Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

• FritoleXx

Jsem zvyklý na slabší efekty, nechuťárny z 80. let a celkově na kvalitu sci-fi v minulém století. Scanners jsou skvělý nápad ve špatném a příliš jednoduchém provedení. Především trpí tím nudným tempem, který je u starších thrillerů tak častý a děj samotný je poněkud chaotický, neudrží divákovu pozornost. Všechno pak podtrhuje otřesná hudba. Jen další z řady levných sci-fi, kterých tou dobou vznikalo mraky.(2.1.2016)

(31/2019) / Škoda, že sa majster Cronenberg začal nejako krotiť. Scanners obsahujú všetko z jeho rukopisu. Bizarne beznádejné prostredie, odťažité neprístupné až umelé postavy a ktomu samozrejme nejaký úchylný námet. Tentokrát sa jedná o ľudí, tzv. scennerov, inými slovami telepatov. A síce tam všetko je, z filmu ide pocit ako keď si tretí krát vyluhuješ sáčok s čajom. V rámci tvorby to bude za tri. (6/10)(29.3.2019)

Cronenberg je režisér, který mě zaujal už hodně dávno. Jeho naopak zajímá lidská psychika, mutace, nemoci, úchylky, sexuální excesy a to vše v co nejtemnější rovině. Scanneři-pátrači jsou telepaty, kteří dokážou pronikat do lidské mysli. Nic nového ve filmu ani v literatuře. Tihle však dokážou silou vůle zabíjet, čehož režisér mistrně využil k předvedení působivých efektů. Explodující hlava je jen jedním z nich, zato ve své době skutečně šokovala. Souboj dvou protikladných telepatů má za následek napínání kůže, praskání žil i škvíření masa. Možná se to nezdá, ale krvavé efekty jsou pro Cronenberga jen prostředkem, jak vyjádřit složitost lidského nitra a možnosti zmutovaného jedince. Scanners jsou v první řadě psychologickým dramatem o důsledcích pokusů a touze po moci.(20.3.2011)

Scanner je výnimočný jedinec s vrodenou telepatiou pomocou ktorej je schopný ovládať myslenie a konie ľudí vo svojom okolí. S týmto pomerne jednoduchým, ale zaujímavým, horrorovým námetom prišiel v roku 1981David Cronenberg, keď natočil tento film. "Scanners" určite nie je jeho najlepšie dielo, ale za pozretie rozhodne stojí. Pretože tento kanadský režisér má svoj osobitý rukopis, ktorým dokáže zaujať aj náročnejšieho diváka. ***(11.2.2009)

Ačkoli Cronenbergova poetika metamorfózy lidského těla není tak zničující a osobitá, jako u pozdějšího a povedenějšího Videodromu, stojí Scanners za pozornost. Především jde o dobré vstupní dílo pro diváky nepolíbené režisérovou filmografií. Vize fikčního světa je nezvykle ustálená a centrální vypravěčská linie je skvěle rytmická a přehledná, nehledě na to, že není narušená žádnými fantaskními halucinacemi. Ohromně pomáhá hudba Howarda Shorea, díky níž je závěrečný "souboj v upřeném zírání" hodně napínavou záležitostí.(15.8.2014)

• - Postava Kim Obrist byla pojmenována podle asistentky produkce. (PußyMagnet)

• - Podle režiséra to bylo jedno z nejobtížnějších natáčení, co zažil. Byly problémy s financováním, herci Patrick McGoohan a Jennifer O'Nealová se navzájem nesnášeli, scénář nebyl před začátkem natáčení dokončen a točilo se v nevytápěných prostorech během velmi studené zimy. (BoredSeal)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)