Scanners

Scanners

Horor / Sci-Fi / Thriller

Kanada, 1981, 103 min

A další chuťovka od mistra divností, tentokráte komorní superhrdinské drama o pokusu o ovládnutí světa.... Velmi sugestivně a minimalisticky zpracované, za pomocí vynikajích zvuků gradované s parádním závěrečným soubojem myslí a překvapivým koncem... Nechutností tentokráte není tolik, ale nějaká vybuchující hlava či oči se zde také najdou... A hackovaní computeru lidskou myslí... Prostě vizionářský snímek...(31.12.2012)

Explodující hlavy a někde v pozadí se potutelně usmívá jako šéf toho všeho úchylný David Cronenberg. O tom, že je to starý perverzák, jistě nemá smysl polemizovat. Stejně tak je dobře známé, že se drží od mainstreamu a s většími či menšími tvůrčími přestávkami o sobě dává vědět. Na počátku osmdesátých let dal o sobě vědět přece jen krotším kouskem ze své tvůrčí dílny. Příběh telepatů s explodujícími hlavami pojal invenčně, možná až lehce komorně a bez větší příměsi krve a hnusu. Dynamická jízda se tedy nekoná, ale originalitu si film udržel. Zkušená režie nedopustila, aby film překročil tenkou hranici od promyšleně propracovaného filmu k naivnímu pojetí. Cronenberg měl telepatické schopnosti svých hrdinů pevně v rukou a možná, kdyby přece jen přidal nějakou tu rozflákanou hlavu navíc, tak by byl výsledek výstižný a charakteristický pro svého autora ještě o něco víc. Takhle se žádná obvyklá kontroverze nekonala. 60%(26.3.2013)

"ŘÍKAL JSEM VÁM TO - ŽÁDNEJ OHŇOSTROJ." Cronenberg (respektive Burroughs v Naked lunch) přišel s námětem stejně revolučním jako Romerovy zombies a ačkoliv ho zpracoval docela efektně, zůstal jen na půli cesty (a nemyslím si, že by to byla otázka peněz). Neupírám mu řadu opravdu povedených scén a chuťovek (explodující hlava, skenování počítače po telefonu připomínající MATRIX, závěrečný telepatický souboj), ale nemůžu mu odpustit, že při skenování zůstává vždy na povrchu a ukazuje nám jen xichtící se a deformující se scannery namísto toho, aby nás vzal dovnitř do jejich mysli. Taky jsem nepochopil proč Revok pořád posílá na kladné scannery svoje poskoky s puškama, aby je postříleli - scanneři snad mají zabíjet pomocí telepatie, ne? I když je fakt, že Cameron z nich měl být nejsilnější...(26.12.2007)

Fascinujúci príbeh od Davida Cronenberga, ktorý sa po predošlých skúsenostiach z réžiou trochu ponaučil a prišiel s niečim novým, čo tu ešte nebolo. Samozrejme boli aj taký, ktorý chceli zarobiť ešte peniaze navyše a tak sa priživili na účet Cronenberga a odkopírovali jeho príbeh a názov vybrali Scanner Cop. Nič by natom nebolo zlé, keby sa to nehralo na B-éčko, ale to už je chyba režiséra a tvorcov 80 percent.(27.11.2008)

Pro mě další kultovní film od Davida Cronenberga. Cronenberg opět výborně dokázal vykreslit psychologii postav a utvrdil mě, že je právem považovám za mistra zvrácenosti. Z tohoto filmu se pro mě stala nezapomenutelná a hlavně již dnes kultovní scéna, kde Michael Ironside v roli Revoka, díky svým telepatickým schopnostem nechá vybuchnout hlavu muži, který chtěl číst jeho myšlenky.(30.10.2006)

• - Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)

• - Scéna s explodující hlavou byla natočena s latexovou hlavou naplněnou psím žrádlem a králičímy játry, prostřelena zezadu brokovnicí. (PußyMagnet)

• - Postava Kim Obrist byla pojmenována podle asistentky produkce. (PußyMagnet)