Dvouhodinový hraný dokument mapující vylodění spojenců v Normandii, jednu z nejdůležitějších operací druhé světové války. K letošnímu šedesátému výročí zahájení Spojenecké invaze vyloděním v Normandii vznikl ve spolupráci Velké Británie. Německa a Francie téměř sto dvaceti minutový hraný dokument kombinující hrané a autentické záběry. Mapuje přípravu, samotný průběh operace i události, k nimž došlo na obou stranách fronty. Sleduje nejen hlavní aktéry invaze jakými byli Eisenhower, Montgomery nebo Rommel, ale také řadu mnoha obyčejných vojáků, neoslavovaných hrdinů, členů francouzského odporu, ale také důstojníků a vojáků britských a německých ozbrojených sil. V produkci Tima Bradleyho se režie projektu ujal Richard Dale. (oficiální text distributora)

otík

Dvoudílný velmi zajímavý dokument, kde hrané scény střídají historická fakta a historické ukázky. Dokument má dramatický spád a vtáhne diváka do dějů druhé světové války a to konkrétně nejen do dějů vylodění spojenců v Normandii, ale také nás zavede na stranu Němců a ukáže uvažování některých velitelů. K dokonalosti chybí snad jen ještě více obsáhlejších informací, ale i tak se BBC nemá za co stydět. Dobrý dokument. Hudba: Alan Parker ()

Marek1991

Po filme Zachráňte vojaka Ryana mi tento film pripadal ako amatérske televízne spracovanie a to pritom nebol zlý. Historická vojnová téma na toľkokrát omieľanú udalosť, ktorá je v dejinách zapísaná veľkými písmenami. Beriem však, že hraný dokument sa ťažko točí, ale ani hudba a ani popis mi nepripadali buď originálne alebo špecifické. Môj otec má o tomto knihu a mám pocit, že z nej sa dozviem viac a lepšie niečo o tomto ako z daného filmu. ()

Volodimir2

Ako sa blížila operácia Overlord Spojenci začali s nácvikom pohybu vojsk po mori a ich vylodenie na pobreží. Na výcvik bola vybraná pláž Slapton Sands v Anglicku pre svoju podobu s plážou Utah Beach. Operácia Tiger bola určená na simuláciu podmienok skutočného pristátia. Na rozkaz generála Eisenhowera bola použitá ostrá munícia z dôvodu, aby si vojaci zvykali na bojové podmienky. Avšak nedodržanie plánu cvičenia pri nácvikoch, malo za následok 1405 mŕtvych a ďalších 200 zranených vojakov. Celá akcia bola prísne utajená z dôvodu aby sa neprezradil termín pripravovaného vylodenia v Normandii. Z piatich pláži (USA Utah a Omaha), (Veľká Británia Gold a Sword) a (Kanada Juno) pri vylodení Spojencov v deň D, len situácia na úseku vylodenia amerických jednotiek a predovšetkým na pláži Omaha bola tragická. Nedostatočne bolo riadené vylodenie techniky, ktorá takmer všetka skončila na dne mora. V neposlednom rade nedostatočná delostrelecká príprava, či nesprávne bombardovanie obranných pozícii v spojení s Beštiou z Omahy môžu za 3000 ľudských životov a obrovské množstvo zničenej techniky. A to sa malo jednať o bojovo najschodnejšiu pláž, kde Američania mali 6 násobnú početnú prevahu. Hold vo vojne sa nesmie nič podceniť. Pre porovnanie pri ostrom vylodení na pláži Utah zahynulo 200 amerických vojakov. Dokument sa venuje aj britskej časti predovšetkým generálovi Montgomerimu a potom generálovi De Gaullovi a jeho boju o moc. Osobne si myslím, že pri takomto množstve filmov o tejto významnej operácii, nám nové filmy už nemajú čo ponúknuť. Peklo v Normandii 1967, Život na zámku 1966, Deň D – podmorská odysea 2014, Deň D – Pristanie 2014, Vraky u pobrežia Normandie 2001, Zabudnuté obete 2013, Poslední hrdinovia Dňa D 2013, Utajená katastrofa Dňa D 2012, Invázia 1944 2011, Deň D 2004, Pathfinder – Výsadok v Normandii 2011, Normandia 2011, Deň D – Bitka o Normandiu 2007, Zachráňte vojaka Ryana 1998, Najdlhší deň 1962, Komando samovrahov 1968, Generál Eisenhower – Veliteľ invázie 2004, Krvavá Omaha 2008, Operácia „Overlord“ 1975, Od vylodenia po Berlín 2004, Vylodenie – Deň D 2007, Bitka bez návratu 1968, Komando zatratených 1969. ()

seba

Variace na něco, co už jsme viděli mnohokrát a to variace velmi rutinní. Někteří herci jsou svým historickým předlohám podobní, jiní nikoliv. Příjemné zpestření bylo použití některých IMHO dosud nezveřejněných (popř. mnou neviděných) záběrů a také obarvení dříve známých, ale jen černobílých záběrů.Zajímavé bylo připomenutí méně známých skutečností vztahujících se ke dni D (útok na konvoj TIGER, poprava vězňů v Caen). ()

Subjektiv

Dramatizace významných momentů vylodění v Normandii se tentokrát hrubě nepovedla. Hrané vložky jsou rušivé, mají mizivou informační hodnotu, malý rozpočet z nich čiší, chvílemi jsou až otravné a trapné, a co hůř, film je jich plný a proto sděluje málo faktů. Než sledovat tento dokument, lépe si o vylodění přečíst jakoukoliv knihu, namátkou třebas Hubáčkovu Invazi. Ta je určitě důstojnější odkazu této dějinné události a vojáků, kteří na normandských plážích bojovali, než TV film Den D. A především se z knihy člověk více dozví. ()