9 a 1/2 týdne

Nine 1/2 Weeks

9 a 1/2 týždňa

Drama / Romantický

USA, 1986, 112 min

Tenhle dnes již kultovní snímek jsem poprvé viděl jako puberťák někdy koncem 90.let. Tehdy si vzpomínám, že jsem na to koukal hlavně kvůli erotickému napětí, které panovalo mezi hlavními postavami (nezapomenutelná scéna s ledničkou a soulož v dešti na schodech). Od té doby jsem to viděl ještě jednou a už mě nebralo tolik jako napoprvé, ale přesto. Mickey byl v 80.letech, ještě předtím, než se začal věnovat profesionálně boxu a drogám, hvězda. Tou se stal právě tímto filmem. Kim nádherná. Nemůžu jinak.(7.8.2011)

Erotické dusno by tady bylo. K tomu Kim byla na svém sexuálním vrcholu a Rourke před svým 20ti letým paběrkováním na dně filmového kanálu, či pleskování v boxerském ringu. Ale to je asi tak vše, pokud ti dva nešukají, či v noci nevyjídají ledničku, tak je divák spíše atakován nudou, než šmíráckou zábavou.(20.7.2010)

Jeden z najlepších Lyneových filmov. Medzi hlavnou dvojicou to správne iskrí a filmu nechýba to obligátne čaro 80s (ak sa to teda čarom dá nazvať). Kim Basinger je skutočne krásna a jej striptíz na Cockerovo You Can Leave Your Hat On patrí k vrcholom filmu, ale už len kvôli nej samotnej sa film pozrieť oplatí. Záhadného Mickeyho Rourkeho nebudem posudzovať, to prenechám ženskému zastúpeniu CSFD, ale on sa ku Kim výnimočne hodil. Výraznejšie výhrady vlastne nemám, niekomu by možno mohla vadiť tá melancholická "upršaná" atmsoféra, ktorá sprevádza celý film a keďže má niečo cez dve hodiny, na niekoho by mohol pôsobiť až depresívnym dojmom. Ale zase treba uznať, že bez tej atmosféry by to už nebolo ono.(20.10.2007)

• dormouse

Film jsem viděla už před dávnými lety, ale nepamatovala jsem si, jaký je to příšerný kýč. Každý záběr je jak z reklamy, podhledy, záběry proti světlu, NY dekorativně v pozadí, zcela nesmyslná milostná scéna v dešti na schodech, zbytečně přehnaný kontrast mezi supermoderním bytem Johna a nesmyslně rustikálním interiérem (s tekoucí konvičkou) Elizabeth. Na druhé straně příběh je dobrý, nemohu se zbavit pocitu, jaký by to byl vynikající film, kdyby se jej chopil nějaký jiný řežisér.(21.6.2010)

Drama, prodchnuté erotickým nábojem. Erotika je většinou spíše tušená, než viditelná, spíše náznaková, než otevřená, ale je jí dost. Kim Basinger své půvaby uměla prodat dobře, ale Mickey Rourke přece jen nevypadá jako ideální svůdník. I když - nejsem ženská, tak se možná pletu. Do dějin vešla často parodovaná scéna, v níž Rourke "servíruje" různé poživatiny na bříško Basingerové a následně je odtamtud i konzumuje, přičemž ji těmito potravinami i lehce eroticky "dráždí". Na to se dá koukat stále (hlavně kvůli tomu jídlu - pochopitelně :)) ).(16.10.2002)

• - Záver filmu mal vyzerať inak. Obaja "zaľúbenci" mali užiť jedovatú tabletku, ale John (Mickey Rourke) by ju na poslednú chvíľu stihol vymeniť za vitamíny. (Raccoon.city)

• - Režisér pri natáčaní držal oboch hercov od seba, aby spolu nemohli komunikovať a Kim (Elizabeth) nevravel nič o tom, či to hrá dobre alebo zle, čím ju chcel znervózniť. Stávalo sa, že sama bola prekvapená tým, ako sa scéna začala vyvíjať, Mickey (John) totiž robil veci, o ktorých netušila, že sú v scenári. (Raccoon.city)

• - V květnu 2008 se podle Moviefone umístili Mickery Rourke a Kim Basinger v žebříčku 25. nejvíce sexy filmových párů na 1. místě. (HellFire)