Scanners

• Kanada

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

Poprvé jsem to viděl jako malé mrně, takže jsem si při opětovném zhlédnutí po dvaceti letech užil příjemnou spršku prazážitků. Nejsem tedy schopen hodnotit objektivně - každopádně je to dobrá stylovka s lehkou příchutí 70tých let, některé prvky scénáře jsou sice trochu přemrštěné, ale celkově to šlape. Klasika žánru.(2.6.2011)

Cronenbergův další skvělý (tehdá určitě i originální) nápad, který opět ztrácí pomalým tempem. Atmosféra dobrá, Stephen Lack má návykový ksicht, Ironside klasicky ďábelský. Někomu tu víc hnusů schází, mě jejich nedostatek vyhovuje. -"All right. We're gonna do this the scanner way. I'm gonna suck your brain dry!"(14.9.2011)

• lennyd

Cameron Vale (Stephen Lack) netuší o svých schopnostech, dokud nedojde v obchodním centru ke střetu s postarší dámou, a poté se Cameron probouzí ve výzkumném středisku. Doktor Ruth vysvětlí Cameronovi, že je jedním z mála těch, kteří vládnou telepatickou silou, a že je třeba jeho schopností, aby vypátral nebezpečného telepata Darryla Revoka (Michael Ironside)... Tomuto Cronenbergovu filmu, stejně jako jeho mnoha dalším, určitě nechybí originální námět a myšlenka. Jenže to je tak všechno, film mne ukrutně nebavil, a nejsem si jist, jestli jsem náhodou uprostřed nezadříml (ale nějak jsem to nepostřehl, takže asi děj nebyl natolik důležitý). Kromě několika zajímavých (a všude zmiňovaných) scén (vybuchující hlava) totiž film nijak moc víc nenabízí, Ještě mám někde další dvě pokračování, ale nevím jestli k nim najdu vůbec odvahu...(13.9.2013)

Jsem vyznavačem Cronnenbergovi tvorby a vím že Scanners je jeden z jeho přelomových snímků,ale nemohu si pomoci,značnou část filmu jsem se celkem nudil.Nemám výhrad co se nápadu,provedení i hereckého obsazení(hlavně Michael Ironside v roli Darryla Revoka,šla mi z něj husí kůže po ádech)týče,ale u Cronnenbergova filmu je to pro mě stále málo.Film jede od začátku až do konce stále ve stejném tempu,které po čase omrzí a to je podle mého kámen úrazu.I přes to všechno se ale nedivím,že se Scanners stali tak kultovní záležitostí a že se příběhy o telepatech zobrazují v dalších dvou dílech(a nejen to).tak i tak pro mě celkem zklamání.(4.1.2010)

Parádní začátek a konec, mezi tím však ohromný kýbl dialogové nudy, který podtrhuje zoufalý herecký výkon Stephena Lacka. Sakra, když ani herec nevěří jedinému slovu, co vypouští z úst, jak potom může věřit divák? Ironside je naopak bezvadný, zápletka obstojná, ale vyzdvihovaných gore záběru taky poskrovnu. Za mě takový solidní průměr (2,5*) zaokrouhlený nakonec na 3* jako uznání jistého kultovního statusu. Lehké zklamání.(10.12.2014)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)

• - Film bol zakázaný na Islande. (Paldiny)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)