Román Orlando od Virginie Wooflovej, patril vždy do kategórie nesfilmovateľný. Sally Potter sa však nevzadala a aj keď musela zredukovať bohatú dejovú líniu na sedem epizód a vzdať sa väčšiny literárnych referencií predlohy. Orlando (Tilda Swinton) je mladý šľachtic a film sleduje sedem rôznych okamihov jeho života. Láska, sklamanie, riešenie životných otázok. (baruss)

LadyEsik

Na tento film jsem se velmi těšila, narazila jsem na zajímavý citát režisérky Sally Potter v Umění filmu, ale hlavně je to příběh podle předlohy stejnojmenné knihy od Virginie Woolfové. Většinou k filmům důvěru nemám, ale pro dobré hodnocení jsem udělala výjimku a těšila se. Film mě naštěstí nezklamal. Kniha neměla téměř dialogy, takže je scénář pojatý volně. Líbil se mi především styl, jakým je film natočen. Pastva pro oči, poměrně umělecký počin. Temnější barvy, zajímavé scény (tanec na ledu), propracované kostýmy, dobrý herecký výkon hlavní hrdinky (Tilda Swinton) a překvapivé obracení se na kameru. Lépe to pojmout nemohla. Z neobvyklé knihy neobvyklý film. Co mě rušilo, byl Orlando jako muž. Bylo řečeno, že vypadal zženštile, přesto jsem si příliš uvědomovala, že je to doopravdy žena. Scény v cizině byly některé vynechané, ale to bylo dobře, už ty, které tam byly, působily zdlouhavě. Postavení ženy během let však bylo srozumitelné. ()

Adiemus

Po téměř deseti letech měním své nadšené hodnocení na rozpačitý průměr, a to především kvůli Tildě Swinton. Pravděpodobně za mým tehdejším hodnocením stálo dobové okouzlení New Age, ze kterého jsem vyrostla. A ano, kostýmy jsou vypiplané k dokonalosti; poprvé mi napadlo, jakou muselo být obětí oblékat se v době rokoka a hlavně se v těch příšernostech pohybovat. Ostatně rokoko jako celek bylo těžce nevkusné. Ale dost chvály. Pomalost záběrů místy hraničí s nudou. Ne že by Orlando měl soutěžit s akčními filmy, ale odsud podsud. ()

smatana.sk

- Ale většina Angličanů neumí... nechce mluvit cizími jazyky. - A jak se dorozumějí s cizinci? - Mluví anglicky víc nahlas. - Bylo mi řečeno, že Angličané mají zálibu ve sbírání... zemí. - Každý muž je, nebo touží být zahalečem. ()

pestak

Orlando je téměř nesmrtelná bytost, která může žít nejen jako žena, ale i jako muž. Na cestě prochází čtyřmi stoletími, od doby Alžběty až do dvacátého století. Po estetické stránce dokonalé, skvělá Tilda Swinton. Kniha Virginii Wolfové, která sloužila jako předloha jsem četl nicméně musím konstatovat, že se nepodařilo docela přenést do filmu vzájemně se překrývající časové roviny fantastktního románu. ()

Scaevola

Domnívám se, že dokáži ocenit paralelismus, jemné náznaky a fascinaci poezií, prolínání dvojího pohledu a hledání skutečné identity bez vztahu k sociální roli, stejně jako hru s kostýmy a historickými postavami v této veskrze ženské verzi "Highlandera", nicméně těžko lze omluvit utahanou prostřední část, náhodné skákání časem a účelné nakládání s emocemi, které se k závěru mění v samolibý patos. ()

embee

Tento snímek, který jsem chtěla původně vidět jen z toho důvodu, že se zde objeví Toby Stephens, mě naprosto uchvátil. I když můj oblíbenec se zde mihl pouze na pár vteřin. Tilda v hlavní roli byla úchvatná, a ty její pohledy do kamery - velice působivé. ()

HMTD

O tom že stvořit tento počin nebylo nic snadného není pochyb,takže můžeme pouze obdivovat to co Sally Potter dokázala,co bych však pozvedl já je výkon Tildy Swinton která je nezapomenutelná snad v každé své roli a neznám herečku která by se jí stylově mohla rovnat, do této role perfektně sedla.Kostýmy jsou báječné, zajímalo by mně který film jim nakonec sebral oskara. ()

Damnsinead

Tenhle film se mi hodně líbil, i když hodnotím bez znalosti literární předlohy (což musím v nejbližší době napravit). Teda...Tilda je možná androgynní, ale nikdy nevypadala tak žensky jako tady, od začátku až do konce. Jinak byla excelentní. Ale ten Billy Zane mi tak ukrutně neseděl. ()

90125

Tilda rules ! Ci ako chlap, alebo zena. Zazrakom obdareny(a), nikdy nestarnuci(a) Orlando, filozofujuc a ironizujuc, plava styrmi storociami, objavujuc svoje pohlavie, miesto v spolocnosti a zmysel zivota. Film sa nedrzi pri zemi, je to akasi stylizovana, dôrazne esteticka, fantasticka fikcia. Orlando je skutocne nadherne "vypraveny" a "okostymovany", co svojimi nominaciami potvrdili aj akademici v Hollywoode. Díva sa na to krasne. Mnohe zabery su ako obrazy niekde v muzeu. Je tiez velmi pozitivne, ze sa to cele netvari smrtelne vazne. Pohlad hlavneho hrdinu do kamery a jeho satiricka kritika viktorianskeho anglicka vzdy stoji za to. "Ako sa anglican, ktory nema vo zvyku ucit sa cudzi jazyk, dohovori s cudzincom ? Tak, ze hovori anglicky viac nahlas." Skutocnym tromfom snimku ale ostava fenomenalna T.S. Kto ze to dostal Oscara v 93tom ? 70 % ()

antoinetta0

Orlando není film, který bych si pustila jen tak na sobotní odpoledne, není to ani film, který mě napadne jako první, když se řekne nejoblíbenější film, ale je to film, ze kterého mám husí kůži, jde totiž o ten snímek, kde je všechno dokonalé. Od první minuty je jasné, že není jen vyprávění příběhu, tenhle film je totiž umění. Rozhodně jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků... ()

Producer

Zajímavý film, řekl bych taky feministický, ale jen v dobrém. Přiběh se drží bytosti jménem Orlando, jenž žije v různých historických epochách střídavě jako žena nebo muž, aby nakonec zůstala ženou (jestli nekecam, viděl jsem to před lety). Velmi oceňuji režijní zvládnutí techniky pohledů do kamery, hlavní hrdinka ve správncýh momentech jukne přímo do kamery a dá divákům najevo, že o nich ví:-) Působivé a milé. ()

madline24

Poetické až nereálné obrazy z mnohasetletého života šlechtice Orlanda. Barevné, snové, jen málo dějové, ale velmi přitažlivé a velkolepé. ()

peproch

Pokus o odaptaci nezfilmovatelného románu, výskytu jedné osobnosti v různých epochách, situacích, gendrových rolích. Námět skvělý, z filmové podoby jsem rozpačitá ()