Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Paul (Peter Fonda) je režisérem televizních reklam. Právě když se jeho manželství ocitá v koncích, rozhodne se podniknout cestu do svého nitra k bližšímu poznání sebe sama. Setkává se proto s přítelem jménem John (Bruce Dern), který ho má touto cestou bezpečně provázet.

Autorem scénáře k tomuto pokusu převést zážitek s LSD na filmové plátno v co možná nejvěrohodnějším provedení není nikdo jiný, než sám Jack Nicholson. (Richie666)

(více)

Recenze (31)

TheRaven 

všechny recenze uživatele

Velice troufalý pokus ukázat široké veřejnosti jak vypadá takový trip a předvést, že vlastně nejde o nic špatného. Tohoto úkolu se ujala opradu hvězdná plejáda. Corman, Fonda, Hopper, Nicholson a další....Bohužel celé to bylo pojaté trochu nenápaditě, pouze hry světel, rychlé střihy a dlouhých halucinačních výjevů, kterí trochu ubraly na věrohodnosti, proto a také pro některé další zásadní věci považuji tento experiment za spíše neuspěšný. Postvrdilo se, že trip na plátně fakt nejde. I tak musím ocenit odvahu tvůrců a zajímavé herecké výkony. Hopper, i když jen v menší roli, byl perfektní. Proto hodnoení zaokrouhluji výše a dávám za 3. Na víc to opravdu bohužel neni. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Spíše sladce než >kysele< insitní filmový trip odnikud nikam, dnes už působící přes jistou návodnost vlastně více úsměvně než nějak nebezpečně rebelsky svou formou pošetile béčkové výpovědi o subjektivní zkušenosti pár hollywoodských kumpánů, co si prostě jen tak zaexperimentovali s kyselinkou... A d.m.s.n. je škoda, že si J.N. v rauši více nepropracoval scénář a >svou< roli si možná i nezahrál sám! . . . Ale nahlížet na film takto subjektivně po pětačtyřiceti letech a bez vlastní prožité zkušenosti je snadné a zase na druhou stranu je při sledování nutno uvědomit si výrazové prostředky a technické možnosti filmových triků a efektů své doby, včetně kontextů politické a společenské atmosféry v tehdejších U.S.A., kdy establishment začal dosti represivně postihovat lehké drogy a zadělal tak stejně jako v případě prohibice třicátých let na následné problémy, proti kterým jsou situace, stavy a prožitky popsané ve filmu i přes lehce alibistické prohlášení v úvodu jen slaboučkým čajíčkem a spíše tak má dílko význam jako dokument doby a osobitý pohled do blazeovaného žití jisté umělecké komunity... . . . Takže poctivé tři hvězdičky za dobově docela >poctivý< - svým způsobem vlastně experimantální nezávisláček a jednu navíc za mix psychedelické dobové hudby - viděno a hodnoceno s čistou hlavou za střízliva a bez užití jakýchkoli atmosféru dolaďujících prostředků... ;o] - - - - - (Poprvé viděno 27.3.2012 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky/, hodnocení 170., komentář zde s lehkým zklamáním jako čtyřiadvacátý - 27.3.2012) ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Cormanův celovečerní screensaver si vysloužil statut kultu z větší části díky svému námětu, ale především svému kontextu. Právě tady se potkali Jack Nicholson, Peter Fonda a Denis Hopper a při společné průpravě ve stylu Stanislavského položili základ jejich vpravdě kultovnímu projketu "Bezstarostná jízda". Studijní dýchánek s LSD si dal i režírující producent Roger Corman, takže Nicholsonův scénář na film o ničem zabydlel svými obsesemi Edgarem Allanem Poem. "Trip" v sobě spojuje nepopiratelné řemeslné kvality Cormana, jeho čuch na dobové komerčně vytěžitelné fenomény a schopnost vykořisťovat nadšené mladé talenty iluzí, že dělají svůj film. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

LSD je prostě Lehce Senzační Dobrodružství a takovej zážitek se nedá převést na filmový plátno. Tenhle film je akorát zběsile sestříhaná psycho-blbost plná barviček, světýlek a úchylný muziky, postrádající sebemenší náznak nějakýho děje. Vůbec nechápu, jakej mělo smysl tenhle film natáčet. Je to asi stejný, jako kdybych se ve střízlivym stavu snažil natočit film o tom, jak se vožeru v hospodě a pak se potácim domu. Jestli chcete vědět, jaký to je na papíru, tak vám asi nezbyde nic jinýho, než to zkusit na vlastní kůži :-) Ty hvězdičky dávám aspoň za snahu. ()

charlosina 

všechny recenze uživatele

Koukat večer na televizi a mít doma nečekaného hosta v podobě sjetého Petera Fondy, nevím nevím, zda-li bych požádala o sklenici mléka. Ale proč ne. Každopádně tatínek by to asi nepochopil. // Skvělý experiment, který si zaslouží pozornost už jen pro svůj halucinogenní scénář a vyjetou odvahu. Ale to omámení je jen chvilkové. Každopádně tak či tak, tleskám, protože i když tenhle trip byl oproti realitě o dost kratší, byla to docela fajn jízda. 3 a půl * ()

Galerie (32)

Zajímavosti (4)

  • Bruce Dern nechtěl mít s drogovou kulturou nic společného, takže při hraní vycházel jenom z rad režiséra. (Matty)
  • Jack Nicholson napsal scénář na základě vlastních zkušeností s LSD v kontrolovaných laboratorních podmínkách a také na základě jeho rozvodu s první manželkou, Sandrou Knight. (Matty)
  • BBFC (British Broadcast of Film Classification) filmu čtyřikrát odmítla udělit certifikát coby reklamě na LSD. Teprve roku 2002 byl Trip klasifikován jako „do osmnácti let nepřístupný“. (Matty)

Reklama

Reklama