poster

Pět lupičů a stará dáma

 • Velká Británie

  The Ladykillers

 • Slovensko

  Päť lupičov a stará dáma

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1955, 97 min

 • Crawler-D
  ***

  Celému filmu vévodí odpudivý Guinness, kterého jsem těžko rozeznával, ale jen těžko se dá říct, jestli je lepší tato nebo coenovic verze, protože ani jedna z nich není tak světoborná. Výrazná černohumornost se skrývá už v nápadu, že pět strašných lupičů využívá bezbrannou stařenu, ale převažuje příklon k dramatu, jež ale působí dost naivně.(6.3.2011)

 • liquido26
  ****

  Povedená britská komedie z produkce studia Ealing se od ostatních, co jsem zatím viděl, liší tím, že je natočená v barvě. Příběh není nějaká třeskutá sranda, u které bych se válel smíchy po zemi, ale má to takové hezké kouzlo britského černého humoru, kvůli kterému určitě stojí za to tento snímek vidět.(16.6.2012)

 • _aandyy_
  **

  Tato verze, dnes už v podstatě klasického příběhu a klasické zápletky, mě docela zklamala. Jistě, film je z roku 55 a je třeba k tomu mít i trochu úcty, ale když mě prostě něco nebaví, nemůžu to nazvat průměrným, nebo dokonce nadprůměrným. Tady se nabízí srovnání s remakem z roku 2004. Jsou znatelné britské zpátečnické a americké moderní přístupy ke klasickému tématu. Abych pravdu řekla, ta špinavá stará Anglie a Londýn mě nebaví tak jako špinavá Amerika. Vlastně mě tady zaujala jen ta krásná hudba. Takže dvěma slovy: Nic moc...(2.11.2010)

 • blackrain
  ***

  Pan pofesor by klidně mohl být nějakým psychopatem. Ten jeho obličej tomu přímo nahrával. Takový ksichtík se jen tak nevídí. Ta stará roztomilá dáma mi pořád připomínala další roztomilou stařenku z filmu Baba na zabití. Peter Sellers mi přišel úplně nevyužitý. Škoda. Kdybych se na něj přímo nezaměřila, tak bych ho přehlédla jako krajinu. Očekávala jsem mnohem více živelnosti a té se mi nedostalo.(3.11.2010)

 • MarekT
  ****

  Je to asi dáno mými zvyky, že mám mnohem radši odvázanější komedie, a to i v případě britské produkce, ale i přesto, že se jsem se zrovna v pravidelných intervalech nedusil smíchem (přičemž úsměv na tváři jsem měl po většinu příběhu), se mi tento film velmi líbil, především díky pro někoho ohrané, pro mě celkem promyšlené zápletce a vyrovnaným hereckým výkonům - vedle jmen jako Alec Guiness či Herbert Lom příjemně překvapila Katie Johnson, která pro mě zůstane navždy jako prototyp filmových důveřivých stařenek, taktéž mi moc nevadilo, že toto je jeden z mála filmů, kde je Peter Sellers spíše upozaděn (navíc s odstupem času zajímavě působí jeho setkání s Lomem).(21.5.2010)

 • - Ve scéně, kdy lupiči odjíždějí od staré dámy, se omylem otevře futrál s penězi, které se vysypou na ulici. Lupiči se nezdržují jejich sběrem. Přesto v dalších záběrech není po bankovkách na ulici ani památky. (Amper01)

 • - Scénarista William Rose, který se zasloužil o oskarovou nominaci za scénář, se natáčení neúčastnil až do konce. Když film poprvé uviděl, což bylo 3 roky po jeho premiéře, byl nesmírně potěšen tím, nakolik tvůrci zůstali věrni jeho detailům a osobním vizím. (venus)

 • - V roce 2004 natočili bratři Coenovi remake tohoto filmu. Avšak sám Ethan Coen přiznává: "Vzali jsme z něj pátěř příběhu a vše ostatní zcela přepracovali. Charakterové rysy postav i prostředí se od originálu docela liší." (venus)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace