Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Michael alias Fresh (Sean Nelson) je dvanáctiletý chlapec z Brooklynu. Pod šťastnou hvězdou se zrovna nenarodil. Rodiče jako by ani neměl, a tak bydlí v přeplněném doupěti své tety. Snaží se nezanedbávat školu a svou lásku - šachy, aby se ale uživil, pomáhá místním drogovým dealerům, mezi jejichž klienty bohužel patří i jeho sestra. Fresh si čím dál silněji uvědomuje, že takhle dál žít nechce. Začíná toužit po odplatě - po hře, v níž on určí pravidla... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (22)

castor 

všechny recenze uživatele

Vyhraj nebo padni. To si takhle kluk u večeře vyslechne, jak je crack hroznej, že mu hrozí, že do toho spadne nebo že ho zastřelí na ulici, a že heroin má klidnější klientelu, že konkurence je nekonfliktní a že i poldové na to většinou kašlou. Tenhle klučina v tomhle světě vyrostl a i přes svůj nízký věk rozumí systému, který ničí životy těch, které má rád. Vakuum v životě bez pravidel (pokud si je sám neurčí) vyplňuje návštěvami otce, se kterým nesmí po soudním zákazu mluvit a se kterým si dává partie šachu. Pomalé tempo, fajn atmosféra, slušní herci. Jen scénář si v závěru sám podkopává nohy. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

12-ročný fagan má bujnú fantáziu a pravidlá z hrania šachu (!) prevedie do reálu, kde sa kvázi hrá s dílermi drog ako so šachovými figúrkami. Tvorcovia filmu sa už postarali o to, aby mu fantázia vyšla podľa jeho predstáv. Devízou filmu je, že nenudí, je drsný (aj keď pri filmoch z takéhoto prostredia to nie je žiadna výnimka), niekedy možno až príliš (12-ročný chlapec fackuje prostitútku, ktorú za dávku kokaínu mu ho chce vyfajčiť) a svojím sposobom aj zaujímavý. Na druhej strane, postavy sú takmer bez emócií, predovšetkým u premúdrelého chlapca v hlavnej úlohe. ()

Reklama

Nemik96 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla pořádně ďábelská partie v šachu mezi velmi inteligentním Michaelem alias Freshem proti zbytku Brooklynského podsvětí.Přišel jsem na tento film náhodou a rozhodně jsem nečekal že mě takhle dostane.Film má výborný příběh a nese se v podobném duchu jako film MĚSTO BOHŮ.Skvělé herecké výkony v čele s 12 letým gangsta manem Seanem Nelsonem,kterému za svůj výkon tleskám.Opravu jsem to nečekal,ale nemůžu si pomoct za mě 5*****. ()

liuk 

všechny recenze uživatele

Upřimně, když si čtu o nějakém filmu a dozvím se, že příběh se odehrává v černošském ghettu, nedokážu si vybavit okolo zlatem ověšených černošských bossů nic koukatelného. U Freshe bych se ovšem po takovém vylíčení seknul. Freshovy rodiče mu při jeho početí zrovna nejlepší místo pro život nevybrali. Přes den prodávat drogy na střídačku pro několik různých šéfů, kteří se nemají zrovna v lásce, přes den spát u své tety na hromadě s dalšími deseti bratranci. K tomu všemu dávat pozor na starší sestru, která v tom lítá tak trochu víc, než je zdrávo. Chodit za otcem (Samuel L. Jackson), který se s ním sice stýkat nesmí, ale hrát "rychlé šachy" ano. Šachy jsou jedním z mála prostředků, na kterých se Michael "Fresh" snaží udržet svou vrozenou bystrost, kvůli které se jakž takž drží nad vodou a nedopadá jak jeho sestra nebo někteří jeho kamarádi. Nesporným kladem tohoto příběhu je, že se nesnaží lacině moralizovat, nesnaží se odsuzovat okolní bohaté město (není ani jednou zobrazeno) a okolní svět. Během dvou prvních minut moc pěkně a originálně zobrazí vznik ghetta, ve kterém začne vyprávět fragment Freshova života z přísně jeho perspektivy. Za zmínku určitě stojí a je hoden pochvaly Giancarlo Esposito, který toho "hodnějšího" z dealerů, kterým Fresh přisluhuje, zahrál opravdu úžasně. Zápornost, ale hlavně kladnost postav je ovšem v tomto filmu velmi háklivá, a to sám Fresh moc dobře ví, přestože to navenek nedává najevo, a to ani skrz filmové médium. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,JSI CHYTREJ KLUK. JEDNOU TI TO TADY BUDE PATŘIT“...... /// Michael (pro kamarády Fresh) je poslíček. A má sen. Mít milion dolarů. No jo, sen je jedna věc a realita – černošský ghetto, drogy, hispánští pasáci, děvky a byt plnej bratranců a sestřenic. Dlouho to vypadá na takovej ten příběh, kterej napsal sám život (snad proto to někdo přirovnal k Městu bohů). I s těma šachama – vždyť moudra ,,královský hry“: VYHRAJ NEBO PADNI (či snad že UMĚNÍ PŘEŽÍT SPOČÍVÁ V INTELIGENCI) můžou platit i jinde než v Brooklynu. Škoda, že závěrečná čtvrtina chytá něco jako ,,mafiánskej“ nádech (?), jedni vopičáci vyrdávaj s těma druhejma a ten chytrej (co chytrej…nejchytřejší!) je …. 3a½!, páč z toho udělali pohádku. Každopádně scénaristicky stojí jméno Boaz Yakin za zapamatování. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Baví mě, když ve filmech umíraj děti. 2.) Chtěl bych slyšet pohádku. Třeba tu o dealerovi (drogovým…), jak jde do důchodu. 3.) Thx za titule ,,properbitch“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo v New Yorku. (Terva)

Reklama

Reklama