Šifra mistra Leonarda

Da Vinci Code

The Da Vinci Code

Da Vinciho kód

Mysteriózní / Thriller

USA / Malta / Francie / Velká Británie, 2006, 149 min (Director's cut: 174 min)

• Adrian

Presné, až otrocké držanie sa predlohy s jedinou výnimkou (mobil internet namiesto knižnice ;-) ), čomu bolo podriadené takmer všetko - od remeselne ale i nudne odvedenej réžijnej práci až po mdlé herecké výkony takmer všetkých zúčastnených (na čele s Hanksom). Úmorná doslovnosť niektorých sekvencií je aspoň prekrývana na posluch príjemne mrazivou hudbou. Filmový i knižný Da Vinciho kód trpí tým istým syndrómom - spočiatku, vďaka téme, pútavé "čtivo", ktoré však s ubiehajúcimi minútami (stranami) iba defiluje, ale citovo zaangažovať nedokáže. Indiana Jones nového milénia sa zatiaľ nekoná... ;-)(17.5.2006)

Knížka Dana Browna mě celkem zklamala - mám ráda tajemno, mám ráda odkrývání záhad a luštění hádanek, navíc poprask, který po celém světě vyvolala, sliboval nevšední zážitek. Bohužel, přestože byla vcelku čtivá a děj dobře ubýhal, nemohla jsem se z ní zbavit pocitu velké vykonstruovanosti, na spoustu tajemných hádanek jsem přišla sama mnohem dřív, než nám řešení autor sám odhalil, moc se mi ani nedařilo ztotožnit se s nějakou postavou a závěrečné "velké" odhalení bylo jasné snad půl knihy dopředu (a že ta kniha nebyla z nejtenčích). Scénář filmu Rona Howarda velmi věrně kopíruje knihu, pouze s tím rozdílem, že máme ještě mnohem míň času seznámit se s jednotlivými postavami, takže kdybych nečetla knihu dřív, byly by mi ještě víc lhostejné. Takže film se dá v podstatě ohodnotit úplně stejně, jako kniha - zábavný, místy i napínavý, ale také ukecaný, nepřekvapivý a navíc na to množství děje, které se v něm odehrává má poměrně i krátkou stopáž (věřím, že rozšířená verze bude o něco lepší, ovšem mně jedno přečtení knihy a jedno shlédnutí "normální" verze bohatě stačilo). Abych ovšem nezapomněla - nachází se v něm výborná hudba Hanse Zimmera - jedna z jeho nejlepších za posledních pár let.(23.12.2008)

• Dudek

Vcelku překvapivě není tenhle snímek tak špatný jak jsem předpokládal. Šifra mistra Leonarda je sice taková zdechlina v poli kinematografie, ale dívat se na ní rozhodně dát. Pravda je taková, že se ani nedivím několika lidem, kteří se po zhlédnutí tohoto dlouhého díla ušklíbli a rychle jej vytratili z paměti. Největší vadou na kráse je tu otřesný scénář Akiva Goldsman nejpíš nepochopil, jaký je rozdíl mezi knihou a filmem. Zatímco na papíře nějaké vysvětlovací pasáže neruší a působí zcela přirozeně, plátnu podobný způsob vyprání absolutně nesvědčí. Na druhou stranu klobouk dolů před Ronem Howardem, jehož jako režiséra moc neuznávám, tahle látka mu totiž sedla jak ušitá na míru. Příjemně se vyrovla s omezením správců Louvru a do temného hábitu oděl celý snímek, ze začátku si na jeho plíživý styl sice těžko zvyká, ale nakonec jsem byl překvapen, jak se mi to líbilo. Jenže ani on nedokáže zachránit to co natropil zbytek realizačního týmu z těch aktivních pak zejména herci, kteří tápou a nevědí čeho se mají chytit. Šifra mistra Leonarda není dobrý film, ale to není důvod, proč se v tom pitvat víc než v ostatních dílech... [TOP 19/11 49%](13.1.2007)

Filmová adaptace stejnojmenné knihy The Da Vinci Code, v rámci možností splnila co měla, jak po režijní a dějové stránce, tak i hereckém obsazení. Díky propracovaným scénám, náhledům do minulosti a hudbě, kterou měl na starost Hans Zimmer, se nám dostane povedený mysteriózní - thriller. Filmová adaptace nikdy nebude stejná jako kniha a musí se občas něco vypustit, takový je úděl knižních adaptací. 70 %(12.2.2009)

• H34D

Jestliže jsou filmy jako Bournova trilogie nazývany akčními filmy pohybu, pak Šifra mistra Leonarda je kecací film pohybu. Postavy se neustále přemísťují, utíkají, odhalují stále větší podrazy ústící v konspirační teorie a u toho tu hubu ne a ne zavřít. To by samozřejmě nevadilo, kdyby scénář nebyl tak odfláknutý, rutinní a nevýjimečný, dialogy jsou většinou nezajímavé a postavy ploché bez výrazných charakterů. Neviním ani tak Howardovu režii, jako samotnou koncepci filmu - kombinace thrilleru bez pořádných koulí a náboženských průpovídek moc dobře nefunguje, neboť ty film neženou dostatečně kupředu. Přímo jako zpackanou práci bych to však neoznačil, je to "jen" lehce podprůměrné. 4/10(22.5.2009)

• Tom Hanks

• - Spoiler: Oproti knize D. Browna byli filmoví diváci ochuzeni o jednu šifru, konkrétně o šifru u kryptexu v palisandrové truhlici. Původně byl zrcadlovým písmem vyluštěn klíč, jenž spočíval ve starověké hebrejské abecedě. Jejím vyluštěním se kryptex skutečně otevřel, ovšem uvnitř byl pouze další kryptex ve zmenšené podobě. Až na něm se teprve nacházela šifra odkazující na I. Newtona. Dalším rozdílem oproti knize je závěr filmu, kdy se v knižním příběhu Sophie (Audrey Tautou) setkává i se svým bratrem, o němž byla přesvědčena, že zahynul spolu s rodiči při autonehodě. (J-o-k-e-r)

• - Když Robert Langdon (Tom Hanks) ukazuje Leigh Teabingovi (Ian McKellen) krabičku s kriptexem, je na záběru zezadu vidět štítek s růží. V dalším záběru je však štítek zepředu. (Brooks_xx)

• - Adaptace jednoho z nejmedializovanějších románů v posledních letech stála studio 125 milionů a investice se vyplatila už v prvních dnech promítání. Během víkendu 19. – 21. 5. 2006 jen v USA dosáhl obrat 77,1 mil. dolarů. Ve světě snímek promítali už od středy a vydělal 152,6 milionů, čímž překonal dosavadní rekord Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, která před rokem vydělala za první týden mimo USA „jen“ 145,5 milionů. (imro)