Den som frykter ulven

• angličtina

Cry in the Woods

Krimi / Thriller

Norsko / Dánsko, 2004, 106 min

Traumatizovaný drsňák s odznakem, uprchlý chovanec psychiatrického ústavu, bankovní lupič, jedna brutální vražda a tísnivé klima tvořené mimo jiné strohou melancholickou hudbou a přelety kamery nad norskými lesy, připomínající Nolanovu Insomnii, v nadprůměrném severském krimi dramatu, jemuž se víceméně daří diváka držet v napětí až do posledních minut.(5.9.2008)

Těch souvislostí tu bylo moc a celkově na mě příběh působil příliš vykonstruovaně. Chápu, že se filmaři snažili držet co nejvíce knižní předlohy, ale připadalo mi, že tady to zřejmě trochu přehnali. Ale to zase neznamená, že by to bylo špatné. Film má solidní tempo, sympatické obsazení, celkem příjemný mysteriózní nádech a ani nevadilo, že absentovala typická severská atmosféra, takže v závěru panovala relativní spokojenost. Jen to prostě mohlo být lepší. 65%(12.4.2016)

• Roman.Ticka

Všecko bylo podivné, taková kostrbatá agitka na hloubku lidských předsudků a zdrojů traumat (v tomto případě dvě klíčové postavy). Jediné, co lze vyzdvihnout hodně vysoko, byly scény "sbližování" se dvou outsiderů v lese, kdy se vývoj děje nedal absolutně předvídat. Vynikající prostá a funkční terapie!! Naopak viníka smrti staré paní jsem tipovala dávno a je jen smutné, že zatímco jeden umíral osvobozen a s úsměvem na rtech, druhý svou strastiplnou cestu do zatracení teprve nemile nastartoval. Nástupem do policejního auta to v žádném ohledu nekončí...☻(22.2.2016)

Nórska kriminálna dráma alebo thriller,to je jedno.Hlavne je,že je to dobrý film.Máme tu jednu vraždu starej vdovy,jedného bankového lupiča,jedného duševne narušeného "cvoka" ktorý ujde z cvokárne,cvok sa stane rukojemníkom bankového lupiča,ale netreba zabúdať ani na asi dvanásťročného obezného chlapca-nádejného lukostrelca.No a nakoniec tu máme rozvedeného policajta,ktorý pochádza z Dánska a za dva dni končí v policajnom zbore a odchádza späť do Dánska natrvalo.Na prvý pohľad sa zdá že vieme kto je vrah,ale zdanie môže klamať...Bankový lupič a a jeho rukojemník sa na moje počudovanie stávajú priatelia,vznikne medzi nimi akési zvláštne puto.Všetci herci odviedli veľmi slušnú prácu,jedným slovom výborný film.(10.11.2012)

Kvalitní severský krimi thriller. Už začátek plný představ a flashbacků jako by mně naznačil, že se mi snímek bude zamlouvat. Zvláště postavami. „Nejlepší dánský policista v Norsku“ Karsten je sympaťák, rázný, ale ošlehaný příslušník, před kterým se musí mít každá žena na pozoru. Ale také má své vnitřní démony způsobené osobními problémy. Ty ovšem nejsou nic v porovnání s Erkkiho. U toho člověk pořád netuší, co je vlastně zač, a do příběhu vnáší trochu toho mysteriózna (a některé věci jako např. pes či hlavně okno, se ani nevysvětlí). Joner je každopádně v roli „magora“ perfektní, a zjevně mu to dopomohlo i k o rok mladší Nebezpečné známosti, kde hraje také psychologicky dost těžkou (ale výborně ztvárněnou) postavu. Nechybí i nějaké to falešné vodítko pro diváka, trocha toho humoru, který sází i na dánsko-norskou řevnivost (tu sice plně nedocením, ale i třeba takové překreslování norské vlaječky na dánskou mě pobavilo), poutavá atmosféra a vůbec ne špatná závěrečná pointa (ba právě naopak). Za mě solidní 4*.(9.2.2020)

• - Natáčelo se v norských městech Oslo, Hamar a Stange. (Cheeker)