poster

Sám a sám

 • USA

  Only the Lonely

 • Slovensko

  Sám a sám

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1991, 104 min

 • freddy
  ***

  Chris Columbus, který je expertem na komediální a rodinný žánr, mi nabídl další zajímavý filmový zážitek, tentokrát s Johnem Candym v hlavní roli. V tomto filmu je hlavním středobodem dění vztah syna a matky, který je chvílemi komický, jindy zase až zbytečně vyhrocený, a kolikrát musí být nezúčastněnému divákovi skoro až k pláči, jak je život hlavního hrdiny ovlivňován jeho matkou, která každému od srdce říká, co si o něm myslí. Rozhodně se jedná o zajímavý nápad, který ovšem skončil někde na půl cesty, jako komedie to sice možná obstojí, ale bohužel něco tomu chybí, chtělo to asi z tohoto tématu vyždímat co možná nejvíc. Po zhlédnutí filmu se totiž nemohu ubránit dojmu, že to je jen průměrná záležitost, která rozhodně mohla dopadnout lépe, což nejsem vůbec zvyklý říkat u filmů od jednoho z mých nejoblíbenějších režisérů. Chris Columbus mě totiž většinou dokáže s každým svým filmem nadchnout, ale tentokrát to prostě vidím tak, že film zůstal v průměrných vodách, a to i přes očividnou snahu Johna Candyho předcvést co nejlepší herectví. A díky tomuto herci má skutečně celý film zvláštní kouzlo a Candyho milý a dobrosrdečný obličej byl přesně to pravé, co z této komedie dělá sympatický filmový zážitek, ale na ten nadprůměr tam rozhodně něco málo chybí, a z toho důvodu uděluji tři hvězdy.(20.7.2010)

 • Georgex
  ****

  Hodně podceňovaná romantická komedie, která staví zejména na skvělém scénáři a dokonalém výkonu Johna Candyho, na kterém je vidět každá emoce, kterou jeho hrdina v průběhu snímku zažívá. Krásný příklad toho, že i rozený komik může zahrát trochu vážnější roli a zapůsobit na divákovi emoce, aniž by jakkoliv tlačil na pilu. Velká škoda, že tento Kanaďan umřel v tak mladém věku, jelikož jeho mimika byla neskutečná. Moje hodnocení 75%,(28.3.2016)

 • Martin741
  ****

  Reziser Chris Columbus /Adventures of Babysitting, Sam doma 1 a 2/ natocil vybornu komediu o starom mladenocovi v podani Johna Candyho úBlazniva Dovolena 1983, Letadla Vlaky a Automobiy 1987, Sam Doma 1/, ktory sedi doma jaxi sa nema k tomu, aby sa ozenil. V roli jeho matky sa predstavila Maureen O´Hara /Mr. Hobbs takes a Vacation, Tichy Muz 1982, Rio Grande 1950/. K tomu bvsetkemu maju este greckeho suseda, Greka si zahral Anthony Quinn /La Strada 1954, Posledni Vlak z Gun Hillu, Spatrit Plaveho Kone 1964/. No a Kevin Dunn /1492 - Dobyti Raje, Muz s cejchem smrti s istym Seagalom/. Dejova linia je v uzadi, akcnych scen ani niet, ide tu skor o to, ako vie Danny Muldon vychadzat s holkou a najma sa matkou. Kulisy su na rok vzniku vyborne, dialogy na urovni, daju sa pocuvat, tempo namakane, nuda len strede, ale malo. Viac takychto filmov prosim a menej sucasneho Blbowoodu : 80 %(22.11.2017)

 • Pokryvac
  ***

  S triezvou hlavou musím znížiť svoje hodnotenie na tri hviezdičky a skonštatovať, že Only the Lonely nie je výborný film napriek tomu, že disponuje skvelými hercami a schopným režisérom Columbusom. Film som pozeral kvôli Candymu, patrí medzi mojich obľúbencov, a táto snímka stojí hlavne na ňom a jeho filmovej matke Maureen O´Hara, ktorú sa podarilo vytiahnuť do filmu po dlhých 20tich rokoch a je to škoda, pretože sa svojej úlohy otravnej a despotickej matky zhostila bezchybne, Candy tu konečne dostáva dostatok priestoru a vo svojej smutno-humornej polohe je skutočne dobrý, avšak plytký scenár mu nedovoľuje dostatočne zažiariť. Príbeh je príliš jednoduchý, romantická zložka šablónovitá, a tak za najzaujímavejšie scény považujem tie, v ktorých dochádza ku konfrontácii medzi staromládeneckým synom a jeho matkou. Film za pozretie stojí a až na pár humorných typicky columbovských scén asi nikoho veľmi neprekvapí. Je to taký optimistický a milý pohľad na život outsiderov, ktorý má silu povzbudiť, dať nádej, i keď divák za tým všetkým cíti, že je to len rozprávka pre dospelých.(19.11.2018)

 • DooFooS
  **

  Romantická komedie (přívlastek drama mi u tohoto filmu nějak nesedí), kde chybí až na pár momentů humor, ale za to je plná romantických scén, které jsem viděl už milionkrát předtím a patrně ještě jednou tolikrát je uvidím i později. Nebýt scény, kdy dva pánové v letech přitáhnou do hospody třetího, který je mrtvý, na posledního panáka před pohřbem, protože si to přeci vzájemně slíbili, tak na tenhle film zcela jistě brzy zapomenu.(5.9.2009)

 • Ally Sheedy