Silný životní příběh se odehrává na pozadí drsné scenérie hor se vším, co je pro střední Slovensko typické – patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, krádeže dřeva, ale hlavně ukazuje velkou soudržnost rodiny, víru, přátelství a lásku. Pokoj v duši je příběhem Tóna (Attila Mokos), který se po pěti letech vrací z vězení, kde si odseděl trest za krádeže. Přijíždí do rodné vsi a zjišťuje, že mnohé věci se změnily: s manželkou (Helena Krajčiová) se odcizil, pětiletého syna vlastně nezná, nemůže najít novou práci… Jeho přátelé z dětství – kněz Marek (Jan Vondráček) a podnikatel Peter (Robert Więckiewicz) se mu snaží pomoci v návratu do normálního života, ale mají své vlastní problémy a trápení. Tóno zoufale hledá východisko ze své situace. Šanci mu nakonec jako jediný dá majitel místní železnice, strojvedoucí Smejkal (Jaromír Hanzlík), který jako jeden z mála netrpí předsudky... (oficiální text distributora)

helianto

"Víte, co je strašné. Tu, v srdci, jsem úplně prázdný …" Návraty jsou vždy nesmírně těžké, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Počáteční fanfarónská euforie, kdy je hlavní hrdina přesvědčen o tom, jak bude nadšeně vítán a oslavován po návratu z vězení, se mění v hluboké rozčarování. Ani pomocná ruka přátel nedokáže Tónovi pomoci v tom, aby prošel očistcem, aby se ctí obstál ve střetu s novou realitou. Na pozadí nádherné, snově lyricky nasnímané, slovenské přírody rozehrává Vladimír Balko jednoduchý, čistý, ale o to působivější, příběh o přátelství, lásce, obyčejných lidských hodnotách a nemožnosti návratu. (Challenge Tour - duben 2015) ()

jojinecko

Pokoj v Duši má obrovské šťastie a producenti môžu ďakovať predovšetkým Jane Kirschner a jej (fakt podarenému!) songu, ktorého sila však neustálou rádiovou rotáciou tiež stráca. Nielen dobrý marketingový ťah, ale je to aj najsilnešia súčasť filmu, spolu s prírodou a prostredím. To ostatné je typicky slovenské! Stereotypný námet, konanie a kŕčovitá psychológia postáv...Skratkovité, pár momentov totálne povrchných, trochu zbytočných, slovník ako spred 5O. rokov, vyústenie -ach jaj...Podporujem a prajem slovenskej kinematografii, ale už by aspoň raz mohla slovenská kinematografia dopriať mne:) ()

rubik1

Celkom príjemná oddychovka ktorá ale postrádala záverečnú gradáciu deja. Film však stojí za pozretie už len preto, že je slovenský a že priblíži divákovi stredoslovenské reálie, každodenný život a pomery. V podstate užívatelia T2 a Nunka to vo svojich komentároch zhrnuli presne tak, ako som to mal na mysli aj ja.. ()

tron

„Udať bonzáka je dovolené.“ Podpora v nezamestnanosti (pre chlapa, ktorý sa práve vrátil z basy) vo výške 6.000 slovenských korún? To som teda nevidel. No ale nič, POKOJ V DUŠI je jeden z mála „normálnych“ a v dobrom obyčajných slovenských filmov. Netopí sa v metaforách, podobenstvách ani popletených umeleckých víziách (také to, že hrdinka v spomalenom zábere uteká halucinogénnou nočnou jarnou ulicou a má to symbolizovať strach pred sexom). Namiesto toho obyčajný, nenápadný a „čistý“ príbeh. Stále je to „klasický SK film“ (= najakčnejšou scénou je pád z vlaku), ale okrem sympaticky priamočiareho scenára mu pomáha zdatné herecké obsadenie, atmosféra letnej horskej dedinky, krásna príroda a titulná pieseň Jany Kirschnerovej. ()

curunir

,,ČO SI SLEPÝ? TY K*KOT!" __ Tento film vystihuje prvé slovo v jeho názve. Môžem povedať, že veľmi silno som uvažoval o 4*, no prihoršujem však práve kvôli tomu ,,kľudu". Komentár píšem po troch dňoch od pozretia filmu a len slabo si spomínam na niektorú scénu, čo by ma výraznejšie upútala. Najviac zrejme na citát z úst nejakého 5 ročného fagana, ktorý uvádzam na začiatku komentára. Práve s tými vulgarizmami to tiež ku prospechu nevidím. Iste sa snažili urobiť tým film realistickejším, čo je však myslím zbytočné vďaka vernému zobrazeniu ťažkej chudoby krásneho stredného Slovenska v predvečer zavedenia druhej najsilnejšej meny na svete (ako je to aj v jednej filmovej vsuvke). Problémom filmu je teda nevýrazná réžia, nielen myšlienkovo ale i príbehovo nedotiahnutý scenár a vo väčšine prípadov priemerné herecké výkony. Ako už bolo povedané, film sa môže pochváliť veľmi dobre odvedenou, často krásne panoramatickou kamerou a obstojnou hudbou a už známou baladickou záverečnou piesňou, ktorú považujem za to najlepšie od Jany Kirschner. Na záver ešte osobitne vyzdvihujem skvelo predabovaného Attilu Mokoša. ()

• Krátka scéna filmu sa odohráva v banskobystrickej reštaurácii "Angel's". (prechlap)
  • Film mal premiéru 26.1.2009 v Brezne v kine Mostár. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Rovnomennú pieseň k filmu naspievala slovenská speváčka Jana Kirschner. (lilina133)