Tou wen zi D

Takumi je jako ostatní chlapci: chodí do školy, líbí se mu děvčata, ale má jednu zvláštní schopnost - umí perfektně s otcovou Toyotou AE86 projíždět zatáčky v místních horách. Podědil to po svém otci, který mohl být první mistr světa z Japonska, ale bohužel se oženil. Jednou při rozvážení tofu Takumi předjede GTR a je z toho poprask. Začnou se o něho zajímat ostatní jezdci a snaží se ho porazit na "jeho trati". Roli Takumiho otce si střihnul Anthony Wong. (sheen)

inutihar

Čínské "live action anime" tváříci se jako, že je z Japonska, míchá drama, akci a teen komedii. To dodává filmu lehce bizarní rozměr, ale automobilové honičky mají spád, hrdinové dostatečně hláškují, milenci trpí a vyvržených tělesných tekutin je tak akorát, takže je to ve výsledku docela dobré. A taiwanská pěvecká superhvězda Jay Chou není špatným hercem, i když pravda, při zamilovaném pohledu vypadá poněkud retardovaně. ()

gootchy

Pokud nemáte fetiš na auta, oči pryč. Pro mě a pro ostatní stejně zaměřené jedince je toto jasný důkaz, že ve filmu o autech nejde jenom o výkon, neony a bitches. I stará rachotina to natře těm novějším co si myslej, že na to maj. ()

emriq

Initial D vysvětluje, že k závodění není třeba drahých nablýskaných aut a vyvinutých žen. Stačí staré tátovo auto a závodnický duch a hurá na silnici. V porovnání s Rychle a zběsile působí mnohem více reálně a méně arkádovitě. Kam se hrabe Tokyo Drift, tady uvidíte jak se správně driftuje! ()

Eduardo odpad!

Toto sa originálu drží akurát tak použitými vozidlami a základnou kostrou príbehu. Každá jedna postava je úplne mimo (obzvlášť ma nasral Bunta, otec hlavnej postavy, ktorý je v seriály neskutočne cool a tu je z neho odrazu obyćajný nezaujímavý ožran), príbeh extrémne stručný a nudne rozprávaný a o nezáživnosti samotných pretekov ani nehovorím. Seriál ( http://initiald.cz/videa.php ) je čistá závislosť už od prvej epizódy, toto som vzdal ani nie v polovici filmu. ()

JimiH

Slušná adaptace mangy, jen škoda, že sází na zjednodušení a také po technické stránce variuje dokola stejné postupy pro zachycení závodních scén. Vypíchnout musím ale Anthonyho Wonga, který si viditelně svou roli velmi užívá. ()

Prince

Takumi od brzkého mládí rozváží otcovým natuněným autem tofu. Jednou při rozvozu narazí na profesionálního závodníka a jen tak mimochodem ho předjede a ujede mu. Všichni se pak snaží zjistit jeho identitu. Když vyjde najevo, že to byl Takumi, začnou ho zvát na závody. Tak začíná "rychlé a zběsilé" závodění, při kterém se milovníci rychlých kol určitě nudit nebudou. Filmu kralují především nádherné záběry přímo ze závodů, je v něm i trochu legrace(i když někdy přehnané), ale jelikož snímek neobsahuje téměř žádný příběh, dávám mu jen (lepší) 3 hvězdy. ()

Hulkee

Pokud se jedná o děj, tak jsou to jednotlivé epizody seriálu až do 3. stage zhuštěné do sebe a přeházené aby vyhovovaly potřebám 107 minut dlouhého filmu. Jako variace initial D to ale není špatné. Děj je chabý, prakticky nulový, postavy jsou jako z béčkového filmu a dialogy taky, ale závody hravě dají nafrak těm,které vidíte v dnešní Ačkové hollywoodské produkci. To je to, co tenhle film zvedá nahoru. ()

kantyna2

No moment... Jak si mohli Čínani dovolit sáhnout na Initial D? Pro mě neskutečná drzost. .... ... stále jsem naštván ... ... ok, zkusím něco napsat ... ... jsem nadšenec do Japonska a aut, tak berte komentář s rezervou ... ... Režisér i kameramani si s natáčením dobře vyhráli, sic drift nevypadá jako drift, ale netrénované oko to nepozná. Stejně tak zvuk aut, který nezapadá. Dost mi tam chyběla dějová linka, kterou znám z animovaných předloh, snažili se vyždímat co nejvíce akčních scén a jen tam občas rozhodili zrnka s Takumiho holkou nebo chlastáním jeho táty. Ačkolivi jsem od filmu příliš neočekával, jsem vcelku nadšen a uspokojen. Byla to fajn podívaná a trochu změna od kreslených RX7 Red Suns apod. Rozhodně doporučuju! ... a ještě mě naštvala ta čínština ... ... brrrr .... 75% ()

HKstars

Na tenhle film jsem byl zvědavý, i když vím o jeho japonské comicsové předloze jen pár detailů (a viděl jsem asi minutovou ukázku z anime verze)... už samotný fakt, že se hongkongští filmaři pouští do variace na Rychle a zběsile, vycházející z mangy, která vznikla v době, kdy Vin Diesel teprve tahal kačera, neříkejte, že vás to ani trochu nebere. Režírovat měl od začátku Tsui Hark, což není poslední dobou zrovna pozvánka do první řady, ale nakonec se kvůli tvůrčím neshodám (výmluva stará jako samo režisérské řemeslo) vydal dopatlat Seven Swords a tenhle projekt spadnul do klína Andrewu Lauovi (Infernal Affairs). Ten osázel hlavní role výkvětem popové scény (pár hrstí canto-popu bohužel doputovalo i do soundtracku... hongkongská disco verze Aliho moudra "Fly like a butterfly, sting like a bee" už zřejmě stihla v Asii zkultovnět ;), slíbil, že se bude držet předlohy a logicky si tak předem zadělal na královské tržby, což se do puntíku potvrdilo. Ale nebudeme přece začínat od konce. Pojďme se hezky vrátit na startovní rošt. Hlavním hrdinou snímku je Takumi Fujiwara, který ve dne pracuje na benzínce, večer rozváží tofu a v noci tahá svého opilého otce do postele. S obstarožní Toyotou AE86 vykrajuje zatáčky na hranici možností, aniž by křehké tofu rozmlátil. Holt už má praxi, pět let jezdí slavný závodnický kopec a každou zatáčku zná jako svoje boty. Když to inkognito nandá mnohem silnějšímu vozu se zkušeným závodníkem, začne se o jeho Toyotě mluvit. Všichni, včetně jeho kamaráda, syna majitele benzinky, který by se moc rád chtěl stát nejlepším závodníkem ze všech (bohužel mu bůh nenadělil potřebné schopnosti), si myslí, že tofu stále ještě rozváží Takumův otec, kdysi slavný závodník, kterého však opustila žena, což ho nadobro odkázalo ke každodenním pohovorům s lahví rýžového vína (hongkongská adaptace, hongkongští herci, ale podezřele japonské kulisy ;). Takuma ale brzy ukáže svou pravou tvář a začne čím dál tím hlouběji zapadat do světa závodníků, kteří sice rádi závodí na ostří nože, ale jinak jsou celkem fajn. Hlavně duo Edison Chen a Shawn Yue (který na mou duši vypadá jako klon mladého Frankieho Chana ;), ti dva ho hodně naučí a také s úžasem zjistí, že Takumova Toyota je vytuněná nade všechny meze. Tatínek holt kromě chlastání tráví hodně času v dílně. Každý vůz má ale svoje hranice a když Takumu vyzvou naštvaní profíci z konkurenčního týmu, je jasné, že nastal čas pro menší upgrade. Andrew Lau k téhle prostinké zápletce ještě hodně neobratně přilátal love story mezi Takumou a mladou dívkou, se kterou se zná už od základní školy. Je škoda, že tohle milostné tokání příběh neuměrně zpomaluje a nakonec přispěje i k udušení nadějné katarze (chápu, že tím chtěl Lau zbořit pověstné hollywoodské klišé, ale... nezadařilo se). Jay Chou navíc ani příliš nehraje, nebo se tak alespoň netváří... za celý film pronese snad tři souvislé věty, vypadá jako by tři dny nespal a při závodních scénách nechápete, kde se v něm bere ta energie, se kterou točí volantem. Ale navzdory těmhle docela zásadním překážkám je Initial D hodně fajn. Zapomeňte na herce, mladíci jsou tu jen proto, aby dobře vypadali a točili volantem v záběrech na detail, jedinou solidní práci odvádí veterán Anthony Wong v roli Takumova otce... je to šmejd, ale ke konci si ho zamilujete. Zbytek už musí obstarat závodní duch a Andrew Lau v tomhle naštěstí nezaváhal. Ačkoliv se veškeré závody odehrávají na stejné trati a víceméně se stejnými auty (Toyota AE86 není žádná krasavice a to i přesto, že Toyota speciálně pro film vyrobila remake tohoto dávno zapomenutého modelu), nijak jim to na atraktivitě neubírá. Nejsem vyznavačem zamrzlých frameů a okénkování (obojí Lau používá nadměrně), ale záběry okopírované z Rychle a zběsile (ultrazvuk auta, průlety kokpitem, virtuální kamera) a občasné experimentování (když se silnice rozloží na neposedné vektory, abyste viděli, že Takuma jede ideální stopou) rozhodně potěší, tím spíš, že při všech digitálních pentličkách pořád cítíte, že v těch autech sedí všehoschopní kaskadéři, kteří se řítí úzkými uličkami v neskutečných rychlostech. Initial D není o nějakém drag racingu, kde si na rovince parta machrů dokazuje, kdo má víc koní pod kapotou. Tohle je skutečné závodění, ve kterém ukázkově driftujete zatáčky do "U"... komu se líbí, když auto najíždí do šikany zadkem napřed, ten bude v sedmém nebi. Přitom není Initial D nějakým hardcorem, který by se vás snažil mentorskými scénami učit, jak projet magistrálou s ručičkou tachometru "za rohem" (nicméně techniku meziplynu můžete nastudovat brilantně). Tihle kluci si to prostě užívají a je to poznat. Mít po ruce přibližovadlo, hned se jdu vyřádit někam na parkoviště... Za tenhle pocit letí body poslušně nahoru a to i přesto, že bych tenhle film v mnoha ohledech dokázal strhat. Pro začátek by stačilo vyškrtnout opravdu otravného Chapmana Toa, zabrat trochu při profilování postav a odpustit si pokročilé funkce střihových programů (občas je toho prostě moc, comics necomics). Pokud ale dokážete překousnout tyhle "maličkosti" a nejste nějakým velkým odpůrcem nesmyslů na čtyřech kolech, je tohle ta "lepší půlka" současné hongkongské kinematografie. 60% () (méně) (více)