Sám a sám

• slovenský

Sám a sám

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1991, 104 min

S triezvou hlavou musím znížiť svoje hodnotenie na tri hviezdičky a skonštatovať, že Only the Lonely nie je výborný film napriek tomu, že disponuje skvelými hercami a schopným režisérom Columbusom. Film som pozeral kvôli Candymu, patrí medzi mojich obľúbencov, a táto snímka stojí hlavne na ňom a jeho filmovej matke Maureen O´Hara, ktorú sa podarilo vytiahnuť do filmu po dlhých 20tich rokoch a je to škoda, pretože sa svojej úlohy otravnej a despotickej matky zhostila bezchybne, Candy tu konečne dostáva dostatok priestoru a vo svojej smutno-humornej polohe je skutočne dobrý, avšak plytký scenár mu nedovoľuje dostatočne zažiariť. Príbeh je príliš jednoduchý, romantická zložka šablónovitá, a tak za najzaujímavejšie scény považujem tie, v ktorých dochádza ku konfrontácii medzi staromládeneckým synom a jeho matkou. Film za pozretie stojí a až na pár humorných typicky columbovských scén asi nikoho veľmi neprekvapí. Je to taký optimistický a milý pohľad na život outsiderov, ktorý má silu povzbudiť, dať nádej, i keď divák za tým všetkým cíti, že je to len rozprávka pre dospelých.(19.11.2018)

Reziser Chris Columbus /Adventures of Babysitting, Sam doma 1 a 2/ natocil vybornu komediu o starom mladenocovi v podani Johna Candyho úBlazniva Dovolena 1983, Letadla Vlaky a Automobiy 1987, Sam Doma 1/, ktory sedi doma jaxi sa nema k tomu, aby sa ozenil. V roli jeho matky sa predstavila Maureen O´Hara /Mr. Hobbs takes a Vacation, Tichy Muz 1982, Rio Grande 1950/. K tomu bvsetkemu maju este greckeho suseda, Greka si zahral Anthony Quinn /La Strada 1954, Posledni Vlak z Gun Hillu, Spatrit Plaveho Kone 1964/. No a Kevin Dunn /1492 - Dobyti Raje, Muz s cejchem smrti s istym Seagalom/. Dejova linia je v uzadi, akcnych scen ani niet, ide tu skor o to, ako vie Danny Muldon vychadzat s holkou a najma sa matkou. Kulisy su na rok vzniku vyborne, dialogy na urovni, daju sa pocuvat, tempo namakane, nuda len strede, ale malo. Viac takychto filmov prosim a menej sucasneho Blbowoodu : 80 %(22.11.2017)

• DooFooS

Romantická komedie (přívlastek drama mi u tohoto filmu nějak nesedí), kde chybí až na pár momentů humor, ale za to je plná romantických scén, které jsem viděl už milionkrát předtím a patrně ještě jednou tolikrát je uvidím i později. Nebýt scény, kdy dva pánové v letech přitáhnou do hospody třetího, který je mrtvý, na posledního panáka před pohřbem, protože si to přeci vzájemně slíbili, tak na tenhle film zcela jistě brzy zapomenu.(5.9.2009)

Chris Columbus, který je expertem na komediální a rodinný žánr, mi nabídl další zajímavý filmový zážitek, tentokrát s Johnem Candym v hlavní roli. V tomto filmu je hlavním středobodem dění vztah syna a matky, který je chvílemi komický, jindy zase až zbytečně vyhrocený, a kolikrát musí být nezúčastněnému divákovi skoro až k pláči, jak je život hlavního hrdiny ovlivňován jeho matkou, která každému od srdce říká, co si o něm myslí. Rozhodně se jedná o zajímavý nápad, který ovšem skončil někde na půl cesty, jako komedie to sice možná obstojí, ale bohužel něco tomu chybí, chtělo to asi z tohoto tématu vyždímat co možná nejvíc. Po zhlédnutí filmu se totiž nemohu ubránit dojmu, že to je jen průměrná záležitost, která rozhodně mohla dopadnout lépe, což nejsem vůbec zvyklý říkat u filmů od jednoho z mých nejoblíbenějších režisérů. Chris Columbus mě totiž většinou dokáže s každým svým filmem nadchnout, ale tentokrát to prostě vidím tak, že film zůstal v průměrných vodách, a to i přes očividnou snahu Johna Candyho předcvést co nejlepší herectví. A díky tomuto herci má skutečně celý film zvláštní kouzlo a Candyho milý a dobrosrdečný obličej byl přesně to pravé, co z této komedie dělá sympatický filmový zážitek, ale na ten nadprůměr tam rozhodně něco málo chybí, a z toho důvodu uděluji tři hvězdy.(20.7.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $21,830,957Tržby Celosvetovo $25,092,802║ Režisér Chris Columbus to v komédiach vždy vedel správne naservírovať a tu to potvrdzuje, je to zábavné, roztomilé a nechýbajú taktiež vypäté chvíle s "príjemnou/brŕŕ" diktátorskou mamou(Maureen O'Hara). /60%/(10.1.2010)

• John Candy