Reklama

Reklama

Pani Wilberforceová je výstredná stará dáma, u ktorej si prenajme priestor pätica hudobníkov, aby mala potrebný pokoj na skúšanie. Netuší, že domnelí členovia sláčikového kvinteta sú v skutočnosti zločinci, ktorí plánujú ďalšiu lúpež... (STV)

Recenze (81)

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

"So who looks stupid now, eh?"     Čierna komédia, ktorej nahlúply humor ma úplne minul a ktorej zaradenie medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete veľmi nechápem. Remake The Ladykillers (2004) od bratov Coenovcov považujem za podstatne zábavnejší (hoci sa ich verzia výrazne líši v deji, čo ma dosť prekvapilo). Až na pár ako-tak vtipných scén v samom závere ("The Major has a train to catch.", rebrík, rampa) mi všetky tie pokusy o humor pripadali skôr trápne a celá tá štylizácia vyslovene protivná (úplne najotravnejší tu bol Alec Guinness s tými jeho debilnými umelými zubami a hneď za ním tá stará baba, ktorú som mal chuť osobne zaškrtiť a ani by som si nemusel ťahať zápalku).     "There's just something about old ladies. I can't... I can't stand them." ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Podle mě je originál kvalitativně zcela srovnatelný s remakem od Coenů. Od Britů bych čekal trošku větší dávku cynismu, tu jsme ale dostali až o 50 let později. Škoda nevyužitého Petera Sellerse, Alec Guinness dokonce i navzdory slizáckému úsměvu prohrává s Tomem Hanksem na body. Ale mezi námi, tu starou babku bych také nejradši odkrouhnul, už jenom kvůli tomu věčnému nabízení čaje. ()

Reklama

Cimr 

všechny recenze uživatele

Že bych při tomto předchůdci Reservoir Dogs padal smíchy ze židle, to se říct nedá. Na to je tato komedie příliš konzervativní a ,,milá". Přesto má i dnes co nabídnout - především perfektní obsazení a hezký konec. A mě osobně nakonec k nadprůměru donutila ta senzační babička v hlavní roli. Pro mě dost možná nejroztomilejší filmová postava vůbec. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Typicky anglická komedie o rozdílu mezi lupičem a vrahem. Improvizovaný gang Aleca Guinnesse spřádá plány na milionovou loupež pod záminkou zkoušení hudebního kvinteta a trpělivě čelí vyrušování stařičké bytné. Výstřelky pošetilých stařenek angličtí gentlemani shovívavě snášejí, vůči takovým maličkostem jsou imunní. Ale v okamžiku, kdy se jejich loupež provalí a stařenku coby svědka je třeba diskrétně oddělat, zpanikaří tito muži činu jako hejno slepic. ;o) Studio Ealing bylo podobnými filmy proslulé. Točilo téměř výhradně komedie a pokud se nemýlím, vždy černobíle. V roce 1955 musely být jeho ateliéry z ekonomických důvodů uzavřeny a Ealing se rozloučil s plnou parádou - a v barvě! Myslím, že teprve na DVD tato složka filmu náležitě vynikla. A protože trocha patriotismu nezaškodí, připomínám, že autorem toho krásného obrazového aranžmá je český kameraman Otto Heller, který předtím snímal filmy jako Hej rup! nebo Ducháček to zařídí. 100% ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Pan pofesor by klidně mohl být nějakým psychopatem. Ten jeho obličej tomu přímo nahrával. Takový ksichtík se jen tak nevídí. Ta stará roztomilá dáma mi pořád připomínala další roztomilou stařenku z filmu Baba na zabití. Peter Sellers mi přišel úplně nevyužitý. Škoda. Kdybych se na něj přímo nezaměřila, tak bych ho přehlédla jako krajinu. Očekávala jsem mnohem více živelnosti a té se mi nedostalo. ()

Galerie (78)

Zajímavosti (11)

  • Ve scéně, kdy lupiči odjíždějí od staré dámy, se omylem otevře futrál s penězi, které se vysypou na ulici. Lupiči se nezdržují jejich sběrem. Přesto v dalších záběrech není po bankovkách na ulici ani památky. (Amper01)
  • Jedná se o poslední slavnou komedii studia Ealing. (Pavlínka9)
  • Jedná se o první filmovou spolupráci Petera Sellerse a Aleca Guinesse, kterého Peter nesmírně obdivoval. (Pavlínka9)

Související novinky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

02.06.2006

Filmaři v Hollywoodu se nejspíš rozhodli plýtvat všemi možnými zdroji na většinou nepotřebné a obvykle nepříliš kvalitní remaky. Ostatně co fungovalo už jednou (dvakrát atd.), bude fungovat o… (více)

Reklama

Reklama