Temné vody

Temná voda

Drama / Thriller / Horor

USA, 2005, 105 min

• Morien

Já jsem si někde přečetla, že režisér nebyl spokojený s finální podobou filmu a dokonce se pokoušel o to, aby ho u filmu vůbec neuváděli jako režiséra, což ve mně podnítilo touhu ho nějakým způsobem kontaktovat a zeptat se, jak podle něj měl film vypadat. Protože já jsem během sledování měla velmi silný pocit, že v příběhu je připravená spousta zajímavých motivů (oproti japonskému originálu, který mě zpětně vlastně dost zklamal), ale nějakým podivným způsobem potom nic není dotaženo úplně do konce. Velmi mě dojala postava Tima Rotha, hned jsem si sama začala konstruovat příběh fatální nemožnosti setkání v lásce, který si podle mě i režisér (scenárista, někdo) také připravoval, ale představuju si to tak, že zlí producenti symbolizující opravdovým emocím nepřející vnější svět mu to skrouhli na více přijatelný, nevybočující hororový příběh bez mezižánrového ozvláštňování.(15.12.2013)

Nepřijde mi to vůbec hloupé a nefunkční. Detaily do sebe zapadají, dílčí scény jsou natočené velmi dobře, atmosféra deštivého města a nazelenalý filtr kamery výborně evokují depresivní genius loci. Zaujala mě přesvědčivá Jennifer Conelly i maličká Ariel Gade. Brazilec Salles se pustil do shyalamanovsky laděného prolínáku thrilleru, horroru a sociálního dramatu, bohužel by se mi Temné vody zamlouvaly mnohem více jako psychologický film než jako tento podivuhodný potvor. Importovaná duchařská historka s mrtvou dívkou ze sousedství je průhledná až hrůza a úplně zbytečně ředí potenciál filmu do čehosi průměrného a stokrát viděného. Snaha přetavit pouťový nádech bubáckých lekaček do hlubšího poselství o mateřské lásce je neohrabaná a závěr filmu doznívá ve falešných tónech. Obrovská škoda, atmosférou se mi Temné vody náramně zamlouvají a v konkurenci podobně laděných snímků stojí rozhodně výše nad průměrem.(18.9.2006)

Tenhle kousek je jasným důkazem, že remake nemusí být většinou horší nežli originál. Jenže? Popravdě mě nějak zvlášť nezaujal ani originál, který byl pro mne průměrnou podívanou a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Amíci zase slušně okopírovali většinu scén jako vždycky. Docela mě překvapila Jennifer Connelly, která předvedla solidní výkon zvláště pak ke konci filmu.(28.1.2011)

Atmosféru to má dobrou, velký temný věžák, plný děsivého skřípání, vrzání a kapání vody, dobrá práce s kamerou. Fakt to nahánělo takový animální strach. Podobnou atmosféru zanedbaného starého věžáku má třeba Candyman, což je ale o dost lepší film. :-). Atmosféra bohužel nezachrání poněkud nenápaditý děj. 50% horůrek s dobrou atmoškou, ale nedotaženým dějem.(24.9.2007)

Remake hororu, který už je sám o sobě vykrádačkou jiného, je dosti zvláštní počin, ale páni producenti mají zato, že "Asiana" frčí. Hororového tam zas tak moc není, vpodstatě kromě scény se dvěma dětmi :), ale co tam je, je už párkrát přežvýkané. Alespoň ale vidíme, že se v Americe nežije jen na sluncem zalitých předměstích s velkými rodinnými domy a anglickými trávníky. Ale sexisticky přiznávám, že jsem stejně koukal hlavně na Jennifer Connellyovou. Doplnění. Po novém shlédnutí poněkud zvyšuju hodnocení, protože film vlastně špatný není, ale spíš jako sociální drama než horor. Každopádně od řadové hororové produkce se Dark Water odlišuje slušnou filmařinou a hlavně velmi dobrými hereckými výkony. A Jennifer je fakt dobrá. Mám jí rád.(17.3.2006)

• - V únoru 2013 bylo v jistém losangeleském hotelu nalezeno mrtvé tělo 21leté dívky ve vodní nádrži na střeše budovy více než dva týdny poté, co si hosté stěžovali na divnou chuť a zabarvení vody. Hotel se jmenuje Cecil, podobně jako jméno dcery hlavní hrdinky příběhu, a má temnou minulost, neboť uvnitř jeho zdí řádili dva sérioví vrazi a zemřelo zde mnoho lidí. U poslední oběti - Elisy Lam - existuje husí kůži nahánějící záznam (poslední, kdy byla viděna živá) z kamery ve výtahu, který odmítl fungovat, podobně jako ve filmu, a v němž dívka komunikuje s někým nebo něčím neviděným. (kriplozoik)

• - Connellyová dostala svou roli i přes to, že čtyři měsíce před natáčením porodila syna. (Mahalik)

• - Dům na newyorském Rooseveltově ostrově, který se stal hlavní kulisou filmu, kdysi sloužil jako psychiatrická léčebna. (Mahalik)