Videodrom

• Kanada Videodrome (více)

Ústřední postavou příběhu je Max Renn, bezskrupulózní ředitel kontroverzního televizního kanálu 83, který nabízí vše od lehké erotiky po brutální násilí. Při hledání nového námětu do vysílání Max narazí na pirátskou nahrávku, jejíž název zní Videodrom. Přímočará syrová násilnost pořadu Maxe fascinuje do té míry, že navzdory varováním začne pátrat po jeho původu a tvůrcích. Vydává se tak na cestu, která jej zavede do nejtemnějších zákoutí lidské psychiky a postupně se propadá do světa, v němž realitu nahrazují čím dál tím děsivější a divočejší vize... Torontský rodák David Cronenberg, který dnes patří k žijícím klasikům nejen žánrového filmu, na sebe poprvé výrazněji upozornil ve druhé polovině 70. let, kdy v rychlém sledu natočil snímky Shivers (1975), Rabid (1977), Brood (1979) a především Scanners (1981) s proslulou scénou explodující lidské hlavy. V těchto filmech ustanovil svůj charakteristický autorský rukopis a etabloval se jako tvůrce silně tělesných hororů, které se nevyhýbají šokujícím násilným výjevům, jejichž prostřednictvím se vyjadřují k údělu moderního člověka, potýkajícího se s prudkým vývojem technologií a přírodních či lékařských věd. Pomyslným vrcholem rané fáze Cronenbergovy tvorby je právě Videodrom, v němž už v roce 1983 dokázal předznamenat, jak se může virtuální realita prolnout se skutečností až do té míry, že člověka doslova pozře. Film je zajímavý také tím, že v jedné z hlavních rolí se zde objevuje Deborah Harryová, známější jako Debbie Harry, frontmanka novovlné kapely Blondie. (Česká televize)

montel

Max Renn (James Woods) je šéfem televizního kanálu 83, který vysílá filmy pro dospělé. Kromě sexu se prezentuje také brutálním násilím a vraždami. Poslední dobou ale shání Max něco šokujícího. Něco co lidi ještě neviděli. Díky svému kamarádovi narazí Max na videonahrávku, kde je zobrazeno velmi brutální mučení. Max se rozhodne sehnat více tohoto materiálu. Postupem času ale začíná mít velmi zvláštní halucinace. Za vším stojí videonahrávka s názvem Videodrome...První půl hodina byla parádní. Pak se do toho začali motat různé halucinace a to už mě zase tak moc nebavilo. Škoda že Cronenberg chtěl za každou cenu točit horor. Mohla to být parádní kriminálka ve stylu 8mm. Každopádně bych byl hodně zvědav, kdyby Videodrome někdo předělal do nového kabátu. 45% ()

AdamDudas

NEUVERITEĽNE SKVELÝ FILM, ak máte nechuť k ľudskému telu a chorobám tela či psychiky, ako ja, ODPORÚČAM. Srdce Vám bude biť, ako asi nikdy. Po všetkých stránkach skvelé. ()

van Lumineux

Film o zdeformovaném světě, ve kterém se v životě zkaženého a nesympatického chlápka začnou halucinogenně deformovat i základy biologické a hodnotové - to když se namísto pána situace stane nedobrovolným vykonavatelem a mutujícím nástrojem sil v pozadí, který je odsouzený k záhubě. Temná, zneklidňující a úchylná hudba lepší než zbytek aspektů filmu, který přesto nabídne několik skvělých scén. Pouze se nemohu zbavit dojmu, že mohla obyčejná "reálná" část děje být lepší, např. vizuálně zajímavější. ()

foils

Bohužel jsem nejdřív viděl eXistenZ, a až potom tento film, což mělo nevýhodu, že přede mnou vyvstaly nedostatky obou filmů najednou. Bavil jsem se dobře a kvůli specifické atmosféře i vizuálu bych se rozhodně zdráhal kterýkoliv z těchto dvou filmů označit jako hloupý. Spíš by se dalo říct, že jejich ideová podstata je několikanásobně méně objevná než Cronenbergův filmový styl a vychází z názorů zdaleka ne tak výstředních jako některé jiné prvky jejich scénářů. Zatímco poselství eXistenZ by se při značném zjednodušení dalo vystihnout slovy "pokud budete pořád jen pařit hry, tak z toho zmagoříte", Videodrome by šlo podobně shrnout "když budete furt čumět do bedny, tak z toho za chvíli zblbnete". To jsou jistě myšlenky, se kterými většina lidí bude souhlasit, na druhou bych od tvůrce Cronenbergova talentu čekal i trochu hlubší vhled do problematiky, která je navíc dost blízká jeho profesi a osobní zkušenosti. Zároveň je to i jeden z důvodů, proč eXistenZ ve srovnání s tematicky příbuzným Matrixem prakticky zapadla. Myšlenky v pozadí nejsou jedinou složkou, která se v obou filmech téměř opakuje, jistou podobnost vykazují např. i některé rekvizity. Přes všechny výhrady oba filmy určitě stojí za zhlédnutí, oproti eXistenZ, jež je že scenáristického hlediska spíš takovou hříčkou, je Videodrome tradičnější, dává více prostoru soukromé linii, jež byla v eXistenZ naopak hodně upozaděna. ()

uprchlice

Režisér David Cronenberg dokázal, že je opravdovým mistrem horrorů, tedy co se aspoň triků týče. V roce 1979 natočil skvělý snímek "Mláďata". Velice úspěšně se zadařilo a o 4 roky později,  v roce 1983, se inspiroval knihou Stephena Kinga "Mrtvá zóna" a přenesl jej na filmová plátna. Snímek byl opět úspěšný a ve stejném roce natočil "Videodrome". Originalitu takových rozměrů jako předvedl David se každému režisérovi mohlo nechat jen zdát.  "Videodrome" nás zavede do tajemné brutality, nahoty a zahadné kazety Videodrome. Strach, halucinace, krev a násilí zažene mladého novináře do fantazie o které si může normální člověk nechat jen zdát.  Divákům naskočí husí kůže po shlédnutí první půl hodiny a to je teprve začátek! "Videodrome" je zahadná kazeta, která rozhodně nepřinese nic dobrého. Ovšem snímek se může pyšnit dokonalými triky a úžasnou fantazií. I přes vysoký věk filmu si každý spravný divák nenechá tento snímek ujít,  ba naopak bude bude z něj opravdu unešený. "Videodrome" je jeden z nejoriginálnějších snímků v hororové kinematografii a přenese vás do své fantazie, ze které se už  možná nikdy nedostanete! ()

Hombre8 odpad!

Další pomatenost pro psychouše od jejich lysergového guru. Film by měl být součásti testu pro určování poruchy osobnosti. V tom případě by měl aspoň nějaký smysl. ()

Marcecek

No teda, neviem, čo si mám myslieť. Pre mňa ale každopádne trochu slabší Cronenberg, ubral na intenzite pre neho typickej, držal sa celkom pri zemi. Je to psychedelické, miestami bizarné až surrealistické, ale od majstra body hororu by som čakal eště viac. Nechápte ma špatne, bavil som sa a miestami som nechápal /v dobrom slova zmysle/, ale u Cronenberga chcem ešte viac /nemusí to nutne byť explodujúca hlava. Nakoniec som sa rozhodol pre 3*, pretože na tie najlepšie kúsky v jeho podaní mu čosi schádza, ale viac a viac si myslím, že som tento film správne nepochopil, alebo vôbec nepochopil... ()

Astu.

Trochu se mi kazeta v břiše zakousla, tudíž jsem ani nevěnoval tolik pozornosti hlasům, které mi přikazovali vyvraždit celou svoji rodinu. ExistenZ mnohem lepší, ve Videodromu se realita tříští tak nějak chladně, odtažitě, nevím, prostě mě to nevtáhlo...7/10 ()

RonnieR

Vynikajúci, provokačný Cronenbergov film so skrytými odkazmi. Začínam tomuto kanaďanovi prichádzať na chuť! 85%. ()

Wyrmhord

Po Cronenbergovej úžasnej Muche som sa s veľkým nadšením pustil hneď v ten večer na jeho Videodrome s nádejou, že bude rovnako dobrý,ak nie lepší ako Mucha. Omyl. ()

tXtX

Slušná podivnosť. Vlastne ani neviem či ma to bavilo alebo nie, mám z toho veľmi rozpačité pocity.. 50% ()