Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

Snad nejzásadnější Cronenberg - co do filmový myšlenky. Takový jeho komorní pojetí "Hvězdnejch válek v kostce", od černovlasýho dvojníka Ljůka Skájwókra, po šokující rozuzlení a nadpřirozeně silovej souboj o osud planety! Tyhle zákonitosti fakt existujou a první půlhodina filmu je skoro jako o mně - číst myšlenky pomluvačnejch kreténů žádnej problém (dokavaď se jich nesleze víc naráz), předtuchy o blízký budoucnosti mi taky nejsou cizí a jednou jsem si sám bez ničeho dokázal prozvonit mobil skrze "skryté číslo", jináč bych zaspal jistou událost, která se mi dočista vykouřila z hlavy. Tedá nebejt dost chytrej, se správně naladěnou myslí i vrozenýmu nadhledu k totálnímu vymýcení depek, asi bych byl dost výživný sousto pro psychiatrickou INQIZICIJU, che. Su sice jen prostej dělňas z fabriky, ale tak mi teda promiňte, že vyžaduju poněkud vznešenější hodnoty do života, byť nástrahy jako telepatie, jasnozřivectví či telekinezi rozvíjet zatím nehodlám, ani by to nebylo MOUDRÉ;) Když vono je daleko snazší odsoudit k "nenormálnosti" nezdravě moc uvědomělou menšinu, než převažující stádo poslušnejch konzumních zabedněnců.(23.2.2014)

Ačkoli Cronenbergova poetika metamorfózy lidského těla není tak zničující a osobitá, jako u pozdějšího a povedenějšího Videodromu, stojí Scanners za pozornost. Především jde o dobré vstupní dílo pro diváky nepolíbené režisérovou filmografií. Vize fikčního světa je nezvykle ustálená a centrální vypravěčská linie je skvěle rytmická a přehledná, nehledě na to, že není narušená žádnými fantaskními halucinacemi. Ohromně pomáhá hudba Howarda Shorea, díky níž je závěrečný "souboj v upřeném zírání" hodně napínavou záležitostí.(15.8.2014)

Film o lidech, kteří se dívají s výrazem právě zrozeného kůzlete po požití půl kila wasabi. Nádherná ukázka toho, kterak je zajímavý námět uhlodán pomocí snahy o akčnost a explicitnost (óó, brokovnice, óó, jak temné, óó, jak násilné), přitom začátek filmu, který je subtilní a hraje na děj, je v tu pravou chvíli náležitě okořeněn jedním výbuchem hlavy (legendární gif!), s přehledem stačí, kéž by se film podobné střídmosti držel i dál, protože druhá půlka filmu je jen napitomělá blbina, plná scén, které ani zdaleka nevyužívají svět telepatů s vražednými schopnostmi. Vlastně, tohle tam není využito skoro vůbec, chceme japonský, poloúchylný, anime remake s vesmírnou vydrou s chapadly! A bez brokovnic a hloupých výrazů ve tváři.(28.2.2015)

Vlevo vybuchující hlava, vpravo vybuchující hlava, před vámi ...kdo? Muž, který se na vás zvláštně dívá a vás začíná bolet hlava. Co bude následovat? Nechte se překvapit, ale až po filmu. David Cronenberg je zvláštní. Scanners mají myšlenku, mají divné provedení, přesně podle svého tvůrce a mají ještě divnější a velký konec. Nevím, co dál psát, prostě se na něj i přes drobné vady podívejte, protože to stojí za to.(24.7.2008)

Až dosud jsem netušil, že první verzí X-Menů natočil už v jednaosmdesátém Cronenberg! A nutno zdůraznit, že jeho destruktivní scannerský guru Revok je nejen mnohem lepší figura, než pravdoláskařský, vyměklý a sentimentální plešatec Professor X, ale ve své zápornosti si vytře zadek i se "záporákem" Magnetem. No copak snad Magneto někdy někomu vybouchl hlavu? (Mch. nezapomenutelná scéna, hned jsem si ji hodil do deníčku!). Dále mě nechtěně pobavily třeba scény s osmdesátkovými počítači, na takových krabicích jsem se kdysi na střední učil programovat, ty jo... Výborný je i finálový souboj dvou scannerů, docela hlína, zase jsem se musel chechtat, jak se ti chlápci srandovně ksichtili. Zajímavá je i filmová hudba, trochu jako Glass, trochu jako něco k nějakému Kubrickovi... Prostě zábavný a zajímavý film s dobrým námětem, jen s malinko slabším scénářem.(25.4.2017)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)

• - Natáčení probíhalo převážně v Kanadě ve městě Montreal. (Terva)

• - Film bol zakázaný na Islande. (Paldiny)