Už jste ho potkali: bydlí v přízemním bytě, celý den sedí v okně nebo postává na chodníku před ním. Trenky, tílko, cigareta v ruce. Oslovuje kolemjdoucí, překvapuje, baví, občas i dojme. Když do jeho ulice vstoupí Dáma, věci se začnou měnit. Ale žraloka v hlavě nezastaví. Příběh, který by se mohl zdát i vám. Film se natáčel v dubnu a v květnu 2004 v Praze na Letné, v bytě Oldřicha Kaisera. Celý film se odehrává v malém přízemním bytě a na ulici před jeho oknem, nalezení přesného místa natáčení bylo tedy pro vznik filmu stěžejní. Z počátku se zdálo, že se nepodaří najít odpovídající lokaci, až se jako ideální ukázal byt představitele hlavní role Oldřicha Kaisera. Ten nakonec souhlasil a zapůjčil svůj byt filmařům na dobu natáčení. "Byla to poměrně neobvyklá situace, trochu záměrně jsme ji tedy zdůraznili v naší tiskové zprávě. To ale byla chyba", říká producent filmu Vratislav Šlajer. Krátce poté, co se v tisku objevila informace o natáčení, začali se kolem motat zvědavci. Totální katastrofa ovšem nastala, když byla v denním tisku uveřejněna přesná adresa natáčení a bytu O. Kaisera. Natáčení pak muselo být dokonce na čas přerušeno. "Je to opravdu peklo", řekla tehdy režisérka Maria Procházková, "denně se tady objeví cca 30 až 40 lidí, fotí si našeho hlavního herce i nás, nedá se vůbec pracovat." Oldřich Kaiser to tehdy komentoval: "Zájem fanoušků mě samozřejmě těší, ale tohle je moc, stačí, že tu mám teď dva měsíce filmaře, představa, že bych se musel po natáčení ještě pořád starat o návštěvy, mě děsí. Byt prodám." Natáčení bylo nakonec úspěšně dokončeno a O. Kaiser byt poté skutečně opustil. Dokončovací práce filmu proběhly už naštěstí bez problémů. Film se natáčel na širokoúhlý formát, používaly se tři různé kamery. Ve filmu bude celá řada obrazových triků - od klasických kamerových až po ty digitální. Některých si ale divák ani nevšimne, protože jsou přímo podřízeny ději. Část filmu bude upravena digitálně v počítači a posléze opět "vypálena" do negativu 35mm. "Žralok ale není film plný velkolepých efektů a vybuchujících aut, je to jednoduchý příběh. Ale určitě je to film do kina, velmi vizuální - zkrátka bude na co koukat." říká producent "Největším "efektem" filmu je ale jednoznačně Oldřich Kaiser", směje se.

Žralok v hlavě by měl být pozitivní, zábavný a dojemný film. "Na testovacích projekcích postava, kterou hraje pan Kaiser, diváky dojala a rozesmála. Mám radost, tohle je přesně, co jsme chtěli - působivý emotivní film, který diváky potěší." říká režisérka. (oficiální text distributora)

nula87

Žralok se mi strašně špatně hodnotí, protože se podle mě nejedná o film v pravém slova smyslu. Kaiser sice utáhne celý (naštěstí jen 80ti minutový) film skvěle, ale nemůže zakrýt především absenci příběhu. ()

mrLotus

Smutný život štastného člověka v podání (skvělého) Oldřicha Kaisera.Podle mě mohl být film i klidně delší na ukor lépe propracovaného konce. ()

DooFooS

Úžasně něžný film, u kterého mi nevadí, že ani o ničem pořádně nebyl, protože byl o stáří a to je o ničem… ale někdo si zkrátka umí užít i to stáří a třeba jako pan Kaiser. Navíc mě oslovil i citlivě vybraný hudební doprovod. ()

Jack.Pott

Na jedné straně oceňuji, že se tvůrci nepodbízejí vkusu masového publika, na druhé straně jsou ovšem až příliš zahledění do svého fantazijního světa, jenž je formálně nitrem schizofrenika. Výjimečně slibný začátek se tak nedočkal kreativního pokračování a Žralok v hlavě zůstal jenom mozaikou detailů ze života přátelského pomatence. ()

