Zlý duch tajgy

Dobrodružný / Drama / Thriller

Sovětský svaz, 1977, 87 min

Boris Bunějev

Boris Bunějev

Dneska už asi legendární dobrodružný thriller s prvky survival hororu. Příběh vypráví o skupince geodetů, která kdesi v sibiřské pustině narazí na obrovského a chlupatého zabijáka. Jednoduchost je však vykompenzována za nehty lezoucí syrovostí. Snímkem prostupuje hodně chladná a tíživá atmosféra, s blížícím se závěrem díky určité odcizenosti a bezvýchodné situaci může v divákovi vyvolat i menší depresi. Rozhodně zajímavý počin.(15.12.2012)

Film Zlý duch Jambuje je snad první film sovětské provenience s náznaky hororových prvků, je sice poněkud rozvleklý bez rychlých dějových zvratů, zde však to není na škodu, lze se alespoň pokochat nádhernou přírodou. Odehrává se někde ve východní Sibiři v lokalitě Jambuj obývané Evenky, kde dochází k mizení lidí, což postihne i členy geodetické expedice, kteří se rozhodnou vypátrat,co je to za ducha .(6.10.2004)

Keby som bol zhulený na koncerte nejakej undergroundovej kapely, ktorá by hrala takú muziku, aká bola práve v tomto filme, tak sa hned' z fleku odstrelím!(18.1.2013)

Napínavé zálesácké dobrodružství ze sibiřské tajgy, kudy se cestou necestou prodírá geodetická (nikoliv geologická) expedice, které zaplňování bílých míst na mapách komplikuje záhadné mizení členů výpravy. Snímek z neokoukaného prostředí panenské, ale hodně drsné přírody, s ponurou a znepokojivou atmosférou, kterému sice k dokonalosti mnohé schází (třeba lepší dramaturgie a smysl pro gradaci napětí), ale z jehož nijak přemrštěné stopáže jsem si užil každou minutu.(24.8.2015)

Štyri roky po druhej vojne skupina sovietskych topografov skúmala terén vo východnej Sibíry a zakresľovali nepoznané územia do máp, aby to pomohlo pri industrializácii krajiny. Expedíciu prekvapia záhadné zmiznutia jej členov... Realisticky natočená dráma s chladnou a drsnou atmosférou. Vyhrotené scény sú však natočené bez prílišného napatia, ale to bolo tradičné v sovietskej kinematografii.(8.3.2015)

• Chrustyn

Podle popisku to znělo ideálně, ale výsledná podoba mě dost zklamala svou nudností.(11.10.2014)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 3.9.1985, réžia českého znenia (ÚPF 1980) = LUMÍR CIHLÁŘ - MOŽNÝ SPOILER: Legendárny sovietsky "horor" o krvilačnom medveďovi, ktorý v lesoch Sibíre poľuje na nič netušiacich súdruhov. Dám svoj krk na to, že ho videl aj RUSSELL MULCAHY a pod jeho vplyvom sa rozhodol nakrútiť "DIVOČÁKA". (18.2.2011)(19.2.2011)

Může to vypadat , jako by si Jean-Jacques Annaud v mládí odskočil za železnou oponu, znal příběh Hory mrtvých a chtěl v tajze natočit Blair Witch po sovětsku (jen ne třesoucí se ruční 8mm kamerou Lomo 214, ale normální). Kdepak, žádný blérwič to není. Злой дух Ямбуя není film strašidelný, Boris Bunějev natočil jen syrovou a zimomřivou baladu o neuchopitelnosti široké a zádumčivé ruské duše. Jurij Zaborovskij v roli geodeta Grigorije Fedosejeva by za to zasloužil Zlatou Palmu, resp. Zlatou Chandru. Zatímco já se původně těšil buď na Yettiho (fakt díky za "chlupáče", Bloody13 :-)) nebo na nějakého předka černobylské zrůdy, který se plíží tajgou jak pověstný Jóžin z bažin a žere hlavně Moskvany. Když je hlad, tak samozřejmě taky soby, Evenky a geodety, i s teodolitem a nivelační latí. A co jsem dostal? Ucouraný, pomalý příběh, který ale přesto udržoval mou zvědavost. Nakonec, jako odměnu za mou trpělivost, i toho zlého ducha Yambuya, mizejícího v rašelinové bažině. Ale hlavně bezva čundr po tajze, při kterém jsem si nostalgicky zavzpomínal na svá vlastní vandrácká léta, provoněná kouřem ohňů za nocí prospaných pod širákem, se sovou na větvi. A co jsem ještě dostal? Tu ruskou chandru. Ale pořádnou, té se jen tak nezbavím. Fakt díky.(26.1.2015)

Tak nějak jsem si užíval ten ruský (sovětský) nedostatečný smysl pro vyhrocenou atraktivitu. Hlavní hrdina je postarší připlešlý inženýr, není zde žádná love story s atraktivní domorodkou, příběh je vlastně jednoduchý a je vyprávěn prostě a dlouze. Jeden si tak představuje, co by z toho sestříhali hoši z Hollywoodu. Ovšem ti by z toho zase vyrobili standartní krvák plný předpokládaných zvratů (a pokud by se zaplatil, hnedle by vyrobili Zlý duch tajgy II - The Rebirth) . Na tak zdlouhavé budování atmosféry, kde napětí přibývá takřka neznatelně, a kde melancholická baladičnost přírody je součástí příběhu, by neměli dostatek trpělivosti, smyslu a hlavně kapitálu.(8.3.2015)

Nádherná tajga, v které se ztrácejí beze stopy jak domorodí Evenkové,tak geodeti, zakreslující nové mapy, to vše kolem hory Jambuj. Zajímavý film. I když jsou titulky, doporučuji alespoň částečnou znalost ruštiny, jsou poněkud stručné.(19.1.2015)

Slusny sovietsky horor o vrazdiacej faune - medved - ktory terorizuje tlupu geodetov. Sovietske horory otvorene neznasam, to uz u mna radsej Cynema Ytaliano a talianske goticke horory. 60 %(9.2.2016)

Jednoduchý príbeh o tajomnom "duchovi" Jambulu, kdesi v odľahlých častiach Sibíre. Aj keď napätie nie je budované vôbec zle, v polke sa to zasekne a príbeh sa prakticky neposúva ďalej, kedže všetko je jasné. V prvej polke filmu je práve preto atmosféra dobrá, mierne ťaživá, koniec je zase plný melanchólie, ktorý nie každému ulahodí. Spracovanie stojí tiež za pozornosť. Hodnotenie: 65%(18.12.2013)

Docela dobrej, napinavej a temer dokumentarne natocenej film o hledani zmizelych lidi v okoli hory Yambuya. Zajimava priroda, celkem napinava podivana. 4-(31.3.2014)

Ušlo to(19.7.2014)

Příjemný filmík Sovětské provedience a pěkné záběry neporušené přírody s útočným medvědem..Film jsem viděl v osmdesátých letech a bylo milé ho zhlédnout ještě jednou.(5.3.2017)

Thriller v sovietskom poňatí. Netlačí sa zbytočne na pílu ani s krvou, ani so "spektakulárnymi efektami". Chvíľami to na mňa pôsobí skoro až dokumentárne, či "blairwitchoidne". Rozhodne to ale má atmosféru. Keď som to videl kedysi dávno, dosť to na mňa zapôsobilo. Dnes už som cca vedel o čo ide a tak som si viac všímal detaily. Nenašiel som nejaké vážne chyby, ale je jasné, že toto nebude nič pre dnešných netrpezlivých teenagerov, vyžadujúcich "klipoidné" rýchle strihy a strhujúce triky. Inak neviem, či to bolo len verziou, ktorú som mal (dĺžka sedela), ale zdá sa mi, že ten film ide zrýchlene. Možno to tavarišči potrebovali vtesnať do 90 minút a bolo im ľúto povyhadzovať natočený materiál :) Odporúčam nastaviť prehrávanie na 80% rýchlosti.(9.10.2015)