poster

Had a duha: Smrtící voodoo

 • USA

  The Serpent and the Rainbow

 • Slovensko

  Smrtiace woodoo

 • Nový Zéland

  The Serpent and the Rainbow

 • Austrálie

  The Serpent and the Rainbow

Horor

USA, 1988, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • misterz
  ***

  Môj najväčší problém s filmom je asi ten, že mi téma woodoo nič nehovorí. Musím však uznať, že štart, úvodná zápletka a mystérium okolo magického vstávania z mŕtvych vôbec nebolo zlé, dokonca po celú dobu sa tu držalo aj celkom solídne napätie. Čo je možno paradox, čím viac sa blížil záver, ktorý so sebou priniesol viac krvi a viac akcie, tým ma to bavilo menej a menej. Čo sa týka hororových prvkov, tie sú tu dejovo ohraničené, trochu málo strašenia so sebou prinášajú iba halucinácie a sny hlavného hrdinu, inak ide len o pomerne pútavé thrillerové pátranie po záhadnom prášku. Nenudil som sa, ale ani som nehýkal od úžasu. 60/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour.(27.1.2016)

 • gumli
  ***

  Nie najhorší film o zombíkoch.V niektorých scénach bola vytvorená nepríjemná atmosféra,že niečo desivé číha za každým rohom,za každými dverami.A tiež pocit,že každú chvíľu sa stane niečo zlé.Craven naplno využil haitský náboženský kult voodoo,to sa musí nechať.Že vraj bol tento film robený podľa skutočnej udalosti,ale to treba brať s rezervou,aj keď samotný film môže vychádzať z reality,pretože kult voodoo je na Haiti nielen kultom ale aj náboženstvom.A tie cintoríny boli dosť strašidelné a tajomné.Takže celkom slušný film o voodoo a zombíkoch.(30.3.2009)

 • d-corso
  *****

  Dovolím si tvrdit, že Had a duha (v televizi bylo také uvedeno jako Smrtící woodoo), je zdaleka nejpovedenějším a zcela neprávem opomíjeným hororem Wese Cravena, byť je závěrečný souboj dobra se zlem poněkud zmršen nepovedenými efekty. Film byl natočen na motivy stejnojmenné knihy, která je prezentována nikoliv jako román, nýbrž literatura faktu. Její autor, antropolog Wade Davis, na Haiti skutečně pobýval a studoval tamější proces "zombifikace", který je pochopitelně i hlavním tématem filmu.(29.9.2006)

 • Compadre
  ****

  Nakonec dávám "jen" čtyři hvězdy, ale i tak přiznávám, že mě Had a duha potěšil opravdu hodně. Voodoo tematika není zas tak obvyklá, poslední dobou je to jen samej jupír nebo vlkodlak, popřípadě zombies, kterýma nás po mnoho let zásobuje starej Romero, ale voodoo, to už jsem dlouho neviděl. Parádní horor s výbornou tajemnou atmosférou a originálním prostředím z Haiti. Vřele doporučuju..jediné, co to nepatrně kazí je konec, ale to vem čert. Wes Craven zabodoval.(27.12.2012)

 • JFL
  ***

  V roce 1986 publikoval etnobotanik Wade Davis knihu The Serpent and the Rainbow o své cestě na Haiti. Z pověření jisté biochemické společnosti měl odhalit vědecká fakta za mýtem zombií s tím, zda by bylo možné látky užívané během zombifikace využít v lékařství či dobývání vesmíru. Davis vskutku dospěl k vědeckému osvětlení jednotlivých fází procesu a dokázal identifikovat jednotlivé užívané substance, které člověka nejprve uvedou do stavu podobného smrti a posléze ho jakoby zbaví vůle. Ačkoli Davisovo knižní pojednání místy vyzdvihuje senzační a dobrodružné elementy oproti faktům, podává unikátní vhled do role mýtu coby způsobu mocenské kontroly nad nižšími vrstvami haitské společnosti. Jeden z Davisových závěrů říká, že zombifikaci používali příslušníci haitských tajných společenstev jako zastrašující prostředek k podmanění si rolníků či vzpurných jedinců. Scenáristé Richard Maxwell a Adam Rodman spolu s režisérem Wesem Cravenem, jenž si po nízkorozpočtových exploatačních snímcích The Last House on the Left (Poslední dům nalevo, 1972) a Hory mají oči (The Hills Have Eyes, 1977) zajistil místo na výsluní úspěchem dnes ikonického hororu Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street, 1984), přistoupili k Davisově knize s výraznou tvůrčí licencí. Jejich adaptace si z předlohy vypůjčuje pouze základní premisu a divákům předkládá surreální horor o konfrontaci racionality a nadpřirozena. Zdejší hrdina sice také má za úkol odhalit faktický základ zombie mýtu, ale záhy na vlastní kůži poznává, že čarodějové voodoo nejsou žádní šarlatáni a jejich moc se vzpírá vědeckému vysvětlení. Filmaři při vytváření své zneklidňující psychedelické vize moci primitivní magie výrazně čerpali z dobových předsudků vůči Haiti, které zahalili do hávu mystérií a hrůz. V osmdesátých letech byl ostrovní stát poblíž Ameriky hlavním tématem zpravodajských relací. Despotický režim prezidentského tyrana Jeana-Clauda Duvaliera přezdívaného Baby Doc vedl zemi do ekonomické i sociální záhuby a do okolních států uprchlo na milión obyvatel. Vedle napjaté politické situace lavírující na hraně diplomatických sankcí a hrozící vojenské intervence se Haiti stalo tématem společenské debaty také kvůli nařčení ze strany zdravotnických organizací, které zemi přímo vinily za rozšíření AIDS (což bylo posléze vyvráceno). Had a duha byl pouze jednou z řady dobových amerických produkcí, které tematizovaly voodoo a po třech desetiletích fantaskních vizí hraničících se sci-fi navracely zombie zpět k jejich kořenům. (text byl původně psaný pro katalog LFŠ)(22.9.2013)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Wada Davise. (Hans.)

 • - Skladba "Voodoo" od americkej skupiny Godsmack je inšpirovaná práve týmto filmom. (Sunwheel)

 • - Ve scéně, kdy hlavní hrdina běží po tripu od svého mrtvého kamaráda ve vrtulníku, spatří leoparda. Zvíře bylo ale točeno za mřížemi a ty poté neodborně retušovány, což je ve scéně patrné. (Grid)