Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

Asi moja prvá filmová nočná mora. Film sme na základke videli na VHS niekoľkokrát a všetci sme mali dosť. Videli sme aj pokračovania, ktoré už s Cronenbergom nemali nič spoločné, ale celkom sa nám páčili. Po dlhých rokoch som sa na neho chcel pozrieť ako na výtvor Davida Cronenberga a významný umelecký horor. Usúdil som, že je to významný umelecký horor, ale mal som pocit, že tých vybuchnutých hláv bolo vo filme viac. Veľmi originálny scenár (to je pri DC pravidlo) je doprevádzaný skľučujúcou atmosférou a nejakou tou myšlienkou na záver. Pre mňa asi vrchol jeho tvorby.(31.5.2012)

Výborná atmosféra, skvělé efekty, perfektní herci a hlavně, opět velký prognostik Cronenberg, který zde předpovídá a představuje řadu fenoménů, o kterých se běžně nemluví nebo které v době vzniku filmu byly teprve v plenkách. Tím myslím například internet - scéna napojování se přes telefon v telefonní budce na software počítačů ve fabrice na léky apod. Bohužel film dosti pokulhává ve scénáři, což mi trochu vadilo, konec a samotný smysl a význam děje byl příliš rychle useknut. Cronenberg si v mých hodnoceních vždy tradičně sáhne bez problémů na 4 * a nebude tomu jinak ani tentokrát. "Scaneři" jsou velmi dobrý film, ale ne natolik vyjímečný, aby si vysloužil plný počet. Chybělo mi v něm něco, co mne bude šokovat, co mne opravdu překvapí, nějaká vyloženě výrazná myšlenka nebo nápad, ale opět se nekonalo. Přitom se tak celý film tváří, svojí tajemností a atmosférou, že za tím vším je něco velkého, že to diváka posadí na zadek. K ničemu takovému však nedošlo...(6.10.2008)

Ze začátku je to takové zmatené, až jsem měl pocit, že sleduju pokračování něčeho, co bylo naznačeno v předchozí části. Naštěstí Cronenberg začal dosazovat informace včas a mě nakonec přesvědčit o schopnostech Scanners. Není to rozhodně nejlepší režisérův počin, ale za tu scénu s hlavou a zejména díky působivému výkonu Michaela Ironsidea, který mě mimochodem překvapil i svými vlasy, dávám 70%.(19.4.2010)

Príbeh filmu točiaci sa okolo (nie tak čisto) telepatických schopností má veľký potenciál, ale natočené to bolo dosť divne a tie hnusné zvuky tiahnúce sa celým filmom ani nehovorím :D. Vedel by som si predstaviť novodobý remake s lepšími efektmi, záživnejšou akciou a s hlbším zameraním sa na morálnu a sociálnu stránku problematiky čítania myšlienok.(11.8.2011)

Na zacatku osmdesatych let se cronenberg rozjel ve velkem stylu. Stale operuje se stejnymi motivy jako ve svych predchozich filmech, ale tentokrat na ně nahlíží pohledem Scanneru, telepatu, majicich velkou moc, ale presto chapajicich svoji zvlastnost spise jako prokleti a stojicich na okraji lidske spolecnosti. Jednim z nich je i Cameron Vale a prave on je vybran, aby infiltroval Scannerskou ilegalni organizaci, v jejimz cele stoji nejsilnejsi z nich - Darryl Revok. Cronenberg si vzdy umel vybrat vyborne a vyrazne herce a oba hlvni protagoniste jsou toho dukazem. Jak Stephen Lack, tak predevsim Michael Ironside v roli Revoka jsou naprosto uzasni. Je to nadhera, koukat se na jejich mimiku, kdyz vyuzivaji svych telepatickych schopnosti. Hudba Howarda Shora, samostatne asi neprilis zajimava, funguje ve filmu skvele a spolu s velkou skalou vyraznych zvuku dava obcas divakovi pocit, ze je sam scanovan. Telesne zvlastnosti protagonistu tentokrat zustavaji pouze v jejich mozcich, ale i presto se autori efektu mohli vyradit, predevsim na slavne scene vybuchujici hlavy. Vynikajici film.(18.4.2005)

• - Podle režiséra to bylo jedno z nejobtížnějších natáčení, co zažil. Byly problémy s financováním, herci Patrick McGoohan a Jennifer O'Nealová se navzájem nesnášeli, scénář nebyl před začátkem natáčení dokončen a točilo se v nevytápěných prostorech během velmi studené zimy. (BoredSeal)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)

• - Postava Kim Obrist byla pojmenována podle asistentky produkce. (PußyMagnet)