Reklama

Reklama

Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

Obsahy(1)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (361)

tranquill 

všechny recenze uživatele

"Kdo chvíli močil, již močí opodál..." No, já bych se z toho množství kultovních hlášek také možná i pomočil :-) "Já osobně ho budu jíst jen s krajním odporem...je to krajan!" Kam na to Svěrák se Smoljakem chodili? "Dobyt!... No, nic moc..." Naopak, tahle komediální divadelní hra nemá chybu! "Hra nebyla dobře přijata. Ani v tisku, ani v tlači..." ()

Slavníkovec 

všechny recenze uživatele

"Yetti styl alá punk." Yettiho prve prozkoumal Jára Cimrman, pojmenoval ho Já a ty. Podle toho, že byl oboupohlavník, neboli hermafrodit, samomluvec. A američané to prostě jen zkomolili na Yetti. Sprška gagů. Fantastických scének. "Fryštenský ty hovado, tučňáci přece na severním pólu nežijí!!!" 100% ()

Reklama

Clasic 

všechny recenze uživatele

Příspěvek, které zde napíšu, platí pro všechny představení točící se kolem dua pánů Svěráka a Smoljaka. Fakt, že to píšu přímo k této hře, je Vám myslím docela jasný. DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU vždy bude mou nejoblíbenější "cimrmanovskou" scenérií legendárních vtipů, scének a hlášek. Vytvoření kultu jménem Jára Cimrman a jeho propagování by zasloužilo nějaké ocenění, protože tak vytříbený český humor s geniálními slovními převraty a gesty, je naprosto výjimečný a já se málem udusil smíchy. Humor těchto pánů je geniální a ani v dnešní době neztrácí nic ze svého prostého kouzla. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Polární noc má zvláštní moc, každého přepadne smutek,--- Němec i Brit, křesťan i Žid, každý by nejraději utek',--- ba i ti šikovní Žaponci se silami jsou na konci,--- jen jeden z národů neskoná, hrůzy severu slavně překoná!--------- Tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci, --- tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci,--- tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli sobi,--- Čech se přizpůsobí, Čech se přizpůsobí Hru diváci nemohou vidět v letních měsících, protože děj vyžaduje aby herci byli teple oblečení a v kombinaci s divadelními světly dochází k tepleným kolapsů herců. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Tuto hru jsem slyšel nejprve na kazetě, kde hrál ještě zdravý Kašpar a živý Vozáb, takže to muselo být hodně staré představení. A bylo to úžasné, geniální, zkrátka neměl jsem slov. Pak jsem viděl představení novější, a ani jsem to nedokoukal - pánové už byli starší, z jejich hraní se vytratila energie, Penc při vší snaze charizma vůdce nemá. Ale možná křivdím, že je to jen tím, že jsem zvyklý na jinou verzi, že ty dvě pojetí by byly pro nezaujatého diváka rovnocenné... ()

Galerie (7)

Zajímavosti (13)

  • Jméno lékárníka Vojtěcha Šofra je převzaté od slavného kameramana Jaromíra Šofra. „To není náhoda, od Jaromíra jsme si to příjmení s dovolením vypůjčili. Jeho tatínek i dědeček byli lékárníci, a tak jsme to využili,“ vysvětlil Petr Brukner. (mnaucz)
  • Hra měla premiéru 25. října 1985 v Divadle Jiřího Wolkera i přesto, že tehdy soubor působil v Divadle Solidarita (dnes Strašnické Divadlo). (mnaucz)
  • Když Varel Frištenský (Ladislav Smoljak) žádá o zahrání písní „Chceš píseň severu znát, chceš se mnou tiše naslouchat“ a „Když táhne bílý losos peřejí“ s tím, že jsou to jeho dvě nejmilejší, jde o vtipnou narážku. Jde totiž ve skutečnosti o slova první sloky staré trampské písně s názvem „Píseň severu“. (kukkik)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno