Reklama

Reklama

Generace X

  • USA The Chumscrubber (více)
Trailer

Obsahy(1)

Černá komedie o životě v typickém americkém satelitním městečku. Každý se stará sám o sebe a o nic jiného se nezajímá. Příběh začíná v okamžiku, kdy Dean Stiffle (Jamie Bell) najde mrtvé tělo svého přítele Troye. Ví, že nemá smysl nikomu nic říkat, protože by to stejně nikoho nezajímalo. Brzy se však ukáže, že Troy sebral peníze místním drogovým dealerům a ti jsou přesvědčeni, že Dean ví, kde jsou ukryty. Pokud jim skrýš neukáže, zabijí jeho mladšího bratra, kterého unesli. Spletli si však dítě… (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (236)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Já asi tak nějak chápu, co tim chtěl básník říci, ale tohle bylo na můj vkus prostě moc "divný". Ze začátku mi to připadalo jako super ujetej film, ale asi tak po půl hodině mě celý to bizarní městečko začalo nudit. Neni možný natočit dobrej film jenom na základě toho, že se tam všichni chovaj divně. Naštěstí se tam občas najde i nějaká lepší chvilka, takže se to dalo dokoukat. Ale stačí vidět jednou. Když už nějaký divný filmy, kde se rozšlapává takovej ten stereotyp o americkym papundeklovym městečku, tak snad radši něco od Larryho Clarka. To je sice úchylák, ale jeho filmy rozhodně nejsou nudný. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu šíleně divnej film, kde hrajou hlavní roli lhostejnost a až přehnaně podivný chování rodičů, ale na stranu druhou to je zajímavý a hlavně hodně chytlavý, přičemž zhruba do poloviny je to fakt excelentní, ale pak už přece jen převládne ta divnost nad zajímavostí a kvalita jde trochu dolu. Přišlo mi to jako takovej mix mez Americkou krásou a Donnie Darko, ale kvality obou snímku to nedosahuje. Nicméně Jemie Bell zahrál skvěle a Camilla Bell je fakt moc pěkná. ()

Reklama

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Opět nestačím kroutit hlavou a valit bulvy nad tím, kde místní distributoři tohoto snímku vzali tento nepatřičný název, když v originále se jmenuje Chumscrubber a je odvozen od hrdiny počítačové hry, který hraje v tomto filmu jistou roli. Slovo generace vůbec nevystihuje podstatu tohoto snímku a i když se zde vyskytuje partička mladistvých fetujících vyvrhelů, tak to není hlavní pointou tohoto příběhu. Prostě si to zase nějací čeští chytrolíni vycucali z prstu a vůbec je nezajímalo, že název neodpovídá danému překladu a už vůbec néé danému ději. Jelikož v tomto filmu hraje hlavní roli předměstí jednoho nejmenovaného amerického města, které jsme mohli vidět již v mnoha podobných filmových počinech jako je Střihoruký Edward, Americká krása a v řadě dalších filmech. Příběhy z tohoto prostředí mi vyhovují a líbí se mi na nich ta přetvářka místních bizárních lidí, kteří se navenek usmívají, ale vevnitř se dusí svými leckdy až děsivými tajemstvími, které vyjdou na povrch a my jsme poté svědky někdy až tragických konců. Místní škola mi tak trochu připomíná jistou paralelu s nekonečným seriálem Beverly Hills 90210, kdy se rozmazlení zbohatličtí parchanti nudí a vymýšlejí různé bejkoviny. A i když nejsme svědky nějakého složitého děje a zápletky jsou vcelku předvídatelné, tak to do sebe krásně zapadá a já jsem se při tom nenudil ani minutu jako mnozí zdejší diskutéři, kteří od toho čekali nějaký umělecký prožitek. Také mně potěšila přítomnost kanadské herečky Carrie Ann Moss, kterou mám mezi oblíbenými a kvůli které jsem se na tento snímek kouknul. V tomto filmu se vystřídalo mnoho hollywoodských hvězd, ať už v menších či větších rolí. Jednou z těchto hvězd byl i Ralph Fiennes, který mně jako poblázněný starosta dosti pobavil svými delfínovými excesy. Také hudební doprovod mi byl velice sympatický a to zejména skladba Pure Morning od britské kapely Placebo, která se netají tím, že jsou velkými obdivovateli mé oblíbené kapely Depeche Mode, což dokázali svými dvěma coververzemi. Za předvídatelnou černou komedii u které jsem se poměrně slušně bavil dávám zasloužených 70%. ()

