Scanners

• Kanada

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

Zajímavý nápad, takový scanner by mohla být velká hrozba. Ale zpracování mohlo být na můj vkus určitě lepší. Chtělo to lepší tah na branku. Konec sice potěšil, ale než jsem se k němu prokousal, tak jsem se během filmu občas i nudil. Vybuchujících hlav mohlo být víc, skenování mohlo být víc. Film si říká o svižnější a údernější remake. Třeba se toho někdo schopný ujme. 60%(15.1.2011)

Highlander medzi hororovymi filmami. "Nadludia" s obrovskymi moznostami, zuzujuci sa kruh, finalna konfrontacia dvoh najsilnejsich...zaujimava podobnost. Cronerberg patri medzi tych tvorcov, ktory vzdy vedeli prist s niecim originalnym a spolu so svojim nezamenitelnym stylom vytvoril mnoho klasik, medzi ktore samozrejme patri aj Scanners. Ci uz je to slusny pribeh, sceny "scanovania" pri ktorych beha po chrbte mraz, ci uzasny finalny stret dvoch najsilnejsich scannerov...jednoducho film, ktory ma co ponuknut po kazdej stranke a kazdy fanusik hororov si ho nalezite vychutna. (8.5/10)(4.10.2007)

Explodující hlavy a někde v pozadí se potutelně usmívá jako šéf toho všeho úchylný David Cronenberg. O tom, že je to starý perverzák, jistě nemá smysl polemizovat. Stejně tak je dobře známé, že se drží od mainstreamu a s většími či menšími tvůrčími přestávkami o sobě dává vědět. Na počátku osmdesátých let dal o sobě vědět přece jen krotším kouskem ze své tvůrčí dílny. Příběh telepatů s explodujícími hlavami pojal invenčně, možná až lehce komorně a bez větší příměsi krve a hnusu. Dynamická jízda se tedy nekoná, ale originalitu si film udržel. Zkušená režie nedopustila, aby film překročil tenkou hranici od promyšleně propracovaného filmu k naivnímu pojetí. Cronenberg měl telepatické schopnosti svých hrdinů pevně v rukou a možná, kdyby přece jen přidal nějakou tu rozflákanou hlavu navíc, tak by byl výsledek výstižný a charakteristický pro svého autora ještě o něco víc. Takhle se žádná obvyklá kontroverze nekonala. 60%(26.3.2013)

• juta

Sheldon snažící se o vybuchnutí Leonardovy hlavy mě navnadil se podívat na film, o kterém mluvili. Dočkal jsem se pouze jednoho výbuchu hlavy, tak jsem byl zklamaný. Nakonec mě to nezaujalo. Kdyby se natočil remake, mohlo by to dopadnout lépe.(8.3.2015)

Myšlenkově nadupaný námět drží u zemi přehnaně užvaněný scénář a Cronenbergovo nepochopitelné držení uzdy v explicitních scénách. Skenování před publikem a velkolepý závěr jak z epické báje ještě nestačí na to, abych po skončení suše nekonstatoval, že to prostě byla prachobyčejná nuda. Ukázkový příklad filmu, kdy zvěsti o vybuchujících hlavách, vytvořili fenomén, který však v reálu notně pokulhává.(10.8.2007)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)

• - Film bol zakázaný na Islande. (Paldiny)

• - Natáčení probíhalo převážně v Kanadě ve městě Montreal. (Terva)