Zlomené květiny

• USA Broken Flowers (více)

Don Johnston (Bill Murray) je zapřisáhlý starý mládenec, jehož právě opustila jeho poslední láska Sherry. Nedá se tím vyrušit, odhodlán dál trávit čas své předčasné penze před televizí. Když ale dostane záhadný dopis, naznačující anonymně, že s některou z četných bývalých lásek má dospělého syna, je nucen přece jen se zamyslet nad minulostí. Poháněn spíš svým sousedem a kamarádem Winstonem, který si rád hraje na detektiva, než vlastní zvědavostí, vydá se nakonec Don pátrat, která z jeho někdejších milenek by mohla být autorkou dopisu a matkou jeho syna. Jediné stopy jsou růžová barva dopisu a psací stroj, na němž byl napsán. Postupně se setká se čtyřmi ženami, které něco znamenaly v jeho životě (Sharon Stoneová, Frances Conroyová, Jessica Langeová a Tilda Swintonová), ale žádná v něm neprobudí víc než trochu nostalgie. Nicméně ho všechna tato setkání konfrontují s jeho minulostí i přítomností. (oficiální text distributora)

Alchemilla

Melancholický snímek skrývající pár opravdu vtipných momentů. Bill Murray je jako víno, čím starší, tím lepší. Nechápu, jak dokázal za jeden výraz schovat takové množství emocí. Neskutečně úsporné herectví, neskutečně působivé. Výborná hudba a velmi příjemné, pomalé tempo vyprávění. Moc mne bavil kontrast mezi cestováním za bývalými láskami a samotným setkáním s nimi. A Don? Don je odkvetlá pampeliška. Kdysi zářivá, zlatá. Vítr foukl a z pampelišky zbyl jen stonek. ()

antragus

Předem říkám, že se asi nevyhnu spoilování. Ať se to někomu zdá nebo ne, tenhle film má velice jasný závěr. Nádherný závěr, pravdivý. I když se za svou minulostí taky otáčím spíš podle nálady, Bill (nebo Don) tady jasně zažívá to, že oblíbené heslo „neohlížet se za minulostí“ trochu smrdí pokrytectvím. Závěr je, že pokud se vy nechcete ohlížet dozadu, minulost je ta, která se dívá dopředu. A je jenom otázkou času kdy dohlídne až k vám… Otočme se za ní občas. Aspoň ze slušnosti k ní… ()

raru

Povedal by som,že ochlp horšie ako Mrtvý muž,ale aj tak si začínam myslieť,že Jarmush je filmový génius. ()

skok01

Pohodový filmek pro pohodový večer. B. Murray nezklamal, výborný výkon. Skvělé. Palec nahoru. Nemám sice rád otevřené konce, ale tady se to celkem hodí. Doporučuju. ()

JeyeK

Roger Ebert v recenzi na Zlomené květiny pověděl: "No actor is better than Bill Murray at doing nothing at all, and being fascinating while not doing it." S oběma částmi nelze než souhlasit. Za prvé: Bill je skutečně okouzlující po celou dobu snímku. A nejen on. Všechny dámy - tedy kromě té zesnulé - podávají taktéž skvělý výkon a snímek tak působí opravdu povedeně. Za druhé: Vážně se tam nic neděje. Pár dialogů, několik trapných okamžiků, jedno dvě odhalená stehna. Na konci filmu ve vás vlastně nic nezůstane. Což vlastně nemusí být nutně špatně. 50 % ()

karlvonarbei

Přeceňovaný režisér ve svém lepším dílku.V hlavní roli jeho oblíbenec Murray v pasivní roli, výsledkem je průměrná komedie s prvky psychologie.Jarmuschovi chybí jistá citlivost nebo ji má zcela jinak nastavenou, ale zde nevybočuje z klišé režiséra mainstreamových filmů, ač je sám velice indie.Podobně standardní podívané by ovšem točit neměl, jeho doménou jsou někdy těžko pochopitelné sekvence se zvláštní atmosférou.Film není zcela zbytečný, ale ke znamenitosti mu přeci jenom chybí více než dost.Průměr s odřenýma ušima. ()

