Alain DelonCharles Bronson, cizinecká legie z nich udělala skálu, co neustoupí a nezradí... Sloužili oba ve francouzské cizinecké legii v Alžíru a jen náhodně se potkávají při návratu domů. Dino Barran je lékař a s válkou už nechce nic mít. Franz Propp, Američan, je naopak žoldák a láká Dina do Konga, ten ho však nekompromisně odmítá. V Marseille osloví Dina krásná dívka a ptá se, zda se nepotkal s jejím přítelem, o kterém nemá zprávy. Nakonec nabídne Dinovi práci v jedné velké firmě, kde je zaměstnána jako fotografka. Dino má udělat prohlídku všech zaměstnanců ve zkráceném termínu. Dino přijímá a Isabella ho žádá o službu. Chce, aby do sejfu firmy vložil cenné papíry, které ukradla. Bojí se nepříjemností, a navíc by jistě přišla o práci. Znovu se nečekaně objeví Franz, který poznal, že Dino něco chystá. Bývalí vojáci stojí proti sobě a netuší, že se chytili do pasti. (Česká televize)

TonyStark

Tenkrát to muselo být terno, vidět tyhle dva pohromadě v jednou filmu. A podle očekávání odvedli dobrou práci. Jestli to někde skřípe tak rozhodně ve scénáři, kde je tolik logických chyb, že je lepší to raději neřešit. Navíc začátek filmu je zralý na přepnutí na jiný program. Ale potom se to rozjede a komorní atmosféra,když jsou oba borci zamčeni v trezoru vtáhne diváka do děje. Ze slavné dvojice to tentokrát lépe zahrál Bronson. Potenciál v tom příběhu byl rozhodně větší, ale bůhví proč z toho režisér udělal "jen" lepší průměr. ()

Jehan

Díky TV jsem to viděl na dvakrát. Poprvé jsem to vypnul, když si hoši ve vydýchaném trezoru svítili zapáleným papírem. Blbost, řekl jsem si. Pak jsem náhodou viděl druhou půlku. Blbost, řekl jsem si. Ale úplně jiná blbost než ti upocenci v sejfu. Je to asi několik filmů v jednom. Body za tuhého Delona v tmavých brýlích, nesympatickou sureté, Bronsona házejícího mince do kafe. Kluci měli snahu, krůty je převezly, kluci mají problémy. Ty dvě pitomé krůty to nakonec schytaly samopalem, Bronson někde skončil, Delon hodil na závěr do kamery dobrou držku. Děj v kostce. Koncem šedesátých let někdo pojal myšlenku, že bude implantovat Francouze do westernů a Američany do francouzských detektivek. Dnes už víme, že to byl celkem nesmyslný nápad, ale užijme si to. Ten pomatený film má dnes vlastně jedinou přidanou hodnotu - vizuální styl, který je ovšem zásluhou doby, ve které vznikl a nikoliv díky genialitě tvůrců. ()

ostravak30

První režijní a scénáristický filmový počin Jeana Hermana. A zároveň první scénáristické dílo Sébastiena Japrisota. Zajímavý je tento film i tím, že Alain Delon a Charles Bronson už byly hvězdy a jejich setkání ve filmu je zcela výjimečné a trochu zvláštní. Úplně bych neřekl, že k sobě tito dva pasují. Film je protkán zvláštním napětím, kdy třeba situace v trezoru může být zdlouhavá, ale zároveň věrně zobrazující tíseň. Na natáčení prý vládla rivalita těchto dvou hvězd. Pokud je to pravda, pak se přenesla i sem a vlastně to není špatně. Mezi oběma hrdiny byla též a dlouho se špičkovali. Ale přiznávám, že mě francouzsko-americké duo docela bavilo. Pravdou je, že některá zdůvodnění hrdinů se zdají nevěrohodná. Také fakt, že se nechali tak snadno napálit je mi trochu záhadou. Stejně jako rychlý postup policie, která si vlezla do správné kanceláře. Při překonání těch méně záživných pasáží se vám ale dostane zajímavý film dvou herců, kteří se spolu pak již nikdy nepotkali (?) nabitý jejich vzájemnými souboji a lehce překvapivou pointou. ()

