Taková zvláštní rodinka

Taká zvláštna rodinka

• Kanada

Komedie / Drama

USA, 2001, 109 min

Dost často potřebuju chytře klidnit a Wes na mě bezesporu má takovej vzácnej vliv! V případě Zvláštní rodinky až, že mě několikrát uspal jak mimino a já to dojel na čtvrtej pokus:) Nejni to vyložená nuda, ale docela utahaný i na Andersona... jenomže herci ho pevně jistěj + mám prostě slabost pro jeho poetiku a divnej humor, jako obecně pro filmy na téma "kids aren't alright".(27.4.2013)

Naprosto neuvěřitelná kombinace psychologického dramatu, parodie, romantické dojárny, crazy komedie a nevím čeho ještě dalšího, to vše za doprovodu skvěle padnoucího písničkového soundtracku. Něco takového dokáže dát dohromady a především pohromadě udržet pouze Wes Anderson. Jak to ten chlap dělá, netuším. Film a humor mému srdci velmi blízký.(20.1.2011)

No na jednu stranu mi nevadí forma. Hodně postav a žádná není hlavní, to je celkem osvědčený a funkční koncept u dobrých komedií. I ten vyprávěcí způsob absurdních životních epizodek mi jde celkem k duhu. A casting je vpravdě prvotřídní. Problémem je, že nevidím důvod, proč se na to podívat znovu, protože zas tak vtipné nebo alespoň zajímavé či chytlavé mi to nepřišlo. Takže dobré se krátí se zlým a zůstává průměr.(19.6.2014)

• ivishka

Stejně jako to je zvláštní rodinka tak tenhle film byl opravdu zvláštní. Nejen že mě ničím nezaujal(i když mám ráda herce a režiséra Bena Stillera a jeho film Reality Bites naprosto zbožňuju)ale také mě neskutečně nudil a snad ani jednou jsem se nezasmála. Spíš jsem na to nechápavě zírala...Prostě celkem dost nudný film...Dvě hvězdy za pár celkem dobře zahraných rolí.(8.12.2011)

Rodinka Tenenbaumovic je opravdu tak trošku zvláštní. Vše začíná tím, kdy bohémský otec Royal opouští manželku a děti. Po dvaceti letech z dětí vyrostly individuální osobnosti se specifickými vlastnostmi, matka se znovu zamilovala a chystá svatbu a otec se ocitá na pokraji krachu. Shodou okolností se všichni členové rodiny začínají vracet do rodného domu, který obývá matka. První z nich je ovdovělý syn Chas se svýma dvěma syny, trpící až chorobným strachem, aby se nikomu nic nestalo. Druhou vlaštovkou v hnízdě je adoptovaná dcera Margot, která již od svých 12 let úzkostlivě tají své kouření (zatím úspěšně) a momentálně se rozchází se svým o dost starším manželem. Posléze přijíždí z dalekých cest i úspěšný tenista, syn Richie. Komplet rodinu uzavírá otec Royal, který se do rodiny vnutí s tím, že je smrtelně nemocný a poslední dny života chce strávit právě se svými nejdražšími. To vyvolává především mezi sourozenci válku argumentů. Spolu s otcem se pod společnou střechu vrací i spoustu nedořešených problémů z minulosti a tak se zdá, že tohle by mohla být ta správná příležitost vše urovnat a dát do pořádku. Jednou se český překlad filmu trefil do černého. Tahle rodina je totiž všechno, jen ne normální. Každý jedinec je silnou osobností, která má na plátně čestné místo. Počínaje rodiči, kteří rozhodně nemohou být příkladem pro spořádané rodinky. Chválím výborné herecké obsazení, všichni své role zvládli na výbornou a celkový dojem je takový, že je scénář ušitý hercům na míru. Příběh je bláznivý, režie střízlivě balancuje na hraně kýče a originality. Upřímně jsem se bavila od začátku do konce - pozor ale, jedná se o vytříbenou situační komedii a zároveň i drama, plné lidskosti, životních starostí i radostí, nevšedních i každodenních okamžiků, které divákovi přibližují běžný život jedné excentrické rodiny.(19.8.2012)

• - Postava Etheline Tennenbaum (Anjelica Huston) vychází ze života matky Wese Andersona. Anjelica coby Etheline nosí právě její brýle. (D3VIL)

• - Když se Royal (Gene Hackman) setká s Pagodou (Kumar Pallana) před stánkem s párky v rohlíku, sedí na lavičce za nimi slepec s vodicím psem. V první zaběru má na hlavě sluneční brýle, v dalších je však nikde nemá. (hansel97)

• - Danny Glover, Luke Wilson a Owen Wilson kvůli tomuto filmu odmítli nabídky na role v Dannyho parťácích. (D3VIL)