Není král jako král

Vladárova nová tvár

The Emperor's New Groove

Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2000, 78 min

Konečně zase nějaká Disneyjovka, která se mi líbila. Absolutní nesmyslná parodie na normálně animované filmy. A v tom je to její kouzlo. Viděl jsem to v českém dabingu, který se mi líbil. Nejvíc mě rozesmíval hlupák Kronk. Je to zřejmě jediná záporná postava, která byla hned od začátku dobrosrdečná a veselá. Tento film se dokonce zalíbil i mému bratrovi, který jinak nad animovanými filmy ohrnuje nos.(20.9.2004)

Ona to je vlastně taková obyčejná podívaná. Bajka o tom, kterak sebestředný panovník přišel na to, že se svět netočí jen kolem něho. A možná proto mě to tehdy na přelomu tisíciletí nezaujalo natolik, abych se na to podíval. Prohloupil jsem. Mírně nezvyklý odklon u Disneyho nedělat film o princezně, která se musí naučit být sama sebou se spoustou chytlavých písní (i když to prý bylo plánováno), který se mi ale trefil do noty. 2D animace nevypadá vůbec staře a ani vtipy nezestárly, což přičítám tomu, že se film nesnaží o popkulturní odkazy. Snaží se hlavně o zboření 4. stěny, a to se mu daří dobře, případně pobavit kromě dětí i rodiče. Vše je zaobaleno sympatickými postavami, které mají ale i některé reálné momenty. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak asi ke starším pořadům televize Cartoon Network nebo prvním řadám Simpsonů. Cartoon logika, reálné situace. Přičtěte k tomu pár šikovně umístěných call backů a vyjde vám zábavná podívaná, která vám sice moc ze života neukrojí, ale zpříjemní ho lépe než některé mnohem delší kousky.(19.3.2016)

Jednoznačne najujetejšia disneyovka. Frekvencia šialených gagov sa s blížiacim záverom plynule zvyšuje a spolu s nimi aj úroveň zábavy. A to je jedine dobre, lebo na začiatku som sa moc nebavil, medzi postavami nebola žiadna vyložene sympatická a animačne je to tiež priemerné.Vo finále ale napokon solídny animák, ktorý nie je len pre deti. 7/10(24.4.2010)

Absolutne spickovy animak . Tolko vtipnych momentov, hlasok a situacii na tak kratkej stopazi nenajdete. Videl som film viac krat a zakazdy som sa dokonalo zabavil. Vsetky postavy su tak perfektne vyprofilovane za tak kratku dobu. Slovensky dabing je dokonaly. Zo starych 2D Disneyoviek ta najlepsia, nepochopim jej slabu popularitu. Toto si zacnem pustat vzdy ked mam zlu naladu. 100 %(20.7.2012)

Popri Dumbovi najlepší disney!!! Tá animácia má tak neskutočný groteskný a miestami sitcomovský potenciál až som chvíľami neveril vlastným očiam. Dynamike sa novodobý shrekovia, či doby ľadové zatiaľ sotva priblížili. A nejaké to nutné zlo vo forme toho vyžadovaného morálno emocionálneho precitnutia bolo naozaj iba formálne. Super!(4.11.2014)

• - Pachova žena Chicha je tehotná. Podľa komentára na DVD je to prvýkrát, kedy bola nejaká Disneyho postavička zobrazená v takomto stave. (Abiosis)

• - Hlavná postava Kuzco bola pomenovaná podľa hlavného mesta Inkov Cuzco (vyslovuje sa to rovnako). (Abiosis)

• - Patrick Warburton improvizoval, keď jeho postava Kronk niesla vo vreci Kuzca. Práva na melódiu, ktorú si pri tom pospevoval, vlastní štúdio Disney. To ho prinútilo podpísať dokument, ktorým im tieto práva priznáva. [Zdroj: imdb.com] (Abiosis)