Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vědecká expedice pátrající po legendárních lebkách z Tougandy se vylodí u břehů Bengálských ostrovů. Ačkoliv jsou speciálně vyzbrojeni, netuší, že dávné kouzlo lebek může ohrozit nejen je, ale i celé lidstvo. A právě toho chce využít nelítostný Xender Drax (Treat Williams). Ale jen do té doby, než se objeví někdo, kdo mu v tom může zabránit - neohrožený hrdina Fantom (Billy Zane) - postava z comicxové legendy staré více než 400 let. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Recenze (41)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Film podle údajně celkem slavného comicsu ze zlaté éry tohoto odvětví zábavního průmyslu, ze stejné rodiny jako Kapitán Amerika, Rocketeer či Sky Captain And The World Of Tomorrow. Když ho budete takhle vnímat, vypadne vám z toho film, který zkouknete, řeknete si „a hele, začínající Catherine Zeta“ a „jéje, pan doktor z Everwoodu“ a pak po Fantómovi ani nevzdechnete. Film sám sebe nebere příliš vážně (ačkoliv se vás Billy Zane úporně snaží přesvědčit o opaku a svého hrdinu v touze po pomstě přehrává až běda:)), ale jde o dobře odvedené řemeslo – režisér Wincer je starý rutinér rodinných a oddechových filmů vůbec a skladatel David Newman zase komponuje (nejen) do komedií hodně kolísavé kvality. Takže si dáme ***, které tady znamenají 50%. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Fantom. U nás poměrně neznámý komiksový maskovaný hrdina, i když v Československu vycházel pod vydavatelstvím Semic-Slovart v letech 1992-93. http://www.komiks.cz/detail.php?k=130 Na růžích ustláno neměl, neboť tak brzy po revoluci vyběhlo na trh tak velké množství komiksových sešitů, že byl velmi brzy přesycen, což vedlo k velmi rychlému zániku. Vyšlo pouhých osm sešitů. Dobrodružné příběhy fiktivní postavy ve fiktivní africké zemi zvané Bangalla, známý jako ´Ghost Who Walks´, který je silný a nepřemožitelný ochránce nevinných a bojovník za spravedlnost všech, se od známějších postav Marvelu či DC odlišuje hlavně tím, že se nejedná o hrdinu oplývající superschopnostmi. A protože se toto pokolení dědí po generace z otce na syna, aniž by o tom kdokoliv věděl, všichni si myslí, že je nesmrtelný. Snímek z roku 1996 se nesnaží být nijak velkolepý a efektový. Celé pojetí ponechává na jednoduchosti a přirozenosti, což vede k divácké přístupnosti i mladších diváků. Na dnešní dobu komiksových filmů přesycených CGI efektů se takřka jedná o šok. Scénář je vystavěn dobře, takže vše pochopí i diváci komiksu neznalí. Celkově to samozřejmě lecjaká pecka není, ale i takto to hlavně pro menší diváky postačí. Plejáda hereckých hvězd vcelku překvapuje. Taková sešlost se zase jen tak nevidí. Takže když se to shrne, jedná se o jednoduchý rodinný dobrodružný film na základě komiksové předlohy, který ukazuje, že se to dá udělat i daleko levněji. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Na začátku 30. let přestěhoval Chester Gould svým Dickem Tracym téma boje proti zločinu z rodokapsů do novinových stripů a Fantom scénáristy Lee Falka (populární strip Mandrake The Magician) a kreslíře Raye Moora se stal jejich prvním hrdinou s maskou, kterou nejsou vidět oči a přiléhavým kostýmem sahajícím od hlavy až k patě. Jako regulérní komiks pak Fantom vystřídal x vydavatelů, na přelomu 80. a 90. let i matadory DC a MARVEL a co je pro nás nejdůležitější, i náš SEMIC SLOVART, který ale jeho vydávání pro nedostatečný zájem zabalil po osmi číslech. Krom toho si Fantom našel cestu i do televize (úspěšný seriál z roku 1943 a jeho pokračování) a v roce 1996 i do filmu uzavírajícího neslavnou devadesátkovou minivlnu superhrdinského retra (ROCKETEER, MUŽ STÍNů), vzedmutou úspěchem Burtonova BATMANA. Filmový FANTOM nepřekračuje hranice nevýrazné, mírně nudné rodinné zábavy, na niž je Simon Wincer (ZACHRAŇTE WILLYHO, OPERACE SLON, KROKODÝL DUNDEE V LOS ANGELES) expert a které přes ucházející, správně komiksovou akci zoufale chybí pořádný drajv a nedodá ho ani mix známých herců. Billy Zane se omezuje nato, že přiteplalými úsměvy podtrhuje přiteplalost svého obtáhlého fialového kostýmu a Treat Williams si sice hughesovského záporáka užívá, ale potřebné charizma, zábavnost a démoničnost mu dát nedokáže, takže potěchu divák nalezne snad jen v tehdy ještě neprofláknuté Catherine Zeta Jones coby sexy záporačce, trénující tu na o dva roky mladšího ZORRA. Když dneska tak frčí superhrdinové, piráti a restarty, mohl by Fantom dostat znova šanci. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Keď budete odchádzať, vezmite si chlebíček.“ S týmto komiksom som sa stretol len raz, keď som si v detstve za 22 Kčs kúpil prvé číslo, ktoré u nás v roku 1992 vydal Semic-Slovart. Ďalšie čísla som si nekúpil skôr preto, že ako žiak základnej školy som na ne nemal peniaze, než preto, že by ma nebavili. Vedel som, že v roku 1996 vznikol film, ale hoci som mal echo, že je príšerný, chcel som sa o tom presvedčiť na vlastné oči. Podarilo sa mi to v roku 2011. No, čo dodať. V roku 1998 nastala „ambiciózna“ vlna komiksových hitov (odpálená BLADEOM), kde nebola núdza o kvalitné dialógy, zaujímavé postavy, dobré scenáre a vzrušujúce akčné scény (X-MEN 1 – 2, HULK, SPIDER-MAN 2, V AKO VENDETA, Z PEKLA). Nebojte sa, nič z toho vo FANTÓMOVI nie je. Prichádza z éry pred týmito áčkarskými adaptáciami. Je to vlna, na ktorej je (ne)vidieť malý rozpočet, od hrozných umelohmotných kulís cez akciu ako z nemého filmu až po dialógy, ktoré nebudú dávať zmysel, nech ich budete počúvať ktorýmkoľvek uchom. Psychológia postáv je alarmujúco zlá (ústredný zlosyn je zrazu takmer neškodnou komickou postavičkou, „skutočný“ ústredný nebezpečný zlosyn na scénu prichádza 20 minút pred koncom). Nevraviac o príšernom hrdinovom tesnom, fialovom kostýme, rozpačitej výprave a detailom, ktoré nikto, kto nepozná komiks, nemá šancu pochopiť (čo mal dočerta znamenať otcov duch, kde vzal hrdina vlka a prečo všetkých značkoval prsteňom?). Zlé výkony hercov to len klincujú (Zane, Catherine Zeta-Jones, Treat Williams, Cary-Hiroyuki Tagawa). ()