Cibulka_C

Herecký koncert Oldřicha Kaisera. 🤍 Není to úplně typický film, má to za mě blíž k něčemu děsivě experimentálnímu. Oldřich Kaiser byl hlavní postavou, která byla po celou dobu filmu strašně zvláštní. Tuhle divnou atmosféru čas od času rozbila Jana Krausová ve své roli obyčejné dámy, cenim. Oldřich Kaiser dokázal, že je opravdu polobohem herectví, protože se na něj dalo koukat celý film opravdu s obdivem a slay jeho postava v jeho 50 letech. 😚 Takových lidí, jaké ztvárnil Oldřich Kaiser je všude hrozně moc. Jednoho jsem denně potkávala po cestě domů a upřímně to nebyl moc příjemný zážitek. Než jsem o tom začala přemýšlet a vzpomněla si během filmu na tuhle zkušenost, moc jsem nechápala, proč se mu lidi tolik vyhýbají, vždyť byl přece milej, laskavej a nevypadal ani nebezpečně. 🌝 One man show Oldřicha Kaisera je to absolutně geniální a ocenila bych s ním víc těchto filmů neříkám nic. Je super, že můžeme sledovat, jak skvěle hraje nejen svoje komedianty. :D ()

Alden_Larson

Zvláštní, ale zajímavý film o zvláštním, ale zajímavém pánovi. I na Oldřicha Kaisera je toto velmi neobyčejná role, ale podle mě ji zahrál výborně. Děj filmu jsem určitě úplně nepochopil, takže si film budu muset pustit víckrát, i tak v něm ale vidím talent a věci, o kterých by se dalo polemizovat. Prezentace byla moc dobrá, místy se mi zdálo, že se autorka filmu nechala inspirovat Janem Švankmajerem, hlavně co se týče stop-motion segmentů a jistých natáčecích technik. Hudbební doprovod se mi taky moc líbil. 8/10 ()

790511

To nebyl vůbec špatný film. Taková spousta miniaturních epizodek a experimentálních záběrů, jako slepenec nějakých studentských prací na dané téma, ale v kvalitním provedení. Vtípky, které svou bezelstností umí upřímně pobavit ("Víte, jak se to používá?" "Ono se to používá?", nebo darovaný otvírák). Konečně se někdo nebál, nechal si v sobě něco z té studentské odvážnosti a dotáhnul to trochu dál, než za časů experimentů na FAMU. Tohle je možná jeden z nejlepších českých filmů za posledních 20 let. ()

SZYslak odpad!

Pozor, obzvláště nebezpečný film. Když nám Troška naservíruje Kameňák s pořadovým číslem 37, budeme vědět do čeho jdeme. Žralok v hlavě je zákeřnější, měli jsme s kámošem utéct hned, když zhasli a já jsem zjistil, že jsme v obrovském kinosále úplně sami. Abstraktní paskvil o ničem. ()

josmart

Příběh o člověkovi žijícím s těžkou duševní chorobou (žralokem v hlavě) se naštěstí nezvrhnul v doják. Oldřich Kaiser se, za podpory sugestivní hudby Jana Muchowa, role zhostil skvěle. Co se týče častého srovnávání se Švankmajerem, viděl bych to tak, že tvůrce film pojal jako "Poctu Janu Švankmajerovi". Použité techniky jsou opravdu přesně v jeho duchu. ()

vinducha

Opět souhlas s roswelllem , O.Kaiser zde předvedl ultimátní výkon , takový mix Josefa Švejka a Forresta Gumpa , jen nechápu , kdo má zájem tyhle české filmy ,které nejdou do běžné distribuce , vymazávat z úložišť? ()

