9 a 1/2 týdne

9 a 1/2 týždňa

Drama / Romantický

USA, 1986, 112 min

• BoredSeal

Místo erotiky samá neuróza. Nebolí Basingerovou zadek, když zasedla při masturbaci ovladač k projektoru? Proč nechává pár během slavné scény v kuchyni neustále otevřenou ledničku - nenastydly by Basingerové vaječníky? Kdo uklízel ten bordel na podlaze? Nebo proč si to pár rozdá na pravděpodobně pochcaných-od krys podělaných-nemocema prolezlých schodech do sklepa někde v zapadlé čtvrti a neustále leze pod prasklou trubku, ze které zřejmě teče nepitná rezavá voda? Vážně by takhle blbej převlek za chlapa Basingerové někdo sežral? Kdo jí sakra krmí kočku, žije ještě vůbec? Půjde si pokecat s malířem na večírku? Sebere už jí někdo tu blbou buřinku, to mohl s Rourkem rovnou chodit pan Tau, ne? Basingerová je prostě jako otrok lásky z 80´s pro moderního diváka skoro nesnesitelná. Film dnes kromě výše zmíněných otázek šokuje už jen tím, jak se původně solidně vypadající charakterní herec Rourke změnil v plastikama/boxem zmasakrovanou obludu, co hraje místo prestižních rolí v nic moc filmech. Nedá se tomu upřít jistý intelektuální styl, ale pro moderního štamgasta xvideos a pornhubu už je tento snímek s vlídnou atmosférou 80.let jen téměř nepochopitelnou připomínkou dávných nevinných let lidstva - a nuda po stránce příběhu.(15.3.2015)

Ide skutočne o príbeh o vášni. Tento snímok je bezpochyby vhodnejší pre náročnejších divákov, ktorým nejde o to aby obdivovali krásne telo Kim Basinger (je to skutočné krásny kus ženskej) ale skôr o vychutnanie si zmyselných experimentov a vášne. Vzťah, ktorý mali v tomto filme hlavné postavy bude veľké množstvo divákov len veľmi ťažko chápať. Dnes sa už jedná samozrejme o kultový film s kultovnou "krmiacou" scénkou pri chladničke (na ktorú sa môžem pozerať stále) a scéna plná vášne za daždivého počasia na náhodnom mieste a pri prvom vzájomnom sa poznávaní. Miestami je film tak dokonalý ako je dokonalé telo Kim Basinger a miestami veľmi depresívny (čomu napomáha aj vhodne situovaná hudba). Podstatnou vlastnosťou filmu je však zaujímavý spôsob vyobrazenia erotiky a že jej nie je málo :) Na plný počet to nie je aj keď ma film veľmi zaujal a inšpiroval ale na druhej strane vo mne po závere nerezonoval ako napríklad u Match Point - Hra osudu.(19.1.2014)

• Martin741

Tak trochu sa povazujem za narocneho divaka, a odpustim absenciu poriadneho pribehu reziserovi Adrian Lyne /Flashdance/. Ale tento reziser je skuseny clovek, ktory aspon ovlada zaklady toho, ako natocit priemerny film. K tomu ta nadherna zmyselnost vtedy este krasnej Kim Basinger ...... nie je co riesit. Ovsem, dieru do sveta to rozhodne neurobilo 37 %(29.3.2013)

Pozor, SPOILER! Skvělý film o vášni a snaze vlastnit jiného člověka. A také o tom, jak je pro "nevolníka" těžké ze zajetí se vymanit. Tento film na mě nikdy nepůsobil tolik eroticky, jako depresivně. Ve smyslu stále větší závislosti Kim na Mickeym, do které se potápěla každým krokem. A potom taky tou neskutečnou a odpornou manipulací, kterou na ni Mickey ve filmu vyvíjel. Kdo něco podobného někdy zažil, ví, jak je přitom bezmocný a jak sám sebe začíná nenávidět. Tak jako se Kim nakonec pozvracela sama ze sebe po návštěvě starého malíře. Když Mickey přivede hispánskou prostitutku do hotelu nebo když citově vydírá Kim vyprávěním o svém neutěšeném dětství před jejím odchodem, jak ubohé, ale jakou sílu musí mít člověk, aby odolal. Pro mě 9 ½ týdne bude aktuální vždy a nikdy neztratí své ponuré kouzlo.(17.6.2010)

Překvapivě chladná a odtažitá erotická jízda, která spíše než svou atmosférou a sexualitou jako takovou zaujme nesmírně vyšperkovanými dialogy a skvělými režijními nápady. Brilantní kamera je nezvykle detailní a záliba v obličejových detailech/makrodetailech je velmi často patrná. Oba dva hlavní protagonisté mají to podstatné a tím je samozřejmě přitažlivost. Kim Basinger je nesmírně krásná žena a to v jakémkoliv záběru. Na druhou stranu podlehnout charismatu Mickeyho Rourka taky nebude pravděpodobně příliš těžké. Bohužel celkově až extravagantně nevšední atmosféra a feeling filmu nabourává několik otravných a rušivých scén, které ve své době museli působit zcela jistě až futuristickým dojmem. S odstupem dvou dekád jsou však spíše jako pěst na oko. V podstatě bez děje a silnější myšlenky, přesto koukatelný snímek. Především kvůli své až spalující vášnivosti, což je prvek, který Lyne zvládá vskutku bravurně.(6.8.2006)

• - Hovorí sa, že Kim Basinger (Elizabeth) neznášala svojho hereckého partnera, lebo smrdel cigaretami a alkoholom. (Raccoon.city)

• - V některých sexuálních scénách byly za Elizabeth použity dablérky. (HellFire)

• - V květnu 2008 se podle Moviefone umístili Mickery Rourke a Kim Basinger v žebříčku 25. nejvíce sexy filmových párů na 1. místě. (HellFire)