woody.birch 

všechny recenze uživatele

Staromilská podívaná bez žádných moderních efektů. Pro milovníky Quartermaina a spol. jako dělané. Pár sešitů Fantoma jsem četl před nějakými víc než třiceti lety a už tehdy byly aspoň deset/dvacet let staré. Černobílé a sem tam barevná stránka. Tenkrát mě moc nezaujaly, ale jsem teď jsem rád, že měl někdo odvahu je zfilmovat. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (7)

  • Zájem režírovat sníme vyjádřil Sergio Leone, nakonec ale z jeho akvizice sešlo. Druhým zájemcem byl v roce 1990 Joe Dante, studio Paramout však neustále oddalovalo začátek natáčení, a tak Dante odešel za dalšími závazky. Mezi kandidáty na režii ještě figurovalo jméno Joel Schumacher, ale bylo rozhodnuto pro Simona Wincera. (Terva)
  • Film je natočen podle stejnojmenné komiksové série Lee Falka. (Terva)
  • Původně měli být natočeny ještě dvě pokračování. Po finančním neúspěchu však od projektu Paramount odstoupil. (Terva)

Související novinky

Bouchačky a fialové tepláky

Bouchačky a fialové tepláky

17.12.2008

V roce 1996 natočil „australský dobrodruh“ Simon Wincer adaptaci stařičké komiksové série Fantom. Laciné béčko povýšil na snesitelnou zábavu hlavně scénář Jeffreyho Boama (Poslední křížová výprava),… (více)

Reklama

Reklama