Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

"ŘÍKAL JSEM VÁM TO - ŽÁDNEJ OHŇOSTROJ." Cronenberg (respektive Burroughs v Naked lunch) přišel s námětem stejně revolučním jako Romerovy zombies a ačkoliv ho zpracoval docela efektně, zůstal jen na půli cesty (a nemyslím si, že by to byla otázka peněz). Neupírám mu řadu opravdu povedených scén a chuťovek (explodující hlava, skenování počítače po telefonu připomínající MATRIX, závěrečný telepatický souboj), ale nemůžu mu odpustit, že při skenování zůstává vždy na povrchu a ukazuje nám jen xichtící se a deformující se scannery namísto toho, aby nás vzal dovnitř do jejich mysli. Taky jsem nepochopil proč Revok pořád posílá na kladné scannery svoje poskoky s puškama, aby je postříleli - scanneři snad mají zabíjet pomocí telepatie, ne? I když je fakt, že Cameron z nich měl být nejsilnější...(26.12.2007)

Filmový obal je supr. Film už samotný, tak moc supr není. Děj je poměrně zajímavý, nicméně provedení je bohužel docela laciné, což je dáno pochopitelně výškou rozpočtu. Snímek působí jakoby byl natáčen mnohem dříve než na počátku 80. let. Triky jsou nicméně Cronenbergovsky zvláštní a divné. Úchylárnama ovšem šetří. Scanners se mě zpočátku docela líbili, bohužel po asi 15. minutě zmizí na nějaký čas z plátna Ironside, což je rozhodně škoda. 55%(4.7.2014)

Poprvé jsem to viděl jako malé mrně, takže jsem si při opětovném zhlédnutí po dvaceti letech užil příjemnou spršku prazážitků. Nejsem tedy schopen hodnotit objektivně - každopádně je to dobrá stylovka s lehkou příchutí 70tých let, některé prvky scénáře jsou sice trochu přemrštěné, ale celkově to šlape. Klasika žánru.(2.6.2011)

Snad nejzásadnější Cronenberg - co do filmový myšlenky. Takový jeho komorní pojetí "Hvězdnejch válek v kostce", od černovlasýho dvojníka Ljůka Skájwókra, po šokující rozuzlení a nadpřirozeně silovej souboj o osud planety! Tyhle zákonitosti fakt existujou a první půlhodina filmu je skoro jako o mně - číst myšlenky pomluvačnejch kreténů žádnej problém (dokavaď se jich nesleze víc naráz), předtuchy o blízký budoucnosti mi taky nejsou cizí a jednou jsem si sám bez ničeho dokázal prozvonit mobil skrze "skryté číslo", jináč bych zaspal jistou událost, která se mi dočista vykouřila z hlavy. Tedá nebejt dost chytrej, se správně naladěnou myslí i vrozenýmu nadhledu k totálnímu vymýcení depek, asi bych byl dost výživný sousto pro psychiatrickou INQIZICIJU, che. Su sice jen prostej dělňas z fabriky, ale tak mi teda promiňte, že vyžaduju poněkud vznešenější hodnoty do života, byť nástrahy jako telepatie, jasnozřivectví či telekinezi rozvíjet zatím nehodlám, ani by to nebylo MOUDRÉ;) Když vono je daleko snazší odsoudit k "nenormálnosti" nezdravě moc uvědomělou menšinu, než převažující stádo poslušnejch konzumních zabedněnců.(23.2.2014)

Až dosud jsem netušil, že první verzí X-Menů natočil už v jednaosmdesátém Cronenberg! A nutno zdůraznit, že jeho destruktivní scannerský guru Revok je nejen mnohem lepší figura, než pravdoláskařský, vyměklý a sentimentální plešatec Professor X, ale ve své zápornosti si vytře zadek i se "záporákem" Magnetem. No copak snad Magneto někdy někomu vybouchl hlavu? (Mch. nezapomenutelná scéna, hned jsem si ji hodil do deníčku!). Dále mě nechtěně pobavily třeba scény s osmdesátkovými počítači, na takových krabicích jsem se kdysi na střední učil programovat, ty jo... Výborný je i finálový souboj dvou scannerů, docela hlína, zase jsem se musel chechtat, jak se ti chlápci srandovně ksichtili. Zajímavá je i filmová hudba, trochu jako Glass, trochu jako něco k nějakému Kubrickovi... Prostě zábavný a zajímavý film s dobrým námětem, jen s malinko slabším scénářem.(25.4.2017)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)

• - Film bol zakázaný na Islande. (Paldiny)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)