Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

Ze začátku je to takové zmatené, až jsem měl pocit, že sleduju pokračování něčeho, co bylo naznačeno v předchozí části. Naštěstí Cronenberg začal dosazovat informace včas a mě nakonec přesvědčit o schopnostech Scanners. Není to rozhodně nejlepší režisérův počin, ale za tu scénu s hlavou a zejména díky působivému výkonu Michaela Ironsidea, který mě mimochodem překvapil i svými vlasy, dávám 70%.(19.4.2010)

Horor o telepatech, kteří jsou schopni svými psychickými schopnostmi i člověka zabít, viz vlastně hned v úvodu je krásně vybuchující hlava! Lepšího maniaka než Michaela Ironsidea do role hlavního záporáka nemohl maestro Cronenberg vybrat. Trochu mi zjevem a vražedným kukučem připomínal Jacka Nicholsona, takže za něj a výkon obrovské plus. Na hlavním hrdinovi v podání Stephena Lacka se mi obzvlášť líbila postupná transformace z ušmudlaného bezdomovce na ostříleného telepata, který tomu v závěru nasadí pořádnou korunu, ale o tom nehodlám spoilerovat. Scanners řadící se ke klasice Davida Cronenberga asi většinu lidí neposadí na zadek, ale nabídne velmi lahodnou atmosféru ve smyslu, že nebezpečí kompliců nevyzpytatelného Darryla Revoka (Michael Ironside) číhá všude a nevíte, kdo z lidí je telepat či nikoliv. A v tom je jeho síla.(27.3.2014)

Scanner je výnimočný jedinec s vrodenou telepatiou pomocou ktorej je schopný ovládať myslenie a konie ľudí vo svojom okolí. S týmto pomerne jednoduchým, ale zaujímavým, horrorovým námetom prišiel v roku 1981David Cronenberg, keď natočil tento film. "Scanners" určite nie je jeho najlepšie dielo, ale za pozretie rozhodne stojí. Pretože tento kanadský režisér má svoj osobitý rukopis, ktorým dokáže zaujať aj náročnejšieho diváka. ***(11.2.2009)

Tento "brokovnicový" film Davida Cronenberga se stejně jako jeho další filmy dost výrazně liší od tehdejších obvyklých snímků. Příběh o telepatických schopnostech je hodně zajímavé a málo používané téma a Cronenberg s tímto naložil velmi dobře, avšak film trochu nudí celou první hodinu a pořádně se to rozjede až tu finální půlhodinu. Je to takový nízkorozpočtový inteligentní horor, který je velmi dobře zvládnutý a zajímavý, ale nedosahuje kvalit Mouchy nebo Mrtvé zony.(1.7.2010)

Cronenbergův další skvělý (tehdá určitě i originální) nápad, který opět ztrácí pomalým tempem. Atmosféra dobrá, Stephen Lack má návykový ksicht, Ironside klasicky ďábelský. Někomu tu víc hnusů schází, mě jejich nedostatek vyhovuje. -"All right. We're gonna do this the scanner way. I'm gonna suck your brain dry!"(14.9.2011)

• - Natáčení probíhalo převážně v Kanadě ve městě Montreal. (Terva)

• - Podle režiséra to bylo jedno z nejobtížnějších natáčení, co zažil. Byly problémy s financováním, herci Patrick McGoohan a Jennifer O'Nealová se navzájem nesnášeli, scénář nebyl před začátkem natáčení dokončen a točilo se v nevytápěných prostorech během velmi studené zimy. (BoredSeal)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)