Lilith

Lilith

USA, 1964, 114 min

Poprvé zhlédnuto na den přesně před deseti lety v rámci Nočního filmového klubu, od té doby jsem to nemohla dostat z hlavy (včetně vynikající ústřední melodie a úvodních titulků). A druhá projekce nezklamala. Lilith by si zasloužila přinejmenším stejnou pozornost jako Hustler. Na povrchu prosluněný, prosvícený světlými barvami, v jádru depresivní, intimní svět sám pro sebe. Nečekejte úzkostlivě realistický náhled života v zařízení pro pacienty s duševní poruchou. Ač to zní trochu podezřele, jde o lyricko-poetický portrét vztahu terapeuta a pacientky. Od začátku klade na diváka poměrně velké nároky v tom smyslu, že po něm požaduje akceptovat na první pohled nerealistické předpoklady. Sama jsem měla velký problém přijmout fakt, že by jako terapeuta přijali válečného veterána bez kvalifikace. Nicméně sám autor předlohy J.R. Salamanca pracoval ve druhé polovině 40. let v Chestnut Lodge, soukromém sanatoriu pro duševně choré v Marylandu (jako jedno z prvních zařízení aplikovalo interpersonální psychoanalýzu při léčbě schizofrenie...nutno dodat, že v té době nebyla diagnostika duševních poruch rozvinutá a diagnóza schizofrenie pokrývala různé mentální poruchy včetně deprese). Zde se spřátelil s pacientkou Joanne Greenberg a své zážitky a zkušenosti později přetavil do románové podoby. (Poznámka na okraj: Greenberg nebyla s knihou spokojena a jako odpověď sepsala román I Never Promised You a Rose Garden, který byl též zfilmován v roce 1977.)(26.7.2013)

Výborné psychodrama. Na rozdíl od kolegů považuji úvodní část, kdy Bruce ještě odolává, za atmosférově nejlepší. Tenhle film jsem si vychutnal o mnoho víc než slavný Přelet nad kukaččím hnízdem, kterýžto sdílí s Lilith podobný námět. Mužnost Warrena Beattyho v jeho rannějších filmech je zcela bez diskuze a v Lilith, řekl bych, byla jeho postava přímo napsána jako postava krasavce. Pokud by si vyměnil roli třeba s Hackmanem (se kterým se tu ve filmu ještě před Bonnie a Clydem sešel), nefungovalo by to. Z tohoto pohledu lze doporučit o něco starší snímek Třpyt v trávě.(4.6.2009)

• Allan

Opravdu velká škoda toho pomalého rozjezdu. A zvlástě když trvá 112 minut. Když Beatty v samém závěru vykřikne "Pomozte mi!" a hned vyjedou titulky, je to nesmírná ůleva. Není moc filmů, u kterých bych se vysloveně těšil na konec a tenhle jim rozhodně kraluje. Rádoby psychofilm pro skutečné labužníky.(2.6.2004)

Jmenuje-li se hlavní hrdinka Lilith, je jasné, že to žádná ovečka nebude. A vskutku, Jean Seberg dokáže být naprosto okouzlující a jistým nevinným způsobem svůdná, ale když sleduje svého do ní zamilovaného spolupacienta, jak riskuje svůj život na skaliskách nad vodopádem, kam jej sama poslala, tak jí z očí vskutku zírá démon. Film má pomalejší tempo, ale není to na škodu.(15.6.2015)

První hodinu a půl je to adolescentně romantické cosi, co nám představí Lilith jako nymfomanku, která touží po všem, co dýchá. Jestli to nebyl tvůrčí záměr, tak se zkrátka valná většina filmu jen nepovedla. Druhou variantou je, že vás 2/3 snímku unudí k smrti. Scéna s hošíkem na pouti je sice působivá, ale dosti nechutná, i když ji prý doporučuje jen 9 z 10 pedofilů. Pokud přetrpíte devadesátiminutový úúúúúúúúúúúúúúúvod, který se dal sestříhat na 90 sekund a nic by se nestalo, začne slušný film. Jediné, co je velmi dobré od začátku až do konce, je kamera.(5.1.2019)

• - Jessica Walter v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)