poster

Indián a sestřička

Drama / Romantický

Česko, 2006, 91 min

 • castor
  ***

  Zcela netradiční příběh novodobé verze Romea a Julie začíná docela slibně. Režisér nás vítá v sugestivně vykresleném prostředí maloměsta, do kterého si vybral neokoukané tváře (divadelníky a romské neherce). Jeho postavy ovšem relativně brzy doplácí na nedostatečné prokreslení. Obyčejný mladík od pily, který našel zalíbení v indiánských tradicích, se zamiluje do romské krásky (překvapivě zajímavá Denisa Demeterová), profesí zdravotní sestry. Probouzí v ní nové obzory a pomáhá jí dostat se z načrtnuté budoucnosti, ohraničené finančním zázemím přítele Martina. Zřejmě největší problém tkví v tom, že příliš nezaregistrujeme, kdy vlastně vzájemné sympatie přerostly ve skutečné city, které mohou následně vzdorovat nepřízním osudu. Hlavní překážkou pak v novém vztahu poznamenaném krví zůstává zejména citová nevyzrálost obou hrdinů. Právě v těchto momentech se dalo s látkou pracovat pečlivě, už jenom s ohledem na podporu několika vedlejších postav (u mě vede Táňa Pauhofová) nebo zajímavost (místy i poetičnost) kamery Alexandra Šurkala.(16.9.2007)

 • Slarque
  ***

  Chápu, že tvůrcům přišlo zajímavé postavit k sobě dívku patřící k menšině, která by prostě chtěla žít jako všichni ostatní, a kluka, který se z většiny záměrně odděluje. Bohužel do téže zanedbatelné minority míří i výsledný film. Věřím tomu, že podobně zpracovaný příběh normálního kluka a rómské dívky by byl schopen oslovit více lidí. Většina indiánských motivů mi prostě přišla směšná a chování hlavního hrdiny nepochopitelné. Se sestřičkou jsem žádný podobný problém neměl, ale výrazně nejpřesvědčivější zůstává Tatiana Pauhofová ve vedlejší roličce.(29.5.2006)

 • swamp
  ***

  Dan Wlodarczyk chtěl natočit citlivý film dotýkající se problémů v romských rodinách, kdy je kontakt někoho z nich (v tomto případě přirozeně hrající Denisy Demeterové) s někým bílým (křečovitě nehrající Tomáš Masopust) něčím nemyslitelným. V roli jedné z kamarádek se blýskne slovenská herečka Táňa Pauhofová, která i přes krátký pobyt na plátně s lehkostí převyšuje všechny ostatní.(10.9.2007)

 • BDMarty007
  ***

  Nenápadný film natočený hodně civilním, až dokumentárním způsobem. Určitě zajímavé a aktuální téma. Scénář není úplně dokonalý, určitě se v něm dají nalézt nějaké mezery (možná způsobené závěrečným střihem). Autor jakoby se bál či z nějakého důvodu záměrně nechtěl vyhranit některé postavy a dotáhnout zápletky. Možná ale právě tím dosahuje velké autenticity, kdy řada situací nemá jednoznačné černobílé vyústění, ale takové "no já nevím...". Řada recenzentů tady komentuje dialogy jako banální, hloupé ... ale vždyť právě taková je ve velké většině realita. Velmi se mi líbil právě první dialog dvou hlavních hrdinů, který byl úplně nesmyslný a nelogický. Ale když uvážíme, že šlo o dva nesmělé a nezkušené jedince, neproběhl by v reálu dialog asi právě tak nějak? Kolik lidí v realitě mluví v ucelených větách a souvětích a mají to promyšlené než otevřou pusu. Výborně napsaná a zahraná je podle mě role Martina (úspěšný Rom) i Tibora (bratr). Kromě určité chtěné "nedotaženosti", která filmu prospívá a dodává autenticitu, bohužel film trpí i nedotažeností skutečnou. Kromě určitých logických děr ve scénáři je to zejména závěr. Nevím, jestli je to prostě jen blbě natočené, ale fakt není zřejmé, jak to vlastně skončilo, zda se Marie definitivně odstěhovala a začíná nový život, či zda je na truc - výletě v Praze. Film ale určitě stojí za vidění a za vlastní názor. Za mě 3,5*.(18.6.2009)

 • misstake
  *

  Romantický film? Docela těžko. Indián jde absolutně mimo mě, 91 minut údajné romantiky se stává v nedělní večer skoro utrpením. Autoři se typicky snaží zachytit "mezirasový" konflikt, hrotí to ale takovým způsobem, že mě maximálně znudili a zhnusili. Člověk se nemá čeho chytit, jediná sympatická postava je sestřička, ale té taky něco chybí. Zdá se mi, že se tady někdo pustil do něčeho, na co ještě nemá.(10.9.2007)