Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

První díl telepatické série z pera mistra úchylných úletů Cronenberga a jako, že musím říct, že ta myšlenka je perfektní a v jistém směru jde opravdu o nadčasový dílko, který je tu v rámci série nejlépe hodnocený, tak já si nemůžu pomoct, ale ta pokračování mě bavila víc. Možná proto, že mají větší sklon směřovat k trashové tvorbě, možná proto, že tohle mi na Cronenberga i když jeho styl je v tom víc než patrnej přišlo takový až moc seriózní. Hlavně to má docela dlouhej rozjezd a místy jsem se trošku nudil. Samozřejmě, že vybuchující hlavy postupně nastupují na scénu a konec je ultimátní plus skvělý make upový efekty, ale něco mi tu ještě chybělo.60%(6.2.2015)

• Pro-EaZzy

Scanners je přesně tím smutným případem, kdy může operovat s perfektním námětem, ale jakoby se sám sebe ptal, co si může a nemůže dovolit. Poměrně jasnou vizi má vtisknutá myšlenka, avšak klacky pod nohy si hází v podobně předlouhých dialogů. Samozřejmě je tu několik geniálních okamžiků a zajímavý závěr, ale z objektivního hodnocení mi nevzejde nic jiného, než že z velké části to byla dost nuda. Na můj vkus příliš přeceňovaný film se zvěstmi o vybuchujících hlavách, přičemž nedokázal ani z půlky využít svůj potenciál.(10.8.2009)

Jsem vyznavačem Cronnenbergovi tvorby a vím že Scanners je jeden z jeho přelomových snímků,ale nemohu si pomoci,značnou část filmu jsem se celkem nudil.Nemám výhrad co se nápadu,provedení i hereckého obsazení(hlavně Michael Ironside v roli Darryla Revoka,šla mi z něj husí kůže po ádech)týče,ale u Cronnenbergova filmu je to pro mě stále málo.Film jede od začátku až do konce stále ve stejném tempu,které po čase omrzí a to je podle mého kámen úrazu.I přes to všechno se ale nedivím,že se Scanners stali tak kultovní záležitostí a že se příběhy o telepatech zobrazují v dalších dvou dílech(a nejen to).tak i tak pro mě celkem zklamání.(4.1.2010)

Tento "brokovnicový" film Davida Cronenberga se stejně jako jeho další filmy dost výrazně liší od tehdejších obvyklých snímků. Příběh o telepatických schopnostech je hodně zajímavé a málo používané téma a Cronenberg s tímto naložil velmi dobře, avšak film trochu nudí celou první hodinu a pořádně se to rozjede až tu finální půlhodinu. Je to takový nízkorozpočtový inteligentní horor, který je velmi dobře zvládnutý a zajímavý, ale nedosahuje kvalit Mouchy nebo Mrtvé zony.(1.7.2010)

CITÁT - Jste telepat, ale zatím si to ještě neuvědomujete....... Musel jsem si uvědomit z jakého je to roku a tak na to také nahlížet. Příběh je povedený, dramatizace dobrá a hudba velmi deprimující. Herecké obsazení není moc dobré, ale Michael Ironside to zachraňuje. CITÁT - Teď na sebe budeme telepaticky řvát!!!!....... Konec je velmi povedený a "finální" souboj byl fakt hnusný (jako krvavě).(2.10.2014)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)

• - Postava Kim Obrist byla pojmenována podle asistentky produkce. (PußyMagnet)