Defaultovna 

všechny recenze uživatele

Skutočne žánrovo veľmi ťažko zaraditeľné. Čím to nazvať? Najviac mi sedí "Psychologicko-satirická dráma s prvkami ľahkej absurdity". Práve spomínaná absurdita je vlastne ťažiskom celého filmu, avšak zatiaľ čo zo začiatku to môže pôsobiť rušivým dojmom, postupne si na zvláštne/šialené/mrazivé/znepokojujúce správanie postáv zvyknete a ponoríte sa do ich osudov, ktoré možno postrádajú väčšiu hĺbku, ale je ich toľko, že by film musel trvať prinajmenšom 3 hodiny. Dostali ma všetky "rodičovské" herecké výkony, najmä excelentné dámy Allison Janney a Glenn Close, za zmienku stojí aj fešák Ralph Fiennes (prednedávnom som videla finále Harryho Pottera a ktože by to bol povedal že z Voldemorta sa nám vykľuje takýto neškodný delfín s bezbranným úsmevom? ). Jammie Bell svoje kvality len potvrdil a Hornerova hudba do filmu pasovala ako riť na šerbeľ, celkovo pochmúrny soundtrack a Placebo na úvod je zvládnutý. U mňa to na 100% nie je, ale jednoznačne stojí za povšimnutie a prípadnú diskusiu o tom, do akej miery sa tu dajú hľadať skutočné paralely s vývojom konzumnej a individualistickej spoločnosti a sociálnej letargie. ()

suicide 

všechny recenze uživatele

Don't Worry, Be Happy, hlavně se o mě nestarej - tak nějak by se dalo charakterizovat to, kam film nakonec doputuje. Jde vůbec ale o nějaký posun? Spíš jen logické vyústění toho, kde jsme začali - to jest v samém opaku české vesnice, kde každý se stará o každého - místo jednoho extrému, zde máme extrém druhý? Nikdo se nezajímá o nikoho. Ať už se jedná o super emancipovanou ženu, která si ani nevšimne několikadenní nepřítomnosti svého syna nebo dokonce případ, který vyrostl v tomto nezájmu. Mladý kluk, který ani nepředpokládal, že by někoho zajímali jeho problémy, dokonce ani myšlenky na smrt, možná ani jeho nejlepšího kamaráda, jedinou světlou výjimku v tom všem, a tak se prostě zabil bez jakéhokoli oznámení nebo výstrahy. Nebo kolik jich mohlo být, aniž by si jich někdo všimnul? Naprosto absurdní situace, možná si řeknete, že musí jít o čirou fikci, ale ruku na srdce: nevidíme tohle všechno každičký den kolem sebe? A o co mrazivější film je, když příběh sepsaný s notnou dávkou černého humoru a cynického realismu realizují herci, kteří ještě na filmovém plátně budou mít co říct. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (7)

  • Natáčení probíhalo převážně ve Valencii, Los Angeles a kalifornské Santa Claritě. (Terva)
  • Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2005 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (BMW12)
  • V 11. minutě, když jdou děti do školy, zní v pozadí skladba „Pure Morning“ od britské hudební kapely Placebo z jejich alba „Crossing All Over! Volume 8“, které vyšlo v roce 1998. (Trajektt)

Reklama

Reklama