Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

Scanners je dalším z řady Cronenbergovo kultovních snímků jeho rané tvorby a patří mezi ty nejlepší. Postava Darryla Revoka v podání Michaela Ironsida je úžasná, jen mě trochu mrzí, že si ho v průběhu filmu až tolik neužijeme. A právě díky tomu je nejsilnější stránkou filmu jeho začátek a samozřejmě epický závěr. Prakticky nemám nic, co bych filmu vytknul. Neodvážil bych se kecat do specifického stylu Davida Cronenberga, takže když v jeho filmu narazím na nějaké drobnosti, které se mi moc nelíbí, snažím se je nějak vstřebat po svém a pochopit, proč to tak je – nehledám v nich jiná východiska a nepřemýšlím, že by to mělo být jinak. Je to prostě Cronenberg a je třeba brát jeho filmy takové, jaké jsou.(20.5.2018)

Scanner je výnimočný jedinec s vrodenou telepatiou pomocou ktorej je schopný ovládať myslenie a konie ľudí vo svojom okolí. S týmto pomerne jednoduchým, ale zaujímavým, horrorovým námetom prišiel v roku 1981David Cronenberg, keď natočil tento film. "Scanners" určite nie je jeho najlepšie dielo, ale za pozretie rozhodne stojí. Pretože tento kanadský režisér má svoj osobitý rukopis, ktorým dokáže zaujať aj náročnejšieho diváka. ***(11.2.2009)

Fascinujúci príbeh od Davida Cronenberga, ktorý sa po predošlých skúsenostiach z réžiou trochu ponaučil a prišiel s niečim novým, čo tu ešte nebolo. Samozrejme boli aj taký, ktorý chceli zarobiť ešte peniaze navyše a tak sa priživili na účet Cronenberga a odkopírovali jeho príbeh a názov vybrali Scanner Cop. Nič by natom nebolo zlé, keby sa to nehralo na B-éčko, ale to už je chyba režiséra a tvorcov 80 percent.(27.11.2008)

Kultovní klasika s vybuchujícími hlavami, kde jich ve skutečnosti zas tolik neexploduje. Zub času se na tom hodně podepsal. Z dnešního pohledu to působí spíš komicky, což by ani tolik nevadilo (většina filmů z 80. let působí komicky), kdyby se Cronenberg trochu zaměřil i na hlubší psychologizaci telepatů (něco ve stylu dnešních X-MEN: FIRST CLASS) a převedl na plátno pronikání telepatů do mozků, čehož se nedočkáme. Michael Ironside je ale démon.(29.7.2011)

Cronenbergův další skvělý (tehdá určitě i originální) nápad, který opět ztrácí pomalým tempem. Atmosféra dobrá, Stephen Lack má návykový ksicht, Ironside klasicky ďábelský. Někomu tu víc hnusů schází, mě jejich nedostatek vyhovuje. -"All right. We're gonna do this the scanner way. I'm gonna suck your brain dry!"(14.9.2011)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)

• - Postava Kim Obrist byla pojmenována podle asistentky produkce. (PußyMagnet)