Není král jako král

Vladárova nová tvár

The Emperor's New Groove

Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2000, 78 min

Film si dělá na hodně místech srandu sám ze sebe a z různých nelogických zkratek, typických pro akční filmy, kterých si v záplavě děje kolikrát ani nevšimneme. Postavičky jsou vykreslené svižně a jednoduše, mají skvělou mimiku – obzvlášť pohledy Kuzca v lamí podobě nebo Yzmy v lidské. Český dabing je na vysoké úrovni, kromě titulní role Kuzca bych rád vyzdvihl Evu Holubovou v roli Yzmy – skuhrala a ječela celou dobu tak dokonale, že jsem ji poznal až po přečtení závěrečných titulků. Příběh je zabydlený spoustou roztomilých zvířátek od titulní lamy přes smečku jaguárů, krokodýly, velrybu až po geniální veverku, nabízející oříšek – ta jakoby vypadla ze Stopařova průvodce – posledního dílu Převážně neškodná. Je to film opravdu pro celou rodinu – děti objeví základní příběh a dospělí se budou pochechtávat spoustě vtípků, většinou dvojsmyslných, střídaných ve zběsilém tempu s gagy ve stylu němých grotesek. Máte se na co těšit.(27.3.2006)

Nádherný film od tvůrců Disney. Hezký obsazení oblečeno v slušivém kabátě tomu patřilo. Nicméně drahý král Kuzco mě tak po 30 minutách začal tak moc vytáčet, že bych byl raději kdyby zůstal lamou. Ale třeba Kronk neměl fakt chybu. Taková adaptace blbých blondýnek v točených filmech, kde nechybí srdce na pravém místě.(8.10.2015)

Naprosto parádní animovaný film i pro dospělé, myslím si, že ti i více ocení ony vtipné pasáže než děti. V podstatě nemám, co filmu vytknout. Byl jednoduše perfektní. Nyní bych opět připomněla nějaké vtipné scénky, nebo gagy, co se mi líbily, jak jsem si všimla dělám to poslední dobou často, ale pokud se mi film hodně líbí, tak co jiného vypsat, než co se mi líbilo ne? Takže....jde se na to...:) "Ale ne." - "Nic neříkej, blížíme se k vodopáde."- "Jo." - "Ostré šutry na dně?" - "Nejspíš" - "Tak fajn." - "Aaaaaa.".........scéna s veverkou, když byl král Lama mezi jaguáry aneb pěkná pomsta s balonkem........jak Kuzco přerušil vyprávění, objevil se před plátnem, zakroužkoval sebe v pytli, škrtl Pacha "Tenhle film je o mě, ne o něm, jasné?" Vůbec veškerý komentář vypravěče lamy stál za to a bez něj by byl film asi jen tak z poloviny vtipný. A vůbec perfektní bylo, jak se vypravěč Kuzco-lama hádal s Kuzco-lamou na plátně při scéně, kde byl totálně promočený, sám a opuštěný. Další zábavná scénka? Hádání se sourozenců - jo,ne,jo,ne,jo,ne...ano opravdu se to dá dělat věčně. Honička taky neměla chybu, aneb proč máme před sebou červené čáry? A za náma se dělají modré čáry?:D Taková hezká parodie zobrazování tras na mapě. Proč tuhle páku vůbec máme?....a odkopne krokouše, který zaleze se staženým ocasem jak pes Horská dráha...to mluví za vše. Jaktožes tu byla dřív?" - "To nevím. Jakto Kronku?"- "Nemám tušení. Je to proti vší logice" a poukázal na mapu se stopami...............Objevil se tenhle a teď ještě čekáme na tebe....aneb jak si Kronk povídal se svým andělem a ďáblem a ti tři na něj civěli, co to jako dělá............."Zlu se dostane řádné odplaty zeshora." - žeby lustr?:D........................"Proměnil jsem se v krávu. Můžu domů?" - "Jo. Ještě někdo?" - "Ne dobrý." .............pojem nemuzikální kopec No a to by ode mě bylo asi vše:)(29.9.2012)

Konečně zase nějaká Disneyjovka, která se mi líbila. Absolutní nesmyslná parodie na normálně animované filmy. A v tom je to její kouzlo. Viděl jsem to v českém dabingu, který se mi líbil. Nejvíc mě rozesmíval hlupák Kronk. Je to zřejmě jediná záporná postava, která byla hned od začátku dobrosrdečná a veselá. Tento film se dokonce zalíbil i mému bratrovi, který jinak nad animovanými filmy ohrnuje nos.(20.9.2004)

65% svieže od začiatku do konca, príjemný soundtrack. Celý čas to na mňa však pôsobilo priveľmi lacno ako direct-to-DVD a to aj cez riadne nabubnalý rozpočet 100 miliónov USD. Človeka až zamrzí ako ťažko sa snímok predieral k životu (dokument Sweatbox). PS: slovenský dabing je o chlp lepší ako ten pôvodný.(1.9.2013)

• - Pachove meno by sa dalo preložiť z Inkského jazyka ako "zem". (Astonko)

• - Hlavná postava Kuzco bola pomenovaná podľa hlavného mesta Inkov Cuzco (vyslovuje sa to rovnako). (Abiosis)

• - Pachova žena Chicha je tehotná. Podľa komentára na DVD je to prvýkrát, kedy bola nejaká Disneyho postavička zobrazená v takomto stave. (Abiosis)