The Naked Jungle

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1954, 95 min

Charlton Heston tento krát ako drsný plantážnik to opäť herecky výborné ťahá, príbeh spočiatku dramatický, vypätý, sa postupne zmení na boj o život proti tomu najmenšiemu protivníkovi mravcovi, ale v podobe miliónovej žravej armády, ktorá zlikviduje-zožerie všetko čo má v ceste, poctivý dobrodružný snímok /60%/(1.2.2015)

Tento film vykazuje řadu nedostatků. Lecos je nedotažené. Začátek je slibně rozehraný, ale místy to hodně klesá, místy je to trochu i směšné (na dnešní dobu.) Jsem ale ráda, že jsem to viděla. U nás film vyšel pod názvem Nahá džungle. Mladá krásná žena přijíždí do Jižní Ameriky za svým manželem, se kterým byla oddána nadálku, takže o něm prakticky nic neví. Je to místí nejvlivnější majitel plantáží, má vše kromě manželky. Ona je odhodlána najít smysl života v tom, udělat ho šťastným. On je trochu překvapen jejím krásným, dokonalým zevnějškem a vzděláním. Tuší zradu. Problém vyjde najevo, když u novomanžela vzbudí velkou nelibost skutečnost, že je v pořadí druhým manželem této ženy. Mnoho neotálí a chystá se odeslat tento nerozbalený dárek z druhé ruky zpátky do civilizace. V tom se objeví hrozba - tvz. marabunta...(7.3.2005)

Režisér Byron Haskin natočil docela průměrný dobrodružný film (vznikl podle rozhlasové hry Leiningen versus mravenci), který trpí přílišnou přemírou klišé. Napjatý vztah hlavních hrdinů je sice zpočátku zajímavý, ale pak se najednou vyhrocená situace bez zjevné a hlubší příčiny zcela otupí. Jak to celé skončí, pak už uhodnete bez větších problémů.(10.1.2006)

Reziser Byron Haskin - co ja aspon viem, jakozto laik nedouk a clovek pohrdajuci filmovou teoriou a venujuci sa skor filmovej praxi - nikdy nemal tuzby stat sa svetovou star a natocit nadcasovy film. Svojimi temami sa vzdy drzal skor pri zemi. ONo aj pre CZ a SK konciny je hodne neznamy. V roli drsneho plantaznika sa predstavil Charlton Heston /Ben Hur 1959/ a v roli mladeho dievcata zase Eleanor Parker. Tu sa ale ukazal -ako spravne pise Flego - Haskinsov rezisersky talent. natocene je to fakt kvalitne, tempo nenudi, dialogy su perfektne. Scena s mravcami bola total brutal - a este aj dnes po 60 rokoch u mna vzbudzuje respekt. 79 %(13.10.2019)

Během natáčení nebyl zašlápnut jediný brabenec. Film se dělí na dvě části, v té první sledujeme psychologické drama války muže a ženy, kteří chybovali, protože toužili milovat. Ve druhé se vše prudce žánrově stáčí do dobrodružného (s přesahem hororu, kde byl potenciál větší /ohlodané kostry/). Líbilo se mi prostředí, trochu malované, trochu umělé (podle imdb se jen výbuchy mostů točily na Floridě, jinak ateliér) a samozřejmě konstrukce plantážníkova snu - tohle je moje království, tady vládnu, tohle jsem všechno vybudoval - a ty tu chceš co? Naivní detaily ignoruju, protože jako celek mi to fakt sedlo, za což asi nejvíc herecky může skvělý Charlton Heston.(15.1.2014)