Pan Rosnička

• Německo

Pán Rosnička

Drama / Komedie

USA / Německo, 2005, 98 min

Tak si říkám, že jsem vlastně docela zvláštní člověk. Zatímco při chladném vyvražďování v Schindlerově seznamu jsem byl poměrně chladným divákem, tak krátká epizodka, kdy Dave běží s plněnou taštičkou vedle automobilu mě dohnala k slzám. Podobný typ filmů mám opravdu rád a rozhodně tu nejde jen o smolaře. K samotnému snímku jsem přistupoval poměrně skepticky, nevěřil jsem, že by se mi mohl líbit, už jen protože jej natočil Gore Verbinski, kterého opravdu nemusím. Jenže jaké pak bylo mé překvapení, když jsem do samotného příběhu vklouzl hned v prvním záběru, bylo mi jasné, že nakonec to dopadne úplně jinak. Ještě trochu odbočím a prozradím vám na sebe jednu maličkost, mám totiž jednu odpornou vlastnost, soudím film podle začátku, když jsem okouzlen prvním záběrem, je mé hodnocení je většinou dost vysoké, pokud jsem zhnusen, mám co dělat, abych snímek dokoukal, i když se pak poměrně dobře rozjede, nedokážu si k němu vytvořit žádný vztah. Tak a teď už konečně k samotnému snímku... Vím, že bych tím slovem neměl plýtvat, ale Pan Rosnička je geniální. Když jsem si tu pročetl pár komentářů zarazil jsem se zejména u toho od uživatele Lima, se kterým mohu souhlasit, až na pár věcí. Pan Rosnička je opravdu sled epizodek a vážně se jedná o film plný životních mouder, ale rozhodně není hloupý, chce to jen chápat. Btw srovnání s Americkou krásou mě napadlo také. Samotná děj lze poměrně snadno rozfázovat na několik částí, sledujeme komorní drama mezi otcem a synem, mezi Davem a jeho životem a v neposlední řadě jeho vztahy s rodinou. Tady je docela nutné vyzdvihnout nesmírně povedený scénář, který se nad ničím nepozastavuje a ukazuje vše bez příkras, přesně tak jak to v běžném životě vypadá. Scénář je vůbec jedna z věcí, která tento film vyzdvihují nad většinu ostatních, je totiž perfektní a to jak po stránce dialogové, tak i po té dějové. Pokud k tomu přidáme úchvatné hrátky se symbolikou, podobné experimenty s barevností, jaké byly i Il Mare, perfektní herecké výkony a nádhernou hudbu, získáme jeden z nejlepších snímků uplynulého roku. Co k tomu říct závěrem, Gore kašli na blockbustery a věnuj se raději takovýmto filmům.(12.7.2006)

Lehký humor toho filmu mě dokázal oslovit a Nicolas Cage jako můj oblíbenec také. Jednoduchá režie Gore "piráta" Verbinskiho působí příjemně. Příběh je lehce pomalejší a rozhodně jej hodně lidí bude kvůli tomu odsuzovat, ale myšlenky a důvody hlavní postavy se dají pochopit a proto z filmu čiší jistá otevřenost.(18.2.2007)

Spíše hromada povětšinou depresivních střípků než nějaký ucelený příběh s jasně definovanou pointou a vyústěním, ale přesto to všechno dohromady překvapivě dobře funguje. Při sledování jsem měla pocit, že to celé jen tak neškodně plyne kolem, ale jakmile film skončil, uvědomila jsem si, že přeci jenom působí a něco po sobě zanechává. Ač se to na první pohled nezdá, není to film, na který by se člověk podíval a ihned zapomněl.(12.11.2006)

Pan Rosnička je dobrý film. Dost dobrý na to, aby se ocitl v červeném poli. Jenže na to, aby si ho člověk - slovo vychutnal asi není ten nejlepší termín - tedy řekněme, aby ho člověk dokázal vstřebat, potřebuje určitou životní zkušenost, která přichází s věkem. Je to totiž film o krizi středního věku a krizi hodnotového žebříčku hlavního hrdiny. Nicolasi Cageovi v hlavní roli se pod rukama rozpadá manželství, jeho děti mu připomínají zmrdíky, aniž by si plně uvědomil, že jsou výsledkem jeho genů, nedůsledné výchovy a otiskem svého okolí, které pomáhal vytvářet. Má navíc otce, který ve svém povolání dosáhl maximální úcty a dokázal být daleko lepším otcem a manželem než jeho nespokojený potomek. Dave by rád žil jinak, jenže mu v tom brání vlastní zbabělost, lenost a někdy docela obyčejná smůla. Co je nepříjemné, film se přes odlišnou zámořskou kulturu a odlišné sociální prostředí pohybuje v realistické poloze, která bude myslím nejednomu muži středního, tedy mého, věku nebezpečně známá a v leččems se bohužel taky pozná. Řada momentů dokáže tnout do živého a vyvolat silné, ne zrovna příjemné, emoce. Od maximálního emocionálního zážitku dělí Pana Rosničku snad jen zbabělost tvůrců, která jim nedovolí svého hrdinu nechat padnout na držku se vším všudy, a tak je marasmus Daveova osobního života kompenzován jeho pracovním úspěchem, korunovaným prestižní pracovní pozicí s dvoumilionovým ročním příjmem. Znám nejednoho člověka ze svého okolí, který by svou rodinu s klidným svědomím za ty dva miliony dolarů plus bonusy vyměnil. Celkový dojem: 90 %. Nicolas Cage v hlavní roli hraje s přehledem a snímku určitě neubližuje.(20.4.2010)

WEATHER MAN na mě zapůsobil silným dojmem teprve až zpětne, nikoliv v průběhu konzumace. Cage tu výtečně hraje zlomeného rozvedeného chlapíka a zároveň úspěšného "rosničkáře" Davida Spritze. Jeho syn se schází s gayem středního věku, jeho dcera je obtloustlá bestie, jeho ex-manželka se se žení s odporným chlapíkem, kterého David přezdívá "Dildo" a jeho otec, od kterého se nikdy nedočkal úznání, umírá a chystá se jeho živoucí pohřeb. A mezím tím vším přichází nabídka na práci v HELLO AMERICA, kterou David nezíská, pokud nenajde sám sebe a zároveň nenastolí rovnováhu na poli své rodiny. Vpodstatě nic nového pod sluncem a zároveň hezky zpracováná myšlenka, která je pro obyčejného diváka možná o něco přístupnější než jak můžeme znát z LEDOVÉ BOUŘE nebo AMERICKÉ KRÁSY. Zbožňuju scénu kdy Cage střílí na strom (jedním z motivů snímku je lukostřelba, která hlavnímu hrdinovy přinese klid), aby pak následně spatřil Dilda a zamířil i na něj.(7.3.2007)

• - Pro co nejvěrohodnější vykreslení postavy Davea Spritze (Nicolas Gage) producenti požádali velmi populárního a nejlépe placeného amerického meteorologa chicagského WGN-TV Channel 9 a Chicago Tribune Toma Skillinga, aby se stal konzultantem snímku. Tom Skilling si pak ve filmu zahrál také malou roli. (Aelita)

• - Počas nakrúcania snímky vo februári bol režisér Gore Verbinski prekvapený, že počasie v Chicagu bolo teplé. Sneh sa musel umelo vyrábať, pretože film sa odohráva v zimnom období. (sWONDER)

• - Studio Paramount Pictures i přes protesty navrhlo, aby se místo Chicaga natáčelo v Kanadě. Gore Verbinski a Nicolas Cage však trvali na tom, aby se točilo v Chicagu. (becki_tu)