Zlomené květiny

• USA Broken Flowers (více)

Don Johnston (Bill Murray) je zapřisáhlý starý mládenec, jehož právě opustila jeho poslední láska Sherry. Nedá se tím vyrušit, odhodlán dál trávit čas své předčasné penze před televizí. Když ale dostane záhadný dopis, naznačující anonymně, že s některou z četných bývalých lásek má dospělého syna, je nucen přece jen se zamyslet nad minulostí. Poháněn spíš svým sousedem a kamarádem Winstonem, který si rád hraje na detektiva, než vlastní zvědavostí, vydá se nakonec Don pátrat, která z jeho někdejších milenek by mohla být autorkou dopisu a matkou jeho syna. Jediné stopy jsou růžová barva dopisu a psací stroj, na němž byl napsán. Postupně se setká se čtyřmi ženami, které něco znamenaly v jeho životě (Sharon Stoneová, Frances Conroyová, Jessica Langeová a Tilda Swintonová), ale žádná v něm neprobudí víc než trochu nostalgie. Nicméně ho všechna tato setkání konfrontují s jeho minulostí i přítomností. (oficiální text distributora)

Mykhaluu

Zlomené květiny napodruhé se u mě ještě více přiblížily pěti hvězdičkám. Pomalé tempo. Staromilské stmívání přechodů. A v podstatě naprosto vyfabulovaný příběh - protože Winston ne Winston - normální Don Johnston by nikdy na takovou šílenou cestu nenastoupil! :) Bill Murray a jeho herectví s mimikou očních partií a cukajících víček je dokonalost sama! Osamělost toho chlapa je brutální (a před sebou maskovaná), ale myslím, že to s těmi penězi co má a s takovými živelnými sousedy nějak doklepe... :) ()

MaxForValue

Po zhliadnutí kompletnej Jarmuschovej kinematografie môžem zodpovedne vyhlásiť, že to najlepšie som si správne nechal na koniec. Jarmusch spravil skvelý krok, keď do hlavnej postavy obsadil práve Murrayho, ktorého minimalistický výraz dokonale vystihol Dona Johnstona, dávneho playboya žijúceho dnes nesmierne smutným životom. Akoby jeho road trip mala byť očistným rituálom ja ceste pochopenia samého seba a Johnston je počas cesty konfrontovaný s najrôznejšími typmi ľudí, ktorí akoby predstavovali jeho samého v určitých okamihoch života. Príbehy na seba krásne nadväzujú, podobne ako náš život smerujú od dobrého k horšiemu (ako by to mala byť metafora detstva a dospelosti) a všetko vyniká typickými Jarmuschovskými spojmi, v ktorým v tomto prípade sú kvety a ružová farba. Bill dokázal, že je skutočne unikátny zjav na hereckej stope a nebyť neho, Zlomené kvety sú len priemerným počinom inak geniálnej svojského režiséra. ()

ristoilic

Nikdo nedokáže tak oslnivě a charismaticky spát, sedět, ležet či mlčet než-li geniální a charismatický Bill Murray. ()

iz67

Vyklidněná pohodová záležitost. Neotvírejte dvířka vlastní minulosti; to co najdete by se vás mohlo dotknout. ()

DaleCoper

Příběh stárnoucího seriového monogamisty kterého jeden dopis a momentální rozchod s poslední partnerkou vyšle na růžovou odyseu na které snad i leccos pochopí a zmoudří. Jarmusch se tady výrazně posoouvá od nezávislého filmu k mainstreamové hollywoodské tvorbě (stejně tak jako Atom Egoyan v Chloe) a to nejen tím že zde hraje hned několik velkých hvězd. P.S Ta muzika je skvělá. ()

myfe

Prvých 20 minút som rozmýšľal iba nad jedným. Vypnúť alebo nevypnúť. Nevypol som to, vydržal som do konca. Ale môžem povedať iba toľko (k tomuto extrémne nudnému filmu), že som pri tom nezaspal. ()