PTuranyi

Priemerný kriminálny thriller, ktorého jedinou prednosťou je, že sa vďaka nemu ocitli spolu pred kamerou Alain Delon a Charles Bronson a ešte pár pekných Francúzok. Žiaľ príbeh nie je veľmi dobre napísaný a už od začiatku som nevychádzal z údivu nad konaním postáv, ktoré sa mi často javilo nelogické a umelé. Sem tam scenárista zabudol uviesť scénu do súvislostí a divák sa nestačí čudovať čo sa deje. Herci však o tom nemajú tušenie, takže našťastie hrajú dobre. Produkcia sa snaží a aspoň technicky je všetko v poriadku. Atmosféra je však slabá a príbehu tiež chýba spád.Ku koncu postupne vyjde najavo čo bolo dôvodom všetkých tých oslích mostíkov a čudných scén. Zrazu sa na diváka začnú sypať fakty, o ktorých nemal ani tušenie a príbeh začína mať zaujímavé kontúry, ale to však už je koniec. Takže po viac ako hodine nemastného neslaného deja divák dostane celkom dobrý dezert. ()

gizi

Od rozpačitého začátku se film postupně zkvalitňuje a jen zlepšuje. Trochu to pokazí v závěru akce policie na dívky, ale jinak slušná podívaná. Dobře vystihuje komentář Enšpígla a Rob Roye. 70% a 4*, 16.11.2015. ()

JB001

Vydržet se to dalo jenom kvůli parádnímu hereckému obsazení a bavila mne dobová atmosféra. Jinak nic moc ()

charles3

Trochu zvláštní krimi thriller, kterému jsem nepřišel na chuť ani napodruhé. Jeho režisér byl u nás dlouho neznámý (leda jako scénárista Millerova Svědka a pár Belmondovek), Delon si tehdy vybral slabší rok a Bronson naštěstí ve stejném roce uvedl do kin kromě svého majstrštyku Tenkrát na západě i další eurowestern Zbraně pro San Sebastian. V "Příteli" občas skřípe logika, je tu víc otázek než odpovědí a samotný závěr (resp. jeho poslední sekundy) jsem nepochopil vůbec. Za zmínku zůstávají pouze půvabné spoluhráčky obou hrdinů a Bronsonův trik s mincemi. ()

quiz

Nelogická stavba celého děje (příběhu), kde se střídá mozaika komických až trapných situací, např. kotouly Ch. Bronsona pod poplašným zařízením, jeho neustálé promenádování se v perfektně padnoucím obleku od Armaniho, jakoby neměl co jiného na sebe...to všechno působí spíše kašpárkovským dojmem, než čímkoliv jiným - ve smyslu napětí, akce. Neustálé vybíhání a zabíhání dvou "kovbojů" odnikud nikam, loutky (spíše karikatury) policistů, kteří se bez jakéhokoliv zájmu a v pravidelných intervalech jenom tak cournou chodbou, náhodou odnesou registr (skříňku) se schovaným jídlem, aby ti dva uličníci neměli co jíst a podobné perly....a o těch dvou dámách opravdu škoda psát. Ani ne tak nuda, jako spíše vyložená otrava z něčeho tak diletantsky natočeného. ()

MrJoda

Mně to přišlo opravdu hodně dobré. Začátek sice trochu roztáhlý, sem tam nějaká nelogičnost, ale originální, napínavé a vtipné. Moc dobrý film, ke kterému se určitě ráda časem vrátím. Jen ten oficiální text distributora je fakt ostuda... ()

PORTER44

Pro mě osobně film zachránilo hlavně herecké obsazení Bronson-Delon skvělé výkony,příběh už byl trochu slabší,nepovedené vyloupení trezoru,dlouhá doba ztrávená mezi stěnami a zkoušení číselných kombinací bylo už nudný až když vylezli ven to trochu nabralo na obrátkách. ()

SNCIS

Kombinace Charles Bronson a Alain Delon se skutečně povedla. Bylo fajn, vidět spolu pohromadě takové herecké esa. "Hodně štěstí!" - "Nevím kde tě najdu?" - "V tom je to štěstí." Film o dvou drsňácích, kteří mají zálusk na stejný trezor. Ze začátku poněkud zmatené, postupem času se film zkvalitňuje - Od chvíle kdy hlavní hrdinové dobývají trezor, není filmu co vytknout. "Sbohem příteli." Bronsonovo házení mincí do sklenice je nezapomenutelné. Film má klidné tempo, skvělou atmosferu a skvělé herecké výkony. - 60%. ()

milos.bradik

Scénář není žádné veledílo, ale docela splnil to, co jsem od filmu čekal a vynikající herecké obsazení mne uspokojilo už docela, takže slušných 70 %. ()

Petbrab

Bylo zajímavé vidět Bronsona a Delona v jednom filmu. Jinak docela nuda. Jen závěr a rozuzlení nebylo špatné. V hlavě mi asi zůstane jen ten trik s mincemi. ()

marcel5

Od začátku mi tam něco nehrálo, požadavek od té holky byl dost trapný, kdyby šlo o prachy, pochopil bych to, ale vracet něco? A co za to? No a hlavně to ze začátku bylo takové moc klidné. Pak se to rozjelo, ne moc, ale bylo to zajímavé, jak se dobývali do trezoru, schovávali, prali...  Na konci bylo fajn, že byli stále féroví (což jsem trochu nečekal) a Franz se choval velmi profesionálně. ()