Hombre8

NJN. Jasný. Natočit film o něčem, to je moc práce. Natočit film o ničem, natáhnout ho do nekonečna, tím ničím ho nafutrovat, artově samozřejmě... Zestříháno do 15-20 minut by to možná smysl mělo. Takhle to spíš vypadá jen na tunel. Dvě hvězdy, jen fousově, a to jen za výborný, leč krátký herecký projev p. Lábuse. I za Kaisera, ale u něho se to díky té délce a motání se dokola hodně rozmělnilo, rozředilo... ()

Zofan

Zajímavý film, na který jsem narazil během náhodného přepínání programů v televizi. Hned mě zaujal a vůbec nevím proč mě vlastně chytil, ale bavil mě až do konce a proto dávám 4*. Velmi originální umělecké prvky filmu daly filmu zajímavý nádech. ()

P/\/EL

hm, já teda, co si vzpomínám jsem byl převelice zklamán, Marie studovala anim. film, jasně, proč, né, i Lynch začínal u animací, byly celkem zvláštní, její věci jsem neviděl, ale možná to udělat jako animák, asi by to byl i kýč, ale né, tohle mě neoslovilo, tihle pábitelé - tak nějak by to šlo i brát, nic proti nim, ale film je fakt o ničem, Olda Kaiser jak přesedlal z humoru (jeden z nej bavičů v Čr) na vážnější role (i chlast), tak mi to nějak nesedí, teda, on hrát umí, kde co, ale hraje v celkem slabých věcech, z poslední době: Obsluhoval jsem angl. krále, Líbáš jako bůh, Pouta jsou teda vyjímka, Žralok v hlavě, duklak2 ** co napsal, já přikyvuji, fakt nic moc, možná jsem na to neměl náladu, ale dobře, beru, že to někdo cení jako experiment, ale výsledek....nic moc...já jsem také schopen docenit dobrý nápad, ale tady nějak....zas až tak originální mi to nepřišlo....osobnější věci taky dokážu ocenit, ale tohle mě prostě hrubě nebavilo a řada věcí i vytáčela....ale jako, jestli má tohle někdo za art, sorry, asi málo chodíte na výstavy, nj, samozřejmě, to není kino, to se není v tv, nedá se stáhnout, ale jistě vznikají lepší experimenty.....nj, jasně...videoart...to na čsfd asi není....skoro....he, zkusím něco vyhledat..nene...ale svým způsobem...audiovizuální díla...né.......taky by se to dalo.....aha, tak bych možná sám měl něco málo protlačit.....než jen komentovat...... ()

Herbert007

Úplně Švankmajer to není (je ale otázka jestli by to režisérka chtěla), ale mě se to moc líbilo a Oldřich Kaiser zase jednou ukazuje, že je opravdu "pan herec" ()

Fixa

Chápu lidi, kterým se film zdá, jako hodně nudný. Kdybych měl film hodnotit objektivně, dopadl by hrozně a dal bych asi jen jednu hvězdičku kvůli hlavní roli. Jenomže mě film tak moc připomíná souseda, který už bohužel není mezi námi, že jsem ho pojal velmi osobně. Je až neuvěřitelný jak moc se mu postava Oldřicha Kaisera podobá. Koukal jsem na film jako na zjevení a přemýšlel, jestli se můj navenek veselý soused také ocital ve stavech, jaký film popisuje. Určitě ano, protože je to až děsivě přesný. Je to důkaz, že takových osamělých postaviček je mezi námi mnohem více, než jsem si myslel. Jak by mohl někdo natočit film zrovna o mém sousedovi. Nemohl. Je to jednoduše v tom, že osudy a chování těchto lidí jsou si velmi podobné. A každý z nás už někdy potkal svého "Kaisera". Ten můj už je pryč a bez něj už to v baráku není ono. Chybí mi jeho přátelský a pozitivní přístup. Kdykoliv jsem kolem něj prošel, zahnal mi všecny chmury, co jsem si přinesl např. z práce. Chybí mi připíjení si na parapetu a hovory o ničem a zároveň o všem. A mrzí mě, že jsem si toho tenkrát víc nevážil. Připíjím na film, který dokázal tak nenuceně proniknout do duše diváka a smekám před herectvím mistra Kaisera. ()