Vstupte

The Sunshine Boys

Neil Simon's The Sunshine Boys

Komedie

USA, 1975, 111 min

Aké je opozitum slova znášanlivosť ? Vôbec nie je zložité rozlúsknuť túto hádanku, na ktorej je viac-menej postavený celý snímok režiséra Herberta Rossa, nastavený podľa divadelnej hry Neila Simona. Sledovanie dvoch starších pánov, ktorí si pomaly aj nevedia prísť na meno, je zo začiatku celkom zaujímavé. Zaťatý je v prvom rade Willy Clark, ktorého neurotická povaha takmer bráni komunikácii nielen so snaživým synovcom Benom, ktorý je zároveň aj jeho agentom - manažérom, ale najmä je extrémne alergický na svojho bývalého kolegu zo šoubiznisu, Ala Lewisa, s ktorým pracoval desaťročia, a teraz je situácia na bode mrazu, pretože s ním neprehovoril dlhé roky. Húževnatý mladý muž nakoniec dosiahne svoje, že sprostredkuje stretnutie „nepriateľov” na pôde klasického najväčšieho nerváka z úplne všetkých nervákov, a herecký koncert Waltera Matthaua a Georgea Burnsa môže začať vo veľkom štýle, ktorý ma po čase prestával tak intenzívne baviť. Skrátka, herecká poloha Walta je po celý filmový čas prispôsobená tak, že liezol na nervy nie iba mne, ako divákovi, ale i 99% hereckého ansámblu, a to 1% patrí Benovi, ktorý ho pozoruhodne toleroval, že koľkokrát nevybuchol, ako nedávna sopka Agung na ostrove Bali. Brooklynský režisér sa v minulosti pochlapil aj s lepšími režisérskymi zárezmi, ale ide iba o môj uhol pohľadu.(24.3.2018)

„Japonci prohráli válku a teď nám posílají samý šmejdy!“ Zmatený, žlučovitý dědek, který vás v autobuse pohledem „vím, co jdi dělal v pátek večer“ vyštípe ze sedadla, aby vám při vystupování mohl zanadávat, že překážíte ve dveřích. Takový je protagonista nekompromisně konverzační komedie Herberta Rosse a takoví vy rozhodně nebudete, když se čas od času zúčastníte obdobně vydatných hláškových orgií. Jeden chod briskně následuje další a nemít po ruce sklenici vody, hrozí mi zalknutí. Nechcete-li ovšem ty dva postarší pány urazit, dopřejte si v jejich zábavně nevraživé společnosti raději nějaký long drink. 85% Zajímavý komentář: Oskar(23.7.2009)

Výborná komedie.. Dva starý dědci co se nemájí v lásce, ale musejí spolu naposled vystupovat - Walter Matthau jede jednu hlášku za druhou jako protivnej dědek na zabití.. "Pořád do mě šťouchá prstem, až jsem ztoho měl důlek , moje žena si celej život myslela že je to tetování. Jednou jsem si dal pod košily kus plechu, on do mě píchnul a prst měl měsíc v dlaze"(31.10.2011)

Walter Matthau je v tomhle filmu totální klasik. Cholerik až na půdu. A perfektně mu sekunduje George Burns, který se s Walterem snaží vyjít vstříc i přesto, že to vlastně vůbec nejde. Vzniká tak nekonečné množství neuvěřitelných scének, ve kterých Walter předvádí nadpozemský výkon neurotika, který tvoří scény, co si ani za boha se svojí povahou nedovedu představit. Celou tu dobu tahle komedie úplně jasně dávala najevo, jakým směrem bude směřovat a celou dobu to bylo tak nějak na tři, protože to bylo pořád tak nějak dokola. Závěr ale dokonal vše, protože předvedl něco, na co jsem v průběhu tohoto filmu dočista zapomněl – lidskost.(25.1.2016)

Geniální. Myslím, že v tomhle filmu se vytvořil charakter, který pak Mathau ztvárňoval až do smrti. Dva vysloužilí komici, kdysi tvořící známé duo, kteří se nesnáší, ale musí vzájemné antipatie překonat, aby naposledy vystoupili ve vzpomínkové estrádě, která má být poctou jejich kariérám. Mezi oběma hlavními postavami to jiskří a jejich dialogy jsou obrovsky vtipné, zvláště pak ta spoustou slovních gagů nabytá scénka, kdy nacvičují začátek vystoupení a je třeba zaklepat na dveře. Prostě nejlepší film Waltera Mathaua.(24.5.2003)

• - Ponuku režírovať tento film dostal Woody Allen, ale odmietol ju, pretože sa skôr zaujímal o rolu Lewisa. O 20 rokov neskôr si ju aj zahral, v ďalšom spracovaní Sunshine Boys (1995). (Niles)

• - Willy pozerá vo svojom byte seriál General Hospital (od r. 1963). (Niles)

• - Do roly Willyho Clarka bol pôvodne obsadený Red Skelton. (Niles)