Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Franta pracuje na pile a ve volném čase se s kamarády toulá po šumavských lesích. Do jeho života náhle vstoupí Romka Marie, která pracuje jako zdravotní sestra. Jejich vztah je však od začátku problematický. Marii chce rodina provdat za podnikatele Dunu, Frantovým rodičům se zase nelíbí barva její pleti. Zbytečné násilí a nečekaná rozhodnutí hlavní hrdinky vztahu příliš nepřidávají. Dokáže láska překonat opovržení, předsudky, a hlavně neochotu obyvatel dříve poklidného maloměsta tolerovat nonkonformitu obou mladých hrdinů? Film se nesnaží objektivně posuzovat vztahy mezi českou většinou a romskou menšinou. Spíše vypráví poutavý, osobitý a civilně zpracovaný příběh o lásce mezi rozháraným chlapcem a sebevědomou ženou. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (39)

castor 

všechny recenze uživatele

Zcela netradiční příběh novodobé verze Romea a Julie začíná docela slibně. Režisér nás vítá v sugestivně vykresleném prostředí maloměsta, do kterého si vybral neokoukané tváře (divadelníky a romské neherce). Jeho postavy ovšem relativně brzy doplácí na nedostatečné prokreslení. Obyčejný mladík od pily, který našel zalíbení v indiánských tradicích, se zamiluje do romské krásky (překvapivě zajímavá Denisa Demeterová), profesí zdravotní sestry. Probouzí v ní nové obzory a pomáhá jí dostat se z načrtnuté budoucnosti, ohraničené finančním zázemím přítele Martina. Zřejmě největší problém tkví v tom, že příliš nezaregistrujeme, kdy vlastně vzájemné sympatie přerostly ve skutečné city, které mohou následně vzdorovat nepřízním osudu. Hlavní překážkou pak v novém vztahu poznamenaném krví zůstává zejména citová nevyzrálost obou hrdinů. Právě v těchto momentech se dalo s látkou pracovat pečlivě, už jenom s ohledem na podporu několika vedlejších postav (u mě vede Táňa Pauhofová) nebo zajímavost (místy i poetičnost) kamery Alexandra Šurkala. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Dost hrůza. Je pěkné, že se někdo někdo opět snaží věnovat rasové problematice, bohužel scénář je špatný, takhle nevěrohodné dialogy a stejně tak jejich podání nepřesvědčivými herci ( nejenom romského původu ) jsem už dlouho neviděl. Tudíž vzájemné ztahy nefungují a vážné situace vyvolávají spíše úsměv. Příběh ze sociální periferie s neustále mírně roztřesenou kamerou a filtrem redukujícím barvy prostupují nesmyslné indiánské motivy, které se naneštěstí berou vážně. Problémy vztahu cikánky a bílého kluka jsou jen zpracovány velmi povrchně a závěru chybí dramatický vrchol. P.S. Táňa Pauhofová je v celém filmu asi tak 10 min. ()

Reklama

swamp 

všechny recenze uživatele

Dan Wlodarczyk chtěl natočit citlivý film dotýkající se problémů v romských rodinách, kdy je kontakt někoho z nich (v tomto případě přirozeně hrající Denisy Demeterové) s někým bílým (křečovitě nehrající Tomáš Masopust) něčím nemyslitelným. V roli jedné z kamarádek se blýskne slovenská herečka Táňa Pauhofová, která i přes krátký pobyt na plátně s lehkostí převyšuje všechny ostatní. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Chápu, že tvůrcům přišlo zajímavé postavit k sobě dívku patřící k menšině, která by prostě chtěla žít jako všichni ostatní, a kluka, který se z většiny záměrně odděluje. Bohužel do téže zanedbatelné minority míří i výsledný film. Věřím tomu, že podobně zpracovaný příběh normálního kluka a rómské dívky by byl schopen oslovit více lidí. Většina indiánských motivů mi prostě přišla směšná a chování hlavního hrdiny nepochopitelné. Se sestřičkou jsem žádný podobný problém neměl, ale výrazně nejpřesvědčivější zůstává Tatiana Pauhofová ve vedlejší roličce. ()

raroh 

všechny recenze uživatele

Mělo se jednat o střet kulturních vzorců, kdy si navíc Čech hraje po víkendech na indiána, vzniklo z toho jalové nic, které navypovídá o ničem (zlatý Dušan Klein v Radikálním řezu!) už jenom proto, že asimilovaní Romové ve fázi národního obrození (z nichž režisér vybíral herecké představitele) mají myšlením a chováním blížeji k majoritě než autentickým Cikánům. ()

Galerie (37)

Reklama

Reklama