Výrobna dospělých (festivalový název)

• finský

Lapsia ja aikuisia - Kuinka niitä tehdään?

• švédský

Hela vägen

Producing Adults

Komedie / Drama / Romantický

Finsko / Švédsko, 2004, 102 min

Jedna z hlavních postav je psycholožka pracující na klinice umělého oplodňování touží po dítěti. Její přítel její přání nesdílí, ale nechce o svou lásku přijít. Druhá hlavní postava - lékařka z téže kliniky žije ve vztahu-nevztahu s muzikantem, má starosti se svou umírající mámou a na klinice právě obhahuje právo svobodných žen a lesbických párů právo využít služeb kliniky. Moc hezké dílko, hned jsem si jej oblíbila.(17.6.2009)

Niektoré scény mi prišli naozaj zbytočné, prípadne informácie v dialógoch (brat: Satu je na záchode..) a "priateľ" Satu mi prišiel ale že úplne zbytočný článok v tomto filme. Nehovoriac o tom, že chlap (ak ho v tomto pripade tak môžem nazvať), ktorý je na vás neustále nalepený ako pijavica, zisťuje, kde ste a nedá vám dýchať, je nočná mora každej, aj čisto hetero ženy. Ale aj napriek tomu to bol milý film na zamyslenie a hlavne nepostrádal už toľkokrát spomínané severské kúzlo, kde niekde stačí pohľad, záber či správna hudba a človeka to chytí za srdce.(1.9.2016)

Na tomto snímku mi nejvíce zajímavý přišel přerod z řešení partnerské krize kvůli početí potomka k lesbické lovestory. Do půli filmu vše vypadalo jako drama rozebírající postoje k pořizování si dětí, nicméně příběh se dál pomalu a jemně vinul právě k nečekanému coming outu. Nedokážu posoudit, do jaké míry je příběh pravděpodobný (hlavní hrdince již přece jen bylo dávno přes třicet a žila patnáct let se svým přítelem) a ani forma filmu nebyla ničím zvlášť zajímavá, ale líbilo se mi to pomalé tempo a skromnost v dialozích.(25.1.2013)

Obvykle si z podobných milostných dramat na zadek nesedám. Že by mě tentokrát ovlivnila podívaná na uhrančivou krásu herečky Minttu Mustakallio? Nevím. Každopádně se filmu, který jsem hltala s dlouho neprožívaným nadšením a potěšením, podařilo rozezvučit poněkud zaprášené romantické struny mé duše, čehož si cením natolik, že dávám nejvyšší možné hodnocení.(17.12.2009)

jak jsem si zde přečetla komentáře k tomuto filmu, tento film se uživatelům líbil, ale mě bohužel přišel jen průměrný, asi je to tím, že nedokáži přijít na chut severským filmům, i když tento nebyl zase tak moc špatný, ale taky nic extra, film se točí kolem plánování rodičovství, nebo snad i uvažování o dítěti, jestli ano nebo ne, a to je pro mě hodně málo, mám pocit, že seveřané, neumějí moc rozehrát jakýkkoliv film, že stojí děj pořád jen na jednom místě, ale dívat se na to dalo, ale rychle mi vyšumí z hlavy bohužel,(19.2.2011)