Videodrom

• Kanada Videodrome (více)

Ústřední postavou příběhu je Max Renn, bezskrupulózní ředitel kontroverzního televizního kanálu 83, který nabízí vše od lehké erotiky po brutální násilí. Při hledání nového námětu do vysílání Max narazí na pirátskou nahrávku, jejíž název zní Videodrom. Přímočará syrová násilnost pořadu Maxe fascinuje do té míry, že navzdory varováním začne pátrat po jeho původu a tvůrcích. Vydává se tak na cestu, která jej zavede do nejtemnějších zákoutí lidské psychiky a postupně se propadá do světa, v němž realitu nahrazují čím dál tím děsivější a divočejší vize... Torontský rodák David Cronenberg, který dnes patří k žijícím klasikům nejen žánrového filmu, na sebe poprvé výrazněji upozornil ve druhé polovině 70. let, kdy v rychlém sledu natočil snímky Shivers (1975), Rabid (1977), Brood (1979) a především Scanners (1981) s proslulou scénou explodující lidské hlavy. V těchto filmech ustanovil svůj charakteristický autorský rukopis a etabloval se jako tvůrce silně tělesných hororů, které se nevyhýbají šokujícím násilným výjevům, jejichž prostřednictvím se vyjadřují k údělu moderního člověka, potýkajícího se s prudkým vývojem technologií a přírodních či lékařských věd. Pomyslným vrcholem rané fáze Cronenbergovy tvorby je právě Videodrom, v němž už v roce 1983 dokázal předznamenat, jak se může virtuální realita prolnout se skutečností až do té míry, že člověka doslova pozře. Film je zajímavý také tím, že v jedné z hlavních rolí se zde objevuje Deborah Harryová, známější jako Debbie Harry, frontmanka novovlné kapely Blondie. (Česká televize)

Xatrix

Na Videodrome jsem byl velmi zvedav. Skoro uz 25 let stare sci-fi v podani provokatera a uchyla Cronenberga znelo velmi slibne. A opravdu to tak na zacatku vypada, dej krapet pripomina zapletku 8MM. Bohuzel cela ta hra o odkryvani neznama se prilis nedari a pres nektery vyborne sceny ( pistole mutujici s rukou, halucinace s televizi ci dira v brise ) a zaver se prerodi v neskutecne povrchni frasku o niceni zleho systemu. Konec se zkratka nevydaril a ja nebude mirny jen kvuli stari filmu. 5/10 ()

kersten

Pri pozeraní tohoto filmu by sa mal človek najskôr dobre zkúriť. Aspoň bude mať z neho lepší pôžitok. Pre mňa len priemer. Nič extra. Po prečítaní komentárov som čakala dačo zvrátené, nechutné, násilne... ale nedostala som z toho nič. ()

Pekisan

Naozaj to nie je pre kazdeho. Ono tie paranodine predstavy, fantasmagorie, nocne mory alebo akokolveksi to nazvete, hoci spociatku lahodne nenapadne sa ku konci menia na "holy shit na co sa to pozeram" veci. Ale su to prave ony, ktore posuvaju dej dopredu. Nie je to len zbierka gore pre efekt. Naopak postupom filmom naberaju na sile a preberaju moc na realitou, az kym sa nezmazu hranice medzi predstavami a skutocnostou. Cronenbergovi sa podaril natocit vizionarsky snimok, kedy uz v 85tom pred rozmachom internet porna, videl jeho skodlivost a jeho castym sledovanim posuvanie pomyselnych moralnych hranic. Film je presne moja vlnova dlzka a vacsina z tych odpornych veci je ako vystrihnutych z mojich snov. ()

Rockerman

Sledování sado-maso porna musí nutně přivodit halucinace, s tím souhlasím. Jsem zvědav, co ten chlap ještě vymyslel. Po Mláďatech, Crash a Nahém obědu to je čtvrtý Cronenberg v řadě. Nevím, jestli mám pokračovat, aby to nezanechalo nějaké psychické problémy. Kašlu na to jdu na eXistenZi. ()