kubilov

Další ze skvostů režisérsko-scenáristického génia Jima Jarmusche. Po dialogovém slepenci z kaváren, Coffee and Cigarettes, opět oprašuje téma, které je mu ze všech nejbližší, motiv cesty, která je ve výsledku daleko důležitější než cíl. Tuto zajímavou strategii už použil ve svých filmech nesčetněkrát, proto je u Broken Flowers už tak vypilovaná a do nejmenších detailů promyšlená. Do hlavní role si tentokrát Jarmusch vybral Billa Murrayho, což byla nutno říct opravdu fenomenální výhra! Svým minimalistickým herectvím a jistým odevzdaným výrazem navazuje na svůj podobně uchvacující herecký výkon ve veleúspěšném Ztraceno v překladu. Pouť starého mládence Dona Johnstona za jeho pěti životními partnerkami, které předcházely té šesté, která ho zrovna opustila, se dá chápat jako jakási parafráze poslední velké výpravy muže středního věku, která ho vůbec v životě čeká a vzhledem k otázce potomstva se pak jedná možná i o výpravu nejdůležitější. Od divoké ženy s "ananasovou" dcerou (Sharon), přes zdánlivě šťastně zadanou paničku (Frances), v mnoha směrech proměněnou ženou (Jessica) a ublíženou motorkářku (Tilda) až po jednu, pro kterou si už přišla smrt. V průběhu této zvláštní cesty po své vlastní minulosti hlavního hrdiny nám Jarmusch hází jedno vodítko za druhým, avšak žádné není jednoznačné, proto hraje velkou roli divákova představivost a zcela nevyjasněný konec. Úžasně milý film od oblíbeného režiséra, co více si od takovéhoto filmu přát? ()

Jehan

Další lehce panoptikální film mistra podivností Jarmusche. Bill Murray zde skutečně vyzrál v přesvědčivého mamlase, který vlastně už nic nehraje, jen se tak plácá. Ovšem jeho obsese ohledně toho mládence, kterého považuje za syna, je poněkud otravná a vlastně zbytečná. Nebýt toho, uvažoval bych snad i o 5 hvězdách. ()

adamix

Billa Murraya dokáže zahrať len jediný herec na svete, a to je Bill Murray. On nemusí robiť proste nič, len BYŤ, a získa si vás, rovnako ako všetky ženy v jeho okolí (paradoxne). Možno to bolo tými ružovými kyticami, alebo jeho prirodzenosťou. Jarmuschov rukopis poznáte po tom epizódkovom obsahu, škoda len, že ma tak vnútorne nenaplnil škálou dobrých pocitov. A možno to bol jeho cieľ, ponechať diváka takým, akým je jeho hlavná hviezda - flegmatikom... U mňa 3* a 70%. ()

PajinkaKox

Jrmusch je prostě geniální. Vzal téma/prostředí, na které bylo zpracováno spousta trapných komedií a jeden by řekl, že tady se ani nic kvalitního natočit nedá a on to prostě a jednoduše dokázal. Opět zvolil úžasně neobvyklý hudební doprovod, nemám slov. No a o Billově hereckém výkonu snad nikdo ani nepochyboval. ()

johnny01

Pomalé tempo by nevadilo, ale za celý film se příběh nikam neposunul. Závěr byl naprosto o ničem. Bill Murray hraje fantasticky, smutná atmosféra je povedená, ale chtělo by to zarámovat a nějak přiměřeně ukončit. ()

scheni

Můj pohled na tento film se dá shrnout do jednoho slova: Milý. Ač se ve filmu po celou dobu zdánlivě vlastně nic moc neděje, většinu filmu jsem se spokojeně usmíval. Bill Murray je úchvatný, jeho výkonu se naprosto nedá nic vytknout. Ovšem přestože jde téměř o "one-man show", i výkony ostatních postav jistě stojí za povšimnutí. Jeffrey Wright mě sice úplně nepřesvědčil, ale ani neurazil, zato bývalé přítelkyně si jistě zaslouží nemalou pochvalu. Co bych osobně přecijen malinko vytknul je na mě opravdu místy trochu rozvleklá první půlhodinka, za kterou si dovolím odečíst půl hvězdičky. ()

Efreeti

Opět sem se přesvědčil, že Jarmusch není můj šálek kávy. Tento film je sice hereckým koncertem Billa Murrayho, ale kromě něj v podstatě nic nenabízí. V mých očích je jednoduše nudný. Každá scéna je natáhnutá až na samou hranici trpělivosti diváka. Je to jeden z těch filmů, kde vidím z kina odcházet diváky pozvolna v průběhu celého filmu. Diváky, kteří nechtějí sledovat nekonečné záběry hlavního hrdiny řídícího auto, sedícího u televize, spícího na pohovce a podobně. Tenhle film nevyjadřuje zhola nic a mě osobně nenabízí ani žádné téma k zamyšlení. ()

Yin

Poměrně jednoduchý scénář a oproti Ztraceno v překladu s minimem černého humoru. Nevadí mi to. Bill Murray je kouzelný. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes