Pan Rosnička

• Německo

Pán Rosnička

Drama / Komedie

USA / Německo, 2005, 98 min

Velice zajímavý a především silný film, na čemž má největší podíl vynikající Nicolas Cage, který svého Davea Spritze, muže marně se pokoušejícího o uznání svého otce, o druhou šanci u své manželky, která ho nesnáší, o oblibu u svých dětí, které ho vidí jako loosera a o silnou autoritu, aby na něj lidi přestali házet jídlo z fast foodu, ztvárnil tak moc věrohodně, že jsem měl co dělat (a nejenom já), abych neuronil slzu. I ostatní herci podávají vynikající výkony a co se týče Verbinskiho, tak toho už neberu jako komerčního režiséra spíše průměrných filmů Kruh a Piráti z Karibiku, ale jako skutečně zajímavého filmaře, který nevyniká pouze v řemeslné stránce, jako to doposud ukazoval u svých předchozích filmů. Pro mě zatím nejlepší film, co jsem letos viděl a jsem rád, že Cage Obchodníkem se smrtí a tímto popadl druhý dech a opět točí jedny z nejzajímavějších filmů.(11.3.2006)

Sled pohromadě nedržících epizodek, kterým chybí pointa. Podivná splácanina, která si neúspěšně hraje na umění a na chytrý film plný životních mouder, jímž není. Verbinski by se neměl pokoušet o druhou ´Americkou krásu´ a měl by se držet toho, co mu jde nejlépe, totiž sezónní blockbustery. Ovšem znovuzrozený Cage tady byl skvělý a díky tomu, že celou dobu nesleze z obrazu, činí tenhle film ještě jakž takž koukatelným. 2 a půl*.(16.3.2006)

„Prečo do teba ľudia hádžu mliečne kokteily?“ – „...Občas sa mi to stáva.“ Gore Verbinski už dve čudné komédie v minulosti nakrútil (LOV NA MYŠ, MEXIČAN) a PÁN ROSNIČKA je síce podobne „nevtipný“, ale je predsa len o dosť lepší. Pretože je SCHVÁLNE TRÁPNY. A pozerať sa na dobre nakrútenú trápnu scénu, to je vždy smiešne. Keď Nicolas Cage ako skrachovaný rosničkár („Nepredpovedáme počasie, tie skurvené vetry si robia čo chcú!“), čakajúci na „svoju šancu v Haló Amerika“, hodí do svojej bývalej snehovú guľu, ona sa práve v tej chvíli otočí a guľa jej rozmláti dioptrické okuliare, JE to vtipné, dokonca veľmi vtipné. A keď nasleduje zostrih „ako to začalo s tým hádzaním vecí“, vyprsknete do smiechu. Tento film je proste hrozne smiešne trápny a to je poloha, ktorá vlasatému Cageovi nečakane pristane. Určite sa ale nejedná o komédiu v duchu bratov Farrellyovcov: v príbehu hrá dôležitú rolu blížiaca sa smrť blízkeho (nakoniec aj zomrie) a dokonca šikanovanie a pedofília! Verbinski, režisér bombastických PIRÁTOV KARIBIKU, má svojrázny zmysel pre humor.(31.12.2009)

"Některé věci nevyšly podle mých představ. Není snadné to přijmout, ale snadné věci do dospěláckého života nepatří." Rok 2005 byl pro Nicolase Cage velmi vydařený. Po Obchodníkovi se smrtí si tentokrát s velkou chutí zahrál "rosničkáře", který je tak trochu smolař a neštastník, jenž se vyrovnává s nástrahami dospěláckého života po svém. Celý film stojí především na skvělém Cageovi, na citlivé režii Gorea "Piráta" Verbinského a na propracovaných charakterech ostatních postav, i díky nimž nevíte, jak to nakonec dopadne. Gore Verbinski mě touhle melancholickou a lehce nahořklou komedií dokázal chytit za srdce.(20.6.2007)

Sledovat Nicolase Cage s příšernou parukou, jak po něm každou chvíli na ulici někdo hodí zbytky jídla, bylo překvapivě docela zábavný. I když jsem moc nevěřil, že režisér Verbinski dokáže natočit takovej "obyčejnej" film ze života, tak musim uznat, že se mu to docela povedlo. Cage je taky takovej velkej otazník. Když se náhodou vyskytne v nějakym pro něj nepříliš typickym filmu jako je třeba Adaptace, Počítání mrtvých nebo právě Pan Rosnička, obvykle se předvede v dobrym světle a dá tak aspoň na chvíli zapomenout na všechny ty role v béčkovejch akčních srajdách typu Ghost rider, Tváří v tvář, Con air, 60 sekund, atd... 75%(5.4.2010)

• - Nicolas Cage (David Spritz) nahral všetky vnútorné monológy v nahrávacom štúdiu ešte pred natáčaním. (sWONDER)

• - Počas nakrúcania snímky vo februári bol režisér Gore Verbinski prekvapený, že počasie v Chicagu bolo teplé. Sneh sa musel umelo vyrábať, pretože film sa odohráva v zimnom období. (sWONDER)

• - V Zimmerově soundtracku si zahrál na kytaru i režisér Gore Verbinski. (becki_tu)