Šifra mistra Leonarda

Da Vinciho kód

• Nový Zéland

• Austrálie

Mysteriózní / Thriller

USA / Malta / Francie / Velká Británie, 2006, 149 min (Director's cut: 174 min)

Co napsat o filmu, na který má svůj názor už snad každý, filmový fanda nefanda. Tyler víceméně napsal to, co si o filmu myslím já, takže jen doplním, že Ron Howard myslím odvedl poctivou filmařskou práci, rozhodně bych film nebral jako čistý výcuc paněz bez vloženého úsilí. Kompozice některých scén a práce s kamerou je výborná, zvláště oceňuji zrnité flashbacky a "historické" exkurzy. Film jako takový je samozřejmě limitován knihou, výhrady bych neměl ani tak k obsahu, jako spíš ke značné překombinovanosti děje a samozřejmě k přizpůsobování si některých faktů, ale v tom zase není Šifra zdaleka výjimkou, dokonce bych řekl, že se stále jedná o historicky přesnější dílo, než většina americké produkce :)). Herecké výkony odpovídají ději, Hanksův účes není tak strašný a Audrey vypadá docela roztomile. Hodnocení je přesně na 3,5, dal bych tak 7/10, v pětistupňové škále volím nakonec 3, film je totiž ke své škodě moc známý projekt, za jiných okolností bych asi dal 4.(28.5.2006)

Jednoznacne 5*, nemuzu si pomoct, ale me se to fakt hodne libilo. Predlohu jsem necet a podle zdejsich komentaru jsem cekal dve a pul hodiny nudnejch kecu a nakonec sem byl velmi mile prekvapenej. Zacnu nejdriv zaporama. Zhruba od chvile, kdy se na scene objevi McKellen, mi bylo jasny, kdo ze to je ten potomek. Pak cela ta legenda, kterou McKellen vypravi, je sice zajima, ale zaroven to je snuska neskutecnejch kecu. A za treti herecky vykony. McKellen je perfektni, Audrey to slusi, Bettany je spravne uchylnej - vsechno pochvaly, jenze pak tu je Hanks, kterej nejenom ze zdaleka nepredvadi, co dovede, ale navic ma desnej uces a furt se tvari desne namrdane a cela jeho postava je dost plocha. A pak tu je Jean Reno, kterej je takovej dost nevyraznej. No a ted klady. Film se rozjede prakticky behem nekolika okamziku a po celou dobu je napinavej, ani na chvily nenudi a ani na chvily jsem se v deji neztracel a i pres par predvidatelnejch okamziku se tu najde dost slusnejch zvratu. Kamera je taky skvela, hlavne flashbacky do historie jsou uchvatny. K tomu vsemu hraje skvela tajemna hudba. A i kdyz je celej film v podstate variace na Lovce pokladu a jiny takovy filmy, jen doplnena o tu cirkevni slozku a film je v podstate o neustalym presouvani z mista na misto a mluveni o objevech, tak jsem se proste skvele bavil. Po skouknuti rozsireny verze filmu muzu v podstate potvrdit to, co uz jsem napsal, i ta je perfektni.(20.6.2007)

• EdaS

Jestli je pro někoho doslovnost kvalitou, jedná se o velmi kvalitní film. :o) Knížka má takový spád, že vcelku úspěšně dokáže při prvním čtení zamaskovat logické nesmysly a směšnost dějových zvratů, bohužel utahaný film nezakryje nic. Hanks i Tautou nemají co hrát a jsou velmi necharismatičtí, jediným oživením je McKellen, který sice přehrává, ale aspoň baví. Bettany byl k smíchu, Molina naprosto nevýrazný, Reno je k pláči. Všechno je to vina scénáře, který naprosto zoufale bezinvenčně přepisuje scénu za scénou. Opravdu škoda času. P.S. Jestli se Howard někde přeci jen prokázal jako schopný filmař, je to v závěrečné krátké scéně v Louvru. Ale i tady na celkovém dojmu má velký podíl Zimmerova hudba.(24.5.2006)

Je to ale svět .... pár novinářů v Cannes nezatleská na premiéře, bulvár to rozmázne a čeští "kritici" se můžou přetrhnout, aby daný film taky rychle shodili (toť reakce na první zveřejněná hodnocení) ....... Neříkám, že je Šifra vynikající film, ale hození do pytle s filmy úrovně dvou nebo dokonce jedné hvězdičky si rozhodně nezaslouží..... Scénář byl napsán jako "otrocky" věrná adaptace románu a možná to byla chyba. Nicméně si moc neumím představit, jak tuhle knížku plnou "osvětlování" historie a luštění záhadných anagramů natočit líp. Co se týká hereckých výkonů, tak se mi Tom Hanks "překvapivě" líbil :) a na rozdíl od mnoha se mi nelíbilo ztvárnění Teabinga Ianem McKellenem (určitě má za sebou lepší kousky). Je ovšem fakt, že žádný z herců něměl tolik prostoru, aby jeho role byla z těch nezapomenutelných..... Zkrátka Howard natočil dobrý film, kterého se divák rozhodně nemusí bát i když ho v průběhu těch 2,5 hodiny na pár místech napadne, že - tohle se dalo udělat líp ...... P.S. Vyjímečně doporučuji předlohu předem nečíst.(20.5.2006)

Zpočátku zajímavé ale od půlky už jen nudné a nudné. Tvůrci vaří z vody a snaží se pořád nečím šokovat diváka ale vůbec se jim to nedaří. Těch všemožných hádanek a hlavolamů se po hodině divák přejí a film už jen ztrácí tempo. Ron Howard je skvělý režisér. Ovšem kvalita tohoto snímku není ani poloviční oproti jeho geniální Čisté duši nebo Těžké váze. 55%(15.5.2009)

• - Teabingovo (Ian McKellen) soukromé letadlo je typ BAe HS-125-700B. (Foxhound#1)

• - Celosvětová premiéra proběhla 17. května 2006 na Cannes IFF. (Varan)

• - Snímek otevíral filmový festival v Cannes 2006 a filmoví kritici jej vypískali. Vzápětí ho označili za nabubřelý blábol a tvůrcům v čele s režisérem Howardem doporučili, ať hledání grálu raději přenechají Monty Pythonům (narážka na film Monty Python a Svatý Grál). (Divočák)