Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Známý příběh o zrození, životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista byl zfilmován již mnohokrát. Tvůrci amerického filmu se však nyní soustředili nikoli na samotného Ježíše Nazaretského, ale na jeho matku Marii. Události, známé z biblického podání, jsou tak líčeny z jinému úhlu pohledu a dostávají neobvyklý rozměr: Film zkoumá pocity ženy - matky, která byla vyvolena k tomu, aby na svět přivedla Syna božího a aby mu jako výjimečně vnímavému a nadanému dítěti vštěpila morální zásady. Jako každá matka, i Marie sleduje životní kroky svého dítěte s napětím, obavami i nadějemi. Díky mateřskému poutu s ním sdílí jeho úspěchy i jeho nezdary tak, jako nikdo jiný. Ježíše z Nazaretu ovšem nečeká obyčejná životní pouť: jeho cesta vede k té největší myslitelné slávě, která je však vykoupena největším myslitelným utrpením... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

otík 

všechny recenze uživatele

Velké překvapení. Nečekal jsem, že film se mi bude tolik líbit. Moc dobře je zde kladen důraz na Ježíšovu i Mariinu lidskost, navíc děj sleduje dění hlavně kolem Marie a zároveň nechává prostor i na vyprávění Ježíšova příběhu. Jedinou výtku mám k závěru, autoři se přeci jen mohli více popasovat s Mariiným životem po Kristově zmrtvýchvstání. Ale je pravda, že toho se už zase tolik nevím, takže konec beru na milost. ()

Disk 

všechny recenze uživatele

Vytýkat televiznímu snímku zjevně viditelný nízký rozpočet by samozřejmě bylo mimo, nicméně jde o film, který určitě stojí za podívání. Je dobře, že existuje aspoň jeden snímek, kde je Ježíšově matce Marii konečně dán prostor, jaký si skutečně zaslouží, jelikož ve všech čtyřech evangeliích se s Marií setkáme pouze na jejich začátku a konci. Přitom Marie nebyla jenom rodičkou našeho Pána Ježíše, ale také nesmírně silnou a obdivuhodnou ženou. A Pernilla August ji hrála znamenitě. Velice pozoruhodný výkon tu podává také Christian Bale jako Ježíš. Narozdíl od jiných rolí ve své bohaté kariéře je zde klidný a minimalistický, byť je i zde vidět, že prošel svým typickým hubnutím, aby působil věrohodně. Rozhodně je do své role maximálně ponořený a roli Ježíše mu věříte zcela bez problému. Mezi oběma herci tu funguje zvláštní mateřské a synovské pouto a díky této zachycené chemii je vztah mezi nimi ještě silnější. Mimořádný a netypický film, který vzdává hold silným a inspirujícím ženám. Co tedy vytknout? Asi jenom příliš krátkou stopáž, protože v některých momentech působí Marie, matka Boží trochu zkratkovitě. Nějakých dvacet minut navíc by jistě neškodilo a snímek by určitě prohloubilo. I tak je tento film pozoruhodnou záležitostí hodnou vidění a zamyšlení. Milé překvapení. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Nie je to celkom moja vízia tohto príbehu. Dosť civilné a bez znalosti Kristovho života či Nového Zákona v podstate človek tápe, o čom to je. Chápem, že to všetko bolo sústredené na hlavnú postavu, ale bez súvislosti sa neveriaci človek nemá šancu v deji orientovať. Z toho mi vyplýva, že film je definitívne orientovaný len na osoby znalé Biblie, a to je málo. ()

Marina111 

všechny recenze uživatele

Svojho času som dostala hodinovú prednášku na tému "prekrúcanie Biblie" za fakt, že som si dovolila dať v jasličkovej pobožnosti Jozefovi do úst vetu : "Zvládneme to, Mária." Jozef totiž v Biblii nikdy neprehovoril. Neviem, akú dlhú prednášku by museli dostať tvorcovia tohto filmu, keďže ich Jozef nielenže hovorí jedna radosť, ale dokonca máva pravidelné cholerické záchvaty. A ani s ostatnými postavami to nie je o nič slávnnejšie. Výsledkom je rovnako naivná verzia, akú takmer každý rok vyprodukuje Taliansko, ibaže na dôvažok nepresná, čo by mne osobne neprekážalo, keby nebola tak nudná. Čo sa totiž náboženských filmov týka, znesiem len dve typy : filmy, ktoré dogmu búrajú, alebo tie, ktoré sa jej striktne držia. V balanse medzi týmito dvoma možnosťami účelnosť nevidím. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Feministická agitka plná amatérských hereckých výkonů, děsivých dialogů, černobílých pohledů (Římani všichni zlí až na půdu, židé všichni čestní a spravedliví, prostě jako v agitce) a historických nepřesností v rámci politické korektnosti. Ženy neměly mužům v té době co do věcí mluvit, ženy se pokládaly za podřadné, jejich svědectví neměla žádnou váhu. A v tomhle filmu Marie statečně oponuje římskému veliteli svými moudry a římský velitel moudře přijme její promluvu? Zbičovat by ji v reálu nechal a ještě se jí vysmál. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama