že tomuhle filmu dlužím druhou šanci a skutečně ve mně za ty roky vyrostl. Je paradoxní, že skrz tu absolutní Andersonovu kontrolu a mechaničnost vyprávění spatřuju velkou upřímnost a pravdivost. Zní to pateticky, ale nedokážu to jinak vyjádřit. A tím jsou jeho filmy do Až na měsíc, kdy mi přijde, že maličko zabředl na povrchu, výjimečné.(11.12.2009)

Geniální a naprosto svérázná parodie na romány červené knihovny i na svět latinskoamerických telenovel, na krásnou literaturu s romantickým nádechem a vševědoucím ,,Vančurovským" vypravěčem, který pronáší úžasné věty typu: ,,Byl stálým členem rodiny, přes prázdniny, ráno před školou a přes většinu poobědí." Wes Anderson si modelový příběh o partnerovi, který je ,,téměř" před smrtí a vrací se po letech smířit se svou rodinou, propojil se silně synkretickými inspiračními zdroji a svým nezaměnitelným tvůrčím způsobem a ryzí osobitou poetikou staví před diváka doslova vizuální hody - všimněte si konceptů jednotlivých záběrů, té promyšlené kompozice vycentrované obvykle na střed záběru či na zlatý řez, vertikálních pohledů shora či monotónních krátkých jízd, spíše však statického obrazu, kde dynamika tvoří pozvolný střih několika stejně velkých polocelků (často se shodnou kompozicí) přímo za sebou či vsunování obrazového předělu - refrénu v podobě obálek knih (ve významové rovině symbolizující inflaci psaného slova ve světě zahlceném informacemi, kde všichni píší...). Typické je nadsazení, hyperbolizování většiny faktů i situací ( ,,Byla jsem bez muže 18 let..." ), což ale stojí v kontrastu s tím, že Wes záměrně utlumil herecký projev a hereckou akci téměř u všech zúčastněných, takže převládá výsledný dojem úsporně minimalistického a melancholického hereckého projevu (tomu se vymyká jen Gene Hackman) ... výsledkem je velmi osobitě působící statická mizanscéna. Příznačné jsou samozřejmě také bizarní postavy a zde též jistá aristokratičnost hlavního hrdiny (vyjádřená nomen omen Royal Tenenbaum, což je navíc úžasné praštěné jméno...). Samostatnou kapitolou je i excelentní hudební stránka, která je nosná i sémanticky a v druhém plánu v textech ukrývá spoustu relevantních informací... Wes Anderson je skutečný filmový génius a tenhle film je zřejmě jeho umělecký vrchol... Podobné filmy: Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Jak jsem balil učitelku, Prosíme přetočte(19.8.2008)

• - Na začátku filmu říká vypravěč, že Margot Tenenbaum (Gwyneth Paltrow) utekla z domova poprvé ve 12 letech, a že podruhé utekla o 4 roky později, kdy také ztratila polovinu prstu. Logicky by jí tedy mělo být v době úrazu 16 let, ovšem když Margot vypráví svým synovcům o této události, řekne, že jí bylo 14 let. (hansel97)

• - Před domem Tenenbaumových můžete při svatbě Etheline (Anjelica Huston) a Henryho (Danny Glover) v odrazu oken červeného auta vidět kameramana. (hansel97)

• - Scéna, kdy Richie rozbije rukou skleněnou destičku, nebyla ve scénáři. (HellFire)