Pět lupičů a stará dáma

The Ladykillers

Päť lupičov a stará dáma

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1955, 97 min

Povedená britská komedie z produkce studia Ealing se od ostatních, co jsem zatím viděl, liší tím, že je natočená v barvě. Příběh není nějaká třeskutá sranda, u které bych se válel smíchy po zemi, ale má to takové hezké kouzlo britského černého humoru, kvůli kterému určitě stojí za to tento snímek vidět.(16.6.2012)

Hudba: Tristram Cary / Scénář: William Rose *** Čistá trojka to rozhodně není, spíše 3 a ¾ . Nejvíce mě zaujala celková atmosféra té doby, zajímavé byly třeba zrovna automobily. Profesor měl tvář, jak nějakého upíra a “muzikanti“ vyluzovali opravdu náramnou hudbu. Madam Wilberforceová byla kouzelná svojí přímočarou prostotou a jistě by byla postavičkou, která by byla vhodným doplňkem koloritu každého města. Hezké, roztomilé(3.4.2011)

Celkem se tomu divím, ale ve srovnání s remakem bratří Coenů to u mě originální Ladykillers prohráli. Ne že by film nebyl zábavný, ne že by Alec Guinnes ultrasllizkého gangstera neztvárnil dobře, ne že by ostatní herci hráli špatně (nejvíce mě, sorry pane Sellers, bavil Herbert Lom, jehož vrahounský pohled je prostě jedinečný) a ne že by stařenka nebyla na zabití... Jen jsem se zkrátka smál méně než jsem čekal. Dost možná za to ovšem mohl i otřesný televizní dabing vyrobený v TV Nova, což připouštím. Film si nicméně čtyři hvězdy zaslouží.(1.3.2011)

• _aandyy_

Tato verze, dnes už v podstatě klasického příběhu a klasické zápletky, mě docela zklamala. Jistě, film je z roku 55 a je třeba k tomu mít i trochu úcty, ale když mě prostě něco nebaví, nemůžu to nazvat průměrným, nebo dokonce nadprůměrným. Tady se nabízí srovnání s remakem z roku 2004. Jsou znatelné britské zpátečnické a americké moderní přístupy ke klasickému tématu. Abych pravdu řekla, ta špinavá stará Anglie a Londýn mě nebaví tak jako špinavá Amerika. Vlastně mě tady zaujala jen ta krásná hudba. Takže dvěma slovy: Nic moc...(2.11.2010)

Ladykillers jsou krásná stylová komedie s 5 mafiány a jednou bezbrannou stařenkou. Asi takhle si představuji britský humor. Každý gag je patřičně absurdní a staví na nějaké společenské situaci. Herecké výkony jsou výborné, zvlášť ta stařenka... Doporučuji na dlouhé zimní večery, je to skvělá legrace.(21.10.2006)

• Danny Green

• - V roce 2004 natočili bratři Coenovi remake tohoto filmu. Avšak sám Ethan Coen přiznává: "Vzali jsme z něj pátěř příběhu a vše ostatní zcela přepracovali. Charakterové rysy postav i prostředí se od originálu docela liší." (venus)

• - Peter Sellers se původně ucházel o roli Vazby (Dannyho Greena). (Pavlínka9)

• - Řada exteriérových scén se natáčela v areálu starého nádraží na Kings Cross. [Zdroj: Zdeněk Bauer - kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)