Planeta bouří

• Sovětský svaz Planeta bur (více)

Kultovní sovětské sci-fi. Venuše hostí prehistorický svět. Veleúspěšná ruská adaptace románu Alexandra Kazanceva patřila ve své době k nejslavnějším sci-fi filmům, který si získal své početné fanoušky i na "Západě". Dnes jde o zcela raritní snímek, který se řadí po bok nepřekonatelných fantasy děl Karla Zemana. Popisuje osudy několika astronautů, kteří jako první lidé přistanou na planetě Venuši a objeví zde prehistorický svět. Sotva vystoupí z kosmické lodi, začnou je ohrožovat nejen mimozemští dinosauři, ale i zákeřná pranemoc, na kterou zřejmě neexistuje lék... (Řitka video)

mysiak odpad!

Ako nástroj sovietskej propagandy to možno vtedy bolo nanútené..ale teraz letel tento disk rovno do koša... ()

fragre

Ten film se neřadí po bok nepřekonatelných fantasy děl Karla Zemana, jak píše oficiální text distributora, ale kulhá aspoň 1000 verst za ním. První třetina v raketě je zdlouhavá a nudná. Po doletu na Venuši je veselo, ale takové, které tvůrci tohoto dílka neplánovali. Ten film baví především svým neumětelstvím. Vím, že jde o film z r. 1962 a vím, že úroveň triků byla nízká, ale takový nedostatek fantazie je u sci-fi urážející. To se ani nezmohli na nějaký paprskomet a museli ty směšné ještěry střílet běžným revolverem. I ta jejich raketa vypadá, jako by ji zbastlili z Moskviče 407, a ne jako hrdé dílo techniků zářné komunistické budoucnosti. Vrcholem je, že se do ní leze po žebříku jak do kurníku. Dostalo mne do kolen, když při urychleném odletu poslední z kosmonautů odkopl ten ubohý zebř a přibouchl dvířka toho vesmírného vehiklu jak dvířka od záchodku. Tohle si mohl dovolil ještě tak Jules Verne při své cestě na Měsíc v r. 1865, ale téměř sto let po něm je to ubohost. Úroveň animace venušanských prapotvor je bídná. Zhnuseného diváka pak dorazí přemoudřelé řeči a úděsně optimistická píseň. Srovnáme-li to s naší Ikarií XB 1, která je jen o rok mladší, a s Cestou do Pravěku, která je o sedm let starší, vypadá tohleto dílko jako výtvor amatérů. Za nechtěný humor mnoha scén aspoň 1*. ()

gumli

Najprv som si myslel,že to nebude nič moc.Ale celkom zaujímavý film zo Sovietského zväzu.Teda zaujímavý a dobrý vzhľadom na rok výroby.Tento film je cenný už aj preto,že nie je v ňom žiadna komunistická ideológia.Existuje aj americká verzia tohoto filmu,tak aj podľa toho tiež vidno,že to nemôže byť žiadny odpad.Žiadna politika,celý film sa točí okolo kozmonautov ktorý reprezentujú nielen Sovietský zväz,ale celé ľudstvo.Nedávno Sinister Cinema v USA znova vydala tento film Na DVD.Ruskú verziu a nie americkú. ()

honajz2

Ten film je strašně naivní a směšný, ale nemůžu si pomoct, ono je v tom jeho kouzlo. Všechny ty přehnané dialogy, Venuše plná dinosaurů a vody, bojové scény, ale nejvíc mě dostal ten robot, co vypadá jak obrovská hračka. A úplně nejvtipnější bylo, když SPOILER spadl do té lávy KONEC SPOILERU, to už jsem z toho nemohl a smál se nahlas. Ona mi tahle scéna strašně připomnělo videa, na které se můj mladší bratr kdysi díval - jejich obsahem bylo to, že nějaký týpek postavil hrad z písku, postavil na něj lego panáčky a pak na ten hrad začal lít vodu a kamerou zabíral, jak postupně panáčci padají na zem (a když nějaký spadl, tak to tam dal ještě jednou a zpomaleně). Jinak tomu filmu ale musím uznat, že až na pár chvil rychle utíká, dobře se na něj dívá a celá ta jeho naivita mi připadala příjemná. A líbila se mi i ta snaha o zvrat na konci. Víc jak 3* tomu ale rozhodně dát nemůžu. ()

honz

Planeta bouří bývá srovnávána s Cestou do pravěku od Karla Zemana, která je i podle mého gusta o dost lepší, ale tady nejde o cestu do historie, nýbrž do vesmíru. Na dobu svého vzniku (triky či výtvarná stránka) výtečná a kvalitní sci-fi. ()

