Scanners

• Kanada Scanners
všechny plakáty
Trailer

Telepat Cameron Vale (Stephen Lack) je odchycen neznámými muži v nákupním centru. Probouzí se ve výzkumném středisku společnosti ConSec., kde se ho ujme doktor Paul Ruth (McGoohan). Ruth Camerona seznámí s existencí tzv. „scanners“, lidí obdařených mimořádnými psychickými schopnostmi, které jim v krajním případě umožňují i zabití jiné osoby. Cameron je jakožto jeden z nich vyslán vypátrat vůdce zločinného spolčení „scannerů“, mimořádně nebezpečného Darryla Revoka (Ironside). (J.Connor)

Trailer

tron

Vybuchujúce ľudské hlavy sú absolútne vydrb*ný, šialený, geniálny, absurdný, úžasný, perfektný hororový (alebo aký) nápad. Bohužiaľ, Scanners ma nikdy nechytili a ich údajnú kultovosť som nepochopil. Cronenberg nikdy nebol moja šálka kávy, ale viaceré jeho filmy sa mi páčili (Mŕtva zóna a hlavne Mucha, ale aj jeho neskoršie civilné veci ako História násilia a Pavúk). Ale Scanners ma nezaujali. Scenár nie je zlý, ale zároveň je strašne nudný a kasting mi pripadá priemerný (samozrejme až na nechutného Ironsidea) a aby som pravdu povedal, vo filme o vybuchujúcich hlavách mi pripadá dosť nemiestne riešiť čokoľvek iné, než vybuchujúce hlavy. ()

Isherwood

Myšlenkově nadupaný námět drží u zemi přehnaně užvaněný scénář a Cronenbergovo nepochopitelné držení uzdy v explicitních scénách. Skenování před publikem a velkolepý závěr jak z epické báje ještě nestačí na to, abych po skončení suše nekonstatoval, že to prostě byla prachobyčejná nuda. Ukázkový příklad filmu, kdy zvěsti o vybuchujících hlavách, vytvořili fenomén, který však v reálu notně pokulhává. ()

obitus

Na zacatku osmdesatych let se cronenberg rozjel ve velkem stylu. Stale operuje se stejnymi motivy jako ve svych predchozich filmech, ale tentokrat na ně nahlíží pohledem Scanneru, telepatu, majicich velkou moc, ale presto chapajicich svoji zvlastnost spise jako prokleti a stojicich na okraji lidske spolecnosti. Jednim z nich je i Cameron Vale a prave on je vybran, aby infiltroval Scannerskou ilegalni organizaci, v jejimz cele stoji nejsilnejsi z nich - Darryl Revok. Cronenberg si vzdy umel vybrat vyborne a vyrazne herce a oba hlvni protagoniste jsou toho dukazem. Jak Stephen Lack, tak predevsim Michael Ironside v roli Revoka jsou naprosto uzasni. Je to nadhera, koukat se na jejich mimiku, kdyz vyuzivaji svych telepatickych schopnosti. Hudba Howarda Shora, samostatne asi neprilis zajimava, funguje ve filmu skvele a spolu s velkou skalou vyraznych zvuku dava obcas divakovi pocit, ze je sam scanovan. Telesne zvlastnosti protagonistu tentokrat zustavaji pouze v jejich mozcich, ale i presto se autori efektu mohli vyradit, predevsim na slavne scene vybuchujici hlavy. Vynikajici film. ()

Superpero

Za mě solidní sci-fi thriller. Občas je úsměvné, jak tam všechno příliš snadno exploduje (včetně lidských hlav), ale mě to prostě bavilo. Hlavní hrdina sice čumí, jak puk. Nedostatek jeho charismatu však bohatě vykompenzuje Michael Ironside. Klidně si dovedu představit, že někdo udělá mainstreamovější remake. ()

Djkoma

Vlevo vybuchující hlava, vpravo vybuchující hlava, před vámi ...kdo? Muž, který se na vás zvláštně dívá a vás začíná bolet hlava. Co bude následovat? Nechte se překvapit, ale až po filmu. David Cronenberg je zvláštní. Scanners mají myšlenku, mají divné provedení, přesně podle svého tvůrce a mají ještě divnější a velký konec. Nevím, co dál psát, prostě se na něj i přes drobné vady podívejte, protože to stojí za to. ()

• Postava Kim Obrist byla pojmenována podle asistentky produkce. (PußyMagnet)
  • Natáčení probíhalo převážně v Kanadě ve městě Montreal. (Terva)
  • Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)