Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

Snad nejzásadnější Cronenberg - co do filmový myšlenky. Takový jeho komorní pojetí "Hvězdnejch válek v kostce", od černovlasýho dvojníka Ljůka Skájwókra, po šokující rozuzlení a nadpřirozeně silovej souboj o osud planety! Tyhle zákonitosti fakt existujou a první půlhodina filmu je skoro jako o mně - číst myšlenky pomluvačnejch kreténů žádnej problém (dokavaď se jich nesleze víc naráz), předtuchy o blízký budoucnosti mi taky nejsou cizí a jednou jsem si sám bez ničeho dokázal prozvonit mobil skrze "skryté číslo", jináč bych zaspal jistou událost, která se mi dočista vykouřila z hlavy. Tedá nebejt dost chytrej, se správně naladěnou myslí i vrozenýmu nadhledu k totálnímu vymýcení depek, asi bych byl dost výživný sousto pro psychiatrickou INQIZICIJU, che. Su sice jen prostej dělňas z fabriky, ale tak mi teda promiňte, že vyžaduju poněkud vznešenější hodnoty do života, byť nástrahy jako telepatie, jasnozřivectví či telekinezi rozvíjet zatím nehodlám, ani by to nebylo MOUDRÉ;) Když vono je daleko snazší odsoudit k "nenormálnosti" nezdravě moc uvědomělou menšinu, než převažující stádo poslušnejch konzumních zabedněnců.(23.2.2014)

Jsem vyznavačem Cronnenbergovi tvorby a vím že Scanners je jeden z jeho přelomových snímků,ale nemohu si pomoci,značnou část filmu jsem se celkem nudil.Nemám výhrad co se nápadu,provedení i hereckého obsazení(hlavně Michael Ironside v roli Darryla Revoka,šla mi z něj husí kůže po ádech)týče,ale u Cronnenbergova filmu je to pro mě stále málo.Film jede od začátku až do konce stále ve stejném tempu,které po čase omrzí a to je podle mého kámen úrazu.I přes to všechno se ale nedivím,že se Scanners stali tak kultovní záležitostí a že se příběhy o telepatech zobrazují v dalších dvou dílech(a nejen to).tak i tak pro mě celkem zklamání.(4.1.2010)

Absolútna klasika B žánru. Mal som to rád už ako decko a teraz po rokoch ma to bavilo ešte viacej. Úplne vážne myslené vražedné pohľady hercov, z ktorých najväčšia hviezda je Michael Ironside, telepatické súboje a vybuchujúce hlavy - všetko vyznieva presne tak jak má a výsledok je značne pôsobivý. To môže mať na svedomí iba jeden človek...(18.9.2012)

Zajímavý nápad, takový scanner by mohla být velká hrozba. Ale zpracování mohlo být na můj vkus určitě lepší. Chtělo to lepší tah na branku. Konec sice potěšil, ale než jsem se k němu prokousal, tak jsem se během filmu občas i nudil. Vybuchujících hlav mohlo být víc, skenování mohlo být víc. Film si říká o svižnější a údernější remake. Třeba se toho někdo schopný ujme. 60%(15.1.2011)

Až dosud jsem netušil, že první verzí X-Menů natočil už v jednaosmdesátém Cronenberg! A nutno zdůraznit, že jeho destruktivní scannerský guru Revok je nejen mnohem lepší figura, než pravdoláskařský, vyměklý a sentimentální plešatec Professor X, ale ve své zápornosti si vytře zadek i se "záporákem" Magnetem. No copak snad Magneto někdy někomu vybouchl hlavu? (Mch. nezapomenutelná scéna, hned jsem si ji hodil do deníčku!). Dále mě nechtěně pobavily třeba scény s osmdesátkovými počítači, na takových krabicích jsem se kdysi na střední učil programovat, ty jo... Výborný je i finálový souboj dvou scannerů, docela hlína, zase jsem se musel chechtat, jak se ti chlápci srandovně ksichtili. Zajímavá je i filmová hudba, trochu jako Glass, trochu jako něco k nějakému Kubrickovi... Prostě zábavný a zajímavý film s dobrým námětem, jen s malinko slabším scénářem.(25.4.2017)

• - Postava Kim Obrist byla pojmenována podle asistentky produkce. (PußyMagnet)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)

• - Podle režiséra to bylo jedno z nejobtížnějších natáčení, co zažil. Byly problémy s financováním, herci Patrick McGoohan a Jennifer O'Nealová se navzájem nesnášeli, scénář nebyl před začátkem natáčení dokončen a točilo se v nevytápěných prostorech během velmi studené zimy. (BoredSeal)