Biopler

Cronenbergovi treba uznať, že sa nebál ísť nevyšliapanou cestou a Videodrome zostane v histórii kinematografie ako ojedinelý počin, jednak námetom avšak hlavne prevedením. Film je podmanivý a viackrát som si ho pozrel, aby som prišiel tomu celému na koreň. Na prvý šup sa ani všetko pochytiť nedá, hlášok o realite a vplyve televízie či médií je v snímke dosť a sú tým najviac podnetnejším na premýšľanie. "Television is reality, and reality is less than television." Avšak tým, že som si Videodrome pozrel viackrát a zameral sa na postavy a ich úlohu vo filme, konštatujem, že sa to Davidovi trochu rozsypalo... Bianca, kladná postava, odovzdá Maxovi radšej kazety s odkazom jej otca o Videodrome, avšak tým ho vystaví možným halucináciám keďže bude čučať pred telkou... Maxov prerod je málo uveriteľný, pôsobí na mňa veľmi narýchlo (vyňatie kazety, ktoré tentoraz nevidíme) a štýlom, že Bianca je pripravená na každý scenár. Výhrady mám i k samému záveru. Max, killerman, sa potáca kdesi v prístave a v zabudnutej kajute má zrazu vízie či lepšie povedané halucinácie a hoci sa film po prerode vyvíjal "pozitívne", predsa sa nekončí dobre... Plusom je výborný minimalisticky hudobný motív Howarda Shorea, ktorý skvele podfarboval dôležité scény. Z hercov sa mi páčili predstavitelia O'Blivioncov, najmä Sonja Smits. ()

tranquill

"Televize je skutečnost a skutečnost je méně než televize..." Řekl bych, že se jedná o nadčasovou větu, jen bych televizi nahradil slovem "internet"... Každopádně se jedná o kvalitní psychosugestivní horůrek s až Švankmajerovskou bizarností, tak jak to Cronenberg umí. ()

Allan

Televizní obrazovka se stala oční sítnicí mozku. O’Blivion není samozřejmě mé skutečné jméno; je to jen jméno pro televizi. Všichni budeme mít brzy speciální jména, vymyšlená tak, aby dobře rezonovala v katodové trubici.“ Geniální film, který definitně ovlivnil můj "mediální" vývoj a pohled na svět. Film, díky němuž kdykoli vezmu do ruky videokazetu, rozbuší se mi srdce... ()

chlebos

Me se film libil, ale nejsem si jist jestli jsem uplne pochopil. Nicmene jsem se ani chvilku nenudil a kdyby dreadlord nebyl tak zkourenej a v pulce si nesel lehnout tak by na tom byl lepe:) ()

Bane

Skvělý a slibný začátek, jen věčná škoda, že se dějová linie nakonec odchýlila od kritiky snuff produkce a zabrouzdala do mnohem více abstraktních vod, kde už nezáleží ani tolik na ději, jako na obraze a na možná trochu prvoplánovém zamotání hlavy divákovi. ()

markyzgero

cronenberg v životní formě, předvídající cesty internetu. existenz je vlastně pokračováním videodromu, kde už mistr ví, jakym směrem se jeho vize doopravdy ubíraly a jede na další level, každopádně až timhle filmem se z kanadský provincie dostal na výsluní světový kinematografie. pro mě osobně kafka a burroughs v jednom, umocněnej moderníma technologiema. let´s FLY. ()

Marcos

Mocná síla katodové trubice,která vymívá mozky nám divákům od zrodu televizního vysílání. Jsem zvědav kam až tohle TV woodoo může dojít. S Cronenbergovo Videodromem zašlo opravdu daleko a to se jedná o film z roku 1983 . O film se spoustou dobrých řemeslných efektů,atmosférou doby VHS a hrátky s jizvou v nádorově halucinogením příběhu Maxe Renna. Od teď si začínám myslet,že Videodromem trpí většina diváků televizního vysílání. ()

Shanen29

Hmm další kyberpunk,tentokrát o NIČEM,není to vůbec zábava ale totální sračka,to není uchylnost nebo něco šokujícího,je to prostě blbé,nezáživné,sakra,sem se nasral!!!!!!. ()

MindTuber

Duševní rozklad, paranoia a VHSkový trip. Cronenberg se zase ukázal. Teda ukázal mi, že jsem vlastně docela normální. Tohle dílo se těžko popisuje (jako i jiné režisérovi produkty). Z filmového hlediska nejde o nijak velký šlágr, ale z pohledu něčeho jiného, neotřelého a trošku tak zvrhlého je to skvělý počin. Můj psychadelický šálek kakaa. ()

Knor

Naprostá šílenost s nezaměnitelným rukopisem Cronenberga. Určitě tento film nepatří k tomu nejlepšímu co tenhle milovník devastací lidského těla natočil, ale úchylná noční můra to je dostatečná. Možná by taky mohl pomoct rodičům, co mají problém s častým vysedáváním svých dětí u televize. Stačí jim tenhle film pustit a mohlo by je to na nějakej čas odradit. ()