noriaki

Naivní, téměř pulpové dobrodružství. Respektive, kdyby se z neznámých příčin vývoj kinematografie urychlil o čtyřicet let, tak by se v meziválečném období točily přesně takové filmy. V Sovětském svazu pochopitelně ne, tam vyznávali svou Teorii krajní meze, která zakazovala jiná než uvěřitelná sci-fi témata, jejichž realizace se zdála být bezprostředně dosažitelná. Než byla v důsledku kosmických letů, které taky považovala za fantasmagorie, koncem padesátých let opuštěna, tak díky ní vývoj fantastické literatury v SSSR prakticky ustrnul. Vnikla tak paradoxní situace, kdy se v Planetě bouří zkombinoval "moderní" vzhled a před-Weinbaumovské pojetí sci-fi (mimozemské formy života se principiálně neliší od pozemských - včetně těch inteligentních, žádná snaha o autenticitu prostředí). Lze namítnout že podobné filmy se točily i později, ovšem tuším že žádný z nich se nebere tak vážně. ()

Dreadd

Banda bolševiků na cestě do pravěku. Tedy na Venuši, která je vývojově teprve v pravěkém období a zde rozvíjejí pochybné vývojové teorie o lecčems a budovatelská atmosféra je cítit na sto honů. Navíc ženu stereotypně znemožňují více, než to dělává Hollywood. (A srovnávat Planetu bouří s Karlem Zemanem? Nudný výzor s minimem nápadů a Zemanovu hravost? Neřekl bych.) ()

vitekpe

Tohle je povedene, roztomile sci-fi, s prekrasnou kosmonautkou Mášou (Кюнна Игнатова) na orbite. Dalsim zajimavym clenem vypravy je robot John, ktereho museji oslovovat kosmonauti slusne, protoze s nima jinak nemluvi. A ten jeho skon v lave,...nelze nevzpomenout Terminatora. :-) Cim vic se film blizi ke konci, tim je zajimavejsi. Stane se tam tolik veci, ze jsem uplne prekvapenej, ze to ma jen osmdesat minut... 4+ ()

Testament

Někdo namítne, že na dobu vzniku to ujde. Ne a nezapomenu na hlášku na DVD obale, že se film může triky rovnat GENIÁLNÍM filmům Karla Zemana. To je vtip? Triky jsou inspirované "Cestou do pravěku", ale jsou tak mizerné a nechtěně komické, že nestojí za řeč. Stejně jako celý film, je to jen ztráta času. ()

Scytale

Docela zábavné retro sci-fi se silným komunistickým ideologistickým zabarvením. Technickým provedením filmu (kosmická loď, skafandry kosmonautu, robot) jsem byl velmi mile překvapen. Několikrát mě tento dojem opustil, a to když si vesmírní dobrodruzi např. na břehu jezera zapálili táborák nebo používali klasické pistole, ale vlastně o to zábavnější bylo film sledovat ;-) ()

Adramelech

Naprosto úchvatné retro. Ve vybavení interiéru rakety jsem zahlédl cosi jako ledničku a kredenc, přístroje v krytech z poctivého bakelitu, průzory do kosmu lemované dřevěnými rámy, krásný kotoučový magnetofon, o tom robotovi ani nemluvě... Jenom nechápu, proč sovětští kosmonauti nekouřili, když to tehdy ve vesmírných lodích bylo běžným zvykem. Každou chvíli jsem čekal, že si některý z nich ubalí machorku, a ono nic. Možná brali ohled na tu ženskou na palubě. Exteriéry na Venuši neměly chybu, všude plno života, krásné potvůrky podobné pozemským pravěkým tvorům, moře, sopka, no prostě dobrodružství, o němž si tehdejší filmoví diváci mohli představovat, že se snad jednou stane skutečností. Začátek šedesátých let byla doba plná optimismu a z toho filmu je to poznat. ()

TERRORDROME

V mene komunistickej strany letí sovietska partička na venušu, kde bojujú s gumovými jaštermi a handrovou mäsožravkou za rezkých tónov budovatelskej pesničky. Dokonca odoberú brontosaurovi z chvosta vzorku krvi a on sa len tak stupídne pozerá akoby ešte nikdy nevidel živého rusa. Je to taká úsmevná blbinka ktorú si človek pozrie z čírej zvedavosti, pretože výraz "sovietske dobrodružné sci-fi" je sám o sebe takou lákavou kuriozitkou. Miestami srandovne naivné, miestami ale správne dobrodružne napínavé ( scéna s lávou ). Najviac sa mi páčil záver s náznakmi mimozemskej civilizácie, ktorý správne dráždi fantáziu. Česť práci a kozmickým letom zdar, Čumburáci! ()

joshuatree

Strašne naivné, triky boli vážne slabé aj na svoju dobu, presiaknuté budovateľským nadšením, ale bavil som sa, i keď asi nie tak ako to plánovali tvorcovia, a to je základ. ()

krvavamera

jednu hvězdičku či přímo odpad za naivitu, mizerné trikové scény a kyselý optimismus sovětské éry? nebo čtyři hvězdičky za "kultovnost" a příjemně strávených 79 min, u kterých jsem se královsky bavila? Není scéna, která by nepůsobila vesele, natočit to dnes, je to ta nejlepší parodie na sci-fi filmy, co jsem viděla. Každopádně z dnešní perspektivy jde o tak neskutečně chlámovní film, že všem vřele doporučuju! Míhá se to tam hláškama, které maj potenciál zkultovnět, a člověk se toho ještě spoustu dozví, jak si má v tom vesmíru počínat, aby se stal morálním jedincem. hmmmmmm Vřele doporučuju odhodit všechen historický a sociokulturní kontext a sednout si k filmu jako tabule nepopsaná. Což pochopí možná tak robot, ale žena ne. A Bůh mi to odpusť! (I když je ve skutečnosti nejspíš dost podobný sovětskému kosmonautovi...) ()

zdeny99

Planeta bouří je až na pár rozdílů to stejné, co americká RAKETA NA MĚSÍC z roku 1958. Chybí tu snad jen ty modré mimozemšťanky. Legendární skalníky tu byli nahrazeni bizarní masožravou rostlinou s chapadly, která vypadají jak dlouhá hovna. Umělého loutkového monster pavouka tu zase supluje plyšová mořská chobotnice. Ano, v tomto filmu se kosmonauti dokonce i potápí v moři! Přitom se děj odehrává na vařící se Venuši a kosmonauti se tu prochází v obyčejných chudých kombinézách. Ona vůbec ta Venuše vypadá jako Země, akorát jako Země z dob dinosaurů. Létá tu pterodaktyl (ten se asi v celém filmu nejvíce povedl) a nad útesem se do dálky kouká brontosaurus, který si nechá jen tak z ocasu odebrat krev a změřit teplotu. Kosmonautům na cestě po Venuši pomáhá atrapa našeho robota Emila, který může lehce i připomínat robota z dalšího béčkového filmu ROBOT-MONSTRUM. Celkově je to dost bizarní podívaná. Obzvláště i ke své době, kdy byl film natočen. Tedy rok po prvním vzletu člověka do Vesmíru. Kromě těchto bizarních příhod a ještě bizarnějších monster je film i poplatný své době. Jeho socialistický scénář film bohužel ještě víc devalvuje. [323. hodnocení, 46. komentář, 56%] ()

tuwanakha

Z pohledu roku 1962 byl film poměrně slušně natočen. Samotný Kazancevův román Zánik Faeny není žádný zázrak, tudíž ho nebylo možno očekávat ani od obrazového zpracování. Triky dnes pobaví svou najivitou, ale před téměř půl stoletím se jednalo o kvalitní snímek. I dnes jsem se na něj podíval s určitou nostalgií, byť úsměv nad naivitou přetrvával. ()

Wyrdas

Krásný film, na svou dobu velice dobře provedený. Nápad se mi líbil a příběh byl dobře postavený, takže co dál řešit? Klasika minulé generace, která i dnes má co nabídnout (pokud tedy nejste efekty zhýčkání puberťáci). Po výtvarné stránce je to svým způsobem retro skvost, ale chybělo mi tam hlubší prozkoumání prostředí a z toho, že se civilizace alespoň na moment nestřetly jsem byl vyloženě zklamán. Pokud jsem si to správně vyložil, tak úplně na konci naše hrdiny ona záhadná žena vzývala? Tak, jak hrdinští kosmonauti během filmu nastínili? PS: Nechápu, proč Amíci měli potřebu tento film do detailu zkopírovat a znásilnit (Jurská planeta). Stejně jako v případě Červeného trpaslíka, opět trapný pokus svést se na vlně někoho jiného. ()

Petike

Hviezdička - z čisto zábavných dôvodov. :-)) Klasické klišé sci-fi filmov 50. a 60. rokov sú tu zastúpené takpovediac ukážkovo. Výprava bieda, logika bieda, hudba ešte väčšia (a väčšinou sa ani len nevyskytuje). Taktiež miestami podivný a nezrozumiteľný strih a skákanie z jednej zápletky do úplne inej. Súboj s dinosaurími ľuďmi a korpulentnou mäsožravou sesternicou raflézie je groteska par excellence. Prechádzka kozmonautky-děvušky v nízkej gravitácii je pomaly do plaču, nie na smiech. Skafandre, stoický medveďo-robot a pradedo Landspeedera z Hviezdnych vojen sú však husté a ako-tak vynahrádzajú tie blbšie dojmy. ;-))) P.S. Nepozerajte, ak nechcete vidieť sprosté zastrelenie bezbranného a nič netušiaceho sauropoda. :-( (Ale ako by povedal Gilliamov Patsy z Monty Pythona a sv. grálu : "It's only a model..." ;-DD) ()