Hombre8

Chápu, co na Jarmuschovi ty lidi baví. Jen nechápu, jestli to dělá schválně. Tu směs perfektní filmařiny a příběhu, protkanou nudou, protivností, nucením diváka přijmout jeho hru. Neboť svobodomyslný, nedokoukal jsem nikdy žádný jeho film déle než půl hodiny. Zde, rozhodnut vytrvat za každou cenu, dodíval, dochápal, nelitujíce. Než se ale hlavní hrdina vydal na trip, bylo to vofous! Jako filmový detailista jsem si spoustu věcí užil. Cena v podobě energie nutné k odfiltrování balastu byla však značná. ()

Montiseus

Příběh o minulosti a sentimentu, který není ani tak o cíli, jako o cestě a reflexi vlastního života. Minimalistická road movie s výborně obsazeným Bill Murrayem, bez jehož skromného (ne)herectví, které je často redukováno jen na jeho přitroublý výraz, a subtilního humoru, by film nebyl ani z poloviny tak dobrý, jak je. ()

Dr_Zetor

Předem musím říci, že se mi tento film opravdu líbil. Nikoliv však bez výhrad: 1. Bill Murray - naprosto přesný, nicméně nemohu se připojit k oslavným ódám na jeho výkon; popravdě řečeno, herecky toho moc nepředvedl a až na pár výjimek všechny scény odehrál s jedním univerzálním výrazem ve tváři; což je ovšem spíše chybou režie, která po něm zřejmě nic jiného nepožadovala - pro srovnání - ve Ztraceno v překladu dostal Bill mnohem více prostoru předvést, co umí a je škoda, že Jarmusch Billových kvalit lépe nevyužil 2. naprosto úděsný střih mezi jednotlivými scénami, provedený formou pomalého ztmívání a chvilkové černé pauzy; ačkoliv se mi celkově pomalé tempo filmu moc líbilo a některé velmi dlouhé záběry ani trochu nenudily, tento způsob střihu naprosto nesmyslně rozbíji celkovou atmosféru snímku 3. závěr. Co dodat? Opravdu nemám rád otevřené konce, tvrdím, že příběh, který začal, má také skončit. Nikoliv nutně happy endem, nikoliv nutně polopatickým vysvětlením. Ale přesto skončit. Přestože si uvědomuji, že film vlastně nebyl ani tak o tom, jestli existuje nějaký syn a jestli byl nakonec nalezen, jako spíše o nalezení sebe sama, po skoro dvou hodinách čekání mi takový konec bohužel opravdu nestačí. Ačkoliv na spoustu lidí takový postup může působit "uměleckým" dojmem, můj názor je ten, že jde o falešný kalkul, právě za účelem působit umělecky. Takže tady jdou body hodně dolů, jinak to mohlo být za 5*. Film se tím v podstatě smrskl na víceméně vtipné epizody u Donových bejvalek (Lolita rulez :)), proložené záběry na Donovu cestu. A to je na Jima Jarmusche proklatě málo... ()

Konvička

Tak tohle byl velice osobní film, ačkoli nemám léta ani zkušenosti hlavního hrdiny. Ale absurdita bytí, žití a konec konců i zdánlivá smířenost s takovým životem, až dokonce rezignace mě hodně oslovily. Hlavně díky Billu Murrayovi. Teď jsem ještě ve věku, kdy mi hodně věcí ve filmu připadalo absurdně vtipných (zároveň však hluboce lidských a tím pádem i shovívavě pochopitelných), ale jestli to stejně vtipně budu vnímat i za pár desítek let, nedovedu odhadnout. Možná se pak na tenhle film podívám znovu, vydám se na svou vlastní cestu zpět po partnerských křižovatkách a případně doplním svůj komentář. ()

Vandislav

Don Johnston (pozor s t!), starnouci playboy zjistuje, ze ma syna. Sam by se tim nejspise nenechal zneklidnit, zasahuje ovsem jeho pritel, amatersky detektiv Winston, ktery ho dotlaci k ceste po Americe, pri ktere hleda moznou matku sveho syna. Neprijemne protivna hudba, za to vsak velice vyvedeny nejen samotny pribeh, ale i konec, ktery mi udelal velikou radost svym provedenim a prinutil me dat filmu 4 hvezdicky. Urcite se nejedna o film pro kazdeho a jeho pomale (slabe slovo) tempo muze leckoho odradit. ()

mfanta

Ve velice klidnem tempu skoro se az vlekouci pribeh Jima Jarmusche se skvelym Billem Murrayem, kteremu se za celou dobu skoro nepohne jediny sval v obliceji, v hlavni roli. Prestarly donjuan (jeho jmeno je Don Johnston - podoba asi neni uplne nahodna) se blizi k ucetni uzaverce sveho zivota a diky anonymnimu dopisu jedne sve byvale milenky a iniciative sveho kamarada se vydava na dlouhou a narocnou cestu po soucasnych zivotech svych byvalych milenek, hledaje sveho pripadneho syna. Co bylo na filmu uplne fantasticke, i kdyz zaroven do velke miry frustrujici, byl naprosto otevreny konec, ktery vlastne vubec nic nevyresil. Jenomze prave takovy vetsinou byva i zivot. Vubec celkove se film odehraval v uspornem rezimu, nachavaje (na) divakovi, aby si pro sebe dotvoroval chybejici casti podle sve zkusenosti a chuti. A takove filmy, i kdyz ne nutne jednoduche na koukani, prinaseji dlouhodobe asi nejvetsi pozitek. ()

corax8

Trochu jiný Jarmusch než jsem zvyklý. Ale pořád stejně dobrý. Bill Murray je výborný. Miluju ty dlouhý záběry na jeho sedící postavu na gauči. Příběh o hledání, které hlavního hrdinu pohltí. Výborně napsaná postava amaterského černošského detektiva. ()

mjuran

Souhlasím s komentářem Kleopatry.. Nekonečné záběry na Billa Murraye mají něco do sebe! Ten chlapík dokáže skvěle mluvit, i když nic neřekne.. Opravdu povedené, nenásilné. ()

Lilith-ell

Líbilo se mi to né že ne. Ale Bill Murray mě trochu rozčiloval (asi v rámci role:)) a ten konec jsem nesla také těžce. Krásně to sedlo do mé melancholicko-nostalgické nálady.. ()

panaca

Už je to dýl, co jsem tento kousek viděl. Konkrétní scény si nepamatuji, ale atmosféra a nálada mi v hlavě sedí pořád. A Bill je opravdu úžasný a to nejsem na chlapy..... ()

Unn

Don Johnston je velmi zajímavá postava a Bill s jeho "poker face" je úžasnej v této roli. Ale všechny jeho bývalé přítelkyně byly na můj vkus až moc vyšinuté a už od čtvrté návštěvy mi to přišlo odfláknuté. A ten divný konec tomu dal korunu. Pominu, že celý námět postrádal logiku. Je to spíš jen takový náhled do staromládeneckého mozku. ()

BigRunner

Velmi krásný dojímavý film podle scénaře Jima Jarmusche, který ho zároveň režíruje. Hlavní roli hraje Bill Murray, který hraje úspěšného podnikatele Dona Jonstona, který už nepracuje a tráví čas odpočinkem. Jednoho dne ho však vyruší anonymní dopis, z kterého se dozví, že je otcem syna. Jeho soused a kamarád Winston ho donutí, aby se vydal syna hledat. Zde vlastně teprve začíná příběh starého mládence, který na popud přítele (který mu zjistí adresy jeho přítelkyň z doby kdy měl počít syna) se vydá na cesty (letecky a dál autem) po USA, kde navštěvuje postupně své přítelkyně a nenápadně zjišťuje, zda nemají s ním syna. Film je z části humorně laděn, ale jeho hlavní myšlenka je, že jednoho dne nás čeká vážné zamyšlení nad tím jaký jsme žili život a co nám na stáří zbylo. V tomto příběhu je nám hlavní postavy chvílemi líto, chvílemi se smějeme a chvílemi jsme napjati, co bude dál. Bill Murray svoji roli hraje mistrovky. Humorně a vtipně si zde zahraje i Sharon Stoneová (jedna z přítelkyň Dona Jonstona). A podtrhnout bych měl i herecký výkon přítele (kamaráda) Dona Jonstona, kterého hraje výborně Jeffrey Wright. Přestože pracuje a stará se o 5 dětí, na svého kamaráda si vždy udělá čas a pomáhá mu hledat syna. Bez jeho aktivity by se Don na všechno vykašlal. Tento film se neokouká. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes