Pět lupičů a stará dáma

The Ladykillers

Päť lupičov a stará dáma

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1955, 97 min

• Maq

Kriminální komedie. Vtipná, řádně absurdní a černá zápletka, dobré dialogy, dobré herecké výkony. Ale je to hodně starý kus a je to poznat. Je to věc osobního vkusu; někdo na taková díla asi nedá dopustit, ale mně to připadalo přece jen poněkud rozvleklé. Film určitě stojí za remake, ale ten od bratří Coenů by se mi asi nelíbil. Není nutné příběh významně přepisovat, stačí ho trochu svižněji převyprávět.(21.2.2011)

Sucha britska komedia, ktora pobavi vtipne vymyslenym scenarom (cena BAFTA a nominacia na Oscara) a vykonom Katie Johnson (ta dostala dva roky pred svojou smrtou cenu BAFTA ze tuto ulohu). Film sa na nic nehra, od isteho casu je jasne kam sa pribeh posunie, no dobre vymyslene scenky a neprestrelena stopaz robia film vtipnym aj dnes. The Ladykillers sa dockali americkeho remaku v roku 2004 (svoju verziu natocili bratia Coenovci).(23.2.2013)

Často se mi nestává, že přesně co od filmu zpočátku očekávám, nakonec dostanu. Slibná anglická krimi komedie lákající na "nostalgickou" atmosféru, herecká ese a absudní konfrontace lupičské bandy. Ale ne úplně každý vyčnívá, např. Peter Sellers tu odvádí na můj vkus jen "standardní" práci a je spíše do počtu. Má sice i světlejší chvilky, nicméně takový Alec Guinness je jiná káva. Scénář není nejhorší, ale nelze čekat výbuchy smíchu, vzhledem k suchopárnému přednesu (nejen díky paní domácí), tudíž masivní salvy pouze sporadicky. Film to není špatný ani zbytečný, spíše oddechový a možná v mnoha případech jednorázový, pokud si člověk nenajde nějaké památné momenty.(2.10.2012)

Hudba: Tristram Cary / Scénář: William Rose *** Čistá trojka to rozhodně není, spíše 3 a ¾ . Nejvíce mě zaujala celková atmosféra té doby, zajímavé byly třeba zrovna automobily. Profesor měl tvář, jak nějakého upíra a “muzikanti“ vyluzovali opravdu náramnou hudbu. Madam Wilberforceová byla kouzelná svojí přímočarou prostotou a jistě by byla postavičkou, která by byla vhodným doplňkem koloritu každého města. Hezké, roztomilé(3.4.2011)

Tak jak Hans Gruber při své loupežné akci nepočítal s faktorem John McClane, nepočítá pětice neschopných "hudebníků" s nedotknutelností jedné vetché landlady obklopené papoušky a z nadějného kvintetu tak může být velmi záhy rozpuštěné hudební těleso.. Alec Guinness částečně přijal image Maxe Schrecka, mladý Sellers prokazuje svůj nesporný komediální talent, ale já prostě od škatulky s popiskem inteligentní, britský, černý humor čekám mnohem větší drive. Nu co, aspoň si už bába Hrbáčková může dovolit zapomínat deštníky.. Mimochodem, první jsem viděl Coenovic volně inspirovaný remake a jak jsem nyní spatřil stařenčin dům u tunelu nad tou řadou kolejí, bylo mi hned jasné, co nahradila loď s odpadky..(21.2.2011)

• - Film je cenným dokumentem o historii Londýna i jeho železnice. Značná část Londýnu zachyceného ve filmu už totiž neexistuje. [Zdroj: Zdeněk Bauer - kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)

• - Řada exteriérových scén se natáčela v areálu starého nádraží na Kings Cross. [Zdroj: Zdeněk Bauer - kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)

• - Scénarista William Rose, který se zasloužil o oskarovou nominaci za scénář, se natáčení neúčastnil až do konce. Když film poprvé uviděl, což bylo 3 roky po jeho premiéře, byl nesmírně potěšen tím, nakolik tvůrci zůstali věrni jeho detailům a osobním vizím. (venus)